ho. 28 Zaterdag 14- Juli 1917. 33e «hiarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen Vo F. DIELEMAiï, el De Ylas-industrie in ZAlaanderen. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNÉMENTSPRUS: Per 3 Maanden 60 Cent; franco per.post 70 Cent. Voor Brlgié 80 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. rei DRUKKER—UITGEVER AX ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiên worden fr*nce ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag EEN ure. Het mag voor de Zeeuwen een bekend leit heeten, dat vooral in de oorlogsjaren de vlas industrie in Zeeuwsch-Vlaan- Uderen tot een ontwikkeling is gekomen ds nooit te voren. Weliswaar wezen de aardrijkskundige boekjes van vroeger steeds het stadje Axel aan als middel punt van vlashandel, doch reeds jaren was die handel van te weinig beteekenis >rden, dan dat ze vergeleken bii handel in andere landbouwproduc ten bepaald op den voorgrond trad. I Thans echter is vooral in het Land van Axel de vlashandel weer tot vroe- geren bloei teruggekeerd eu is daaraan verbonden de vlasbewerking, die aan honderden werk en ruime verdiensten Schenkt. Behalve dat zeer velen op eigen terrein met een trapmolen een partij 'aangekocht vlas zwingelen, zijn op talrijke plaatsen fabrieken verrezen, waarin 20 tot 50 molens door motoren worden en verscheideóe braakmachines het vlas voor de zwingel- Imolens klaar maken. Het zij herhaald, dat dit aan de Zeeuwen bekend mag zijhin Holland heelt men daar echter nog niet het idee van, waarop aanspraak gemaakt wordt, Daar meende men, dat slechts .sporadisch een fabriekje stond in Zeeuwsch-Vlaaaderen en eigenlijk het vlas in ande: e streken bewerkt werd, doch in Zeeuwsch-Vlaanderen ver handeld. Niet te verwonderen, dat zulks meer malen tot teleurstelling leidde op de beurs of markt onder de Zeeuwsche .handelaren, die daardoor vaak minder- jwaardig behandeld werden. Gelukkig is hierin door organisatie reel verbetering gekomen en niet het minst door aansluiting van de in deze streek wonende vlashandelaren eu fabri kaDten bij de Rotterdamsche vlasver- waariu thans als onder-voor zitter fungeert de .heer P. Dekker Pz. te Axel, in wien de vertegenwoordiging vaa den vlashandel in geheel Zeeuwsch Vlaanderen is belichaamd. En dat men in den heer Dekker een afgevaardigde heeft gevonden, die op practische wijze licht op onze streek doet vallen, wordt wel hierdoor bewezen, dat op HQ initiatief Zeeuwsch Vlaanderen het eerst aan de beurt kwam voor een linspectie-tocht, welke thans gemaakt is door de Rijks-Commissie van toezicht op de vlas vereeniging. I De heer Dekker stelde zich met ge noemde commissie in verbinding. Eu als men nu weet, dat naast den heer J- J. Stieltjes als voorzitter ook in de Commissie zitting hééft de atge vaardigde ter Tweede Kamer voor het district Oostburg, de heer jhr. R. R. L. }de Muralt, dan baart het geeu ver wondering meer, dat de heer De Muralt allereerst bij het woord de daad voegde ondanks zijn zeer uitgebreideu eu tjjdroovenden werkkring, den heer Dekker uitnoodigde om de commissie als leidsman voor te gaan bij een inspectie-tocht door Oostelijk en Weste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen. J.l. Dinsdag 10 Juli dan werd onze streek vereerd met eer} bezoek van de Rijks Commissie van toezicht op de vlas vereeniging, bestaande uit de heeren J. J. Stieltjes en jhr. De Muralt voor noemd eu den heer Jt ter Laan van Rotterdam. Laatstgenoemde was ver hinderd de reis mede te maken. Begeleid door den heer Dekker voor noemd, werden per auto verschillende vlasserijen bezocht. Overal lieten de heeren zich met belangstelling toelichten en namen zij kennis van de pnder- scheideue bewerkingen, die het vlas ondergaat, eu de voorraden, die in Zeeuwsch-Vlaanderen opgeslagen zijn. Blijkbaar waren de heeren zeer tevreden over hun tocht eu meermalen spraken zij met lof over de goede 'inrichting der fabrieken en de nauwkeurigheid waarmede de bewerking plaats heett. Ongetwijfeld zal deze demonstratie van de vlas-industrie en het gegeven globaal overzicht van den handel in deze omgeving een gunstigen indruk achterlaten op de beide heeren, en ouberekenbaar nut afwerpen voor onze streek. De Commissie sprak dau ook als hare overtuiging uit, dat indien de vlasbe werking met dergelijke zorg en nauw keurigheid blijft geschieden, ongetwy- teld deze industrie -ook voor latere tijden winstgevend moet blijven en zegden zoo noodig daartoe ten volle hun steun en medewerking toe. Onze vlassers mogen het zich zeer zeker tot een groot geluk rekenen, dat jhr. De Muralt in de Rijks-Commissie zitting heeft, want het is bekend, dat als dit Kamerlid zich voor iets inte resseert, men verzekerd kan zijn, dat hij geen moeitö ontziet om die zaak tot een- goed einde te brengen en vooral waar het de belangen van Zeeuwsch- Vlaanderen betreft, hem geen last te zwaar is. DE OORLOG. De crisis in Duitschland. t Wat er is gebeurd, is bijna nog even oubekend als hetgeen er zal geschieden de censor schrapt te zeer in de telegrammen, de couranten en de correspondentiën. Doch .dit is zeker, dat er een potje te vuur staatwel geen heksen ketel, al zullen er bij 't aan de kook brengen ook kwalijk riekende dampen uit opstijgen, maar toch een, dat wellicht heel moeilijk gaar zal worden. Dat de rijksdag 8 dezer niet bijeen kwam blijkt thans te zijn veroorzaakt door hetgeen Vrijdag in zijn centrale sectie is voorgevallen. Vrijdag en ook Maandag waren gelijk de telegrammen reeds meldden, de debatten strikt ver trouwelijk eu „de commissie heeft er van afgezien, iets er over te publicee- ren". Natuurlijk met dit gevolg, dat, gelijk het iu een nader telegram heette, in en buiten de Duitsche pers, onjuiste eu op misverstand berustende mededee» lingen" opgeld deden met alle gevolgen vau dien zoo zelfs, dat een officieel communiqué in hoog- officieele bewoor dingen alle on-dits logenstrafte. Dat er een potje te vuur staat, bewijst ook de buitengewoon langdurige confe rentie welke de Duitsche keizer, tevens koning van Pruisen had met den Rijks kanselier, die tegelijk Pruisisch minister isen niet minder de Kroonraad, welke in de ambtswoning van Von Bethmann Hollweg is gepresideerd door den keizer koning. De mannen van den vooruitgang zullen de nieuwe crediet-aanvraag vau 15.000 millioen Mark niet voetstoots verwerpen, vermoedelijk in het geheel niet afstemmendoch zij stellen de voorwaarde voor wat, boort wat dat de regeering haar beloften inlost en thans eiudeljjk de nieuwe baneu der binuenlandsche politiek betreedt, althans toont, dat het haar daarmee ernst is. Na de vele woorden, willen zij thans daden zien. Het centrumslid Erzberger heeft den knuppel iu het hoenderhok geworpen. Wat hij in de geheime zitting heeft gezegd, is uit den aard der zaak aan de buitenstaanders niet bekend doch dat hij, al3 altijd overtuigend en mee- sleepeud heeft gesproken, staat als een paal boveu water. Hem komt de waarlijk groote verdienste toe, op het juistè oogenblik iu glasheldereu vorm te hebbeu saamgevat hetgeen velen mompelden of nog slechts dachten. En de uitwerking van zijn rede is geweest, dat de partijen van de meerderheid in den Rijksdag hoe uiteenloopend ook hebben begrepen, dat het op dit oogenblik zaak is, door eerlijke samen werking, tot uitvoering te brengen een scherp omlijnd program, waarvan de twee hoofdnummers ziju, wat de binnen- laudsche politiek betreft kiesrechther vorming en parlementair stelsel naar de moderne opvattingen, en wat de buiten- landsche politiek aangaat den zooge- naamden ponder-zonder-vrede (een vrede zonder inlijving en zonder oorlogsschat ting). Tijdens den langdurigen oorlog heeft de regeering den Rijksdag hoe langer zoo meer noodig gehad en de Ryksdag heeft hoe fanger zoo meer begrepen, dat hij, in dezen tijd van democrat! seering, niet langer kan en mag berusten in zijn onmondigheid. Gebruik makend van de gelegenheid eiscbt de meerderheid van den Rijksdag, dat de regeering thans klaren wijn schenkt. Het Duitsche Rijk staat op dit oogen blik aau den vooravond van een onbloe dige omwenteling en bet zal de moeite loonen, in den eersten tijd tusschen de regels der telegrammen door te lezen. Aep. De Berlijusche correspondent der Kölnische Volksztg. seinde Diusdag Hedenavond zulieu iu de Kroonraad gewichtige besluiten vallen. Verschei dene Pruisische ministers, waaronder jammer genoeg de beste krachten, zullen hun ontslag nemen, omdat zij uietwillen medewerken aau de uit voering der thans definitief gedane concessies, welke slechts het gevolg zijn van dwang en druk. Behalve benoeming van Parlemen taire Staatssecretarissen zal in Pruisen reeds dezer dagen de beslissing vallen over het kiesrechtontwerp, dat met geringe beperking in Pruissen het alge meen en gelijk kiesrecht zal brengen. Verder zullen de conservatieve mi nisters in Pruisen door liberale worden vervangen. Inzonderheid zullen de ministers van Eeredienst en van Bin- neDlandsche Zaken worden vervangen door mannen van links. Wanneer Bethman Hollweg zijn po - sitie heett versterkt door nieuwe toe zeggingen en door het prijsgeven van zjjn medewerkers Helfferich en Zimmer- mann, hetgeen reeds in de hoofdcom missie van den Rijksdag is geschied, en door het ontslag van 5 ministers in Pruissen, dat heden zal plaats vinden, dan zal het toch nauwelijks deze kanse lier zijn, die den vrede zal sluiten., Van meer dan eene zyde heeft men hem te verstaan gegeven, dat hem niet meer het vertrouwen wordt ge schonken, dat men vroeger in hem stelde. Woensdag meldden telegrammen uit Berlijn, dat Bethmann Hollweg als rijkskanselier zou zijn afgetreden, doch heden wordt dit bericht door Wolff's bureau tegengesproken. Toch schijnt het, dat men reeds naar een opvolger heeft uitgezien, Genoemd werd de mi nister-president van Beieren. De keiler heeft Dinsdag den Kroon prins van het front teruggeroepen in verband met politieke aangelegenheden. Uit Havas meldt men het volgende over den indruk vau het Russische offensief op de Fransche troepen De dappere soldaten van de democra tie en de vermetele en vooruitziende leiders van het vrije Rusland herhalen op het oogenblik, dat de Duitschers op het westelijk front hard worden beproefd en de binnenlandsche malaise, de militaire tegenslagen, de teleurstelling over het effekt van den duikbootoorlog eu de deelrieming vau Amerika het Duitsche rijk met een erustige crisis bedreigen op dat oogenblik herhalen de Russen hun mokerslagen eu vermeer deren in onmetelijke wijze de beproe vingen van de imperialistische pan- Germanistische kaste, dié zich bewust wordt, dat haar droom van wereldheer schappij niet te verwezenlijken is. Het nieuws vau den tweeden offen sieven stoot, juist een week na den eersten ondernomen en resulteerend in een schitterend succes, is hier met buitengewoue vreugde vernomen. De bladen zijn geestdriitig over deze kracht dadige krijgsbedrijven, die sedert den eersten Juli tot de gevangenneming van 30,000 Oostenrijkers en Duitscbers heb ben geleid. Het élan en de bravoure van de Fransche troepen wordt, zoo mogelijk, nog vergroot door het ontwaken van hun Russische broeders eu de voort durende tegenslagen des vyaads. Zij vallen onophoudelijk eu met kracht de verloren stellingen aau ven heroveren bijna al het terreiu, dat de vijand,door zijn aanval van Zondag tydelijk had

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 1