Herijk van fflaten en Gewictó P Binnenland. Bekendmakingen. Oo AX aanzien. Telkens vielen schoten van de zijde der politie en der militairen, waarop de volksmassa dan met een uitdagend gejauw antwoordde. In de Reestraat is iemand met een sabelhouw naar het Binnengasthuis vervoerd. In het overige gedeelte van den Jordaan liet het zich aanzien, dat alles rustig zou verloopen voor zoover men dit althans kan voorspellen. De pak huizen, vooral op de Brouwersgracht en grootere winkels werden bewaakt door militairen. Voor het politiebureau Westerstraat, waar vele militairen lagen, bewoog zich een groote menigte volks, die zich echter rustig gedroeg. Op de Haarlemmerstraat en omliggende straten was het iets rumoeriger. Later op den avond werd het op de Prinsengracht en omgeving der Elands gracht volkomen rustig. Nadat dé volksmenigte nog eenige malen uiteen gedreven was op de Rozengracht, is het nog geruimen tijd woelig geweest. Door dit gedeelte van den Jordaan werd den ganschen avond sterk gepatrouil leerd door cavalerie en politie-ruiters alle straten waren aan weerskanten afgezet. In de Rozenstraat is een pa trouille uit een huis met steenen ge gooid, waarop eenige schoten in de richting, vanwaar die steenen kwamen, gelost zijn. Over het algemeen kan gezegd worden, dat alles hier boven verwachting gunstig verloopen is, waar voor lof toekomt aan het krachtdadig en toch beleidvol optreden van de politie-dienaars en de militairen, meer deren zoowel als milderen. Als niet alle teekenen bedriegen, is de rust in de hoofdstad teruggekeerd. Het zeer sterke machtvertoon van Woensdagavond en het krachtige optre den der handhavers van de orde schijnen den schrik bij het volk zoowel als bij de misdadige elementen er afdoende ingebracht te hebben. Natuurlijk be staat er nog mogelijkheid van herhaling maar waarschijnlijk is ze nietmen kan zeggen, dat er een toestand van alge meene ontspanning is ingetreden. De autoriteiten blijven zich echter nog op alles voorbereid houden, maar nu de rust ingetreden is, wordt er voor gezorgd, zoo min mogelijk het volk door militaire vertooning te prikkelen. Het spreekt vanzelf, dat de gebeurte nissen, hoe ernstig ze ook zijn geworden, soms niet geheel zonder humor zijn gebleven. Zoo kunnen wij mededeelen, dat in de uitstalling van Dick's Schoenen magazijn op Rapenburg, welke geplun derd is, geen rechterschoenen, alleen linkerschoenen uitgestald waren, zoodat niemand der plunderaars veel pleizier van den behaalden buit zal beleven. De geroofde aardappelen werden Woensdag op Kattenburg bij zakken tegelijk openlijk op straat tegen zeer lage prijzen verkocht, waaruit wel blijkt, dat niet alleen de honger de plunderaars tot hun daden gedreven heeft. Wij zijn thans in staat mee te deelen, wie bij de onlusten als slachtoffers gevallen zijn. Maandagavond is op het Mariniersplein doodgeschoten de 39 jarige M. v. d. Glas, van Laagte Kadijk 9, 3 hoogDinsdagavond zijn in de omgeving van de Elandsgracht doodge schoten Corn. Rinses, van de Laurier straat 187Carel Schermsel, uit de Tweede Looiersdwarsstraat 11, en Joh. de Haan, uit de Lijnbaanstraat 197in den nacht van Dinsdag op Woensdag is in het Wilhelminagasthuis nog aan een zware schotwond overleden de 16 jarige Corn. Zijp, uit de Jacob van Lennepstraat 114. Bij elkaar zijn in de verschillende gasthuizen 15 gewonden opgenomen, o. a. de 16 jarige P. de Boer, uit de Dapperstraat, de 18-jarige Joh. van Seventer, uit de Jacob van Lennepstraat, de 17-jarige Willem Kronenburg, van de Elaudsgracht, de 12-jarige Frits Schutte, uit de Oostenburgermidden straat, die met een schot door het hoofd in zeer zorgelijken toestand naar het Binnengasthuis was gebracht, maar die hoogstwaarschijnlijk behouden zal blij ven. Voorts de 14-jarige Jac. Jabohm, uit de Kleine Kattenburgerstraat (sabel houw) de 18-jarige Joh. Metzelz, uit de Molukkenstraat, met een schotwond in den buik; juffrouw Lenoir, die op den Singel door een verdwaalden kogel getroffen is, en Gerrit Hom, uit de Anjelierstraat, die Woensdagavond in de Laurierstraat door een schot in de lendenen is getroffen. Donderdagavond herhaalde zich weer een relletje. Het kwam tot een botsing tusschen stakers en werkwilligen yan de munitiefabriek aan de Hembrug, waarbij politie en militairen weer ge dwongen waren van de wapens gebruik te maken. Er viel één doode en 12 gewonden, waaronder een zeer ernstig. De afsluiting der Noordzee. Officieel. Ten vervolge op de bekend making van 30 Juni 1.1. betreffende de uitbreiding van de door de Engelsche regeering gevaarlijk verklaarde zone in de Noordzee, deelt de Minister van Buitenl. Zaken mede, dat de Engelsche staatssecretaris van buitenl. zaken aan onzen gezant te Londen heeft toegezegd, zich onmiddellijk met de admiraliteit in verbinding te stellen naar aanleiding van de door de Nederlandsche regeering gemaakte opmerkingen. Dinsdagmiddag Leeft een buitenge wone Ministerraad plaats, waarin, naar het Ned. Corr. Bureau meent te weten, o.m. de uitbreiding van de gevaarlijke zone in de Noordzee een onderwerp van behandeling zal uitmaken. In de Maandag te IJmuiden gehouden gecombineerde vergadering der besturen van de Onderlinge Oorlogsrisico-Maat schappij en de Reedersvereeniging is besloten ten opzichte van het stoom- en zeilvisscherijbedrijf voorloopig een passieve houding aan te nemen. Zonder den grooten ernst van den nieuw geschapen toestand tengevolge der Engelsche uitbreiding van het ver sperde gebied zoowel voor de reeds vertrokken als voor de ten vertrek gereedliggende stoomtreilers ook maar een oogenblik te miskennen, meende men toch, zich bovenal door de voor- loopige berichten niet al te zeer te moeten verontrusten en bovenal geen gejaagde beslissing te moeten nemen, Men is hierbij uitgegaan van de veron derstelling, dat het niet de bedoeling der Engelsche regeering kan zijn het Nederlandsche visscherijbedrijf opzette lijk te doen stopzetten, waar deze nog enkele dagen geleden de Nederlandsch- Duitsche Engelsche overeenkomstinzake de vischlevering met ruime toegevend heid bekrachtigde en dat, indien onmid dellijk gevaar voor uitgaande stoom- visscherijschepen dreigde, ook nu terstond een uitvoerverbod van de Nederlandsche regeering verwacht werd. Ten opzichte van de reeds ter vis scherij zijnde stoomtreilers meende men gerust te kunnen zijn, daar het der Engelsche regeering bekend moest zijn, dat zich ruim tachtig Nederlandsche stoomtreilers in of boven het te versper ren gebied ophouden. M. Crt. Maximumprijzen haring. (Officiéél). Naar gebleken is, wordt in verschillende plaatsen door winke liers of venters zgn. nieuwe haring asm het publiek ten verkoop aangeboden tegen aanmerkelijk hooger prijs, dan den vastgestelden maximum-kleinhan- delprijs van 4 cent per stuk en zulks onder het voorgeven, dat die maximum prijzen voor nieuwe haring niet gelden. In verband hiermede kan echter* worden medegedeeld, dat deze opvatting onjuist is en de voor haring vastge- j stelde maximumprijs zoowel geldt voor I nieuwe haring als voor haring van de teelt 1916. Ten overvloede zij er de aandacht op gevestigd, dat de als nieuwe haring aangeboden waar, zoo al niet in alle dan toch in het overgroote deel der gevallen haring van het vorige jaar is, welke een bepaalde behandeling heeft ondergaan, teneinde haar het aanzien te geven van nieuwe haring te zijn. Het publiek zij in zijn eigen belang aangeraden om, zoodra haring boven den maximumprijs wordt aange boden, daarvan onverwijld mededeeling te doen aan den burgemeester onder opgave van den naam van den persoon, die boven den maximumprijs te koop aanbood. M. Crt. AXEL, 6 Juli 1917. Naar we van betrouwbare zijde ver nemen, zal eerstdaags de Rijks-Commis sie van toezicht op de vlasvereeniging, gezeteld te 's Gravenhage, en waarin o.m. zitting heeft de heer Jhr. R. R. L. de Muralt, het Twéede Kamerlid voor ons district, een inspectiereis maken door Zeeuwsch-Vlaanderen, ten einde zich op de hoogte te stellen van den toestand in de vlas-industrie in genoem de streek. Woensdagavond viel alhier de 7 jarige C. V. van een wagen waar hij opgeklommen was en brak een arm. Donderdag brak een 4-jarig zoontje van den kleermaker D. ook een armpje door van een houten paardje te vallen. In het gymnastieklokaal der open bare school alhier heeft een zwaluwpaar op de kromming \jan een gasbuis zijn nestje gebouwd. Niettegenstaande in dat lokaal dagelijks klassen van 30,40 of 50 kiDderen komen spelen of vrije en ordeoefeningen doen, vliegen de diertjes onbevreesd in en uit. Nu zitten ze beurtelings rustig te broeden en storen zich in 't geheel niet aan de drukte die de kinderen veroorzaken. Weten die beestjes nu dat men hun geen kwaad zal doen, of hebben zij het er maar op gewaagd By de Dinsdag te Zaamslag ge houden stemming voor den gemeente raad brachten 562 van de 668 kiezers hurine stem uit. Van onwaarde waren 7 biljetten. VolsWekte meerderheid 278. Gekozen werden de aftredende leden de heeren A. de Feijter (lib.) met 349, M. de Jonge (lib.) met 298 en W. de Klerk (lib.) met 288 stemmen. Herstemming tusschen de heeren A. Dieleman (a. r.) aftr. lid met 267 en G. D. Koopman oppositie en middenstands- candidaat met 215 stemmen. Verder verkregen de heeren J. Kaijser L.Fz. (a.-r.) 177 en J. de Kraker (a.r.) 197 stemmen. Door onbekende oorzaak is Dinsdag avond brand ontstaan in de vlasfalriek van den heer Th. Voet te St. Jansteen, staande nabij het station te Hulst. In een oogwenk stond het gebouw, gevuld tot den nok met bewerkt en onbewerkt vlas, in lichte laaie. Alles is verbrand, met uitzondering van de motoren, staan de in een afzonderlijk gebouwtje, en een partij, in een kelder geborgen, afgewerkt vlas. Naar wij vernemen wordt het tamelijk groot schadebedrag door verzekering M. Crt. Naar het huis van bewaring te Middelburg zijn overgebracht A. F. 22 jaar, A. V. 26 jaar, werklieden te Koe wacht beklaagd van terugkeer na uit wijzing. Door de Middelburgsche Sport- en Athletiek-Vereeniging wordt dit jaar weder een Concours-Hippique gehouden en wel op Woensdag 1 en Donderdag 2 Augustus a. s. op het Molenwater aldaar. Het programma van het concours is reeds verschenen en bevat behalve de gewone nummers ook een concours voor luxe- en laudbouwpaarden, carrou selrijden, springconcoursen, ringrijderij te paard, enz. Ook een militair numt ter opluistering ontbreekt niet. oordeelen naar het groote succes het vorige jaar, zal ongetwijfeld aantal deelnemers ditmaal weder belac rijk zijn. De inschrijvingen sluiten Zaterdag 21 Juli a. s. ten huize vand secretaris, den heer F. A. Hiller, Noc singel te Middelburg. Een groot aantal prijzen worden geloofd, waaronder een medaille H. M. de Koningin Moeder en een y Z. K. H. Prins Hendrik. PREDIKBEURTEN TE AXEl Zondag 8 Juli 1917. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9l/2 ure Ds. J. B. T. (Bed. H. Avondu. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenhi Dankzegging Gereformeerde Kerk. (S i n g e 1 w e g). Voorm. 91/, ure Ds. A. Thielen. Nam. 2 ure Ds. F. Tollenaar. (van Brouwershaven) Gebouw Stationstraat. Voorm. 9'/a ure Ds. F. Tollenaar. Nam. 2 ure Ds. AThielen. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9V« ure Ds. D. Overduin. [van Terneuztdl Nam. 2 ure Ds. D. Overduin 'sAv. 5Va ure Ds. D. Overduin Axe Telegrafisch Weertericht van het Kon. Ned. Meteorol. Institn te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond i Zaterdag 7 Juli: Aanvankelijk zwakke tot mat, Noordel. tot Westel., later wellic Zuidwestel. wind. Half tot zwaarl wolktwaarschijnlijk droog weer. Ii warmer. af W< verkr Bor burea «trekt die bi hebbe De de 4 overg tuige: aan van en vr aldaa Tc Burgemeester en Wethouders y AXEL maken by deze bekend A. dat dit jaar voor den heryky maten en gewichten zitting i worden gehouden in een loka van de O. L. School te Axel, 16, 17, 18, 20 en 21 Juli ena als volgt Voor hen, wier familienaam met de letter A. B of C: Maandag 16 Juli tot 5 uur D, E of F: Dinsdag 17 Juli van tot 12 uur G, H, I, J of KWoensdag 18 Ji van 9 tot 12 uur L, M ot NWoensdag 18 Juli vi 1 tot 4 uur O, P, Q, R of SVrijdag 20 Ji van 9 tot 12 uur T, U of VVrijdag MJuli van tot 4 uur W, X, Y of Z: Zaterdag 21 Ji van 8 tot 11 uur. B. dat de maten en gewicht! schóón, droog en roestvrij moet worden aangeboden om ondi zocht te kunnen worden C. dat betaald moet worden vo het justeeren van gewichten wel ten bate van 's Rijks scha kist D. dat de maten en gewichten, gestempeld worden met het li keuringsmerk niet in winkel enz. teruggebracht mogen wordei E. dat de maten en gewichten voo het einde van het jaar 191 gestempeld moeten zijn met d( letter X en dat er bij verzuim of verhindering om van de onder A genoemde zitting gebruik# op 1 deel

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2