3E BOOS VAN SMNO. pi fio. 21. Woensdag 20 Juni 1917 33e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, eli Binnenland. FEUILLETON. DH blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Centfranco per post 70 Cent. Voor België- 80 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden frknco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en VrfldagBamiddag*EEN ure. 191! lijk Aardappelen en steenkolen. Tengevolge van de bekende hoogst Onvoldoende opbrengst van den vorigen oogst van winteraardappelen, met name die van de klei, heeft de aardappel- Voorziening, ofschoon tot nu toe geen kilogram aardappelen is uitgevoerd, in Me afgeloopen maanden groote moeilijk heden opgeleverd. Gedurende de maand Juni zal er een zoodanig tekort aan aardappelen zijn, dat zelfs het zeer verminderde rantsoen van één kilogram per boofd en per week niet volledig beschikbaar is. In weerwil van deze ongunstige om standigheden moet de regeering gedu rende deze maand nog eenigen export van aardappelen van den ouden oogst en waarschijnlijk van den nieuwen oogst toestaan. Ter verklaring vaU dit feit, dat, uit fluitend bezien van het oogpunt van levensmiddelenvoorziening, niet ver (dedigbaar zoude zijn, kan medegedeeld iworden, dat deze maatregel verband houdt met den invoer van steenkolen. productie der Nederlandsche |p\jnen is helaas bij lang na niet vol- om te voorzien in de behoefte vau de industrie en van de huisbrand. Een geregelde maandelijksche invoer van belangrijke hoeveelheden steen kolen is noodzakelijk om het economisch leven aan den gang te houden en daardoor zooveel mogelijk werkloosheid ike jrtrek Wat had ik van de Spanjaarden te pen, die onze zieken vergiftigd en onze loldaten door sluipmoord van het leven ihadden beroofd Slechts Katalonië hield de zijde van iOostenrijk, en konde ik dat bereiken, dan was ik gered. Ik was nog slechts een klein eind voort gekropen, toen ik mach- s bleef liggen. Ik zag den dood mij alle zijden aangrimmen, toen een )n jongman, door meerdere ruiters Igd, de plaats naderde, waar ik lag ijj bukte over mij heen zijn edel gelaat mannelijk schoone trekken boezemden oij terstond het volkoraeost vertrouwen la; hij sprong terstond van het paard, bood mij zijne veldflesch en een stuk Orood aau, ondersteunde mij en hielp mij aen paard bestijgen, waarmede ik het 'naastbij zijnde dorp bereikte. Daar ge ^omen liet hij mijne wonden verbinden, iVerschafte mij andere kleederen en droeg T°or mij zorg met de liefdevolle oplettend heid van eenen zoon voor zijnen vader. k beschouwde hem als mijn reddenden >1; zijne trekken, schooner dan ik die immer bij een man zag, zullen mij nimmer 'it het geheugen gewischt worden. Terwijl hij dus voor mijn herstel zorg g, vroeg hij mij naar mijnen naam. te voorkomen. v Bovendien moet, als .het eenigszins kaD, voor den kotnepden winter worden gezorgd, dat niet nog veel meer koude zal worden geleden dan in den afge loopen winter en, zijn er geen kolen, dan zullen door gebrek aan kook- en lichtgas de dagelijks terugkeereade on aangenaamheden nog grooter worden. Ten opzichte van den aanvoer van steenkolen is Nederland tegenwoordig enkel aangewezen op zijn Oostelijke naburen en op het bezette gedeelte van België. Van overzee ontvangen wij geen steenkolen méér. Nu staat vast, dat, gezien de groote moeilijkheden, die zich in Duitschland en België ten opzichte van de productie en den export van steenkolen voordoen, van onze zijde eene tegemoetkoming ten opzichte van den datum van levering van nieuwe aardappelen nood zakelijk is, als verzekerd is, dat wij in Juni en Juli nog die hoeveelheid steen kool ontvangen, die wij absoluut niet kunnen missen. Voor deze moeilijke keuze geplaatst, zal de minister van landbouw, nijver-, heid en handel het best het landsbelang dienen, door maatregelen te nemen, die den koleninvoer voor deZe en de vol gende, maand verzekeren. Hiervoor is dan echter noodig, dat nog een deel vaD ons klein overschot van winter aardappelen uitgevoerd wordt, zulks om het landbouw-export-bureau in staat te stellen te voldoen aan een met ^Inge land aangegane verplichting, waarbij Toen ik hem dien noemde, ontdekte ik, dat eene donkere wolk zijn gelaat o vertoog. Daarover bezorgd zijnde, vraagde ik hem of hij mij kende. Driftig antwoordde hij, dat er een paard voor mij gereed stondhij gaf mij verder nog den raad, om mij voor een Spanjaard uit te geven, tot ik Barcelona zoude bereikt hebben en maakte mij met den weg bekend, dien ik nemen moest, om geene Fransche of Spaansche legerbenden te ontmoeten. Ik was enkel dankbaarheid, doch met Spaan- schen trotsch en in het oog vallènde koelheid, wee8 hij mijne dankbetuigingen af. Ik bad hem voor 't minst den naam van den redder mijns levens te mogen weten. »Mijn naam is Henriquez Carro, officier in dienst van den koning van Spanje !c riep hij, wierp zich op zijn paard, en draafde heen. Ik bereikte gelukkig Barcelona. Onvergetelijk was voor mij de naam van mijnen weldoener, zoo wel als zijne wezenstrekken. Gij kunt u alzoo mijne verbazing en mijne vreugde voor stellen donna Ursina, toen ik, door liet bevel van den Onderkoning terug geroe pen, dit portret hier vond, dat eenen Spanjaard voorstelt, die zich naar Napels moet begeven, dien de Onderkoning wil laten gevangen nemen, en die niemand anders is dan de redder van mijn leven Henriquez Carro! Is het mogelijk»riep Ursina met de levendigste teekeoen van blijdschap en deelneming. O, mocht een gelukkig toeval ons dezen man in handen leveren 1 bepaald is, dat de beschikking over een ^eker aantal wagenladingen aan Engeland zal vooratgaan aan aardappel export naar Duitschland, terwijl van de aardappelen van den nieuwen oogst waarschijnlijk aanvankelijk de helft van den aanvoer op de veilingen geëx porteerd zal worden en de helft voor binnenlandsch verbruik beschikbaar is. Aldus handelende, zullen in de laatste dagen van de maand Juni de aard appelen in ruime hoeveelheden voor binnenlandsch verbruik beschikbaar zijntot dien tijd zal men zich, als dit noodig is, ter wille van de steen kolen moeten trachten te behelpen met wat minder aardappelen en wat meer rijst. N. R. Crt. Inspecteur van den arbeid. Bij Kon. besluit van 11 dezer is, met ingang van 1 Augustus, aan M. Raven, te Breda, op zijn verzoek, om gezond heidsredenen eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van inspecteur van den arbeid lste klasse, en is, met ingang van dien datum, de inspecteur van den arbeid 2de klasse L. A. Fruytier, te Breda, bevorderd tot inspecteur van den arbeid lste klasse. Kunstmest, De Kunstmestcommissie maakt be kend, dat, ten behoeve van de bmesting voor den oogst 19171918 binnenkort gelegenheid zal worden gegeven tot het bestellen van superfosfaat, zwavelzure ammoniak, chilisalpeter, ammoniak - super en groentemest Welk een wensch, signora riep de stadhouder. Ik zoude dau mijn plicht als onderdaan moeten vergeten of een ondankbare worden. Ik heb het bevel ontvangen, alle pogingen in het werk te stellen, om dezen man levend of dood in handen te krijgen, en uit alles bespeur ik, dat men hem liever dood zoude zien, om niet genoodzaakt te zijn hem in Napels te doen vermoorden. Foei, don Ilariocriep Ursina met bewogene stem, hoe kan onder zulke omstandigheden een oogenblik de wensch bij u opkomen, dat don Carro niet in uwe handen mocht vallen, daar gij hem dan zijn leven kunt redden Gij kunt nu de schuld der dankbaarheid betalen, door hem te beschermen tegen den moordbijl van den onderkoningQ, zoo ge dat niet deedt, dan zoude ik mij zeer in u hebben bedrogen. Eerst moet gij uw plicht als mensch dau die als onderdaan en staatsman vervullen. Gij zijt dezen man uw leven vorschuldigd, den koning slechts uw ambt. Evenmin als de koning u bevelen kan, God te verloochenen, kan hij van u vorderen, den redder van uw leven te verraden. De stadhouder schudde lachend het hoofd, en zeide Onmogelijk.Hij zal naar Napels gaan, eenen opstand bewer ken, het koninkrijk zal voor Oostenrijk verloren gaan, en wij zeiven zullen met schande de vlucht moeten nemen. Toch niet! lachte Ursina. Geraakt deze Spanjaard in uwe macht, dan zegt gij hem hoe zijn plan is verraden, dat Aan eiken besteller, die eene bestel- kaart voor 1916-1917 heeft ingediend met uitzondering der bestellers bij den kleinverkoop zal thans rechtstreeks een bestelkaart voor 1917-1918 worden toegezonden, dus ook aan hen, wier aanvragen destijds werden afgewezen; voor belanghebbenden, welke tot dusver geen bestellingen bij de commis sie indienden, zullen bestelkaarten wor den verkrijgbaar gesteld bij de daartoe aangewezen handelaren. Te gelijker tijd zal de gelegenheid worden opengesteld, voor gebruikers van minder dan 2 H.A. land, tot het bestellen van superfosfaat, zwavelzure ammoniak en chilisalpeter, door bemid deling van de afdeelingssecretarissen der provincialelandbouwmaatschappijen en bonden. De door deze categorie van bestellers benoodigde kaarten zullen worden toe gezonden aan de bekende kleinhande laren, bq wie tevens nadere inlichtingen omtrent deze bestellingen verkrijgbaar zullen zijn. Indien van één besteller meerdere bestelkaarten mochten inkomen, zullen deze worden vernietigd en die besteller zal alsdan niets ontvangen Eveneens zullen van het ontvangen van meststoffen worden uitgesloten alle personen, die chilisalpeter of andere van de Commissie ontvangen meststoffen aan derden verkoopen ot hebben verkocht, of dezelve zonder hare uitdrukkelijke toestemming vervreemden of. hebben vervreemd hem overal gevaar en dood dreigen dan brengt gij hem in eeoen donkeren nacht naar Sicilië over en gij zijt een man van eer en geen ondankbare. Welaan 1 riep de Marchese, ik wil hierin aan uw verlangen voldoen. Het kwam mij niet in de gedachten, om hem aan den onderkoning uit te leveren ik wilde uwe liefde voor mij slechts op de proef stellen. Er zijn reeds spionnen afgezonden, die zijn portret gezien hebben; zij kennen mijne bedoeling. Ik zelf begaf mij naar de kust, en wil het geluk, dat don Carro in mijne macht valt, dan zal hij in mij eenen dankbaren man vinden. Vergeef mij echte*-, signora, dat ik mij, om dat doel te bereiken, weder van u verwijderen moet. Inderdaad, dat is eene harde proef voor mij en wanneer gij mijne groote liefdé voor u, en mijne dankbaarheid jegens don Carro, tegen over elkander stelt, zoo kunt gij daarna den harden strijd berekenen, dien ik thans in mijn binnenste voel, nu ik u weder moet verlaten. Snel heen 1 Snel heen don Ilario, riep zij, ik ben daar niet boos over; en toen jiij weg was bleven hare tooverachtig schoone oogen nog lang op het portret gevestigd, en zonder het zelve te weten, peide zij half luid Dit is het gelaat van een engel Die hem kwaad deed, zoude mijn vijand, mijn ergste vijand zijn {Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 1