Gemeenteraad van Axe pakketten zullen alle gelijk zijn en be ratten 1 pond roomboter, 1 pond kaas, 1 pond rundvet, 1 pond spek en 1 bus gecondenseerde melk. De kosten van een pakket bedragen met inbegrip van alle onkosten ƒ5,30. Den aanvragers wordt verzocht dit bedrag niet in te zenden, alvorens zij daartoe van de commissie een aan schryving hebben ontvangen. Zooals reeds vroeger bekend is gemaakt, kun nen de in België woonachtige Neder- landsche gezinnen slechts ten hoogste éénmaal per maand een pakket van 21/i K.G. per gezin ontvangen. Voorloopig kan van de samenstelling van het pakket niet worden afgeweken. M. Crt. Bond ran Zeeuwsche Veehandelaren, Woensdagmiddag hield bovengenoem de bond zijn eerste, door 43 leden be zochte jaarvergadering in het hotel du Commerce te Middelburg. In het jaarverslag werd o. m. gezegd dat sommige leden het als de bedoeling van den Bond beschouwden, den leden winsten op consenten te bezorgen. Dit is niet het geval; de bedoeling is: het verkrygen van vee arbitragehet krygen van reëelen handel, enz. Er zyn 14 donateurs en 98 leden bij den bond aangesloten. Als plaats voor de volgende jaarver gadering werd Terneuzen aangewezen. Medegedeeld werd, dat verschillende vee-stalhouders te Rotterdam bereid blijken te zyn het vee hooger te ver zekeren tegen brand en wel tot j 350 per stuk. Ze zijn echter niet allen bereid het vee te verzekeren voor het transport van boot of trein naar stal en van daar naar de Markt. Besproken werd daarop de kwestie van de Transport-verzekering (verz. van het risico, bij het vervoer van vee naar of van de provincie Zeeland). De voorzitter heeft bij verschillende maatschappijen geïnformeerdde premie bleek te bedragep gemiddeld f 1 per 1000 verzekerde waarde. Dit wordt veel te duur geacht. Daarom heett de voorzitter een onderlinge veetransport verzekering in plan gebracht. Volgens dit plan zal een bestuur worden aangewezen voor deze verzeke ring ieder lid kan zich bij de verzeke ring aansluiten voor 200 ineensen verder voor ieder te vervoeren dier 25 cent als premie. De storting van ƒ200 en de premie zullen bij uittreden of overlijden aan den rechthebbende word§n uitbetaald natuurlijk bij veel schade met ponds- pondsgewyzen aftrek. De leden zijn volgens den voorzitter daardoor goedkoop verzekerd, en van een groot risico af, terwijl zy een flinken spaarpot hebben. Een der aanwezigen acht dat de in eens te storten 200 nog al een be zwaar is. De voorzitter zegt, dat men rente van de 200 trekt en men toeh een kapitaal moet hebben. Hy vroeg of de aanwezige leden bereid waren zoo noodig de onkosten te betalen van de voorbereidende maatregelen. Op één na verklaarden alle aanwezi gen zich daartoe bereid. In de commissie werden benoemd de heeren Labeur, Willemse, Prenk, van den Berg en Leydesdorff. Alsnu was aan de orde de bespreking van onderlinge verzekering tegen inwen dige gebreken bij slachtvee. De voorzitter zegt, dat dit een zeer moeilijke kwestie ishet is nog niet bereikt, dat de belangen van de land bouwers, handelaren en slagers voldoen de worden behartigd. Zoo moet bijv. bij levering aan den étappendienst de premie voor de tweede maal betaald worden. Bovendien is het bestaan van zooveel verschillende ver zekeringen ook lastig. De voorzitter vraagt of de benoemde commissie ook deze zaak niet onder de oogen zou willen zien. De bedoeling mag niet zijn de landbpuwers en hunne verzekeringen tegen te werkenmaar samenwerking moet tot goede resultaten leiden. Ter tafel kwam nogmaals de bespre king der conditiën vaD het koopen van vee per kilo levend, welke op een buitengewone vergadering reeds waren vastgesteld en waarbij bepaald werd, dat zal worden gekócht, onder de volgende voorwaarden le. Wanneer zonder korting wordt gekocht 's avonds vóór den- dag der aflevering, het vee op een stalling in de plaats, waar fret wegen zal geschieden te laten brengen 2e. vee dat men niet 's avonds in de stallen wil brengen, niet anders dan met 5 pet. korting te koopen. De voorzitter wees op de noodzakelijk heid van een reëlen handel, en spoorde aan om die condities streng algemeen toe te passen. Op een desbetreffende opmerking werd besloten ten deze de medewerking der slagerspatroons in te roepen. Nog werd door den voorzitter bestreden de angst voor de niet-leden van den bond deze zijn niet talrijk. De voorzitter zal de hulp van den voorzitter van de Landbouwmaatschap- pij inroepen om deze zaak te bevorderen. De heer Leijdesdorff meent, dat de tijd voor deze zaak nog niet rijp is, zeker niet voor Walcheren* De voorzitter zegt nogmaals toe groote bekendheid aan deze zaak te zullen geven en doet een beroep op aller mede werking. Tot afgevaardigde naar de bondsver gadering wordt benoemd de heer L. Willems en tot plaatsvervanger de heer J. Hubregtse. Na de pau'ze hield de heer J. Tuiksma, voorzitter van den Ned. Bond van Veehandelaren een lezing over het onderwerp: „Het nut van organisatie in den veehandel". Hiervan lezen we in de Midd. Crt., waaraan het voorgaande is ontleend, nog het volgende De spreker ging in gedachten terug naar de eerste organisatie van veehan delaren te Zwolle, waaruit de Provin ciale Bond in Overijsel ontstond. Na jaren van een doodsch leven is er in 1912 verandering gekomen, toen te Groningen veehouders bekeurd w*er- den wegens het vervoeren van koeien met volle uiers. Men begreep toen, elkaar te moeten steunen. Ook in Friesland kwam eene organisatie tot stand en deze telt nu reeds 460 leden. In 1914 bij het uitbreken van den oorlog kwam eerst stilstand, maar spoedig door den export een veel betere tijd voor den handel. Maar er dreigde gevaar van een andere zijde, en wel van de boeren, die, nu voor het handel drijven geen moed en durf meer noodig waren en de buitenlanders gaarne contant kochten zelf gingen uitvoeren, pn voorts door de plannen van een coöperatieve ex portslagerij. In 1915 was de toestand iets beter, maar in het begin van 1916, werd het weer minder, toen het vee uit de over stroomde gebieden aan slechts twee personen gegeven werd. Maar uit dit kwade is het goede ge boren, want alom werden organisaties opgericht en ook de landelijke bond kwam tot stand. De bond zal strijden voor goeden moreelen veehandel. De bond freeft feeds besproken d,e vee-arbitrage, verbetering van het marktwezen, reëele verbetering van den handel. De afdëeling Friesland heeft reeds een groote verbetering gebracht door het wegwerken van de zoogenaamde namarkt, die ondpr den invloed van het drankmisbruik stondeen kwaad, dat maar al te veel onder de vee handelaren heer&oht, en al had de afdeeling niet anders gedaan, dan had zij reeds dank verdiend voor de be vordering van veler huiselijk geluk. Ook Groningen, Noord-Holland eQ Zuid-Holland hebbep reeds verschillende gewenschte veraDderiugen weten te bereiken. En Zeeland toont heden met ijver belangrijke zaken te willen bevorderen. Spreker wpkte op tot vertrouwen in het bestuur. De leden moeten eerlijk tegenover het bestuur staan. De orga nisatie is in de jeugd en door wrij ving van gedachten moet die organisatie tot vollen bloei komen. De landelijke bond heett voornamelijk ten doel, evenals verschillende andere organisaties, verbetering van den export en verdediging van de persoonlijke vrijheid. Door de export-centrale zal vooral van de exporteurs veel' opoffering wor den gevraagd en men zal dat kunnen doen, als het in het belang van het land is, maar men zal opkomen tegen de bevoorrechting van den een, ten koste van anderen. Er wordt zoowel voor den binnen als buitenlandschen handel rekening gehouden mei den bond van 1800 leden. De voorzitter van hét landbouwcomité heeft erkend, dat het optreden van het bestuur van den Bond algeheele ver drukking heeft voorkomen. In samenwerking met de vereeniging tot dierenbescherming is reeds ver kregen, dat de spoorwegdirecties ver beteringen in het veevervoer toezegden. De bond kan de provinciale vereeni- gingen steunen bij het verbeteren van de marktdagen. Spr. wekte op, tot het abonneeren op het vakblad „de Veehouder". De bond bestreed het geven van consenten aan de coöperatieve export slagerijen, die als oorlogszaken moesten worden beschouwd. Het is niet de bedoeling te strijden tegen de landbouwvereenigingen, maar wel als zij zich willen plaatsen op het terrein van den handel. Met een opwekkend slotwoord ein digde de spreker zijn door luid applaus beantwoorde rede. Bij de rondvraag werd door een der leden gevraagd of de Vee-arbitrage niet ter sprake kon worden gebracht. De voorzitter antwoordde, dat dit niet gaat nu de Nederlandsche Bond een com missie voor deze zaak heeft ingesteld. të.s. Kolbergen, Tot nu toe is met Engelsche schepen ongeveer 3000 ton maïs aangevoerd, deel uitmttkende van de lading van het stoomschip Kelbergen, dat eenige maanden geleden door de Engelsche regeering is gerequireerd. N. R. crt. Anti-Dnnrte-Comité. In een Zondag te Maastricht gehouden openbare vergadering, belegd door het Anti-Duurte Comité, is een motie aan genomen, welke telegrafisch aan den minister van landbouw is medegedeeld. Daarin vestigt het bomité, samengesteld uit vertegenwoordigers vanR. K. Volksbond, Maastrichtsche Bestuurders- bond, Handels- Kantoorbedienden afd. Mercurius, R. K. Coöp. de Ster, Coöp. Verg. het Volksbelang, Coöp. Ver. Ons gelang, vertegenwoordigende ruim 5000 gezinshoofden, de aandacht op onoor deelkundige behandeling en gebrekkige distributie, waardoor aanmerkelijke hoe veelheden eerste levensbehoeften veel van de waarde verloren hebben en j*rootendeels doof bederf voor de con sumptie ongeschikt geworden zijn. N. R. crt. AXEL, 26 Juni 1917 Bij de heden gehouden verkiezing voor vier leden van den raad onzer gemeente, wegens periodieke aftreding van de heeren F. Dekker Fz., J. de Feijter Lz., L. Lamaitre en één vacatufe, zijn heden officiëel candidaat gesteld de heeren Jac. van Cadsand Lz., F. Dekker Fz., F. Dieleman Fz., J. de Feijter Lz., J. de Kraker Rz., L. Lamaitre, Adr. de Ruijter en H. Zegers. In de gisteravond alhier ten van den heer Koole gehouden vergai ring van de liberale kiesvereenigi Algemeen belang, werden gekozen tot fc stuursleden de heeren C. P. Minjon, E. C. Kruysse, L. Lamaitre, M. Wolfa P. Koole, C. T. Dieleman en J, Kraker Rz. Besloten werd in navolging van ei andere kiesvereeniging hier ter plaat voor de a. s. raadsverkiezing vier ca didaten te stellen. Met applaus of biji algemeene stemmen werden hierti gekozen de heeren Jac. van Cadsati F. Dekker, aftr. lid, J. de Kraker Ri en L. Lamaïtre, aftredend lid. Bij Kon. Besluit is herbenoep tot kantonrechter-plaats ver vanger int Kanton Ter Neuzen de heer J. Huizi ga, burgemeester, en benoemd tot ka tonrechter-plaatsvervanger de heer Th. van Hasselt, betaalmeester, beidi te Ter Neuzen. Ged. Staten van Zeeland hebbi de opening der jacht op waterwild i paald op Maandag 16 Juli a. s. beho, dens in de ook verleden jaar genoeu de strook in Zeeuwsch Vlaanderen, de toen ook genoemde polders in V cheren en het betreden der duine waarvoor een bijzondere toestemmii van den militairen commandant Zeeland noodig is. Herflk. De Gedeputeerde Staten van Zeelu hebben de herijk der maten en gewid ten in 1917 voor de hierna vermeil gemeenten als volgt vastgesteld Te Sas van Gentvoor Philippic 10 Julivoor Sas van Gent 11 en 12 Jul Te Westdorpe: 13 Juli. Te Axel: voor Axel 16 Juli des n,m 17 Juli des v.m., 18 en 20 Juli en. Juli des v.m.; voor Koewacht 17 Ju des n.m. Te Zuiddorpevoor Zuiddorpe Overslag 19 Juli. Te Hulst: voor Hulst 30 Juli des n.n 31 Juli en 1 Augustus; voor Clinge Augustus voor St. Jansteen 3 August» Te Kloosterzande (gem. Hontenisse voor Hontenisse en Ossenisse 6, 7 8 Augustus. Te Graauw en Langendam9 4 Te Rapenburg (gem. Stoppeldijk! voor1 Hengstdijk 10 Augustus des v.m voor Boschkapelle 10 Augustus des n.m voor Stoppeldijk 11 Augustus. Te Zaamslag13 Augustus desn.ii 14 Augustus en 15 Augustus des v.i Te Neuzen: 21, 22, 23, 24, 271 28 Augustuste Sluiskil 30 August» Te Hoek29 Augustus. M. Crt, Zitting van 26 Juni 1917. Tegenwoordig alle leden, een vaci ture. Voorz. dhr. L. J. den Hollande Secr. dhr. J. A. van Vessem. I. Eenige ingekomen stukken n den voor kennisgeving aangenomen, II. Aankoop straatklinkers. Was ingekomen een schrijven vu den leverancier houdende verzoek Willen meedeelen of de Raad nog pl heeft de benoodigde klinkers voor hl klinkerpad aan de Zeestraat en Molenstraat thans aan te koopen, c de pryzen steeds stijgende zyn, en lati wellicht voor dien pry's niet meer ka worden gekocht. De Voorz. zegt dat de Raad voor beslissing gesteld wordt de aan. vraagde klinkers- al of niet te nemei en zegt dat B. en W. van meening om niet tot aankoop over te gaan z» lang het niet beslist noodzakelijk Dhr. Kruijsse zegt dat wanneer i werk nu wordt uitgevoerd, een bedra; van ƒ700 moet worden uitgegeven, di niet door de begrooting gedekt is, ei wanneer straks de subsidie aan dei Noordpolder wfrrdt toegestaan, dan kom er nog eens ƒ800 bij, dat is 150061 wie weet wat op de distributie te kor

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2