Binnenland. Rechtszaken. Landbouw. aanvallen afgeslagenook in de streek van Nowilitza sloegen de Roemeensche troepen alle aanvallen van den vijand af. Verscheidene van onze afdeelingen trokken onder het hevige artillerievuur eeu weinig naar het Noorden terug, maar Roemeensche reserven, die op rukten, sloegen verscheidene Duitsche aanvallen met de bajonet af en herstel den den toestand. Berlijn, 18 Aug. (Wolff). Officieel. Tusschen Oostzee en Zwarte Zee bij kleine gevechten en meest matig artil lerievuur, geen verandering in den toestand. Aan het front Jozef leverde den 17en een aanval van Oostenrijksch-Hongaar- sche regimenten goede resultaten op De vyand werd bij een bestorming uit zijn verschansingen geworpen. Hij had groote bloedige verliezen en verloor 1600 man aan gevangenen, een* kanon en 18 machinegeweren. Sedert het begin van de operaties op 17 Juli zyn in Oost Galicië, Boekowina en Moldavië in handen der bondgenoot^n gevallen 655 officieren, 41.300 man, 257 kanonnen, 546 machinegeweren, 191 mijnwerpers en 1500 geweren. Aan oorlogsmaterieel werd buitgemaakt 25000 gasmaskers, 14 gepantserde auto's, 15 vrachtauto's, 2 gepantserde treinen en 6 beladen treinen. Voorts 26 locomotieven, 218 spoor wagens, verscheiden vliegtuigen, voer tuigen en een groote hoeveelheid levens middelen. Naar officieel van Duitsche zijde ge meld wordt, is Donderdag een Duitsche dekkingspatrouille in de Noordzee, aan den rand van het Engelsche versperde gebied op vijandelijke kruisers en torpedojagers gestuit. Ze viel ze aan. De vijand, die verreweg de overmacht had, wendde in hun goed gericht vuur den steven en onttrok zich zoo haastig mogelijk aan het gevecht. Zij ledea geen verliezen. Naar Havas meldt is de kathedraal van St. Quentin in vlammen opgegaan. De apsis is geheel ingestort. Alleen de muren en de torens staan nog overeind. En dan volgt het oude refrein Volgens Havas' berichtgever kan de brand niet door Fransche granaten ver oorzaakt zijn. Volgens Duitsche berich ten is dat echter wel het geval. Petroleum De Toewijzingscommissie voor petro leum, Parkstraat 107, te's Gravenhage, deelt mede, dat tengevolge van de door de oorlogvoerende mogendheden geno men besluiten, nieuwe aanvoeren van petroleum in atzienbaren tijd niet te verwachten zijn. Dientengevolge acht genoemde commissie het noodzakelijk de afleveringen van petroleum tot het uiterste te beperken. Tot nadere beschikking kan geen petroleum meer verstrekt worden aan particulieren voor huishoudelijk gebruik terwijl leveringen ten behoeve van industrie en transport slechts in zeer beperkte mate, met het oog op de beschikbare voorraden, zullen kunnen geschieden. Aan schippers kan voor het voeren van tap- en seinlichten, alleen worden geleverd, voor zoover zij de Zuiderzee, de Noordelijke of de Zeeuwsche eilan den, alsmede de Merwede, bevaren Verder zal zooveel mogelijk in de nood zakelijke behoefte van spoor- en tram wegen, polderbemalingen, visscherij en van den landbouw, alsmede voor de medische-, de veeartsenijkuncfige, en de openbare diensten worden voorzien De Toewijzingscommissie verzoekt aanvragen voor leveringen van petro leum, \oor niet hier aangegeven doel einden, achterwege te laten. Vrije maïs. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft aan de burgemeesters het volgende rondschrijven toegezonden: Ik heb de eer u. mede te deelen, dat naar mij blijkt door handelaren en anderen, partijen zoogenaamde vrije maïs tegen hooge prijzen in den handel worden gebracht. Ten einde een verdere prijsopdrijving van maïs tegen te gaan en te voor komen, dat distributie-maïs frauduleus n den handel wordt gebracht als zoo genaamde vrije maïs, verzoek ik u bij schriftelijke vordering voigens artikel 9, eerste lid Distributiewet 1916 aan handelaren, paarden houders, veehouders en landbouwers in uwe gemeente te vragen welke hoeveelheden maïs zij onder zich hebben, welke niet zijn verkregen, hetzij uit de distributie door de Veevoederbureaux, hetzij door ruiling tegen rogge of (arwe. Bedoelde maïs gelieve u te doen in bezit nemen, krachtens artikel 9, tweede lid, met benoeming van schatters in overleg mët den regeeringscommissaris in uwe provincie, aan wien aflevering dient te geschieden. Ik vestig er uwe aandacht op, datde maïs in de maand Augustus door de regeering wordt afgeleverd tegen den prijs van 25 per 100 K.G. Kolen. Op de vragen van den heer Bogaardt, betreffende het gebrek aan kolen en de distributie van kolen aan de gemeenten, in het byzonder aan de gemeente Breda, luidende 1. Hoeveel bedraagt de aanwezige voorraad gaskolen volgens de laatste gegevens 2. Wat is de oorzaak van het gebrek aan kolen, ondanks de geregelde aan voer van kolen uit Duitschland in de laatste maanden geregeld heeft plaats gehad en ondanks het feit, dat in dien tijd a. voor huisbrand geen kolen meer gebruikt zijn, b. de scheepvaart vry wel is stop gezet, c. de treinenloop van spoor- en tramwegen zeer is beperkt? 3. Naar welke regelen geschiedt de distributie van kolen aan de gemeenten 4. 'Wanneer die distributie geschiedt naar den maatstaf van het zielental der gemeenten, worden daarbij dan in aanmerking genomen de bijzondere omstandigheden, waarin die gemeenten verkeeren, zooals de verplichte levering volgens gesloten overeenkomsten van gas aan de omliggende gemeenten, de tijdelijke herberging van gemobiliseerde troepen, enz. 5. Wat kan de oorzaak zijn, dat in de gemeente Breda, ondanks de meest mogelijke gasbezuiniging, het steen- kolengebrek thans zoo nijpend is, dat weldra de rant^oeneering van gas zal worden teruggebracht tot2 (zegge twee) kubieke meter voor iedere verbruiker en per maand 6. Acht de minister van binnen landsche zaken, zoo niet wenschelijk, dan toch uit gemeentelijk administratief oogpunt toelaatbaar, indien de meente Breda met het oog op het nijpend gebrek aan kolen de loopende contrac ten voor de levering van gas aan de buitengemeenten tijdelijk buiten wer king stelde 7. Wat is het oordeel van den min. van oorlog, indien de gemeente Breda om dezelfde redenen als sub 6 genoemd de gaslevering aan de militaire gebou wen tijdelijk staakte? 8. Kan de minister van landbouw, nijverheid en handel geen toezegging doen om de gemeente Breda om de bijzondere redenen, waarin zij verkeert, spoedig aan meer kolen te helpen, ten einde deze gemeente in de gelegenheid te stellen hare inwoners even goed van gas te voorzien als dit in andere ge meenten onder dezelfde omstandigheden van den tegenwoordigen tijd blijkbaar kan geschieden heeft de minister van landbouw, nijverheid en handel, mede namens den /minister van staat, minister van binnenlandsche zaken en den minister van oorlog geantwoord 1. De aanwezige voorraad gaskolen is zoo gering, dat zij bij vele fabrieken niet meer dan voor een maand toe reikend is. 2. De aanvoer van kolen uit het buitenland, zooals die de laatste maan den plaats vond, was niet voldoende voor de behoeften; en de aanvoer is, gelijk bekend, thans verminderd. Al worden thans voor huisbrand weinig kolen gebruikt, zoo moet uit den aard der zaak voor den winter gereserveerd worden. Voorts zijn in Juli nog aan zienlijke hoeveelheden kolen gebunkerd, terwijl het brandstofverbruik van spoor- en tramwegen nog niet met meer dan l/t is beperkt. 3. De distributie van gaskolen ge schiedt thans, voor zooverre meer dan 65 pOt. van het verbruik van het vorig jaar noodig is, in verband met het aantal aansluitingen. 4. Met levering van gas door eene bepaalde gasfabriek aan omliggende gemeenten, wordt bij- de distributie rekening gehouden eveneens, zoo noo dig, met de tydelijke hei berging van gemobiliseerde troepen. 5. Aan de Rykskolendistributie ia niet bekend, dat de gemeente Breda bij andere gemeenten is achtergesteld. 6. De buitengemeenten, welke van uit Breda worden voorzien, dienen evenmin van ga's verstoken te zyn als die gemeente zelf. Buitenwerkstelling van dergelijke contracten door de ge meente Breda zou door de Rijkskolen- distributie niet worden toegelaten. 7. Het onder vftiag 6 opgemerkte geldt tevens als antwoord op vraag 7. 8. De gemeente Breda wordt door de Rijkskolendistributie opdezelfde wijze behandeld als iedere andere ge meente, welke van gas wordt voorzien. Op de vraag van den heer van de Velde betreffende de kolenvoorziening van scholen in den aanstaanden winter, luidende Zyn de ministers van binnenlandsche zaken en van landbouw, nijverheid en handel bereid maatregelen te beramen, om te voorkomen dat gedurende den aanstaanden winter het onderwijs in openbare en byzondere scholen door gemis aan brandstoffen zal moeten worden stopgezet? heeft de minister van landbouw, nijverheid en handel, mede namens den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken geantwoord De openbare en bijzondere scholen vallen onder groep C van het distri butiestelsel van brandstoffen en zullen blijkens de circulaire van de rijkskolen distributie van 14 Juli 1917 75 pCt. van haar behoefte ontvangen. Bij uiterst zuinig en beleidvol gebruik mag worden verwacht, dat stopzetting van onderwijs kan worden voorkomen. Omtrent de onderhandelingen met Duitschland betreffende den aanvoer van kolen, vernemen wij, dat Duitsch land de levering van een zekere hoe veelheid kolen heeft toegezegd, onder toevoeging, dat indien Nederland meer wenscht të ontvangen, daartoe Neder landsche arbeiders naaf- Duitschland zouden moeten worden gezonden om deze kolen uit de mijnen te halen. In dat geval zou aangezien, een mijnarbeider gemiddeld 20 ton steen kool per maand kan produceeren, het toegezegde quantum voor eiken arbei der, die naar Duitschland gezonden wórdt, met 20 ton per maand vermeer derd worden. A'. R. Crt. AXEL, 21 Augustus 1917. Op de Zaterdag alhier gehouden ver gadering van de V. V. Z. F! werd een programma samengesteld voor het op 8 September te hoyden concours-hip- pique. Men besloot van de netto winst 10 pCt ter beschikking te stellen van het Nederlandsche Roode Kruis en 10 pCt. voor het Belgische. Een afzonderlijke commissie werd aangewezen om de noodige maatregelen te treffen. Het programma zal 7 nummers be vatten, bestaande in Monsteren van bekroonde dekhengsten, drafkoersen, ringsteken, rennen en tot slot een stoe- lenwedstrifd. Dit nummer vond te Middelburg groote belangstelling en daarom wilde men dat ver makelij k.spel ook hier vertoonen. Ter vergadering werd opgemerkt dat de Belgische uitgewekenen van de Zeeuwsch-Vlaamsche bevolking veel steun ondervinden bij hunne attractie's, en het daarom wenschelijk was hun gelegenheid te geven ook wederzijdsche medewerking te verleenen aan dit sport- feest. Besloten werd enkele Belgische heeren uit te noodigen. Na afloop van het concours zullen voetbalwedstrijden worden gehouden, In de Vrijdag te Ter Neuzen ge. houden vergadering van aandeelhouders van de Eerste Nederlandsche Coöpera tieve Suikerfabriek te Sas van Gent, werden in het bestuur herbenoemd de heeren F. van Hoeve te Axel, Pol. van Waes te Westdorpe, P. Lindenberghte Wemeldinge en A. de Koeijer Lz. te Ter Neuzen. De winst- en verliesrekening werd goedgekeurd. Zondag speelde de Axelsche voet- balvereeniging „Wilhelmina" een wed strijd te Kloosterzande tegen Sparta" van Ter Neuzen. Bij de rust was de stand 3 0 voor Wilhelmina, doch ni het doelwisselen werd deze 3 3. Het schijnt, dat de wind ook mee Bij loting viel alzoo aan „Wilhelmina" een prachtige medaille ten deel, welke door de zustervereeniging „Blauw-wit" van Kloosterzande was uitgereikt, j Arrond. Rechtbank te Middelburg. ZittiDg van 21 Aug. 1917. A." V., 28 j., A. d. B., 20 j., arbeiden te Koewacht, gedetineerd, zijn wegeai poging tot verboden uitvoer veroordeeld tot 6 weken gevangenisstraf, met aftrek der preventieve heehtenis. G. K., 18 j., J. d. M., 18 j., werklieden te Nieuw-Namen, gedetineerd, zijn wegeni als voren veroord. tot 3 maanden gevang, met aftrek der prev. hecht. J. d. P., 35 j., schipper te Antwerpen, gedetineerd, is wegens-als voren veroord, tot 1 maand gevang, met aftrek der prev. hecht. Verder werd veroord. wegens een», beleediging J. G. v. N., 53 j., directeur der gasfabriek te Vlissingen tot 50 of 14 dagen, met vrijspraak van da hem ten laste gelegde smaad. P. M., 21 j., fabrieksarbeider te Su van Gent, beklaagd van diefstal, is vrij gesproken. De vlashandel; Het gaat met den vlashandel niet goed. Ook daar verdrukking evenals tegen woordig in alle takken van landbouw, industrie en handel. Naar we van bevoegde zijde vernemen, zijn de betalingsvoorwaarden voor ge werkt vlas zóódanig gewijzigd, dat b. voor 1000 gulden vlas, dat men aao Duitsche handelsagenten verkoopt, slechts 400 gulden in gel'd ontvangt en de overige 600 gulden betaald worden met Duitsch bankpapier, meestal effecten of obligation, die aan sterke daling onderhevig zijn, Hierbij komt nog, dat de inlandseht handel in vlas erg slap is.We vernomen, dat ter graanmarkt alhier eeu partij vlas, oogst 1917. werd aangeboden voor 5 ct. per K.G. Vroeger was die prijs 20 tot; 28 cf., alzoo eeu daliug van ongeveer 80 pCt.

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2