Binnenland. Gemengd Nieuws. hij en zijn vrienden den t\jd gekomen achteh, dat de volle waarheid wordt aan het licht gebracht." N. R. Crt. De correspondent van de „Daily Mail" verneemt uit het hoofdkwartier van het Engelsche leger in Frankrijk d.d. 27 dezer De oorlog is nooit langs ons front zóó fel geweest, ofschoon er geen slag wordt geleverd. Wij leven in een storm van Engelsch en Duitsch artillerie vuur, welke de lucht meer dan honderd mijlen ver doet trillende gordel van den oorlog wordt al breedt^ en breeder. Een paar projectielen van 15 Engelsche duimen zijn laatst 32 K.M. van het front neergekomen. Op Yperen zijn duizenden ga3granaten afgeschoten. In den loop van den dag is een vuur met zware projectielen saamgetrokken op Coxyde aan de kust, 8 K.M. achter Nieuwpoort en 's nachts op Oost-Duin- kerken bij Coxyde, Meer naar achter gelegen terreinen op tal van plaatsen, die twee jaar lang ongerept zijn ge bleven, worden bijna eiken dag door het artillerie vuur atgezocht. Wat de Duitschers doen, doen- wij op een groo- tere schaal. Wij voeren veel meer aanvallen en overrompelingen uit dan de vijand. De Duitschers vuren meer 's nachts dan overdag, wij meer overdag dan 's nachts. Vrijdag ondernamen de Duitschers den zwaarsten van alle aanvallen te Honnecourt, halverwege tusschen St. Quentin en Kamerijk. Het vijandelijk geschutvuur was opgesteld in een lang tevoren voorbereide stelling achter de Hindenburg-linie en werd samenge trokken op een kort stuk loopgraaf tot dit volkomen was geslecht. Daarna kwamen, terwijl de artillerie voortging een breed gedeelte op beide flanken en het terrein achter onze stelling 'te bombardeeren, twee afdeelingen aan- valstroepen onder dekking van röok en stof opzetten. Zij namen een kleine groep genisten gevangen, die er op uitgetrokken waren om de loopgraven en schuilplaatsen te herstellen, maar onze genie-soldaten ontglipten weer aan hun bewakers, die een wanhopigen haast hadden, in het terrein tusschen de twee linies. Die aanval bij Honnecourt was ook een triomf voor onze artillerie. Zij beantwoordde het Duitsche vuur, in enkele seconden en het is bekend, 'dat zy veel verwoesting aanrichtte. Zij verstrooide de Duitschers, richtte haar vuur, dat achter de geslechte loopgraven lag en viel hun artillerie stellingen aan. Onze schansmortieren waren oók zeer hard aan het werk en enkelen van de aanvallers zijn door machinegeweer vuur gedood. De broodkaart. De directeur van het Centraal Brood kantoor maakt bekend, dat de brood kaart van de 22ste week loopt van 28 Juli tot en met 5 Augustus. Regeeringsbloem en meel. •De minister van landbouw heeft terwijl de prijzen van deze artikelen ongewijzigd blijven bepaald, dat met ingang van 1 Augustus- zal worden verstaan onder regeeringsbloem 60 pet. inlandsche tarwebloem, 20 pet. rogge bloem, 10 pet. aardappelmeel, 10 pet. Amerikaansch meel en onder regee- ring8meel 65 pet. ongebuild tarwemeel, 35 pet. ongebuild maismeel. Af. R. Crt. Aardappelen. De minister van landbouw, nijverheid en handel, gezien zijn beschikking van 19 Juli, heeft ingetrokken zijn hierboven genoemde beschikking, en bepaald Artikel 1. De aflevering en het daar mede verband houdend vervoer van alle aardappelen is verboden. Artikel 2. Het verbod, in het voor gaand artikel gesteld, is niet van toe passing op de aflevering en het daar mede verband houdend vervoer van die soorten aardappelen, welke uitsluitend als vroege aardappelen in den handel kohaen b. Eigenheimers of Borgers de aardappelen gedekt door een vervoerbewijs, afgegeven door de Rijks, commissie van Toezicht op de Aardap pelvereeniging. (St.ct.)' Zegelwet 1917. De door winkeliers aan koopers afge geven cassabons, afgegeven voor een hooger dan tien gulden zijn onderworpen aan een vast -zegelrecht van vijf cent. (Ministeriëele missive d.d. 16 Juli 1917 no. 211 zegel). Regeeringsvarkens Blijkens mededeeling in het Nederl. Landb. Wbl. van de Inkoopcombinatie heeft de Rijkscommissie van toezicht op de Vleeschvereeniging aan den mini ster van landbouw voorgesteld om bin nen zeer korten tijd wederom aan te vangen met regelmatig distribueeren van regeeringsvarkens van 70 K.G. slachtgewicht en daarboven, ten einde verzachting te brengen in de moeilijk heden waarin de varkensmester momen teel verkeert. EERSTE KAMER. Gemeld wordt het overlijden van prof. dr. J. Woltjer, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit en lid van de Eerste Kamer, waar hij een waardig vertegenwoordiger was van de anti-rev. partij. Maximumprijzen oogst 1917. De minister van landbouw, nijverhefd en handel, gezien zijn beschikking van 24 dezer, betreffende de maximumprij zen van den oogst 1917, maakt bekend dat de laatste alinea als volgt moet worden gelezen voor aardappelen voor het tijdvak van 15 October 1917—1 Februari 1918 ƒ0.70; van 1 Febri 1918—15Febr. 1918 ƒ0.075 per week, van 15 April 1Ö18— 15 Mei 1918 ƒ0.125 per week, na 15 Mei 1918 ƒ0.15 per week. alles per 100 K.G., welk bewaarloon zal worden ingehouden voor de aard appelen die vóór 15 October 1917 ge vorderd en vóór 15 November 1917 zijn afgenomen, en voor de aardappelen die niet zijn geleverd binnen den bij de lastgeving tot levering bepaalden termijn. (St. Cru) Loggers tot zinken gebracht. Zaterdagochtend heeft de logger Maria Johanna KW 125 te IJmuiden aange bracht de bemanning van de Scheve- ninger loggers Majoor Thomson SCH 23, van de reederij D. v. d. Zwan en Jb. den Duik Nz., en van de Dirk SCH 382, van de reederij wed. J. van der Toorn Mz., welke loggers door een Duitsche duikboot met brandbommen tot zinken zijn gebracht, omdat zij zich volgens verklaring van den duikbootcomman dant in het versperde gebied ophielden. De opvarenden zijn ongedeerd. Zaterdagochtend is tusschen acht en negen uur de Scheveningsche haven binnengekomen de logger Vlaardingen 49 met de geheele bemanning van den Scheveningschen logger 136, schipper Arie Verbaan, van de N. V. Zeevisscherij Sterna te Scheveningen, welk vaartuig Vrijdagochtend te 11 uur 30 door een Duitsche duikboot tot zinken is gebracht 19 mijl O.Z.O. van IJmuiden. Er zijn geen gewonden. Volgens de aangebrachte bemanning zou ook de Scheveningsche logger 254, reeders Jac. den Duik en Zonen te Scheveningen, kort voordat haar eigen schip in den grond was geboord, tot zinken zijn gebracht. Vermoed wordt bovendien, dat er nog meer daar ter plaatse visschende Scheveningsche schuiten tot zinken zijn gebracht, omdat, volgens verklaring van de aangekomen visscherlieden, men de duikboot van het eene naar het andere schip zag gaan. J Later is te Scheveningen nog binnen gekomen de logger Schev. 183 met de bemanning van de Soh. 134. Vermoed wordt, dat nog meer schepen tót zinken, zijn gebracht, men spreekt ZQlfs van tien. Uit IJmuiden meldt men ons, dat volgens eensluidende verklaringen van de schippers van de loggers SCH 23 en SCH 382, welke verklaringen be vestigd worden door den schipper van den logger, die de bemanningen te IJmuiden heeft aangebracht, de beide loggers gistermiddag (Vrijdag) resp. te half één en te 2 uur op 52 gr. 20 min Noorderbreedte en 3 gr. 58 min. Ooster lengte. door brandbommen tot zinken zijn gebracht, dus in het z.g. vrije gebied. Op de vraag van den schipper van den logger SCH 23 aan den duik bootcommaudant, waarom zijn schip vernietigd moest worden, daar hij toch in het vrije water was, gaf de duikboot commandant ten antwoord „Als wij ze niet yernietigen, doen toch de Engel schen het, of ze nemen ze mee." Dit was het eenig bescheid. N. R. crt. Aanval op de Batavier II en de Zeemeeuw. Men meldt uit Nieuwediep aan de N. R. Crt. De stoomschepen Batavier II en Zee meeuw onlangs naar Zeebrugge opge bracht, zijn Vrijdagavond, op reis naar Duitschland, nabij de Texelsche kust door een Engelsche onderzeeboot aange vallen. Toen Nederlandsche torpedobooten in de nabijheid kwamen, is de Engelsche onderzeeboot buiten zicht geraakt.. Ver moedelijk zyn de kleppen en kranen op de Batavier II opengezet, welk stoomschip gezonken is. De Zeemeeuw is op sleeptouw geno men door de sleepboot Assistent, die om hulp seinde. De sleepboot Titan is uitgevaren. Onze torpedobooten zijn buitengaats aanwezig. Beide schepen zijn indertijd door de Duitschers prijs verklaard. De bemanning van de Batavier II is op Texel geland. AXEL, 31 Juli 1917, Het ontzaglijke schieten, dat sedert Vrijdag niet alleen in Zeeuwsch-Vlaan deren maar in geheel Zeeland en zelfs daarbuiten wel zal zijn gehoord, is Zondagnacht toch afgenomen, hoewei het onder den morgen nog lang niet stil was en het dreunen der ramen nog vaak ontploffingen verried. Veel nieuws lezen we er niet van. De stafberichten spreken van een hevig artilleriegevecht. In het land land van Cadzand zag men vaak luchtgevechten op grooten afstand. Naar men van daar meldt, zouden op^Brugge bommen zijn gewor pen. De vliegers werden krachtig be schoten. Van hieruit z&g men daarvan niets. Wel was nu en dan zoeklicht zichtbaar. In de te Zaamslag gehouden raadszitting werd na install tie van den heer S. van Hoeve, de rekening over 1916 aangeboden met ƒ58,220,03 ontv. en ƒ58,211,13 uitgaven. Het verzoek van de afdeeling Axel van „Patrimonium" om adhaesie te betuigen aan het door haar tot den Minister van Landbouw gericht verzoek betreffende Jjet toestaan van den uitvoer van vlas, wegens de groote hoeveel heden die in de magazijnen der vlassers liggen opgestapeld, en de daarbij be trokken belangen dezer streek, daar wegeus de volte der magazijnen niet kan worden voortgegaan met de vlas- bewerking, gaf aanleiding tot een breed voerige bespreking. De voorzitter en J meerdere leden waren er voor, maar een tweetal raadsleden (landbouwers) J achtten dit een zaak voor den Minister, j die wel weten zal waarom hij geen I uitvoer toestaat. Ten slotte werd besloten ui adres adhaesie te betuigen, doel hielden de twee opposanten ziel mede stemmen. Het kohier van den hoofd, oa waarvan de verhooging tot ƒ23,01 koninklijke goedkeuring verwierf vastgesteld op ƒ24.147.251/,,. Een reclame van bewonen Othene betreffende een wijzigioi den ligger der wegen en voetp aangebracht, door verlegging van voetpad, werd ongegrond bevond® voor kennisgeving aangenomen. M. C Ingezetenen van Ter Neuzen kenen druk op een adres aan den gemeester van Axel, waarin zij d verzoeken om, in zijn kwaliteit als tributeur der kolen voor Zeeuw Vlaanderen, te willen zorgen dat n den naderenden winter meer en be èn goedkoopere brandstof te verkrj is, dan tot nu toe het geval was, Bij Kon. besluit is op zijn ven eervol ontslagen, met dankbetuij voor de bewezen diensten, als bui meester van Overslag, dhr. D. Mill Zondagnamiddag werd te tijdens het onweer een veuleD vau landbouwer De Kraker in de doodgeslagen. Zondagavond is nabij de gemet Oostburg in een bietenveld een Duiti tweedekker 'gedaald. Het vliegt dat bij de landing beschadigd wi is, evenals de beide aviateurs gelul neerd. Het was bewapend met mitrailleur. In Oostelyk Zeeuwsch-Vlaande is het dorschen van koolzaad afgelf» Over 't algemeen valt de opbret belangrijk tegendaarbij is de kot klein, zoodat op verscheidene percet niet meer dan 11 a 13 zak per fl is geoogst. Aangezien echter de prijs tot per zak loopt, lijdt de landbouwer dit gewas toch geen schade. M. Crt De kolennood. WegeDs den kolennood zal te Maastrii een proef genomen worden met heil» ken van biood in de nieuwe reserveovi van de gasfabriek, die op tempend zullen gehouden worden en waar bakkers beurtelings van gebruik zuil maken. Naar de IV. R. crt. meldt, zal de fin ▼an den Bergh Krabbendam te Till odzaakt zijn hare vjjf fabriek wegens gebrek aan steenkolen stop zetten. Hierdoor zullen 900 arbeidi buiten werk geraken. Ernstig vliegongeluk. Donderdi viel luitenant Schimmel van 7 me» hoogte op het vliegterrein te Soesterber Hij heeft naar het Hbld. meldt, drie ribt» gebroken, een groote kniewond en vleesd wonden in het gelaat. Hij zou weldi naar Indië vertrekken. Een korporai waarnemer is licht gekwetst. Een lezer, ooggetuige van he' vliep ongeluk, schrijft het volgende aan N. v. d. D. Donderdagochtend was ik naar - vliegterrein gefietst, toen ik met enkel anderen getuige was van het ong< Wij waren er vlak bij. Juist wa» vlieger veilig neergestreken, toen we wet het bekende gebrom hoorden. Het vliej tuig was eerst nog niet te zien. Hetzil in de laagdrijvende wolken. Vóór lx nog zichtbaar was, werd blijkbaar dt motor stil gezet en daalde de machint evenals de vorige, in glijvlucht. Zot werd zij zichtbaar. Vlak boven het terreio evenwel begon het toestel te schommel» en na nóg twee maal een kleinen cirkel beschreven te hebben, dook het plotseiins van een hoogte van 5 7 Meter metdeul kop omlaag. De fragiele 7ogel

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2