Binnenland. Landbouw. l V' Stuiverstukken enz. In een nota naar aanleiding van het verslag omtrent het wetsontwerp tot wyziging en verhooging van het zevend® hoofdstuk B der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1916 zegt de minister van financiën dat ook hij betreurt dat gebrek aan grondstof ten eenenmale de mogelijkheid uitsluit in de behoefte van het verkeer aan stuiverstukken te voorzien. ODdanks de telkenmale in het werk gestelde pogingen, is het niet mogen gelukken in het zooeven bedoelde ge brek te voorzien. In antwoord op de vraag of wel voldoende wordt gewaakt tegen frauduleuzen uitvoer kan worden medegedeeld, dat bij herhaling aan de betrokken ambtenaren met nadruk is opgedragen nauwlettend tegen uitvoer als zooeven bedoeld te waken en dat alle berichten, welke te dezer zake door de dagbladen of langs anderen weg ter kennis van den minister kwa men, zooveel mogelijk nader zijn onder zocht. Hierby is van uitvoer op eenigs- zins beteekenende schaal niet gebleken, hoewel uit den aard der zaak niet valt te ontkennen, dat het tegengaan van eiken uitvoer van zoo gemakkelijk te verbergen munten niet wel mogelijk is. De minister zal niet nalaten te be vorderen, dat zoo spoedig als de om standigheden dit toelaten, de aanmaak van stuivers worde hervat. Naar aan leiding van het geopperde denkbeeld om genoemde munt te vervangen door een gelijkwaardige munt van een ander metaal, by voorbeeld yzer, zij aange- teekend, dat, afgescheiden van de hier aan verbonden moeilijkheden van tech nischen aard en van de omstandigheid, dat het verkrijgen van een ander metaal, hetwelk de voor aanmunting vereischte bewerking heeft ondergaan en voor het beoogde doel geschikt is, evenmin ver zekerd is te achten, de toestand, welke ten opzichte van de pasmuntvoorziening in ons land bestaat, geenszins van dien aard is, dat termen voor een zoo in grijpenden maatregel aanwezig zou den zyn. De voorraad 21/, centstukken is vol doende om in de behoefte te voorzien. De aandacht van den minister is bij voortduring gevestigd op1 de tijdige voorziening in de benoodigde grondstof voor verdere aanmunting van pasmunt van edel en onedel metaal. N. R. Crt. De aanval op de Duitsche schepen. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt Naar wij aan het ministerie van buitenlandsche zaken vernemen, is de voorstelling in een telegram van een pers agentschap uit Berlijn van 20 dezer gegeven, omtrent de stappen, door onze regeering te Londen" gedaan, inzake de schending der Nederlandsche territo riale wateren bij Bergen, niet geheel juist. Wat de Nederlandsche regeering blijkens haar communiqué van Donder dagavond gedaan heeft, is geheej uit eigen beweging geschied, zonder eenige drang van andere zijde. Onze regeering toch weet zelve wat haar in zulke ge vallen te doen staat. De bommen op Zierikzee. Het ministerie van Buitenl. Zaken bericht het volgende De Britsche Regeering heeft, onder dagteekening van 20 dezer, aan onzen gezant te Londen medegedeeld, dat de Britsche Admiraliteit zich verplicht gevoelt de Juistheid te erkennen van het standpunt der Ned. Regeering ten aanzien van de op Zierikzee geworpen bommen. Zij erkent dat deze zijn geworpen door een Britschen vliegenier, die meen de boven het door de Duitsche troepen bezette gedeelte van België te zijn. Deze vliegenier was een van de twee, 4ie volgens het eerste antwoord der Britsche Regeering Zeebrugge zouden hebben aangevallen en die, naar thans blykt, buiten zijn koers was geraakt. De Britsche staatssecretaris van Bui tenl. Zaken verzocht aan den gezant aan de Nederl. Regeering het ernstig leedwezen der Britsche regeering over deze betreurenswaardige vergissing over te brengen, met de verzekering, dat alle voorzorgsmaatregelen steeds zijn en zullen worden genomen om soortgélijke gebeurtenissen te voorkomen. De Britsche regeering verklaart zich bereid om een schadevergoeding te betalen die in overeenstemming met de Ned. Reg. zal worden vastgesteld. Avp. Rantsocneerfng rflst. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft tot de burgemeesters de navolgende circulaire gericht Ik heb de eer u te berichten, dat ik mij, in verband met den aanwezigen voorraad rijst en met de moeilijkheden, bij den aanvoer ondervonden, heb ver plicht gezien, het bestaand rantsoen van 0.7 K.G. per hoofd en per 4 weken te verminderen. Dit rantsoen, dat op 1 Augustus a.s. zal ingaan, is thans door mij vastgesteld op 0.4 K.G. per hoofd en per 4 weken. Ik verzoek u hiermede bij uwe tot het Rijkscentraal Administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen in te zenden bestellingen te willen rekening houden. St. Crt. Maatregelen tegen gebrek aan veevoeder. De Minister van Landbouw brengt de volgende maatregelen tegen gebrek aan veevoeder ter kennis vap belang hebbenden Mede door den slechten hooioogst zal er in den komenden winter ongetwijfeld een groot gebrek aan veevoeder ontstaan. Daarom dienen alle mogelijke po gingen te worden aangewend om dit gebrek tot den kleinst mogelijken om vang te beperken. Dit zal kunnen geschieden door het zooveel mogelijk verbouwen van de hieronder genoemae gewassen in de stoppels van vruchten, die vroeg het veld ruimen, dus na vroege aardappelen, wintergerst, rogge, karwij, koolzaad, vlas e.d., alsmede door er vopr te zorgen, dat er zoo weinig mogelijk voedsel verloren gaat. Daardoor zullen de akkerbouwers in staat zijn een groot deel van de door hen voor veevoeder geteelde vruchten, als mangelwortels, voederbieten en kool rapen, alsmede erwten-, boonen- en haverstroo naar elders te verkoopen, om zelf producten, die zij in normale jaren niet of in mindere mate daartoe bezigden, als veevoeder te gebruiken. Van de gewassen, die met kans op succes nog na hierboven genoemde vruchten geteeld kunnen worden, zou den genoemd kunnen worden de kool rapen, knolrapen of raapknollen, overal waar nog planten verkrijgbaar zijn (voor het zaaien van koolrapen is de tijd verstreken)de herfst- en stoppel knollen, zoowel op zand- en veen-, als op lichte kleigronden. Per H.A. heeft men 2—4 K.G. zaaizaad noodigzoowel het loof als de knollen kunnen tot zeer laat in den herfst worden gevoederd. Ook leent dit gewas zich zeer goed om in zijn geheel ingekuild (geënsileerd) te wordende wikken, op de zavel- en kleigronden men heeft per H. A. ongeveer 2 H.L. zaaizaad noodighet boterzaad of zomerraapzaad, op alle gronden. Hoeveelheid zaaizaad 25 L. per H.A. Het groene gewas kan tot laat in den herfst gevoerd worden en tegen den winter worden ingekuild de gele mosterd, die op de meeste grondsoorten gezaaid naar een hoeveelheid van 25 tot 35 liter per H.A., nu nog een groote massa blad produceert, dat mits vóór den bloei gemaaid en ingekuild, een goed veevoeder vormthet koolzaad op de betere grondenhoeveelheid zaai zaad 25—35 liter per H.A.; de groene massa kan gemaaid en ingekuild worden; het Westerwoldsch en Italiaansch Raai- grasnu gezaaid naar een hoeveelheid van pl.m. 65 K.G. per H.A., mag men op de meeste gronden nog een behoor lijke snede gras verwachten; de spurrie; deze leent zich vooral voor de lichte zandgronden en is daar voldoende be kend. Behalve door het telen van een zg. tweede vrucht kan blijkens iedere land bouwer den nood helpen lenigen, door zoo zuinig mogelijk met de stoffen, die waarde hebben als veevoeder, om te gaan. Nog in vele streken van ons land worden de koppen en bladeren van bieten niet met die zorg verzameld, welke redelijkerwijs voor den volgen den winter geeischt mag worden. Tegen wat meer arbeid mag daarbij niet wor den opgezien. Daarom zij er hierop gewezen, dat men daar, waar men geen overvloed van jonge klavers heeft, in den herfst zoo lang mogelijk de koppen met bla deren versch dient te vervoederen. Van een gedeelte kunnen koppen en bladeren van elkaar gescheiden worden. De koppen blijven bewaard tot den tijd dat men wegens nachtvorsten geen versch loof meer kan voeren, en al het andere wordt zoo zorgvuldig mogelijk ingekuild. Hij, die uitsluitend grasland heeft, zal verstandig doen zijn vee niet zoo lang als maar eenigszins mogelijk is buiten te laten, doch dit wat eerder op te stallen en te voederen met gras, dat dan nog gemaaid wordt van het land, dat men voor dit doel vroegtijdig zonder beweiding laat liggen. Door alles, dat niet meer in verschen toestand aan het opgestalde vee ver voerd kan worden, zorgvuldig in te kuilen, kan men laat in den herfst nog heel wat kostbaar veevoer verzamelen. Ten slotte zal het in sommige streken mogelijk zijn door het maaien van groen riet de beschikking te krijgen over veevoeder, dat in verschen of ge- ensileerden toestand door de dieren gaarne gegeten wordt. Ook zij hier in herinnering gebracht, dat het hakselen van hdoi en stroo tot besparing van deze voedermiddelen leidt. Zij, die een voor hen onbekende cul tuur van voedergewassen willen toe passen, of, terwijl ze niet voldoende vertrouwd zijn met het inkuilen van groenvoer, daarmede willen beginnen, zullen goed doen, vooraf het advies van den Rijkslandbouwleeraar of vee teeltconsulent in te winnen. Hengstenkeuring. De verplichte najaarskeuring voor dekhengsten voor den dekdienst 1918 zal in Zeeland plaats hebben op de volgende data en plaatsen Middelburg op Maandag 3 September dès n.m. 12Vg uur. Oostburg op Dinsdag 4 September des v.m. 8 uur. Kattendijke op Woensdag 5 September des v.m. 9 uur. Hulst op Donderdag 6 September des v.m. 8 uur. Bergen op Zoom op Vrijdag 7 Septem ber des v.m. 9 uur. Zierikzee op Zaterdag 8 September des v.m. 81/g uur. M. Crt. AXEL, 24 Juli 1917. Zondagmorgen daalde onder deze ge meente op de Axelsche Vlakte op eene weide een Engelsche tweedekker, die ergens in België bommen had gegooid. Het vliegtuig dat reeds een paar maal met den grond in aanraking geweest was en weer opgesprongen, bleef in een moerassige plek steken. De bemanning, bestaande uit den le luit. Knight en den 2en luit. Truloch informeerde dade lijk aan een koewachter in de buurt of het daar Holland was en toen dit beves tigend werd beantwoord, werd de machine in brand gestoken. Het vlte». Lat tuig was bewapend met een dubbZL aai machinegeweer en een mitrailleur. DeCeieedi' vliegers werden geïnterneerd en naaien be hier gebracht. f d faee Later vertrokken ze per autp naatlokkerij Neuzen om verder naar het internee.Een 'j ringskamp vervoerd te worden. De«ens w overblijfselen van de machine zijB|smmer gisteren door een vrachtauto weggehaaljtordeD en per prov. boot verder gevoerd, Zaterdag hield de „Vereeniginr van Zeeuwsche Pokkers van het zware Trekpaard" alhier eene algemeene ver gadering ter bespreking o. m. van eet voorstel, onderteekend door 13 leden houdende verzoek om de vereenigiJ te ontbinden. De voorzitter wees &r op, dat op convocatiebiljet is vermeld, dat het Bestuur unaniem verzoekt om dit voorstel te willen intrekken en vroej in verband hiermede, of de onderteeke naars, voorzoover ze aanwezig waren, op dit verzoek konden antwoorden ook namens de niet-aanwezige onderteeb naren. De heer Jac. Weijns deelde mede, dat geen conferentie was gehouden, doch hij voor zich onder sommige voorwaarden wel vóór intrekken is. Hierover ontstond een breedvoerige discussie, met het resultaat dat nt stemming het voorstel tot liquidatie werd verworpen met 34 tegen 5 stemmen,Kennis 1 loestem te keeri L. J. (Stoffer te Sint. S. J. G 0. Geei - Bi ining v raad wi Vanont flierv feaert 1 E. ter Sle Alzoo lBombac t Itweedel De mat ibesmett Daarna kwam in behandeling bestuursvoorstel om in het vervolg de begrooting sluitend te maken, door de contributie naar gelang van de uit gaven telken jare vast te stellen. Dit werd met groote meerderheid aange-i nomen. Pfschoon wat laat meende men tochl nog wel de tijd geschikt om een veulen Arroi keuring te houden. De datum werdl bepaald op Vrijdag 27 Juli. Uit den' Bove boezem der vergadering werd 60 gulden uitgeloofd voor prijzen en medaille», Bepaald werd, dat van de voor deze keuring beschikbare gelden uit subsi- die's, bijdragen, enz., na aftrek dei kosten s/s zou besteed worden in me dailles en V, in geldprijzen. Na stem ming gold de bepaling, dat in 't vervolg alleen leden zouden kunnen inzenden, De inleggelden bleven gehandhaafd. Overeengekomen werd om de keur meesters te benoemen uit kenners in deze streek, en wel 2 voor de merrie- veulens, 2 voor de hengsten en 1 ar biter; benoemd werden de heeren D, Fassaert, .StoppeldijkC. de Peijter, BoschkapelleF. Dekker Fz., Neuzen en P. de Vleeschauwer, Sas van Gent Daar den bestuursleden gebleken was, dat zoowel onder de leden der ver- eeniging, als daar buiten de behoeftó werd gevoeld voor het houden van concours hippique, meende de voor zitter, vooral in het belang der finan ciën, niet te mogen nalaten dit punl nu reeds te behandelen. In stemming gebracht, werd aangenomen het be stuursvoorstel om tegen 8 September a. s. een concours-hyppique te organi- seeren. Bij de omvraag kwam ae heer Weijm voornoemd nogmaals terug op het bjj den aanvang der vergadering gespro kene. Hij sprak er zijn verwondering over uit, dat dit jaar nooit was gespro ken over een paardententoonstelling, doch wel over concours-hyppique. Spr, en anderen vinden juist daarin veel bezwaar tegen de vereeniging, dat hum inziens de paardensport wordt begun stigd boven de paardenfokkerij. Wat de vraag naar tentoonstelling betreft gaf de voorzitter te kennen, dat 't ook hem verwonderde, dat niemand daarnaar gevraagd had, als de behoede zoo groot bleek. Hij weet echter, dat dit niet zoo is. Bovendien kan bet houden eener tentoonstelling het tekort in kas slechts vergrooten, zoodat men daarvoor wel geld zou moeten leenen, terwijl een concours hyppique nog steedi flinke winst heeft afgeworpen. Spr. protesteert tegen de bewering, raad ge Rood [Middelt Dipb zand, i hare z [volgent E. d [pine, tot 7 A. I Gent, igen I. J. :Axel, i J. F Graau\ [spanuij [tot I A. St. Jai U10 oi J. I Axel, bevel 10 dag 1 26 j.; beklaa gespro In d heeft Nieuw, douane zeep e genonii moest die pei bracht, iburg g zich m iin de door t leefde, hij ha Daarna zichzel 'iel do zieken gevaar - 1 17 en hun o

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2