No. 38 J Zaterdag 18 Augustus 1917. 33° 4iU<r«. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Yla an deren. F. DIELEMAlA. Binnenland. Landbouw. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en VrijdagaTond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Yoor Belgis 80 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL tot 4 regels 25 Centvoor Groote letters worden naar ADVERTENTIEN van 1 eiken regel meer 5 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden trance ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrfldagnamiddag EEN are. Vredesvoorstel van den Paus. In zijn nieuwen vredesoproep aan alle oorlogvoerende landen wijst de Paus op de verklaringen onlangs afge legd door de leiders der oorlogvoeren de regeeringen, welke z. i. toonen, dat hun meeningen niet zoozeer uiteen loopen, als men meent. De Paus stelt voor geen annexatie's geen schadevergoedingen, behalve in de bijzondere gevallen van België en boven dien zekere Pransche en Servische streken, welke meer ernstig zijn ge teisterd. Verder stelt hij voor oplossing van de quaestiën betreffende Elzas Lo tharingen, Trentino en Trië3t, volgens de wenschen van de bevolking, voor zoover die vereenigbaar zijn met den algemeenen toestand, herstel van België en de Pransche departementen, door Duitschland bezet, in ruil voor terug gave van de Duitsche koloniën. De Paus bepleit verder vrijheid der zeeën, ontwapening en vorming van een op perste Hof van arbitrage voor de op lossing van toekomstige conflicten tas schen de natiën. Het Vaticaan 'is zeer optimist over de gevolgen van het nieuwe Pauselijke initiatief en meent, dat het einde van den oorlog niet ver meer is. Een belangrijke bizonderheid is, dat de Paus, naar tenminste wordt gemeld, zich eerst bij de gezanten der verschil lende mogendheden op het Vaticaan ervan heeft vergewist, dat hy nergens ten minste op een botte afwijzing zou •tuiten, en de Westminster Gazette vermaant de overige pers, maar niet te gauw den Paus voor een agent van Duitschland uit te krijteu. Als wij het voorstel atwijzeu, zegt bet blad, moeten wjj in alle geval voorzichtig zijn, om het odium vau de voortzetting van den oorlog niet op ons te laden. Typisch is, dat van Duitsche zijde de Lokal Anzeiger spreekt van een voorstel „uit het vijandelijke kamp". Er is-dus kans, zegt de N. R. Crt., dat het voorstel aan beide partijen even weinig bevalt, wat een getuigenis van zijn neutraliteit zou zijn en meer kans geeft, dat het later aan beide even goed zal bevallen, dan wanneer het aan de ééne zijde geprezen, aan de andere gelaakt werd. Van hei gevechtsterrein is alleen te melden, dat er hard gevochten wordt, veel offers vallen en in verhouding tot de krachtsinspanning, die men aan wendt, nies gewonnen wordt. Landstorm. De min. van Oorlog heeft bepaald, dat de inschrijving voor den landstorm voor zooveel zij geboren zijn in 1879 ot in 1878, moet zijn tot stand gekomen 16 Oct. De kennisgevingen nopens de achrij" ving zullen door de burgemeesters zoo spoedig mogelijk worden gedaan. Evenals voor de jaarklassen 1901 en 1900, zullen ook van de in 1878 en 1879 geboren personen in 5 groepen worden ingeschreven. Onder de vrijgeloten (groep 5) zijn te verstaan zij, die tot den dienst bij de militie aangewezen, maar niet ter inly ving bestemd zijn. Ten behoeve van de inschrijving zullen o. a. uit de militieregisters de namen worden opgespoord van de in 1878 geboren personen, die door het stellèn van een plaatsvervanger den dienst bij de militie niet zelf hebben volbracht. Ook van de ingeschrevenen der jaar klassen 1899 en 1898 kan een deel wel en een deel niet, althans voorloopig niet, tot dienst worden verplicht. De burgemeesters moeten voor 20 Oct. aan den betrokken commissaris der Koningin een opgave zenden van de getallen van alle voor de jaarklassen 1899 en 1898 in hun gemeente voor den landstorm ingeschreven personen. De keuring voor die jaarklassen zal vermoedelijk in de 2de helft van Oct. en voorts in Nov. en Dec. worden gehouden. Avp. Eerste Kamerverkiezing, De Provinciale Staten van Zuid-Hol land kozen tot lid der Eerste Kamer (vacature dr. Woltjer) de heer J. H. de Waal Malefijt, lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, oud-Minister van Ko loniën en burgemeester van Katwijk, met 50 van de 70 uitgebrachte stemmen. Er waren 20 blanco stemmen. Schending territoriale grens. (Oflflciëel.) In aansluiting op hetgeen het Ministerie van Marine daaromtrent heeft bekend gemaakt, deelt het Minis terie van Buitenlandsche Zaken mede, dat de Duitsche vliegebier, die op de Nederlandsche territoriale wateren aan boord van de VLI. 59 werd aangetroffen is geïnterneerd. H. M. gezant te Berlyn ontving de opdracht om ernstig te protesteeren tegen het teit, dat twee Duitsche vlieg tuigen boven Nederlandsch gebied heb ben gevlogen terwijl een hunner daarop is neergestreken om aan oorlogshande lingen deel te nemen, alsmede tegen het feit, dat een Duitsche torpedoboot zich binnen de territoriale wateren begeven heeft. De vi-ye vaargeul. Naar de Ned. uit scheepvaartkringen verneemt, bestaat er vry groote moge lijkheid, dat de groote vaart binnen zeer^kort weder zal kunnen worden hervat. De toebereidselen om de nauwe vrye vaargeul veilig en bevaarbaar te maken schijnen thans in een stadium te zijn gekomen, dat er grondige hoop is op de hervatting van de scheepvaart. Het stoomschip Parkhaven is gisteren met ongeveer 2900 ton tarwe (bescha digd) van New York, het laatst van Haugesund, te Rotterdam aangekomen. Benzine. De Toewijzingscommissie voor ben zine brengt ter kennis van belangheb benden, dat, daar het leger van de laatst aaugekomen lading benzine een groot deef heeft opgeëischt, terwijl door de den laatsten tijd gerezen scheepvaart moeilijkheden absolute onzekerheid be treffende nieuwen aanvoer van benzine is ontstaan, zij heeft moeten besluiten de toewijzingen aan verschillende cate gorieën van benzine-verbruikers bedui dend te verlagen, ten einde den kleinen voorraad zoo lang mogelijk te doen strekken. Met klem dringt zij derhalve (ook by hen, die nog voorraden hebben) op de grootst mogelijke zuinigheid by het benzine-verbruik aan, daar anders wel licht binnenkort tot een nog strengere rantsoeneering zal moeten worden overgegaan. N. R. Crt. De bommen op Zierikzee. Aan de Avondp. ontleenden wij een bericht, waarin werd medegedeeld, dat de Britsche regeering de schade, te Zierikzee aangericht, door bommen uit een Britsche vliegmachine, zou ver goeden met 120,000. Daaraan werd toegevoegd, dat de wer kelijke schade 80,000 zen bedragen. Het bericht blijkt ons, zoo meldt de Nieuwe Crt., in den vorm, waarin het is gegeven, geheel onjuist. Men kent het juiste bedrag van de schade door de bommen aangericht, op het oogenblik nog niet eens en is juist bezig het bedrag daarvau te doen vast stellen. Vermissing van ryksgoederen. Als gevolg van het veelvuldig voor komen van vermissing van rijksgoe- deren, is van wege de hoofdintendance, op last van den minister van Oorlog een schrijven aan het leger gericht, waarin als regel wordt aangenomen, dat niemand van de aansprakelijkheid voor de onder zijn beheer gestelde rijksgoederen kan worden ontslagen geacht, dan nadat die goederen over eenkomstig de voorschriften door zijn opvolger zijn overgenomen. Een aantal scherpe bepalingen moeten voorts de vermissing zooveel mogelijk beperken. Bewaarplaatsen, zooals tenten, open ruimten, enz., welke niet voldoende tegen diefstal zijn beveiligd, alsmede geïsoleerd liggende gebouwen, die als bewaarplaatsen van rijksgoederen die nen, moeten worden bewaakt. De inspectie der goederen zal meermalen en op ongeregelde tijden plaats hebben, om eventueele vermissing spoedig te kunnen vaststellen. De administratie der goederen moet op de meest nauwkeurige wijze ge schieden en strenge maatregelen zullen worden genomen om te verhinderen, dat zonder daartoe bekomen toestem ming, rijksgoederen buiten de kwar tieren, kampen ot bivaks warden ge bracht. In het slot van dit aanschrijven wordt bekend gemaakt, dat de minister van Oorlog in den vervolge slechts bij uit zondering acht zal kunnen slaan op verzachtende omstandigheden, als welke herhaaldelijk tot het afvoeren van rijks goederen, zonder vergoeding van de waarde, ten behoeve van verantwoorde lijke beheerders gepleit zyu. Tel. Houten schoenzolen. Bij de 1ste divisie infanterie van ons leger wordt een proef genomen met houten schoenzolen. M.crt. De petroleum-distributie. In verband met den onzekeren toe stand wat den aanvoer van petroleum betreft, heeft, naar het Vad. verneemt, het distributiebureau voor petroleum belangrijke wijzigingen voorgesteld aan den Minister. Reeds zijn de industrieën sterker gerantsoeneerd en de haar toe gewezen hoeveelheden zijn van 50 op 25 pCt. teruggebracht. De motorschip pers zijn uitgeschakeld eu alleen zij, die voortbrengselen, spoedig aan bederf onderhevig, als melk, visch, groenten enz. vervoeren, krijgen nog petroleum. Broodkaarten. De directeur van het Centraal Brood kantoor maakt bekend, dat de brood kaart van de 24ste week loopt van 15 tot en met 23 Augustus. St. Crt. De inbeslagneming van tarwe. Het hoofdbestuur der Z. L. M. heeft ten opzichte van het in beslagnemen van alle tarwe, er in een adres aan den Minister van L., N. en H. op gewezen dat deze maatregel, ten opzichte van de tarwe, de meeste landbouwers in de provincie in groote moeilijkheden brengt, aangezien zij gewend zijn, eigen tarwe voor het bakken van brood op de boerderij te gebruiken, en het hun, door de groote afstanden, en het feit, dat er veel te weinig bakkers woneu, wier bakkerijen bovendien niet ingericht zijn op een zoodanige uitbreiding als de voorgestelde maatregelen noodwendig met zich zullen brengen, onmogelijk zal zyn van deze bakkers brood te betrekken dat de regeeringscommissaris voor de rijksgraanverzameling in Zeeland, ter vergadering (van het hoofdbestuur) aan wezig, verzekerde, dat het zeer goed mogelijk is, om, in verband met het aantal uitgereikte broodkaarten, te cou- troleeren, of er veel tarwe achterge houden is dat, huns inziens, de gewraakte maat regel aanleiding zal geveu tot groote ontevredenheid onder de landbouwers eu tot het opzettelijk aangeven vaD kleinere hoeveelheden, dan de werke lijke oogst bedraagt redenen, waarom zij Uwe Excellentie beleefd doch dringend verzoeken, het daarheen te leiden, dat aan de land bouwers in deze provincie een hoeveel heid tarwe gelaten worrle, uitsluitend voor gebruik van eigen, huisgezin en vast personeel. Op bovenstaand adres werd het vol gende antwoord ontvangen „Naar aanleiding van uw in margine vermeld adres, heb ik de eer u mede te deelen, dat de ervaring, het vorig jaar opgedaan bij de inzameling van den oogst, mij heeft overtuigd, dat in geen geval tarwe en rogge aan la nd

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 1