No. 26. Zaterdag 7 Juli 1917 33e «Paan*. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsph-\ laanderen F. DIELEMAN, De opstootjes te Amsterdam. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Centfranco per post 70 Cent. Voor België 80 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25-Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden trance ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag EEN ure. T Men meldt uit Amsterdam aan de Avp.\ I Burgemeester Teilegen, die ondanks Kjne in deze woelige uren overstelpende ■rukte, ons gelegenheid gat voor een kort onderhoud, meende op onze desbe. effende vraag, dat het gebeurde van imdagnacht, hoe betreurenswaardig k, geen aanleiding geett om ongerust ïijn omtrent den toestand. Er zijn Aoldoende maatregelen genomen tot het [bewaren van de orde, twee bataljons kit Haarlem zijn den afgeloopen nacht hier gearriveerd en doelmatig over de Verschillende te bewaken terreinen Verdeeld, de compagnie, die zich ten 'deele onwillig betoonde, is verwijderd en de distributie van 7g K.G. aardappe len voor ieder, heeft thans op ordelijke jwyze plaats. Het overladen der aard appelen uit de waggons in de Doklaan Eeschiedt onder toezicht der infanterie [geregeld. Mochten od verhoopt de on geregeldheden van den afgeloopen nacht ïich herhalen, dan zijn ook voor die mogelijkheid voorzieningen getroffen. I Of er groote zendingen aardappelen [worden verwacht Dat weet men alleen aan het mini- iiterie van Landbouw, doch aan drang, [herhaalden drang van het gemeentebe stuur om de groote arbeidersbevolking van een stad van 600.000 zielen niet in iltten steek te laten, heeft het niet ■ntbroken, zei de burgemeester met nadruk. Burgemeester Tellegen verklaarde [tevens, dat het gezag over de stad nog [geheel in handen is van de burgerlijke [autoriteiten, alsook dat hij het van de «omstandigheden der eerstvolgende dagen zou laten afhangen om te beslissen, of hij al of niet gebruik zal maken van zijne bevoegdheid om voorloopig geen toestemming te geven tot het houden van optochten. Onverantwoordelijk achtte de burge meester de wijze, waarop het onontwik kelde publiek omtrent den uitvoer onzer aardappelen wordt ingelicht. Het ge meentebestuur van Amsterdam wist enkele maanden geleden reeds, dat de regeering, om de kolen voorziening, 'genoodzaakt was een bepaald quantum van onze vroege aardappelen naar Duitschland uit te voeren. Wij kunnen dat stopzetten, doch dan liggen binnen kort alle industrieën stil, wat werkloos heid voor duizenden beteekent en ons ,in den a.s. winter in de kou zet. Van eeuige tegemoetkoming van de tijde van Engeland in de kolenvoorzie- ning is geen sprake, dat kan ons blijk baar met geen stuk kolen bijspringen. 'tls voor ons allen een ellendige toestand, alhoewel 't nog- slechts om enkele dagen is te doen, dan moeten er meer aardappelen komen. Gedurende dien korten tijd kunnen de menschen, al hebben ze, wat ik begrijpen kan, liever aardappelen, toch rijst eten. Maar dit goede voedsel schijnt bij onze huismoeders niet populair te kunnen worden. 'k Wensch er echter nadrukkelijk op te wjjzen, dat in voldoende hoeveelheid voedsel aanwezig is en van hongerop- stootjes dus niet kan worden gesproken. Door den burgemeester is bepaald, dat voorloopig in verband met den toestand, betoogingen van welken aard ook, in het openbaar niet zijn toegelaten. De politie heeft strenge orders ont vangen, om bij blijkbaren onwil, met kracht op te treden. De proteststakingen breiden zich uit. Dinsdagochtend heeft een deputatie van vertegenwoordigers van Amster- damsche arbeiders coöperaties een on derhoud gehad met de ministers Cort van der Linden en Posthuma, in het Kabinet van e.g. minister. Het onder houd was telegrafisch aangevraagd. De deputatie wees bij dit onderhoud op de haars inziens niet juiste uitvoer- politiek, waardoor de hoofdstad o.a. onvoldoende van aardappelen voorzien is. Al keurde zij de relletjes niet goed, door het nijpende aardappelgebrek kon de deputatie ze verklaren. Dringend verzocht zij beiden ministers, dat voor het vervolg in dezen voor Amsterdam voldoende zou worden gezorgd. Minister Van der Linden betuigde zijn deelneming met de gevallen slachtoffers en min. Posthuma zette nog eens uiteen dat uitvoer naar Duitschland met het oog op Kolen-invoer noodzakelijk was. En men kon dezen uitvoer niet, zij het ook slechts eenige dagen stop zetten. Op een herhaald verzoek om defini tieve toezegging, beraadslaagden beide ministers geruimen tijd afzonderlijk, waarna min. Posthuma aan de delegatie verklaarde, dat morgen en volgende dagen 15 a 20 wagons aardappelen naar Amsterdam zullen worden gezonden de volgende week mag op normalen toevoer worden gerekend. In het bijzijn der deputatie droeg de minister de Groentencentrale op, daar voor te zorgen, en verklaarde tevens dë H. IJ. S. Mpij. last te zullen geven in dezen mede te werken. De prijs zal bovendien voor deze week worden verlaagd tot 11 cent per K.G. Min. Cort van der Linden verzocht ten slotte der deputatie, al haar invloed aan te wenden om de rust in de hoofd stad te doen terugkeeren. Naar wordt medegedeeld, had er bij een troep soldaten, die Dinsdagnacht in de Czaar Peterstraat aankwam, dienstweigering plaats. Toen hun na melijk werd gecommandeerd op de menigte te schieten, werd er van de zijde van het publiek geroepen „Schiet niet op jullie kameraden!" Hierop verlieten eenige soldaten de geleaeren en weigerden verderen dienst, wat met daverend gejuich begroet werd. De officieren, blijkbaar niet meer zeker van hun mannen, commandeerden toen maar „rechtsomkeert", waarop de terugtocht werd aanvaard. Op het hoofdbureau van politie heb ben Dinsdagnacht de stelling comman dant, de procureur-generaal, de burge meester en de hoofdcommissaris gecon fereerd omtrent de te nemen orde maatregelen. Verder is het dien nacht op Katten burg rustig geweest. Toen de dag aanbrak kon men feitelijk pas zien wat er den vorigen avond gebeurd was. Langs de geheele Handelskade maar voornamelijk bij de Kattenburgerbrug lagen tusschen de spoorrails hoeveel heden aardappelen verspreid. Overal stonden manden, sommige geheel leeg geschud andere nog gedeeltelijk gevuld. Schildwachten stonden van afstand tot afstand. De toegang tot de Kade was verboden. Daartoe was een wacht ge plaatst aan de Oosterdoksbrug en ook de verschillende spoorweg-overgangen waren door militairen afgezet. Bij de Kattenburger-luchtbrug was in den lantaarn geen ruit meer. Overal lagen de halve klinkers nog verspreid waarop de politie en militairen den vorigen avond waren onthaald. Op het hier achter gelegen Mariniers plein was op enkele plaatsen de be strating opgebroken en zelfs de banden van de trottoirs waren naar den toegang van de Brug gesleept. Toen tegen 6 uur de eerste werk lieden zich vertoonden om zich naar hun werk te begeven bij de verschil lende Stoomvaartmaatschappijen werd hun aanvankelijk de doortocht belet- Om half zeven werd verlof gegeven tot passeeren. In de straten klampten hier en daar groepjes samen om de gebeurtenissen van den vorigen avond te bespreken. Overigens was het vol komen rustig. De vroeg-trams reden als gewoon en brachten tal van arbei ders stadwaarts. Ook in de Czaar Peterstraat was de rust weergekeerd. Uit Haarlem zijn 2 bataillons infan terie ter versterking van het garnizoen aangekomen. Een gedeelte daarvan heeft de Groenmarkt afgezet. De bootwerkers, ongeveer 200, der Maatschappij „Nederland", besloten Dinsdag bij wijze van protest tegen den aardappelnood het werk neer te leggen. Het heele havenbedrijf ligt stilde arbeiders behoorende tot de haven- reseive, weigerden hun boekje te laten afstempelen. Nad et lezen we in de N. R. Crt Woensdagmiddag om ongeveer halt vier schoolden een 300 mannen en vrouwen op de Keizersgracht tusschen Prinsenstraat en Brouwersgracht samen, naar verluidde ten einde de schepen, die in den wal lagen, te plunderen. Intus8chen konden zij dit plan ten ge volge van bet cordate optreden van de politie, welke onder commando van den inspecteur Voordewind terstond ingreep, niet volvoeren. Met medewerking van de militairen werd terstond een charge uitgevoerd. Op de Brouwersgracht raakte pnen evenwel nogmaals met de politie slaags en toen uit de Binnen Brouwerstraat een schot op de politie werd gelost, bleef er voor haar niet anders over dan terug te vuren, zonder dat echter iemand eenig letsel kreeg. De soldaten behoefden niet te vuren, daar, toen er aanstalten tot een salvo werden gemaakt, de menigte snel de vlucht nam. Op de Prinsengracht bleef het nog geruimen tijd daarop woeligeen keil- ner, uit Krasnapolsky, die zich niet naar de bevelen van de politie wilde gedragen en, herhaaldelijk tot door- loopen aangemaand, staan bleef en tegenpruttelde, werd gearresteerd en naar het bureau Westerstraat overge bracht. De woede der Jordaners bleef zich tegen de politie keeren, zoodat het noodzakelijk werd geoordeeld om de geheele Westerstraat te ontruimen en af te zetten. Toen wij om half vijf ter plaatse waren, zagen wii slechts militairen en politieagenten, die aan de doorlaat-consignes zeer streng de hand hielden. Een jongen, die een aardappelenkar voortduwde en daarmede naar de Palm straat moest, zocht assistentie bij de politie tot het vervoeren van zijn last. Onder begeleiding van eenige bereden agenten kon hij zjjn opdracht volvoeren. De Jordaan-bevolking scheen nog vrij zenuwachtig sommige mannen liepen met ontbloote borsten en tartten de politie om toch maar vooral op hen los te schieten. Tegen half zes was de rust in dit stadsgedeelte weergekeerd. Een aantal winkeliers ontruimden hun etalagekasten en blindeerden, zoo eenigszins mogelijk, met luiken of plan ken hun vensters. Reeds omstreeks halfacht was het s avonds in den Jordaan, met name op de Prinsengracht in de omgeving van de Elandstraat zeer rumoerig. Op alle politiebureaus; en posthuizen in de omgeving waren echter vele militairen samengetrokken ook de geneeskundige dienst had zich op alle mogelijkheden voorbereid. Een zeer groote menschen- massa had zich opgehoopt, en toen deze de politieagenten begon te tarten en uit te jouwen, waren in minder dan geen tijd de afdeelingen infanterie bij de hand, die een groot gedeelte van de Prinsengracht en de heele Elands gracht afzetten. Hierbij was het herhaaldelijk noodig de zich zeer vijandig en onwillig too- nende menigte door schoten in de lucht schrik aan te jagen. Niettemin bleet het afzetten met groote moeilijkheid gepaard gaan. Maar plotseling ver- scneen een sterke afdeeliug cavalerie, en alleen het zien daarvan was vol doende voor de menschenmassa om in dollen angst op de vlucht te slaan. De cavaleristen draafden er in volle galop, zwaaiend met de getrokken sabels achteraan zoo kostte het weinig moeite om de gracht en de daarop uit- loopende grachten schoon te vegen. Maar herhaaldelijk moesten door ca valerie en iufanterie woe3te charges gemaakt worden om de oproerige menigte te verspreiden. In de Beerenstraat kreeg een jongen een schram met een sabel. Eenige malen is het voorgekomen, dat met steenen gegooid is. Bevel werd gegeven alle deuren en ramen te sluiten. Omstreeks halftieu liet de toestand zich in dit stadsgedeelte hoogstzorgelijk

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 1