Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. bezet. Die aanval was door ten minste 45,000 man keurtroepen over een breedte van één kilometer ten uitvoer gebracht. De Duitschers blijven in hun ongunstige positie en hun hoop den Chemin des Dames te heroveren wordt telkens teleurgesteld. N. R. crt. De luchtaanval op Londen. Officieel wordt thans gemeld Bij den luchtaan val op Zaterdag j.l. zijn 30 mannen, 8 vrouwen en 5 kinderen gedood en 98 mannen, 46 vrouwen en 53 kinderen gewond. Avp. Belgen maken Duitsche loopgraven. Uit Le Havre wordt gemeld, dat de Belgische regeering de bewijzen in handen heelt, dat 800 inwoners van Mons, die in Mei aijn weggevoerd, werk zaam zijn gesteld in de Duitsche loopv graven bij Atrecht en Lens. Avp. Omtrent de krijgsverrichtingen ont- leenen we aan de N. R. Crt. de volgende telegrammen ST. PETERSBURG, ll Juli. In de richting van Dolina zijn onze troepen voortgegaan den vijand, die door het leger van generaal Kornilof op het front Jezupol-Stanislau Bohorodczany versla gen is, in Noordwestelijke richting te vervolgen. Tegen den middag namen onze dappere troepen de stad Halicz en wierpen de vijandelijke voorposten op den linkeroever van den Dnjester terug. Tegen het einde van den dag bereikten onze troepen het dal van de bomnica op het front van de uitmonding van deze rivier in den Dnjestr tot Dobrovlany en wierpen na een kort gevecht de vijande lijke voorhoeden op den linkeroever van de rivier. Onze troepen, die het front Bohorodz dany Zolotwina aanvielen, hebben den tegenstaud van den vijand gebroken en de linie.Passec-Lisiuwka-Komasz bereikt. In de gevechten van dezen dag hebben wij ruim 2000 gevangenen gemaakt en ongeveer 80 kanonnen buitgemaakt. Gedurende de drie gevechtsdagen van den achtsten den negenden en den tienden Juli hebben wij in het geheel 150 officieren en 10,000 soldaten gevan gen genomen. Onze buit bedroeg onge veer 80 kanonnen, waarvan 12 zware, en een groote hoeveelheid loopgraafmor tieren en machinegeweren, alsmede een groote hoeveelheid geniemajerieel en munitie. BERLIJN, 11 Juli. (Wolff.) Nadat Duitsche marinetroepen den lOn dezer om acht uur 's.avonds de Engelschen tusschen de kust en den weg Lombaert- zijde-Nieuwpoort met zware verliezen voor de Engelschen aan (jooden en gevangenen over den Yzer teruggewor pen hadden, verflauwde gedurende den nacht de bedrijvigheid der artillerie in Vlaandeien. Slechts in de streek van Wytschaete was het vuren in den nacht toegenomen. Onze vliegers hebben bommen ge worpen op de stations achter het front en op de sluiswerken bij Nieuwpoort. Aan het front bij Atrecht en in den sector van St. Quentin levendigartillerie- vuur. Bij Acheville heeft een opzer patroeljes gevangenen aangebracht, ter wijl verscheidene vijandelijke patroelje- ondernemingen ten oosten van Ver- melle8, aan den zuidelijken oever van de Scarpe en ten oosten van Gonnelieu mislukten. Granen en peulvruchten. De St. Crt. bevat een besluit van den minister van landbouw, volgens hetwelk verboden is: de aflevering van on gedorschte granen en peulvruchten evenzoo het vervoer daarvan, anders dan van het land naar de opslagplaats van den verbouwer, of indien door den Regeeringscommissaris vergunning is verleend. AXEL, 13 Juli 1917. Met ingang van 16 Juli a.s. wordt de stoombootdienst tusschen Neuzen en Hansweert weer in zooverre gewijzigd, dat de eerste reis van uit Neuzen gaat om 7.30 u. in plaats van 7.55, en deze boot naar Neuzen terugkeert om 9. in plaats van 10.30. Hiermede houdt verband een vroegere dienst van den tram HansweertVlake. De overige reizen blijven onver anderd. Gisteren had alhier de aanbeste ding plaats van het bouwen van 10 arbeiderswoningen te Axel, ten behoeve van de Zeeuwsch-Vl&amsche Tramweg- Maatschappij. Ingeschreven werd als volgt A. van 't Hoff en H. van Luijk, Axel, f 29450 P. de Jonge, Axel, 29875 P. L. Buitendijk en J. M. v. Riet, Goes, 29988 D. J. v. d. Velde en C. Nobels, Neuzen, 30940P. P. Voet en C. H. Wisse, Hontenisse en Zaamslag, ƒ31640; Nap. de Meijer, Sas van Gent, ƒ33700; G. H. Kooman en C. H. Ver meulen, Sluiskil, 350Q0en W. P. Nieuwelink en J. Eltrink, Neuzen, 35400. Gunning aangehouden. Het Groene Kruis. Onder voorzitterschap van den heer A! E. C. Kruijsse werd Woensdagavond door bovengenoemde vereeniging alhier ten huize van dhr. Gilijamse de jaar vergadering gehouden, die werd bijge woond door 35 leden. Naar aanleiding van de voorgelezen notulen deelde de voorz. mede, dat de Gemeente f 25 subsidie geelt. De benoeming van een wijkverpleeg ster is, hoe noodig ook, nog niet te bekostigen. Een cursus in eerste hulp bij ongeluk ken had wegens mobilisatie-drukte nog niet plaats, doch wordt aanstaanden winter tegemoet gezien. Besloten is ook tot aansluiting bij het Algemeen Centraal Bureau van „het Groene Kruis", tot het inwinnen van verschillende inlichtingen. Uit het Jaarverslag bleek, dat het aantal leden op het oogenblik ruim 260 bedraagt. Het gebruik van de verschillende hulpmiddelen tot leniging van nood of smart by zieken geeft op enkele uitzon dering na, geen reden tot klachten. Alleen laat de tijdige terugbezorging n& het gebruik wel wat te wenschen. Van af de oprichting zijn 450 maal artikelen uitgeleend. In totaal zijn 160Voorwer pen aanwezig. Het jaarverslag sluit met te consta- sSteeren dat de oprichting van een magazijn en de aanstelling van een pleegzuster meer en meer noodzakelijk wordt. Dit alles eischt evenwel finan- tieele offers, maar voor onze gemeente zouden die niet te groot zijn, indien het aantal leden evenredig was aan het aantal zielen. Dit punt geeft aanleiding tot het besluit om ieder voor zich propaganda te maken en leden aan te werven. Uit de rekening blykt, dat is ontvangen ƒ325,41 en uitgegeven 135,25, zoodat thans met hetgeen men reeds bezat in kas is ongeveer 450. By de verkiezing van twee bestuurs leden wijst de voorz. op het vertrek van ds. Lammertsma, wiens plaats zeer moeilijk te vervullen zal zijn, wegens den grooten ijver en de liefde, die dit bestuurslid voor de vereeniging getoond heeft. Gekozen werd in zijn plaats dhr. L. P. Bakker, na herstemming met dhr. H. Zegers. Dhr. L. H. Burm werd met algemeene stemmen herkozen. Hierna had een breedvoerige bespre king plaats over den aankoop van bouwgrond voor een later te bouwen magazijn. Het bestuur had met de Diaconie van de Ned. Herv. Kerk onderhandeld over 165 c.A. grond, ge legen achter het erf van Jac. Verijzer. Men had 500 geboden, doch de Dia conie vroeg ƒ650. Met alg. stemmen werd aangenomen het voorstel van notaris Dregmans om het perceel maar te koopen voor 650, of zooveel minder als mogelijk. Hierna deelde het bestuur mede dat voorzoover de kas het toelaat, men zal aanschaffen een ziekenlichter, een zuur stofapparaat en een draagbaar. Gaarne had men een rij wielbrancardy, doch die zijn op 't oogenblik veel te duur. Voor 't gebruik ervan zal men in overleg treden met de zustervereeniging te Zaamslag, waar er "Vél een is. Bij de rondvraag werd nog gesproken over reglementen, doch algemeen ziet men er de noodzakelijkheid niet van in. Bij de Dinsdag te Zaamslag ge houden herstemming voor een lid van den gemeenteraad is gekozen de vrije candidaat, de heer D. G. Koopman met 278 stemmen. Op den beer A. Diele- man (antirev. aftr.) waren 246 stemmen uitgebracht De Maandagavond te Ter Neuzen gehouden raadszitting was speciaal be legd naar aanleiding van een schrijven van den Minister van Binnenl. Zaken, waarin deze tnededeelde, onder welke voorwaarden hij bereid was de ge- meente-H. B. S. over te nemen en verder te doen exploiteeren als Rijks H. B. S. met 5-jarigen cursus. Er bleek, dat meerdere leden, deze voorwaarden zeer bezwarend, en de eischen hooger gesteld achtten, dan in den laatsten tijd aan andere gemeenten geschiedde. Aan overgave der schóól zit vast eei^ verplichting der gemeente tot het bouwen eener nieuwe school voor M. U. L. O. In verband daarmede werd betoogd, dat met de te verleenen bijdragen aan het Rijk de gemeente nog zwaarder zal worden gedrukt dan thans het geval is. Hiertegen werd aangevoerd dat bij eigen exploitatie de kosten ook zullen stijgen en dat beëindiging van den tegenwoordigen toestand, in verband met de minder goede verstandhouding tusschen het hoofd der M. U. L. O. school en directeur en leeraren der H. B. S. in het belang van het onderwijs gewenscht is. Ten slotte werden de heeren Van Borssum Waalkes en Nolson benoemd om met den voorzitter en den wet houder Dees in dezeN bij den Minister nader de belangen der gemeente te bepleiten. Besloten werd de gémeente-eigendom- men voor een bedrag van 275.000 tegen molest te verzekeren bij eene onderlinge verzekerings-maatschappij. Verworpen werd een voorstel van den voorzitter, om de kermis evenals de drie voorgaande jaren te schorsen. Het vorig jaar gat de militaire overheid geen vergunning de kermis te doen doorgaan. Principieele tegenstanders onder alle omstandigheden verklaarden er zich tegen op grond van de tijds omstandigheden, terwijl van de zijde der voorstanders hiertegen werd aan gevoerd,*^ dat in de groote plaatsen het leven den gewonen gang gaatcinema's en theaters geven geregeld voorstel lingen. Hier heeft men die zaken niet en men zag er geen bezwaar in, dat ook aldaar, aan hen die dit wenschen, eene gelegenheid tot ontspanning wordt geschonken. Naar aanleiding van voorgekomen overstroomingen van stadsgedeelten bij regenbuien, een euvel dat zich pas in de laatste weken herhaaldelijk voordoet,- had eene uitvoerige discussie plaats. Van de zijde van Burg. en Weth. werd betoogd dat het gebeurde te wijten is' aan te weinig capaciteit der riolen, die alleen bij vallehd water op natuurlijke wijze kunnen leegstroomen, terwijl enkele leden er op wezen dat het rioolstelsel al jaren zóó is en zich nu pas het gebeurde voordoet. Allereerst werd noodig geacht grondig reinigen der riolen, wat sedert lang niet meer gedaan is, alvorens tot het maken van kostbare werken te besluiten. M. Crt Uitslag der Dinsdag te Hulst houden stemming voor 4 leden den gemeenteraad. Uitgebrachte stemmen 422. Van, waarde-3. Volstrekte meerderheid2 Hiervan verkregen de heeren: J, Baert 162, J. E. Fricot (aftr.) 262, f, O. M. Hombach (aftr.) 199, L. P, Janssens 152, E. Th. Lockefeer E. P. Schiffer 189, G. C. Verwilt 228, Sj. W. Wegener Sleeswijk 113, Alzoo gekozen de heeren Pricot Verwilghen. Herstemming tusschen de Baert, Hombach, Schiffer en Wegei, Sleeswijk, op Donderdag den 19enJ - Bij de te Sas van Gent gehoul stemming voor 3 leden van den gems teraad brachten 236 van de 307 kiet hunne stem uit. Van onwaarde 6 jetten. Volstrekte meerderheid Gekozen werd de heer P. A. Neete met 175 stemmen. Herstemming moet plaais hebt tusschen de heeren P. J. Bamelyi (aftr.) met 111, V. Verschaffel ("ai met 98, J. C. J. Warrens met 87 et Wauters (aftr. die verzocht had niet® in aanmerking te komen) met stemmen. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 15 Juli 1917. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9\/2 ure Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugeoh Ds. J. B. T. Hugenh Gereformeerde Kerk. (S i n g e 1 w e g). Voorm. 91/, ure Cand. J. Hoek (van Schiedq Nam. 2 ure Ds. A. Thielen. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9x/a ure Ds. A. Thielen. Nam. 2 ure Cand. J. Hoek. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9l/a ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. 'sAv. 51/, ure Leeskerk. eu ee Onder fabriki Arrond. Rechtbank te Middelbar;. Bovengenoemde rechtbank heeft hare zitting van Dinsdag 10 Juli volgende vonnissen uitgesproken P. J. K., 13 j., zonder beroep, wi diefstal tot 10 of 3 weken tuchtscïi P. D. R., 16 j., arbeider te Koewjt wegens mishandeling tot 10 of 3 wei tuchtschool. A. J., 44 j., werkman te Clitf -wegens poging uitvoer tot 6 wei gevang., met aftrek prev. hecht. J. M. v. W., 23 j., te Sas van Gi tot 3 of 3 dagen hecht., L. d, 29 j., te Sas van Gent, tot ƒ31 dagen hecht., D. D., 37 j., te Westdoi vrijgesproken, L. d. S., 21 j., te lippine, tot ƒ15 of 15 dagen heel J. Th., 33 j., te Sas van Gent, tot/ of 15 dagen hecht., allen wegens pop uitvoer. Bij beschikking der boven noemde rechtbank is rechtsingang leend met last tot gevangenhouding instructie tegen A. P., 22 j. en A. 26 j., werklieden te Clinge, thans detineerd beklaagd van terugkeer het bezette gebied van Zeeland uitwijzing. De justitie te Middelburg bez« Woensdag j.l. Westdorpe, in verb met het doodschieten van den B G. B., teneinde plaatselijk onderzoek te stellen en voor gerechtelijke schouwing. Maandag zijn te binnengebracht de soldaten M. enB.' de grenswacht te Nieuw-Schoonebet beschuldigd van poging tot doodslag een meerdere. N. E.

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2