Actief Agent mmmi Gasbesparing. .a. m;a.a.s. GELDSWAARDEN SAFE DEPOSIT-INRICHTING GEITENTENTOONSTELLING Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Advertentieu. Aanbesteding. het bonwen van 10 ARBEIDERS WONINGEN te Axel. 15,50 Stikstof als Nitraat. VEILIGE BEWARING FIRMA VAN HEEL O. TE AXEL, HANGLICHTEN, Openbare Verkooping. Een perceel BOUWLAND, Een perceel BOUWLAND, De Noordwestelijke helft van voormeld perceel, Een perceel BOUWLAND, Patrimonium's Chr. Volksbibliotheek Gereformeerde Kerk. (S i n g e 1 w e g). Voorm. 9'/j ure Leeskerk. Kam. 2 ure Cand. J. E. Gor s (van Zevenbergend Gebouw Stationstraat. Voorm. 97» ure Cand. J. E. Goris. Nam. 2 ure Leeskerk. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 97* ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. 'sAv. 57, ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van bovengenoemde rechtbank stonden Dinsdag o.a. terecht de landbouwers A. A. de W. en 11. P. de W., uit Koewacht die voor de rijks inkomstenbelasting 1916—1917 hebben opgegeven een verdienste over 1915 van 4000, terwijl beki. A. A. de W. 30.000 en H. P. de W. ook een onge veer gelijk bedrag zou hebben verdiend. De eerste bekl. zeide, dat Swartelee (een herbergier) het biljet op zijn ver zoek invulde, en dar hij teekende, de tweede bekl. liet Swartelee ook voor hem teekenen. De gegevens verstrek ten beklaagden zelf. De eerste getuige J. M. Mulder, in specteur der belasting te Ter Neuzen, had direct gezien, dat de aangiften veel te laag waren, de beklaagden handelden in vlas en moeten wel 80.000 samen hebben verdiend. Zonder de opcenten was de aanslag van ƒ4000 inkomen 88 en van 30.000 inkomen 1165. Uit een verhoor van beklaagden bleek, dat zij, toen zij voor ƒ50.000 werden aangeslagen, den notaris Van Dalsum een bezwaarschrift lieten op maken, waarin bekend wordt dat zij ƒ30.000 hebben verdiend. De getuige-deskundige, de accountant W. Kosten, heeft berekend, dat op de 500.000 K.G-. onbewerkt vlas ongeveer ƒ101.648 moet zijn verdiend, of ruim ƒ50.000 per persoon. Beklaagden zeggen nu, wat zij vroe ger verzwegen, dat de handel met drie personen werd gedreven en zij dus ieder ongeveer 30.000 verdienden. Enkele stukken uit het dossier werden hierop door den griffier voorgelezen. De eerste getuige a décharge, D. Swartelee, herbergier te Koewacht, werd gehoord over het invullen van 4e bil jetten. Hij verklaarde de biljetten te hebben ingevuld en dat van H. P. de W. ook te hebben onderteekend met diens naam. Er is niet gespfoken over te lage aangifte en getuige zegt niet te weten wat er met den vlashandel verdiend wordt. Getuige plaatst nu op verzoek van den officier, mr. Wollson, een paar maal den naam van H. P. de W. op een papier. Dit schrift is totaal anders, dan de onderteekening op het aangiftebiljet en de officier wijst er met klem op, dat steeds in de instructie is gezegd, dat de vrouw van H. de W. de naam heeft gezet. De officier, de president, de rechter, allen wijzen met aandrang getuige op het gewicht van zijn eed. Daar getuige blijft volharden, eischt de officier schorsing der zaak tegen de beide broers de W. en gevangenneming van Swartelee als verdacht van meid- eed, opdat schriftkundigen over de onderteekening kunnen oordeelen. De rechtbank begeeft zich daarop in raadkamer. Na heropening der geschorschte zit ting werd eerst de tweede getuige a décharge, Gerards, hoofd der school te Koewacht gehoord, die verklaarde, dat bekl. zoo goed als niet kunnen schrij ven hij houdt de boeken thans voor hen bij, maar weet niets vkn de uit komsten in 1915 of 1916. Hij weet ook niet, dat vroeger de zaak met drie personen werd gedreven. De tweede beklaagde heeft hem wel eens gezegd, dat zijn vrouw het biljet heeft geteekend, maar later, dat Swar telee het moet hebben gedaan. Thans werd tegen D. Swartelee rechtsingang ter zake van meineed gelast, echter zonder gevangenneming. De zaak tegen H. de W. werd nu geschorst, doch die tegen A. A. de W. voortgezet. De officier, zijn requisitoir nemende in deze zaak, wees er op, dat het groote verschil reeds aantoont, dat be klaagde heeft moeten weten onj-uiste aangifte te doen. Het kan hier niet zijn zooals in andere ^gevallen, dat men aan het einde van het jaar kijkt wat men in kas heeft en dat dit als ver dienste beschouwd wordt. Bekl. beeft trouwens ten deele bekend. Was beklaagde een goed ontwikkeld persoon, dan' zou de officier niet terug schrikken de maximumboete te eischen. Nu houdt hij rekening met de mindere ontwikkeling van beklaagde en eischt 2000 boete of zes maanden hechtenis. De verdediger, mr. H. J. C. Groot, is het volkomen met den officier eens, dat de fiscus thans het geld. hoog noodig heeft en dat ontduiking moet worden gestraft, maar hij vraagt den officier eens goed uit te kijken onder de men schen, die hij noemt „van onzen stand". Bekl. heeft pas na den aanslag gemerkt, dat hij te laag was aangegeven. Zelfs de deskundige heeft maar een raming van de vermoedelijke winst opgemaakt, bij gebrek aan boeken. Het opzet is niet bewezen en daarom vertrouwt pleiter oj^ vrijspraak of althans een clementer straf, dan de officier eischte. De officier antwoordt, dat al moge beklaagde niet juist hebben geweten wat hij verdipnde, hij toch zeker wist, dat het veel meer was, dan 4000. M. Crt. Het vuur in de venen in Drenthe schijnt thans geheel gebluscht te zijD. Kwamen de vorige week nog berichten, dat hier en daar weer een begin van brand was ontstaan, sedert den hevigen regen, die in den nacht van Donderdag op Vrijdag is gevallen, is het vuur ge doofd. Een duur ongeval. Te Veendam reed een wagen, beladen met 20 balen Chilisalpeter in het kanaal. Toen de balen waren opgevischt, bleek het kost bare zout zoo goed als opgelost. Voor den boer is het een schadepost van f 700 en als meststof heeft het voor hem een nog veel grootere waarde. Tel. Een 5-jarig zoontje van A. van H. te Dirksland is tusschen de buffers van een veewagen der Rott. TramwegMij. geraakt en Woensdag aan de gevolgen overleden. Braadvet en theelichtje». Het werd Maandagochtend de winkelbediende van Eigen hulp in den Haag te machtig, zoo vele dienstmeisjes ér dien morgen weer kwamen vragen om bak- en braadvet. Maar meisjes, waarvoor gebruiken ze bij jullie thuis toch al dat braadvet? Een van de meisjes: Wel, voorde théelichies Zoo, nu zeg dan maar thuis, dat de distributie dhar al lang achter is. Ze heeft er zout in gedaan, dan kun je het toch niet gebruiken van 't sputteren. E. Crt. Toen Woensdagmorgen omstreeks kwart voor negen de timmerman T., zooals gewoonlijk, het huis van den op zichter A. C. S., te "Amsterdam was bin nengegaan, werd hij plotseling met een breekijzer aangevallen en werd hem een slag op het höofd toegebraoht. Het bleek, dat twee personen door verbreking van een raampje in de voor deur in genoemd perceel waren gekomen, hetwelk tijdelijk door de bewoners is verlaten. Verschillende kasten hadden zij opengebroken, in welk werk zij door den timmerman werden gestoord. Waarschijnlijk is niets ontvreemd, wat echter eerst te constateeren zal zijn, wanneer de familie terugkomt. De toestand van den timmerman, die naar het ziekenhuis moest worden ver voerd, is zeer ernstig. Eenige inbrekers werktuigen, waaronder breekijzers, zijn door de politie gevonden. E. R. Crt. Gevaarlijk reizen. H. B. geeft het volgend instantanéetje in de N. R. crt. »Zaterdagmiddag 23 Juni met een overbeladen passagiersboot op zee tusschen Enkhuizen en Stavoren. De oude kleine reserveboot opgepropt met ongeveer J 000 menschen. Een derde gedeelte zit op banken, koffers, kisten, de machinekamer, de tialies van het stookruim. Twee derde staat dicht opeen als schapen. De kellners wringen er zich tusschen door. Het waait wat en sommigen spugen. Wonder lijk genoeg wordt niemand bevuild. Nieuwsgierig vraagt men zich afwaai de 700 menschen zouden schuilen als het regende, en als 't harder waaide en het water oversloeg. Angstig vraagt men zich af wat gebeu ren zou als er een zomersche donderbui met een stormvlaag ontstond, Als er een ongeluk gebeurde: Slechts 2 sloepen voor 20 menschen zijn er voor die duizend. Als jongens zonder lantaarn in donker fietsen worden ze bekeurd. Maar als een directie 1000 menschen op een overbeladen boot op zee waagt, dan gaat ze vrij uit. We leven wel in een belachelijke wereld''. Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond van Zaterdag 30 Juni: Meest zwakke tot matige, verander lijke wind. Meest zwaarbewolkt meP tijdelijke opklaringen. Waarschijnlijk regen- of onweersbuien. Zelfde warmte. De Zeeuwscli-Vlaamsche Tramweg Maatschappij is voornemens aan te besteden Bestek en teekening liggen dagelijks ter inzage in het Directiegebouw te Axel, alwaar aanwijzing en inlichtingen zullen worden gegeven op Woensdag 4 Juli vhn 8 tot 12 uur v.m. gevraagd tegen hooge provisie voor den verkoop vau kleine Sigaartjes. Br. tr. aan D. WIJ DEM A NS, Prinsengracht 116, Amsterdam. (8) TB KOOPi in goeden staat met nieuwe BANDEN. Smederij en handel in Rijwielen. Het onderzoek van de Ckili-Salpeter, gelost op 21, 22 en 23 Juni heeft als uitslag Hoogachtend, Firma D. J. GUQEL, Axel, 29 Juni 1917. VAN IN DE DER van de Vereeniging „Ter Verbetering" op Zaterdag 30 Juni 1917 des namiddags 5 ure, op de hofstede van den heer C. A. Dekker. Er worden 13 prijzen uitgeloofd n.l. 4 voor de schoonste melkgeiten, 4 voor de beste lammeren, 2 voor de jonge geiten, 2 voor de oude Zeeuwsche geiten en 1 voor hét grootste getal. Entrée 10 Cent. HET BESTUUR. De GEMEENTELIJKE GASFABRIEK belast zich op verzoek met het ver anderen van alle soorten waardoor een bezuiniging op het gas verbruik ontstaat van 30 tot 50 procent. De prijs is f 0.55 per brander. DE DIRECTEUR. De Notaris J. A. Dregmans te Axel, zal ter herberge van Mej. de Wed. Desiré Moerdijk te Zuiddorpe, op Woensdag den 4 Juli 1917 des namiddags 2 uur, nieuwen t ij d, verkoopen KOOP I. te Zuiddorpe, aau de St. Jansstraat, sectie B nos. 359 en 360, groot 1 H A. 14 A. 70 c.A. (2 gemeten 172 roeden). Jaarlijksche pachtsom frs. 132.74. KOOP II. aldaar, Zuidoostelijke helft van sectie B no. 361, ongeveer groot 1 H.A. 15 A. 5 c.A. (2 gemeten 175 roeden). Jaarlijksche pachtsom frs. 133.13. KOOP III. sectie B no. 361, ongeveer groot 1 H.A. 15 A. 5 'c.A. (2 gemeten 175 roeden). Jaarlijksche pachtsom frs. 133 13. KOOP IV. aldaar, sectie B no. 362, groot 1 H.A. 73 A. 70 c.A. (3 gemeten 269 roeden). Jaarlijksche pachtsom trs. 201.—. In pacht bij Alphons van Nieulande te Zuiddorpe tot I October 1918. Betaling 1 maand na de, toewijzing. Nadere inlichtingen te bekomen tea kantore van voornoemden Notaris. is geopend: eiken Zaterdagavond van 4— 51/, uur, in de Consistorie der Gerei. Kerk tegenover de Nieuwatraat, alhier.

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 3