taSVAMiEm No. 27. Woensdag ft Juli 1917. 33e «laarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. DU blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Centfranco per post 70 Cent. Voor België 80 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiên worden franse ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VrQ dagnamiddag EEN nre. DE OORLOG. In een particulier telegram uit New- York geeft Politieken Amerikaansche persstemmen weer, waarin de neutrale staten hevig worden aangevallen wegens hun handel met Duitschland. Deze jouden nu hebben te beslissen zich óf bij de geallieerden, ót by de centralen aan te sluiten. Als men deze beschouwingen leest, zegt Politiken, kan men zich nauwelijks voorstellen, dat het nog maar eenige weken geleden is, dat Amerika zelf neutraal was, en in deze hoedanigheid door handel met de oorlogvoerende mogendheden zijn kolossale sommen verdiende. Voor de kleine neutrale staten gaat het er echter niet om om te verdienen, maar om te blijven bestaan. Men moet verbaasd staan hoe de Amerikaansche bladen met veel fanatisme en met een volmaakte onver schilligheid voor het lot van de kleine staten een politiek aanvallen en ver dacht maken, die Amerika zelf sedert aanvang van den oorlog heeft ge voerd, en die destijds in Amerika met de grootste stelligheid welsprekend ver- N. R. Crt. half SpAnje op den tweesprong. De iCorrespondent van de „Daily Express" ,te Hendaye, heeft een gesprek gehad met Leroux, den leider der Spaansche republikeinen. Deze zeide: De liberale partij in Spanje is ver deeld en eik oogenblik kan de twee spalt onder de conservatieven uitbreken. De republikeinen zyn niet alleen eens gezind, maar zij hebben de socialisten Neen, viel Ursina haren gemaal driftig in de redeo, ik blijf niet langer in gij, ik keer met u terug. Zoo als gij wilt, antwoordde don Ilario, en verwijderde zich. Hij had de kamer Dog nauwelijks verlaten, of Ursina wierp zich met alle teekenen der grootste Wroefheid, ja der wanhoop op eene rust- jbank neder, en gaf in eenen vloed van (traneD, haar geprangde borst lucht. Helaas, een haar vroeger onbekend gevoel had zich in haar hart gezeteld. Het streng (bevel van den Marchese, om hem naar [Napels te volgen, had den sluier ver scheurd, die het geheim van haar hart tot nu toe voor haar zelve verborgen had gehoudeD. Zij stond op; zij wilde zich reisvaardig maken, toen haar oog op het portret van den jongen Spanjaard viel zij vergat alles om slechts aan hem te denken, wiens beeltenis daar voor haar lag, en die fakend en slapend voor bare oogen zweetde. Plotseling voelde zij haren arm aanrakensjij sidderde, want haar oog ontmoette den blik van den onvergelijkelijk schoonen jongeling. en de hervormingspartij aan hun kant. Hoewel het algemeen stemrecht in Spanje een comedie is, zijn onze po gingen geslaagd. Wij bereiden een politieke omwenteling voor. In het leger is de tucht er uit eu onder het tegenwoordige bewind kan zij niet worden hersteld. Het ontstaan van junta's onder de officieren was een protest tegen den koning, die een eigen leger trachtte te vormen. Wy gelooven, dat wij sterk genoeg zijn om partij te trekken van den toe stand. Wij willen ons voorbereiden óp den vrede, welke vroeger of later moet komen, en wensqhen Spanje in de internationale politiek zijn rol te zien spelen. Da Russische omwenteling heeft in Spanje luiden weerklank ge vonden. Ik ben sterk pro-Entente. Drie dagen na de oorlogsverklaring heb ik gezegd, dat Spanje aan de zijde van Frankrijk moest vechten. Avp. Een madewerker in de Frankfurter Zeituug berekent, hoofdzakelijk aan de hand van Hartlebens Scatistisches Ta schenbuch für 1917, het aantal vijanden van Duitschland. Hij geeft hiervan het volgende beeld Van de 57 zelfstandige staten, die de Gothasche AlmAnak nog aanwijst, zyn 29, dus meer dan de helft, in oorlog, terwijl 28 staten nog neutraal ziju. Van de 29 oorlogvoerende staten vormen vierDuitschland, Oostenrijk-Hongarije, Bulgarije en Turkije, de phalanx der middelmogendheden, met de 25'overige staten als vijanden tegenover zich. Naar staten geteld, heeft Duitschland dus nog niet de helft der aarde tegen over zich, maar berekend naar de sterkte Hevig ontroerd, daar zij verrast werd op het oogenblik, dat zij zoo aandachtig het portret beschouwde, sloeg zij deD blik ter aarde. Gij wilt naar Napels, om in het huis uwer ouders te vertoeven vraagde Henriquez. Wie zegt u, dat ik wil vraagde de donna met een smartelijk gevoel. Uw gemaal, schoone signora. Hij zegt, dat gij het heimwee hebt. Ik moet naar Napels, hij dwingt mij, klaagde Ursina. Zoo, gaat gij niet vrijwillig? Het is dus uwe begeerte niet Het heimwee trekt u niet naar de ouderlijke woning? Ach, ik weet het niet! riep zy mistroostig, en bedwong met moeite hare tranen. Ik ben gekomen, om u vaarwel te zeggen, Signora! Gij hebt den vreemde ling met de grootste vriendelijkheid be handeld mijne dankbaarheid zal eerst met mijn leven eindigen. Gij wilt Salerno verlateö, als wij afwezig zijn Gij zult lang te Napels vertoeven in dien tijd ben ik over de zeeën. Neen, neen Ik keer binnen kort terugGij durft niet heengaan don Henriquez! Beloof mij dat op uw ridder woord. O, het denkbeeld u niet meer hier te vinden is voor mij onverdragelijk. en het bevolkingsgetal staat meer dan twee derde in het (aan Duitschland) vijandige legerkamp. Want van de 1657 millioen bewoners der aarde staat 1329 millioen vijanden tegenover de 147.8 millioen menschen, waarover de centralen kunnen beschikken. In Eu ropa tellen zij 769.52 millioen vijanden, n.l. België (met Kongo) 23.07 millioen Frankrijk (met koloniën) 86.36 m. Groot-Britannië (met koloniën) 425.20 m.Italië 35.86 m.Montenegro 0.44 m.Portugal 5.96 m.Roemenië 7.50 m.Rusland 180.86 m.Servië 4.45 m. In Amerika, over 11 staten verdeeld, 139.33 millioen vijanden, waarvan in de Vereenigde Staten 101.93 m. en in Brazilië 24.30 millioen. In Azië 402.98 millioen, n.l. China 329.60 m. en Japan 73.38 m. Tu Afrika 17.63 millioen, n.l. Egypte 12.17 m.Liberia 1.50 millioen en Marokko 3.96 m. Afgemeten naar de aardoppervlakte, die op 145,917,426 vierkante kilometers gerekend wordt, staan 101,529,945 vierk. kilometer met al hun hulpbronnen ter beschikking van Duitschland's vijanden, terwijl Duitschland, Opstenrijk'-Honga- rije, Bulgarije en Turkije over slechts 2,245,430 vierk. kilometer beschikken, de Duitsche koloniën niet meegeteld. Bij deze berekening, opgesteld even voor den ommekeer van zaken in Griekenland, is Griekenland nog onder de neutralen gerekend. N. R. Crt. Van bevoegde zijde deelt men aan het Berliner Tageblatt mede, dat de groenteoogst door de aanhoudende droogte vertraagd en ten deele bedorven is. De president van het departement voor voedselvoorziening heeft derhalve Ik heb u nog niet mijn dank betoond Dank? Waarvoor? Wat was het toch donna Ursina, waarmede ik uwen dank verdiende? Voor voor het leven van mijnen echtgenoot hernam zij bevende eu nauwelijks hoorbaar, doch haar hart logenstrafte hare woorden. Gij hebt mij uw woord nog niet gegeven, ging zij voort. Geef mij uwe hand don Carro In den naam van alle heiligen dan ik blijf Een straal van vreugde schitterde in Ursica's donker geworden oog. Zijne volle lippen drukten eeneD vurigen kus op hare handtoen ging hij langzaam heen. Onwillekeurig bracht zij de hand aan haren mond?ij sidderde, en een diepe zucht ontglipte «d hare beklemde borst. HOOFDSTUK V. By onze lieve vrouw vaa Loretta, wat hebt gij gedaan I riep de gravin Palumba, toen het rijtuig, waarin hare dochter zich bevond, stil hield voor hare woniDg Wat wilt gij in de woning uwer ouders Uw huwelijk tot een bron van ramp en uwe moeder ongelukkig maken Vergeef mij geëerde moeder, zeide don Ilario, ik houd niet van het bijgeloof, ik heb Ursina overgehaald, om de reis bevolen, om voor de ontbrekende aard appelen meer meel dan tot dusver uit te deelen, tot tijd en wijle, dat de resultaten van den oogst aan vroege aardappelen zich zullen doen gevoelen. N. R. Ort. Men njeldt van Terschelling, dat in het laatst van de vorige week in de nabijheid van de kust van Terschelling een Duitsche torpedoboot op een mijn is geloopen. De torpedoboot werd nog een tijdlang gesleept door 2 gewapende treilers. Ter hoogte van straudpaal 18 zonk ze echter plotseling in de diepte. N. R. Crt. In de Sunday Pictorial bespreekt Winston Cburchill het duikbootvraag- stuk ,De duikboot heeft bij bare aanvallen op onze scheepvaart getoond geen eer bied voor onze strategische theorieën ot de meening onzer autoriteiten te hebben. Onze meest verbreide opvat tingen, onze hoogst geplaatste en aan zienlijkste persoonlijkheden worden door de duikboot uit hun evenwicht gebracht. Zij is een nieuw en revolutionnair teit van het grootste belang. Indien de oorlog lang genoeg duurt, zal de duik boot ougetwijleld- de beslissende factor blijken. Wee onze zelfingenomenheid Wee onze tevredenheid Wee onze hoogge plaatste deskundigenDe duikboot, die rebellische nieuweling, trekt zich niets van hen aan. Zij is de belicha ming van de oorlogsgedachte. Onbarm hartig, onverbiddelijk, revolutionnair en doodelijk. Met de duikboot kan niet worden afgerekend, dan door niepwe en koene oorlogsgedachten, die passen met mij te maken, dewijl zij zeer aan het heimwee leed. O, hoe dwaas hebt gij gehandeld riep de oude gravin, eeoen verwijtenden blik op haren schoonzoon werpende. Zoudt gij wijzer willen zijn daD zoo velen Maar, God zij dank, de fout kan nog hersteld worden Nog heeft Ursina in hare vaderstad het rijtuig niet verlaten. Ik bezweer u, laat haar terstond naar Salerno terug keeren. Maar donna Bianca Neen, neen, ik duld geene tegen- Ik verlaDg van u het geluk van mijn kind! Ik heb reeds genoeg kwade voorteekens opgemerkt. Willens en wetens zal ik haar niet in het verderf storten. Laat mijne gemalin dan slechts twee dagen in het huis van een mijner vrienden vertoeven, sprak de Marchese, dan kan ik met haar Daar Salerno terug keeren. Ook dat mag niet zijn zeide de gravin. Zij mag in Napels niet uit den wagen komen. Ik bid u, ja ik bezweer u, zend haar naar uwe wooing terug, tot de weken om zijn dan mag zij Nu, zoo als donna Ursina begeert, hernam Ghiberti wrevelig. Ik gehoorzaam den wil van mijne goede bezorgde moeder, z«ide de schoone Ursina, en na eenige minuten bevond zij zich weder op den weg naar Salerno. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 1