No. 2i. Zaterdag 30 Juni 1917. 33e Jaar«. 'Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. Dl EL EM Aft. .e, Binnenland. AM. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Centfranco per post 7Q Cent. Voor België 80 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—ÜITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vry dagnamiddag EEN ure. Stand der Landbouwgewassen. Iu de Staatscourant van Zaterdag is (genomen een overzicht van den stand >r landbouwgewassen op 19 Juni. Daarin wordt er op gewezen, da£ ider dén invloed van het warme borjaarsweer de stand der winter- ranen is verbeterd, hetgeen echter bij en normalen regenval in sterkere mate et geval zou zijn geweest. De groote foogte der laatste voorafgaande weken niet nagelaten in vele streken op irschillende gewassen een ongunstigen [vloed te oefenen. In vefband met plaatselijke regenbuien komen hierbij roote verschillen voor. Zoo heeft de revincie Limburg het voorrecht gehad eeds voldoenden regen te krijgen. In sommige streken heett de hagel- lg plaatselijk nogal schade teweegge- rachtmet name is dit het geval weest in Overijssel, Zeeland en imburg. Verreweg het meest heeft l^et grasland 1 inzonderheid het hooiland van de foogte te lijden gehad, zoodat weinig ooi zal worden gewonnen. De inmid- als ingetreden weersverandering kan ihter aan het weiland en aan de 2e lede gras zeer ten goede komen. te geringe stikstofbemesting tee- ent zich reeds af, vooral in de zand- feken en de veenkoloniën. Op onder leiden plaatsen in de provincie treedt benadeelt vreterij van konijnen I gewassen. Op de in 1916 over- roomde gronden te Anna-Paulowna is 9 stand der gewassen vry goed, terwijl het ondergeloopen gebied van Water ed het grasland, voor zoover het in 9t vorig jaar tijdig drooggekomen en ber begroeid was, de nietoverstroomde reken van Noord-Holland vooruit is. Aan de opgaven over den stand van [gewassen ontleenen we het volgende Wintertarwe. Dooreengenomen iets bter dan matigover 't algemeen te hol. rrogge. Iets beter dan vrij oed. Wintergerst. Matig tot vrij goed Zeeland vrij goed. Haver. - Vrij goed tot goed in Zee- ad vrij goed. Zomergerst. Vry goed tot goed in ieland, waar verreweg het grootste utal H.A. wordt aangetroffen, staat vry goed. Zomertarwe. Nabij goedZeeland K goed. n. Vrij goed tot goedin •eland vrij goed. Erwten. Vrij goed tot goed. In •eland vrij goed. Bruine boonen. Algemeen goed. Joral voor dit gewas is de warmte in 105 lD eerstea groeitijd zeer té stade ge- 30 7®®^- ',o|Vlas. Door de droogte te kort Weven; in Zeeland matig en op ver- boot hillen.de perceelen nog minder. Kanariezaad. Vrij goed tot goed. Koolzaad. Dooreengenomen vrij wht tot matig. Behalve over de vorst- •hade klaagt men in Zeeland ook over 't sterk optreden van den koolzaad- 5.30 glanskever en de onvoldoende stiksfof- bemesting. Blauwmaanzaad. Nauwelijks vrij goed. Kar wij. Vrij goed in Zeeland matig tot vrij goed.' Mosterdzaad. Gemiddeld tot vrij goed. Aardappelen. Over 't algemeen goedin Zeeland vrij goed. Hoewel hier en daar de opkomst onregelmatig was, staat er een gezond gewas te velde, dat een goede opbrengst belooft. In verband met de hoogere onkosten zal de besproeiing met Bordeauxsche pap stellig fninder worden toegepast, zoodat het te hopen is, dat de aardappelziekte dezen zomer niet vroeg en niet hevig optreedt. Suikerbieten. Dooreengenomen vrij goed tot goed. Door de ingetreden weersverandering en de mogelijkheid alsnog een flinke Chilisalpeterbemesting te geven, zijn de vooruitzichten voor dit gewas er niet op teruggegaan. Vrij goed in Zéeland. Uien. Gemiddeld ongeveer vry goed. In Zeeland matig tot vrij goed. Cichorei. In Zeeland vrij goed. Klaver. Is het sterke uitwinteren niet te boven gekomen vooral de roode klaver is op vele plaatsen een misluk king geworden. De gemiddelde stand is slechts iets beter dan matig. In Zeeland roode klaver matig. Grasland. Door de koude en daarna de droogte is er weinig gras. Over het algemeen missen de hooilanden voldoen de ondergras..; alleen sommige zeer lage perceelen staan iets beter. De toestand van 't weiland was veelal niet zooveel gunstiger dan die van het hooiland, dat van het beweiden van dit laatste kon worden afgezien. Heel wat hectaren grasland, die zouden worden gehooid, zijn als weide voor den talrijken veestapel in gebruik genomen, waardoor de hooioogst mede belangrijk wordt verkleind. De stand van het grasland is dooreengénomen vrij slecht tot matig. Duitschland en de mosselindustrie. Naar men aan de I. en Th. crt. mededeelt wenscht Duitschland dit jaar geen gezouten mosselen te ontvangen. De oorzaak schijnt te zijn, dat de mossel in gezouten toestand in Duitschland niet voldoende afgenomen wordt. De zegs man van het blad, die, naar hij meent, goed ingelicht is deelde tevens mede, dat, indien Duitschland gezouten mos selen af gaat nemen, de exploitatie door de Duitschers zelf ter hand zal worden genomen op eenige plaatsen in ons land. Tholen zal hieronder waarschijnlijk.niet behooren, daar bij voorkeur plaatsen genomen zullen worden die gunstig zijn gelegen wat spoorwegverkeer betreft. Het is in ieder geval een schadepost voor velen die door arbeid in deze industrie dezen winter een extra-week loon dachten te verdienen. Mr. Cort van der Linden. De minister van binnenlandsche zaken, mr. Cort van der Linden, heeft Woensdag, geheel hersteld, zijn ambts bezigheden hervat. N. R. Crt. Onze getorpedeerde schepen. Na langdurige gedachtenwisseling inzake de op 22 Februari j.l. vernietigde Nederlandsche schepen, zijn de Neder- landsche en de Duitsche regeering tot overeenstemming gekomen op den vol genden grondslag Ter vervanging van de verloren gegane schepen zal de Duitsche Regee ring aan de Nederlandsche Regeering afstaan Duitsche schepen die zich op het oogenblik in Ned. Indië bevinden, en die in waarde met de vernietigde schepen gelijkstaan. Daartegenover zal de Ned. Regeering aan de Duitsche een som overmaken, gelijkstaande met het totaal bedrag van de voor de vernietigde schepen te betalen verzekeringssommen. Aan twee commissarissen, van wie elk der beide Regeeringen er één zal aan wijzen, zal de keus der schepen worden opgedragen,, alsmede de regeling van de eigendomsoverdracht en van verder ter sprake komende punten. De afgestane vaartuigen, die geduren de den 'oorlog uitsluitend in het trans- oceanische verkeer zullen gebezigd worden, zullen niet in de vaart worden gebracht, alvorens de zeemogendheden, die in oorlog met Duitschland zijn, de overdracht van de vlag erkend hebben en aan deze vaartuigen vry verkeer hebben toegestaan. De Duitsche Regeering zal aan de leden van de bemanning der vernietigde schepen de schade vergoeden, die zij hebben geleden tengevolge der vernie tiging, zoowel wat betreft hunne gezond heid als hunne goederen. Het bedrag dezer vergoeding zal eveneens door de beide bovengenoemde commissarissen worden vastgesteld. Als commissarissen zullen optreden voor de Nederlandsche Regeerihg dr. A. Plate, te Rotterdam voor de Duitsche Regeering dr. Greve, directeur aan de 'Nordd. Lloyd te Bremen. Avp. Yarkensvleesch. In de laatste weken stegen de markt prijzen van de slachtrijpe varkens vrij aanmerkelijk boven het bedrag, dat als noodzakelyk en voldoende aangenomen is als de inkoopsprijs volgens art. 3 der Distributiewet 1916. Tn afwachting van de maatregelen, die de ^egeering daartegen zal nemen, heeft de Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel bepaald, dat de distributie van versch varkensvleesch gedurende d» week van 2530 dezer wordt stopgezet en de daarop volgende week 2—7 Juli aangevangen wordt met de distributie van gezouten varkens vleesch. Ten einde te kunnen voorzien iu de binnenlandsche behoefte aan varkens vleesch is het noodzakelijk, dat in de maand Juli alle varkeus met een slacht- gewicht van 100 K.G. of meer, met uitzondering van de tokdieren, ter markt worden gebracht, terwijl het voor een regelmatig verloop van de distributie van varkensvleesch noodig is, dat de Vleeschvereeniging tex 's Graveuhage het aantal varkens wete, dat ter markt zal worden gebracht. Door houders van varkens is derhalve aan de Vleeschvereeniging te 's Graven- hage zoo spoedig mogelijk, in elk geval voor 1 Juli, opgave te doen van het aantal hunner varkens, met een slacht- gewicht van 100 K.G. of meer, daar onder echter niet begrepen de dieren, welke bestemd zijn voor de fokkerij. Aan hen, die zoodanige opgave in zenden, zal door de Vleeschvereeniging de plaats worden aangewezen, waar de bedoelde varkens in de maand Juli zullen moeten worden afgeleverd tegen een prijs van 1,25 per K.G. slacht- gewicht. Waar bovenbedoelde maatregel mede noodzakelijk is voor het meest voor- deelig gebruik van het beschikbare krachtvoer, is de Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel voornemens hen, die nalaten opgave te doenof weigerachtig zijn de varkens ten ver koop aan te bieden onder vorenstaande voorwaarden, uit te sluiten van verdere verstrekking van veevoeder. St. Crt. Benzine. Naar aanleiding van het dezer dagen in verschillende bladen verschenen bericht, waarin werd medegedeeld, dat vermoedelijk begin Juli een belangrijke distributie van benzine zal plaats heb ben en dan aan handelaren ongeveer een gelijke hoeveelheid zal worden toegewezen als het vorige jaar, deelt de Toewijzingscommissie voor benzine mede, dat dit bericht absoluut onjuist is. Ten einde teleurstellingen te voor komen, brengt zij ter kennis van be langhebbenden, dat er voorloopig nog geen uitzicht bestaat, dat behoudens kleine hoeveelheden aan drogisten en apothekers, aan handelaren benzine ten verkoop zal worden verstrekt, terwijl zij er voorts met nadruk op wijst, dat zoodra de tijd hiervoor is gekomen, zij dit officieel zal bekend maken en zij op het oogenblik bij de toch reeds overstelpende drukte, aanvragen van handelaren om toewijzing van benzine, onbeantwoord moet laten. M. Crt. De mjjnwerkersstaking. De Belgische geïnterneerden, die uit sblidariteit met de stakers ook het werk neerlegden, zijn ontslagen. Reeds zijn er 982 naar Zeist gebracht. M. Crt. Varkens. -De directeur van het abattoir te Utrecht schrijft aan het U. D. Nu er van fjeden af geen regeerings- varkens meer worden geleverd, neemt het aantal slachtingen der z.g.n. vrye varkens belangryk toe. Hieronder be vonden zich de laatste dagen een tiental beugen, welke alle hoogdrachtig waren. Een dezer dieren wierp, terwijl het in een varkensstal van het abattoir verblijf hield om te worden geslacht, een toom biggen. Waar moet het heen met onzen varkensstapel? N. R. Crt

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 1