Gemengd Nieuws. Buitenland. De prijzen der meststoffen voor het seizoen 1917/18 zullen vrij zeker niet minder bedragen dan voor superfosfaat 12,zwavelzure am monaik 40,—, chilisalpeter f 35, ammoniak super 7 X 9 25,—groen- temest 5X6X8 22,— alles per 100 K.G., met inbegrip van de provisie voor den handel, doch zonder boot-, spoor- en andere vrachten van de bekende plaatsen van levering. (St. Crt.) De Kunstmest-Commissie verzoekt dringend de aandacht van belangheb benden er op te vestigen, dat personen welke thans Chilisalpeter ontvangen en deze op het oogenblik niet noodig hebben deze salpeter in bun eig6n belang moeten bewaren en in geen geval mogen over doen of verhandelen. Personen, van wie de kunstmestcommissie zulks ter oore mocht komen, zulleD onverbiddelijk van verdere leveringen van kunstmest' stoffen voor het seizoen 1917/18 worden uitgesloten, buiten en behalve de boete, welke de commissie hun zal opleggen. Indien ieder in eigen kring aan deze mededeeling de noodige bekendheid geeft, kunnen vele onaangenaamheden worden voorkomen. Landstorm jaarklasse 1908, '9 en '10. De Opperbevelhebber heeft ten op zichte van de landstormplichtigen der jaarklassen 1908—1909 en 1910, jongste ploeg, die nog geen 8VS maand in dienst zijn de volgende gunstige verlöfsregeling vastgesteld Gedurende de eerste maand van hun diensttijd kan aan hun ook verlof worden verleend, terwijl gedurende de eerste oefening aan de gehuwden en kostwin ners eeDs per maand verlof zal worden verleend op Zaterdag, Zondag en Maan dag en aan de ongehuwden op Zaterdag en Zondag. Bovendien zal aan allen, voor zoover de dienst zulks toelaat, op alle Zondagen, waarop zij geen verlof genieten, bewegingsvrijheid worden toe gekend, met bepaling dat door het aantal van hen die per spoor moeten reizen, niet het vastgestelde pCt. wordt overschreden. Avp. Toepassing Zegel- en Registratie wet. De minister van Financiën maakt bekend, dat particuliere personen en instellingen die wenschen te worden ingelicht omtrent de toepassing van de Zegelwet 1917 of Registratiewet 1917, zich daartoe mondeling of schriftelijk kunnen wenden tot een der inspecteurs der registratie of een der ontvangers der registratie of van het zegel binnen den kring van wiens divisie of kantoor deze personen en instellingen wonen of gevestigd zijn. Brieven van zoodanigen aard, recht streeks gericht aan het dep. van Finan ciën worden voortaan niet meer be antwoord. Avp. Algemeene Staatsparty. Aan de N. R. Crt. wordt medegedeeld dat de Algemeene Staatspartij in den uitslag der stemmingen voor de Tweede Kamer aanleiding vindt om een volks petitie aan de Koningin voor te bereiden, teneinde er bij H. M. op aan te drin gen om le. de aanhangige voorstellen tot grondwetswijziging niet goed te keuren, wanneer deze door de zittende Kamer zullen zijn aangenomen 2e. minister Treub te belasten met de reconstructie van het ministerie, zoo mogelyk met behoud van den minister van buitenlandsche zaken. Opening der Kamers. Gemeld wordt, dat het thans vast* staat, dat de Koningin 28 dezer de Vereenigde zitting der Staten-Generaal in persoon zal openen geheel op de zelfde wijze als in den laatsten tyd in ^September geschiedt. met erf aan de Nieuwstraat, alhier. Het perceel werd toegewezen aan de Gebr. A. P. en Jac. de Ruijter, alhier, voor de som van 4065. De Diaconale Conferentie van de Classis Axel van de Gereformeerde kerken heeft, naar aanleiding van een vraag wat de diaconiën tegen het steeds grooter wordende aantal tuberculose lijders kunnen doen, geconcludeerd, dat in de classis een fonds zal komen van diaconiën, die behoeftige tuberculose lijders te verzorgen hebben. Tem. Crt. Door de particuliere synode van de Gereformeerde kerken in Zeeland is besloten er bij de respectievelijke kerken op aan te dringen, zoo noodig aan hare emeritus-predikanten, wedu wen en weezen een duurtetoeslag van 12 uit te keeren. Tem. Crt. AXEL, 19 Juni 1917. Heden werd ten overstaan van notaris Dregmans, alhier ter herberge van den heer M. A. Koole geveild, een gebouw Zondagnacht is door het inslaan van den bliksem de groote landbouwschuur van den heer Versluys te Colijnsplaat geheel verbrand. Verzekering dekt de schade. 1 De hitte. Het Kon. Meteorologisch Instituut te de Bildt meldt Tijdens de buitengewone warmte gedurende de beide laatste dagen, zijn bijna overal hier te lande temperaturen van pl.m. 32 gr. C. (90 gr. F.) voorge komen); het meest abnormaal zijn de lange duur van het maximum, Zondag 6 uur, en de hooge minimumteqjpera tuur van den laatsten nacht 18 a 19 gr. C., hetgeen in Juni nimmer is over troffen. Tijdens een windvlaag gedurende een kort onweer Maandagochtend halt 5 steeg de temperatuur in de Bilt van 18.5 gr. 0» tot 23,9 C. de Bilt heeft thans met een onderbreking (9 Juni) sedert 5 Juni steeds maximumtemperaturen bo ven 25 gr. C. gehad, w.o. 3 boven de 30 gr. Gemiddeld komen slechts 20 dagen boven de 25 gr. C. per jaar voor. Voor zoover op het oogenblik kan worden nagegaan, heeft alleen in 1858 de maand Juni nog meer warmte gege ven. Toen kwam van den 14en tot den 17en de temperatuur dagelijks boven 30 gr. en werd den 15en 33,9 gr C. bereiktthans 32,4 gr. C. op den 16en in 1915 33,3 gr. C. op den 8en. Een Zeppelin. Zondagochtend vroeg is over onze Noordelijke provinciën een Zeppelin getrokken, welke is waargenomen te Vlieland, Harlingen, Heerenveen, Gro ningen, Veendam, Hoogezand en elders. Naar uit Harlingen aan de N. R. crt. werd geseind, waren de menschen er wakker geworden van het ronken der motoren. Er is vaak opgeschoten. Het luchtschip zweefde op tamelijke hoogte in Oostelijke richting, doch nu en dan wisselend van koers, waarbij het dan sterk daalde, alsof het den weg zocht. Uit het scheef hangen der machine maakte men op, dat men averij had bekomen. Verdronken. Zaterdagnamiddag is de soldaat K., uit Zierikzee, bij het zwemmen in de buiten haven te Hansweert verdronken. Te Hedel is Zaterdagavond bij het zwemmen in de Maas een uitgeweken Duitscher verdronken. Zondagnamiddag is nabij de scheeps- bouwwerf Fortuna, te Gorinchem, bij het zwemmen de ambtenaar der belastingen M. verdronken. De man laat een vrouw en drie kinderen achter. De 35-jarige ongehuwde J. v. 't. H. te Stavenisse, is Zondagnamiddag bij het zwemmen verdronken. Zondag is in de ringvaart te Haarlem mermeer de veldarbeider W. v. G. bij het zwemmen verdronken. Zaterdagavond is in een kolk bij het tichelwerk te Borne de 25-jarige R. bij het zwemmen verdronken. Zijn vader, die ook in gevaar verkeerde, werd door eenige jongens gered. Zaterdag is, door 't omslaan van het bootje, waarmee twee jongelingen op de Weverswaal op Texel waren gaan spele varen, de 18-jarige M. K. verdronken. Met veel-moeite kon zijn vriend worden gered. A. R. Crt. Het Nederlandsche stoomschip Zaan laud van de Kon. Holl. Lloyd, Zondag middag te IJmuiden van Bueuos-Aires binnengekomen, bracht 16 geredden zeelieden mede, zijnde de geheeleequipage van de Noorsche driemastbark Perfect, welke bark door een duikboot tot zinken is gebracht. De bemanning bestond uit 11 Noren, 2 Amerikanen, 2 Denen en 1 Russin. De bark was 26 Maart met een volle lading van 1784 ton tarwe van Bahia Btanca vertrokken met bestemming naar Kopenhagen. Bij Udvar werd men zonder eenige waarschuwing of onderzoek, zwaar beschoten door een onzichtbare duikboot. De kapitein liet onmiddellijk de vlag hijschen en gaf de seinen van herkomst, bestemmingen lading. Niettegeustaande dat, hield het schieten aan en begaf de bemanning zich in de booten. N. R. Crt. Wethouder-privatenreiniger. In de laatste Raadsvergadering van Blokker heeft zich de volgende vermakelijke ge schiedenis afgespeeld volgens de Enkh. ct. De agenda bevatte o.m. benoeming van een reinigster voor de schoolprivaten. Toen de 6 stembiljetten waren ingevuld en geopend zouden worden, verzette zich daartegen de le wethouder. Hij drong er op aan, dat de stemming niet geldig zou worden verklaard. Dit ging natuurlijk niet: er was daar voor geen enkele wettige reden. 1 Intus- schen meldden de 5 biljetten unaniem denzelfden naam van de a,s. reinigster het laatste biljet kwam Nog sterker bleek de aandrang van den wethouder om dit biljet toch vooral niet te openen. En wat bleek toen Daarop stond de eigen naam van den wethouder, die had gedacht, dat het volgende punt van de agenda reeds werd behandeld benoeming van een lid van het stembureau. Deze keus had zoodanig dieps denken in beslag genomen, dat de vergissing ontstond. De burgemeester-plaatsvervanger wilde tot eiken prijs lid worden van het stem bureau enpromoveerde zich zelf tot a.s. privaten-reiniger. Vrijdagnacht is ingebroken in de juwelierszaak van de firma S. Spyer te Scheveningen. De inbrekers hebben een lichtraam in den vloer van de Oranje- Galerij, waaronder de winkel zich bevindt, opengebroken en wisten zich daarna door het plafond toegang tot den winkel te verschaffen. Vermist wor^lt voor een belangrijk bedrag aan juweelen en gouden en zilveren voorwerpen. De grootste waarde bevond zich echter in de brandkast en hoewel daardoor blijkbaar pogingen zijn aangewend, is het den daders niet gelukt deze kast te forceeren. N. R. Crt. Te Ylst is Vrijdagnacht door onbe kende oorzaak brand uitgebroken in het tjalkschip van R. Jellemu uit Sneek. 2 jongens van 5 en 6 jaar zijn verbrand, de^schipper en zijn vrouw hebben ernstige brandwonden bekomen. Het schip is grootendeels uitgebrand. N. R. crt. De luchtaanval op Londen. Omtrent het jongste bezoek van Zeppelins boven Londen meldt ReuterDe eerste bom men vielen tegen half twaalf op de buitenste wijken van Oost Londen. Een groot aantal viel snel na elkander op verschillende districten van het East-End. Eén viel er op een spoorweg station en trof een binnenkomenden trein, zoodat 7 personen gedood en gewond werden. Een andere viel een school, doodde 10 en wondde kinderen. Verschillende magazijnen werdi beschadigd, terwijl er tevens brandi ontstonden. Van den ireiD, die getroffen werd zijn 5 wagens vernield De wrakhooi waaronder verscheidene passagiers bt dolven waren, geraakte in brand. Ht station werd' een uur lang geslotej wegens het vervoer van de dooden ei gewonden. In een school sloeg een bom het dak, maar ontplofte niet. Een bon viel op een drukkerij, waar hondei mannen en vrouwen werkten. Zij vq nielde de 3 verdiepingen, doch nieman werd gedeerd, daar ze zich op h< hooren van een ontploffing elders, tijdi geborgen hadden. Op andere plaatse daarentegen, klommen de menschen» het 'dak om het luchtgevecht te kunne zien. De ontploffingen gingen in eenij gevallen erg grillig in hun werk. Zt werd een vuilniswagen in stukken ga slagen en de man leelijk gewoni maar het paard gespaard. Een groot klok werd versplinterd, maar het uui werk bleet aan den gang. Een bom vie op een verkoophuis van thee in ha groot, waar een aantal meisjes aanhs werk was; 6 werden gedood en 16 ga wond. Er zyn in 't geheel 41 personen gi dood en 123 gewond. De aanval duurdi een kwartier. Het afweergeschut beschoot de au vallers, terwijl een groot aantal sche vliegers hen achtervolgde. De Engelsche admiraliteit deelt ma dat de Zeppelin „L 43" Donderdaj morgen in de Noordzee door Engelsch zeestrijdkracfyten is vernield. Ba luchtschip is kort nadat het was au gevallen, ontploft en in zee gevallen. Men heeft niemand van de bemanniii| kunnen redden. Nog een ldchtraid op Londen. - Zondag hebben twee Zeppelins éei nieuwen aanval uitgevoerd. Een ervai liet 6 bommen vallen op een kuststad waardoor 2 menschen gedood, 16 wond en vele huizen vernield of schadigd werden. Een tweede onheil stichter viel een stad in Oost-Anglii aaD doch werd door luchtvaarden neergeschoten en vernietigd. Een correspondent meldt dat in v_ stad, die nu bezaaid ligt metgebrokei ruiten, om half drie 's ochtends. De zoeklichten spoorden den Zepp» lin op, toen hij uit zee naderde en dl kanonnen openden een schrikbaren/ vuur. De Zeppelin deed wanhopj# pogingen, om buiten bereik van dl verdedigingsmiddelen te blijven, waarin men slaagde door ver het land in tt dringen. De Zeppelin braakte vuur ui tegen de vliegtuigen, die haar vervolg den, maar kon den aanval niet stuiten daar het roer reeds defect was. Eem klaps stond het gevaarte in brand ei plotte neer op een stuk bouwland. Tien lijken werden gevonden. Het andere luchtschip benevens w. watervliegtuig zijn behouden in Duitsch land aangekomen. Blijkens verschillende berichten nam deze tweede Zeppelin den terugweg over ons land. Vermoedelijk heeft dj commandant den weg over zee niet hèelemaal aangedurfd, want het toestel hing erg scheef en was waarschijnlijk aangeschoten. Dertien staten in oorlog met Duitsch' land. In antwoord op een in het Lagerhuis gestelde vraag verklaarde lord Robert Cècil, dat de volgende Staten de diplomatieke betrekkingea met Duitschland hebben verbroken Rusland, Frankrijk, Belgie, Groot Brittannië, Servië, Montenegro, Japan, Portugal^ Italië, Roemenië, de Vereenig' de Staten, Cuba, Panama, beneven! China, Brazilië, Guatemala, Honduras Nicai go ei Va eersti land. voor In ooger He gewo: van een g Ze tr vlagg de ge aan vi verse Axe Dieier 8. Ja Janna en G' 15. J Antho Hut de Ve 24 j., Geb Koeije z. van 5. N< Christ de R Pieter Catha Ove van Jonkn Deboi Puttei Corne Andri Stoutl Adria Zui Rooye 25 j„ Hu- niens Moor, j-, jm Get Frane 24. I niens 28. t Lieve Ove wed. Ka Ver Ove bouwi 30 da P. I van f C. tan f H. f10, f Ove knect «ubs. Ord eene L. eene We voern f2, si Loc Sassii hecht Gre mach boete Rij1 J. P. T„ k Zaam E. d. M. eene Rij< wonei R. M. tot e- Vis Axel, hecht J. van i P. eene

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2