Gasbesparing. GEITENTENTOONSTELLING Sunlight Zeep! Omega Pasta en Unicnm Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. Advertentien. nieuwe Zoutevisch. Brandstofien. Klein-Industrie. TE AXEL, HANGLICHTEN, Firma P. H. Veenhuizen, Axel. zal worden gekomen. Hij vreest dat de begrooting daardoor geheel in de war zal loopen, en wil in overweging geven nu nog niet'te koopen, moeten we later dan wat meer geven, flat. De Voorz. zegt dat het geen voorstel is van B. en W. maar deze vergadering is belegd opdat de raad zich zou uit spreken. Hij zegt dat het altijd af te keuren is om in den loop van het jaar te besluiten, werken uit te voeren, die niet geraamd zijn, want dan komt men direct in het moeilijke, en vooral komt bet drukkende hiervan uit in deze «bnormale tijden. Dhr. Kruijsse zegt Wanneer tot den aankoop van 25000 straatklinkers, thans wordt overgegaan, en die worden op gelegd, dan is de uitvoering van het werk verzekerd. Dhr. De Feijter zou er wel wat voor te zeggen hebben om nu de klinker al aan te koopen, daar toch de bedoeling is bet werk volgend jaar uit te voeren, en de klinker het volgend jaar stellig niet goedkooper zal zijn. Op het ge legde van den heer Kruijsse wil hij antwoorden dat de Noordpolder de subsidie niet noodig heeft vóór 1918, dus de begrooting van dit jaar heefter niet onder te lijden. De Voorz. acht de laatste mededeeling van den heer De feijter van bizonder belang, wyl daardoor de zaak van aankoop klinkers in een ander licht verschijnt. Dhr. Oggel acht het gewenscht om bij aankoop van de klinkers het werk dan ook maar direct uit te voeren, anders komen er dubbele vervoerkosten over. Dhr. Kruijsse geeft in overweging om bet klinkerpad in de Zeestraat niet hooger te leggen dan de straat omdat de weg daar toch al smal is. Dhr. Oggel meent dat het toch zoo in de begrooting is opgenomen om het pad hooger te leggen. Dhr. Kruijsse zegt dat de toestand daar nu door het leggen van den tram veel veranderd 'is, en de weg daardoor veel versmald is. Met algemeene stemmen wordt beslo ten de klinker thans aan te koopen, en direct te verwerken. De voorz. doet de mededeeling dat bij het nazien van de kasrekening ver scheidene vergissingen zijn geconsta teerd, en de verschillende nota's door de gascommissie zullen worden nagezien en voegt dhr. Oggel er aan toe, dat diegene, die te veel hebben betaald, hun geld zullen terugkrijgen. Omvraag. Dhr. De Feijter vraagt nu de verga dering toch voltallig is, of nu niet het adres van den Noordpolder zou kunnen behandeld worden, hy vindt deze zaak net zoo urgent als de pas behandelde, omdat ook voor dit werk mogelijk de materialen^ duurder kunnen worden. De Voorz. zegt dat de betrekkelijke stukken nog niet zoo lang zijn ingeko men, en nog slechts één der Wethouders gelegenheid heeft gehad er studie van te maken. B. en W. stellen zich voor in de eerstvolgende zitting, binnen 14 dagen een voorstel hieromtrent in te dienen, en de begrooting eens te raad plegen, ten einde na te gaan, uit welke posten de kosten kunnen worden be streden. Verschillende leden meeneü, dat zulks niet noodig is aangezien de kosten toch pa3 komen op de begrooting van 1918. Dhr. Kruijsse wil nog even wyzen op eene onduidelijkheid in de voor waarden. Daar staat dat de kosten van aanleg zijn 1575, hierin niet be grepen de kosten van de doortrekking van den polder watergang. Komt de polder dan later nog eens met een rekening Dhr. De Feijter zegt dat het alleen gaat over de uitvoering van het werk, alleen over de eind uitwatering, de polder moet natuurlijk zorgen, dat het water in de rioleering komt. Dhr. OggelDe bedoeling is dus dat de kosten van doortrekking van den watergang voor rekening van den polder komen. Dhr. De Feijter antwoordt toestem mend. Dhr. Oggel vraagt nog of andere polders ook zullen bijdragen. Dhr. De Feijter gelooft zulks niet, alleep de Buthpolder is er in zooverre by betrokken, dat aan zijn bestuur toestemming moest gevraagd worden om onder door den dijk te mogen gaan. Dhr. Kruijsse Dus op subsidie van andere polders moet niet gerekend worden. Dhr. De Feijter Neen. De Voorz. vraagt of de leden de behandeling wenschen, alhoewel het onderwerp niet op de agenda voorkomt. Dhr. Smies zegt dat de zaak overbe kend is, en daarom zal.hij voorbehan deling stemmen. Dhr. Dieleman maakt nog een aan merking op de wy'dte van de buizen n.l. 50 cM. hy vraagt of 80 cM. ook niet voldoende is. Dhr. De Feijter zegt dat de opzichter buizen van 30 cM. wel voldoende acht, maar 50 cM. toch beter is omdat er ingeval van verstopping en schoonmaak een kleine johgen door moet kunnen kruipen. Dhr. Dieleman acht het nog wensche- lijk aan beide einden van de rioleering een ontvangput^te maken, teneinde het vuil op te vangen. Van verschillende zijden wordt beweerd, dat deze later nog altijd aangebracht kan worden. Toch wordt besloten de wenschelijkheid hiervan aan het bestuur van den Noordpoldei kenbaar te maken. De Voorz. acht het geraden voor de te verleenen subsidie een vaste som te bepalen. Dhr. Kruijsse stelt voor den polder te berichten dat de gemeente genegen is de helft in de kosten bij te dragen, doch tot geen hooger bedrag dan 800. (De kosten waren geraamd op 1575). M. a. s. wordt dit voorstel aangenomen. Niemand meer het woord verlangende wordt de zitting gesloten. Smokkelen, Vrijdag kon een kommies te Water landkerkje een goeden slag slaan. Op dienst onder Schoondyke, ontdekte hij twéé fietsende jongens, elk met een zwaar pak. Toen ze hem in de gaten kregen, maakten ze rechtsomkeert en sneden de pakken los. Een er van was bekend en is later in arrest gesteld De pakken bevatten niet minder dan 830 stukken zeep. M. crt. Te Hansweert hebben Zaterdag de kommiezen 100 K.G. Bukvet verstopt gevonden aan boord van de sleepboot „Twéé Gebroeders". De stuurman zou gevankelijk naar Middelburg worden gebracht. De boot is aangehouden. N. R. Crt. Te Zevenaar zijn ook wederom vijf soldaat-kom miezen ontslagen. Als ver moedelijke reden vernamen wij, dat zij in te intieme betrekking stonden tot smokkelaars, zegt de Tel. Aan het station te Venlo zijn een paar kisten met paraplui's bestemd voor Duitschland in beslag genomen. De zwaarte der kisten trok de aandacht der beambten. Tusschen de parapluies werd plm. 105 kilo chocolade gevonden. De afzender is in voorloopige hechtenis Aan den Sumatraweg te Rotterdam is Zondagavond weer eens gevochten tusschen vreemdelingen en Hollanders Doordat het publiek de politie belette de vechtenden te scheiden, moest zij van de sabel gebruik maken, ten einde het publiek, dat tot een 600 personen was aangegroeid, uiteen te drijven. Deo 19-jarigen matroos R. K., die aan het hoofd gewond was, heeft de politie aan het bureau Tolhuislaan verhouden. N. R. crt. De scheepvaart. Zondagavond zijn te Scheveningen aangebracht 10 schipbreukelingen van het stoomschip Telegraaf XVIII, welke door de SCH 60 10 mijlen uit de kust werden opgepikt. Het schip is Zondag morgen 4 uur door een Duitsche duik boot in den grond geschoten, 26 mijlen ten westen van Hoek van Holland. De 10 aangebrachte schipbreukelingen vormden de geheele bemanning van het tot zinken gebrachte stoomschip. Er waren geen gewonden. De opge brachte bemanning had een paar uur in een sloep op zee rondgedreven, alvorens zij door de SCH 60 werd opgepikt. Zondagavond zijn de schip breukelingen nog van Scheveningen naar Rotterdam vertrokken. 2V. R. Crt. In het logement van S. in de Korte Hofstraat te Haarlem kregen Zondagavond eenige personen kwestie. Een hunner K. M. H. trok daarbij zijn mes en bracht A. K. een levensgevaarlijke wonde in den buik toe. De logementhouder, die te slapen lag ep opgestaan was om de vechtenden te kalmeeren, werd eveneens door H. aangevallen en kreeg een levens gevaarlijke steekwonde in, de zijde. Beide gewonden werden naar een ziekenhuis overgebracht, de dader werd gearresteerd. N. R. crt. In sigarenwinkelierskringen is men van meening, dat de aangekondigde ver hooging van de prijzeD der sigarep nog door andere zal worden gevolgd, afgezien van de plannen van Minister Treub. Ook de tabaks- en sigaren prijzen zullen nog sterk stijgen. Avp. Op de alom bekende veilingen te Piet-Gijzen brug, brengen de doperwten zoo weinig op, dat vele tuinders besloten ze maar te laten hangen. De opbrengst bedraagt slechts weinig meer dan het plukloon. Een ramp voor de tuinders Avp. Een jeugdige avonturier. Met de mailboot Zeeland is Donderdagavond te Vlissingen een 16-jarige jongen, vroeger leerling van een normaalschool in Zuid- Limburg, aangekomen. Deze jongen is indertijd de ouderlijke woning ontvlucht en kwam na eenig zwerven in het vluchtelingenkamp te Edè, waar hij zieh voor Belg uitgaf. Hij wist in Engeland te komen, waar hij dienst nam voor het Belgische leger. Hij streed mee en werd voor betoonden moed zelfs gedecoreerd. De jongen schreef aan zijn ouders, en dezen wendden daarop pogingen aan, hem uit het leger te krijgen en naar huis te doen terugkeeren. Toen hij met een boot van Havre naar Engeland zou oversteken, werd deze boot getorpedeerd; onze jeug dige landgenoot werd gered en kwam weer in Frahkrijk terug. Later is hij naar Engeland gegaan en door tusschen- kooi8t van den Nederlandschen consul- generaal in Londen werd de jongen nu met de Zeeland naar Vlissingen gezonden van waar hij door de politie op transport naar zijn geboorteplaats werd doorge zonden. N. R. crt. Zaterdagnacht is na een huiselijken twist J. van Hal, Fokke Simonszstraat 36 te Amsterdam, door zijn schoonvader met een mes in de slagader aan zijn slaap geslagen en doodgebloed. De dader maakte veel misbruik van sterken drank waarom van Hal hem verbood zijn vrouw te bezoeken. Drie zoons van den dader waren by de misdaad tegenwoordig. De dader W. J. v. d. G., is in hechtenis. v N. R. crt. Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut te De Bilt (by Utrecht). Verwachtiug tot den avond van Woensdag 27 Juni Zwakke tot matige Westelijke tot Ziudelijke wind. Meest zwaar bewolkt. Waarschijnlijk regen- of onweersbuien. Zelfde warmte. De BURGEMEESTER der gemeente AXEL, maakt be kend, ipgevolge aanschrijving van den Kapitein-Intendant belast met de hooi- vordering in Zeeland, dat'de hoeveelheid hooi, welke door eiken landbouwer moet worden geleverd niet zal worden be paald naar de hoeveelheid, die op het oogenblik der vordering in zijn bezit is, doch zal worden afgeleid uit a. de oppervlakte aan wei- en klaver- land, welke hy in 1917 heeft of heeft gehad b. de hoeveelheid bijvoer (stroo, voe der, bieten, pulp, enz.); c. de grootte van den veestapel. Hieruit volgt onmiddellijk, dat geen rekening zal worden gehouden met voorgenomen verkoopen van veevoeder en meer in het bijzonder, niet met den voorgenomen verkoop van hooi. Axel, 21 Juni 1917. De Burgemeester voornoemd L. J. DEN HOLLANDER. Deze week allerfijnste kwa liteit Axel. Firma P. H. VEENHUIZEN. De BRANDSTOFFEN-COMMISSIE te Axel, noodigt hen, die ter uitoefe ning van hun bedrijf voor de maand Juli aanst. BRANDSTOF noodig hebben, uit, daarvan vóór '29 dezer opgaaf te doen. Deze opgaaf moet ge schieden op speciale formulieren, die voor belanghebbenden verkrijgbaar zijn aan het Distributiekantoor, Markt. De formulieren te verzenden in on- gefrankeerde, gesloten envelop aan de commissie voornoemd. van de Vereeniging ,Ter Verbetering" op Zaterdag 30 Juni 1917 des namiddags 5 ure, op de hofstede van den heer C. A. Dekkeb. Er worden 13 prijzen uitgeloofd n.l. 4 voor de schoonste melkgeiten, 4 voor de beste lammeren, 2 voor de jonge geiten, 2 voor de oude Zeeuwsche geiten en 1 voor het grootste getal. Entrée 10 Cent. HET BESTUUR. De GEMEENTELIJKE GASFABRIEK belast zich op verzoek met het ver anderen van alle soorten waardoor een bezuiniging op het gas verbruik ontstaat van 30 tot 50 procent. De prijs is f 0,55 per brander. DE DIRECTEUR. voor het onderhoud en reiniging van witte schoenen. Verkrijgbaar bij C. B. ANTHEÜNIS, Axel.

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 3