Candidaatstellingen Gemeenteraden. De Opening der Kamers. Gistermiddag werd dé vereenigde ver gadering gehouden der beide Kamers, tot opening van de buitengeNvone zitting der Staten-Generaal. De heer J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, die den voorzitterstoel be kleedt, opent, nadat de leden zich naar de Ridderzaal op het Binnenhof hadden begeven, te half een de vergadering. Na de gebruikelijke formaliteiten be noemt bij eene commissie, die Hare Majesteit de Koningin in het gebouw zal ontvangen en uitleiden. De Ministers, hoofden van Ministe rieele Departementen, en de leden van den Raad van State vereenigden zich te één ure des namiddags mede in de Ridderzaal. H. M. de Koningin, vergezeld van den Prins, kort daarna in de Ridderzaal aangekomen, wordt door de commissie in de vergadering binnengeleid, neemt plaats op den troon en houdt, tertyijl de Prins naast Haar gezeten is, de volgende TROONREDE: Mijne Heeren De ontbonden Kamers der Staten- Generaal hebben bijna eenstemmig de wenschelijkheid uitgesproken, dat de voorschriiten der Grondwet ten aan zien van het kiesrecht en het onderwijs zullen worden herzien. Het heeft mij bijzonder verheugd, dat daarbij blyk is gegeven van zeldzame onderlinge waardeering en vertrouwen. Het is thans de taak van de Staten Generaal, die heden bijeenkomen, te beslissen of het aangevangen werk zal worden voltooid. Andere politieke wetsontwerpen zul len niet bij u worden ingediend. Gij zult uwe volle aandacht kunnen wijden aan de vragen, die de oorlogs toestand en de voorbereiding voor een krachtige ontwikkeling van ons land na den vrede, ons voorleggen. Indien de door millioenen vurig ver beide vrede ook dit jaar uitblijft, zullen bij voortduring velerlei offers aan het Nederlandsche volk moeten worden Gedachtig aan hetgeen in deze tyden aan andere volken is opgelegd vertrouw ik, dat zy bereidwillig zullen worden gebracht. Ofschoon de financieele toestand, dank zij de heffing van nieuwe be lastingen, niet zorgwekkend is te noe men, blijft toch aanzienlijke versterking der geldmiddelen onvermijdelijk. Aan onze land- en zeemacht, die reeds zoo langen tijd gereed staan om onze onafhankelijkheid te verdedigen, breng ik mijn warmen dank. De banden tusschen moederland en koloniën zyn in deze moeilijke tijden hecht gebleken. De treffende uitingen van het gevoel van saamhoorigheid, levende in de bevolking van Neder - landsch-Indië, zyn ons een waarborg, dat onze inspanning om land en volk tot welvaart en ontwikkeling te brengen vrucht zal dragen. Aan de verdediging van het grondgebied dier kolonie zal mijn bijzondere zorg zijn gewijd. Onze betrekkingen tot alle buiten- landsche mogendheden blij ven gunstig. Is er ook veel, dat tot dankbaarheid stemt, wy vergeten niet. dat zoolang de oorlog woedt, gevaren ons land be dreigen en ons volk nog kan geroepén worden, om zijn uiterste krachten te geven voor zijn vrijheid en zijn onaf hankelijkheid. Dat God het daarvoor behoede, is mijn innige-bede. Ik verklaar de buitengewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Koningin en Prins, voorafgegaan door de Commissie, verlaten daarop de vergaderzaal. De Voorzitter sluit, nadat de Commis sie in de zaal is teruggekeerd, de Vereenigde Vergadering. De buitengewone openingsplechtig heid had als te verwachten was, veel belangstellenden, naar de binnenstad getrokken, om het kleurige schouwspel te zien, al was dit dan niet zoo schitte rend als in" vroegere jaren. En het weer werkte boven verwachting mee, al viel er af en toe een klein buitje. Verder lezen we in de Avp., dat toen de Koninklijke familie voor het paleis kwam, zij hartelijk werd toegejuicht, wat zij vriendelijk groetend beant woordde. En langs den weg dien de stoet naar de Kamer volgde was die toejuiching ook bijzonder hartelijk. Op het Binnenhof werd de stoet met de gebruikelijke eerbewijzen ontvangen. Zooals reeds is gemeld, was de troon in de Ridderzaal verplaatst van den achterwand der zaal naar den rechter zij wand, recht tegenover den voor- zittersstoel, de plaatsen der Kamerleden aan weerszijden van het bureau van den Voorzitter. Verschillende RijksProv. en Ge meentecolleges waren vertegenwoor digd en verder o.a. de leden van het corps diplomatique, terwijl 94 Kamer leden de plechtigheid bij woonden -som migen in ambtscostuum, anderen in uniform, in rok, of het galagewaad van hun bijzondere waardigheid. Al die kleurige costuums maakten een aardig effect toen tegen 1 uur de zon doorbrak en haar licht door de gekleurde vensters der Ridderzaal wierp. Tegen kwart over eenen drongen de tonen van het .Wilhelmus" tot de zaal door en even later traden de Koningin en de Prins met hun gevolg de zaal binnen. De Koningin droeg een zee groene robe de Prins generaals uni form, beiden het lint en het grootkruis van den Ned. Leeuw. Na de voorlezing der Troonrede, welke slechts 3 minuten duurde, barstte een geestdriftig „Leve de Koningin los. Bij het verlaten der zaal bleven Koningin en Prins zich ongeveer 20 minuten met de Commissie van uitge leide onderhouden, bestegen daarna de galakoets en "onder luide toejuichingen van het publiek reden zij naar het paleis terug. Vyf minuten later vertrok de vorste lijke familie in open auto naar het „Huis ten Bosch". AXEL, 29 Juni 1917 Met ingang van 1 Juli wordt de Provinciale Stoombootdienst op de Wester-Schelde wedqr tot nadere aan kondiging gewijzigd. Daar vele booten vroeger zulle'n vertrekken, mag het reizend publiek, dat van de booten gebruik maakt, van deze wijzigingen wel goede nota nemen. De vertrekuren zullen zijn als volgt, aangegeven in wettelijken (zomer) tijd. Van Neuzen naar Hansweert per boot vm. 7.55, vm. 11.50, nm. 6.20. Van Hansweert naar Vlake per tram vm. 9.30, nm. 1.2den8.—Van Vlake naar Hansweert per tram vm. 10.10, nm. 2.40 en 8.30. Van Hansweert naar Neuzen per boot vm. 10.30, nm. 3.en 8.48. Van Walzoorden naar Hansweert per boot vm. 6,40 en 9.— nm. 12.50, 3.45 en 7.-. Van Hansweert naar Vlake per tram vm. 7.10 en 9.30, nm. 1.20, 4.15 en 7 30. Van Vlake naar Hans weert per tram vm. 8.08 en 11,35, nm. 2.40, 5.45 en 8.30. Van Hansweert naar Walzoorden per boot vm. 8.26 en 11.55, nm. 3.5.58 en 8.48. Van Vlissingen naar ABreskens vm. 5.20, 7.15 en 10.20, nm. 12.25, 3.50 en 6.Van Breskens naar Vlissingen vm. 5.50, 8. en 11.40, nm. 12.55, 4.35 en 6.40. Van Vlissingen naar Neuzen vm. 6.30 en 9.20, nm. 12.25, 3.43 en 6.43. Van Neuzen naar Vlissingen vm. 5.15, 7.40 en 10.40, nm. 2.5.05. In aansluiting hiermede wijzen wij er op, dat ook de vertrekuren van de verschillende trams wijzigingen zullen ondergaan. De verschillen bedragen slechts enkele minuten. Men zorge dus wat vroeger aan de haltes present te zijn. Men zij indachtig dat op 30 Juni a. s. 5 termijnen van de aanslagen in de personeele belasting zijn verschenen, zoodat de eerste betalingen op die aan slagen nu spoedj* althans vóór 1 Juli moeten plaats hebben. Wij wijzen er tevens Hierbij op, dat de betalingstermijnen voor de oorlogs winstbelasting bij de wet van 19 Mei 1917 S. no. 403 zijn veranderd en die belasting voortaan moet voldaan -wor den de heltt binnen één maand, de andere helft binnen twee maanden na de dagteekening van het aanslagbiljet. By kon. besluit zijn benoemd tot gezworene van den Melopolder, H. Bruggeman te Graauw; tot gezworene van den Van Alsteinpolder, J. J. Bau- wens te Graauwtot gezworene van bet waterschap Loven- en Willems- kerke, F., de Visser te Hoektot ge zworene van het waterschap Vereenigde polders van Ossenisse, P. Verdurmen te Ossenisse. Door den heer D. Mattelé is» wegens ongesteldheid, in verband met zijn gevoi derden leeftijd óntslag ge vraagd, als burgemeester der gemeente Overslag. Tevens heeft hij ontslag genomen als lid van den gemeenteraad. De titularis bekleedde beide ambten reeds meer dan 40 jaar. Te Biervliet is Dinsdag een Duitsch deserteur met de noorderzon verdwenen, en evenzoo een Zondagsch pak van zijn kostbaas en diens spaar penningen, pl. m. 80. Terwijl het gezin naar den akker was had de -ondankbare vreemdeling zich ziek gehouden. M. Crt. De door de Duitsche autoriteiten in beslag genomen post voor en over Engeland, welke 10 November 1916 met het s.s. „Koningin Regentes" der Maat schappij Zeeland werd verzonden, is thans uitgezocht en voor zoover niet aangehouden, naar hare bestemming doorgezonden. De aangehouden stukken van die post zijn aan het „Prisenamt" in Hamburg verzonden. Aanvragen tot het vrijgeven van die stukken moeten uiterlijk 31 Juli a.s. worden ingediend door een te Hamburg gevestigd Duitsch advocaat. Verdere inlichtingen zijn by de.post kantoren in te. winnen. De Dinsdag gehouden verkiezing voor den gemeenteraad heeft voor onder staande gemeenten den volgendenuitslag gehad Axel. Bij de verkiezing van vier leden van den gemeenteraad zijn can- didaat gesteld Jac. van Cadsand (lib.), Fr. Dekker Fz. (lib. aftr.), F. Dieleman (a.-r.), J. de Feijter Lz. (a.-r. aftr.), J. de Kraker Rz. (lib.), L. Lamaitre (lib. aftr.), Adr. de Ruijter (a.-r.) en Herm. Zegers (a. r.) Stemming 10, eventueeleherstemming 20 Juli. Er was eene vacature wegens het overlijden van den heer P. Dregmans, die dit jaar aan de beurt van aftreden was. Boschkapelle. Bij de verkiezing van den gemeenteraad zijn gekozen ver klaard M. Jansen (aftr.), P. B. Mei (aftr.), en P. A. Stallaert Adriaanssens (aftr.) Clinge. Bij de verkiezing van vier leden van den gemeenteraad zijn ge kozen verklaard J. F. Buysrogge (aftr.), C. L. De Cock (aftr.) A. d'Haens (aftr.) en P. A. Smet (aftr.) Hengstdijk, Bij de verkiezing van 'drie leden van den gemeenteraad zijn gekozen verklaard J. de Bakker (aftr.), A. van Hijfte (aftr.) en C. van Putte (aftr.) Roek. Bij de verkiezing van drie leden van den gemeenteraad zijn ge kozen verklaard: J. D. de Feijter (a D. Koster (aftr.) en J. L. Platteeuwif Rontenissc. Bij de verkiezing vier leden van den gemeenteraad gekozen verklaardE. B. Dumol (attr.), C. L. van Mol((aftr.) P. Vereet (aftr.) en P. F. Vermorken (aftr.) Rulst. Bij de verkiezing van leden van den gemeenteraad zijn didaat gesteld: J. H. Baert, J. E.Fi (aftr.), F. C. O. M. Hombacb (aftr, P. .J. Janssens, E. Th. Lockefeer, Schifter, G. C. Verwilghen en Sj. Wegener Sleeswijk. Stemming 10, eventueele herstemt 19 Juli. Nog waren aan de beurt van aftn de heeren J. P. C. de Paepe en van de Walle J.Fzn. Koewacht. Bij de verkiezing drie leden van den gemeenteraad gekozen verklaard A. Dierick (t J. L. Kips (aftr.) en E. L. Plr---1 (attr.) Ossenisse. Bij de verkiezing van leden van dén gemeenteraad zyn kozen verklaard A. Menu, A. J. R« (aftr.) en J. F. Verdurmen (aftr.) De heer J. Serrarens. aftr. lidwenj voor een herbenoeming niet mi aanmerking te komen. Overslag. In deze gemeente geene. verkiezing plaats gehad. Philippine. Bij de verkiezing twee leden van den gemeenteraad candidaat gesteld F. J. L. M. Db (aftr.), A. d. Minnebo (aftr.) en Rammeloo. Stemming 7, eventueele herstemi 17 Juli. Sas van Gent. Bij de verkiezing drie leden van den gemeenteraad candidaat gesteldP- J. HamelL (aftr.), P. A. Neeteson, V. Verscbi (aftr.), J. C. J. Warrens en P. (attr.) Stemming 6, eventueele herstemi 17 Juli. Stoppeldijk. Bij de verkiezing drie leden van den gemeenteraad gekozen verklaard E. P. Staal (i P. E. J. Staal (aftr.) en P. L. del (aftr.) St. Jansteen. Bij de verkiezing vier leden van den gemeenteraad candidaat gesteldA. Aerts, E Begheijn, P. A. de Block, J. C. Con sens (aftr.), B. van de Goore (aftr. C. van Helsland en C. H.M. Plasscbl Stemming 6, eventueele herstemi 17 Juii. Nog waren aan de beurt van aftn de heeren E. V. Bleijenberg en 1 Begheijn. Ter Neuzen. Door de liberale vereeniging E. H. T. van Bon Waalkes (aftr.), M. Eijke (aftr.), Harte en A. Visser (aftr.) Door de anti-revolutionnaire ki eeniging H. J. van den Ouden en van Strien. Stemming 6, eventueele herstemi 17 Juli. Westdorpe. Bij de verkiezing drie leden van den gemeenteraad sekozen verklaard: A. De Beleir (i Cyr. Dellaert (aftr.j en B. R. Plasscl (aftr.) Zaamslag. Bij de verkiezing van leden van den gemeenteraad zijn didaat gesteld: A. Dieleman (a. r,« A. de Feijter (c.-h. aftr.), M. de Ji (lib. aftr.), J. Kaijser L.Fz. (a.-r.), Klerk (lib aftr.), D. G. Koopman en J. de Kraker Gz. (a. r.) Stemming ,3, eventueele herstemi 10 Juli. PREDIKBEURTEN TE AXI Zondag 1 Juli 1917. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9V2 ure Ds. J. B. T. Hugeil Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugerf (Voorb. H. Avond»

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2