33e Jaarg. \\o. 18. Zaterdag 1917. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. D1ELEMAX, Buitenland. Binnenland. «IBA1VT Dit blad verschijnt eiken Dinsdag-" en Vrijdagavond. A BONNEMENTSPRIJS: .Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Voor België 80 Cent. Afzonderlijke Nas. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden trance ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag EEN ure. DE OORLOG. -ITen Zuiden van Yperen duurt de Ktillerieslag, met de daarbij behoorende (vervallen een aankondiging vannieuwe Ifanterieactie, onverminderd voprt. Eangezien de Duitschers daar ter plaatse jog niet zijn teruggetrokken, is het luidelijk, dat zij zich hebben voorbereid llthans den eersten stoot in hun oude lellingen te keer te gaan. Er zal hier [oogst vermoedelijk een vprwoede slag mtbranden, maar waarschijnlijk zullen ir slechts weinige menschen zijn, die ■rwachten, dat hij een beslissing zal rengen. Aanvankelijke terreinwinst foor den aanvaller, dan nieuwe aanval- en, die echter minder voordeel brengen, Ln weer stilstand en als eenig eind resultaat veel dooden en veel gesnoef fan beide kanten. Beide partijen be- phouwen zich als overwinnaar, maar lies blijft onbeslist. Zoo is het al zoo nkwijls gegaan, dat het moeilijk is van [en aanstaanden slag in Vlaanderen reel meer te verwachten. Aan het Aisnèfront en in Champagne [ntwikkelen de Franschen nogal wat leschutvuur, hetgeen volgens Duitsche leschouwingen waarschijnlijk slechts "lient om den vijand omtrent de ware bedoelingen in het onzekere te houden, pisschien zullen de Franschen verder Kaar het Oosten, in de streek van de ■aas, een aanval ondernemen. I De tiende slag aan de Isonzo heeft •'kog een staart gekregen, daar de oostenrijkers de ingetreden rust hebben verstoord met een poging om de terrein Irinst, die de Italianen in hun eerste aanvallen vermochten te behalen, dezen 'Veer afhandig te maken. I Ook verder naar het Noorden op den Karst is fel gevochten, volgens de «Oostenrijkers beproefden de Italianen teiÜaar een afleidenden aanval, die misluk Ie, volgens de Italianen, deden juist de «ostenrijkers daar een mislukten aanval, wolgens beide- partijen is dus in alle leval de toestand daar onveranderd Jebleven. 'J Als nu eerstdaags in het Westen een ^ieuw offensief der geallieerden loskomt, .(■zal men met belangstelling uitzien naar hetgeen de Russen doen, want dan zullen «de feiten uitwijzen, water van hun plan, van het plan van hun regeering tenmin ste, om aan dat offensief mee te doen, "kan komen. De nieuwe regeering heeft ri dat plan aangekondigd om met de bond- feenooten goede vrienden te blijven. [Mocht er niets van kunnen komen, dan ware het nog beter geweest te fcwijgen. Het is daarom te verwachten, dat er althans iets zal worden gepro Jbeerd. 3 De Engelschen laten in den laatsten dtijd haast geen dag zonder een aanval fluit de lucht of van de zee uit op het "Jdoor de Duitschers bezette gedeelte van *j de Belgische kust. Dit staat misschien in verband met de ontworpen actie in [Vlaanderen. N. R. Crt. j Uit New-York aan de Daily Telegraph -. Mac Adoo, de minister van financiën i beeft in een propaganda-rede voor de oorlogsleening gezegdals Duitschland Engeland en Frankrijk mocht verslaan, zou het zich ongetwijfeld tegen Amerika richten en het Amerikaansche volk de vernederendste voorwaarden opleggen. De minister smeekte zyn landgenooten den zeer verspreiden waan dat de groote afstand van Europa Am^rika's veiligheid in de toekomst waarborgt, te laten varen. N. R. Crt. Verschillende berichten. Naar aanleiding van de verklaring van Kennedy Jones, den Engelschen levensmiddelcontroleur, dat de Engel schen in Mei bij de vernietiging van duikbooten een recordcijfer hebben be reikt, verneemt Wolff's bureau van bevoegde zijde: De beweringen, dat wij groote verliezen aan duikbooten lijden, is oud en wordt gewoonlijk ver kondigd als de uitwerking van den duikbootoorlog zich bijzonder sterk doet gevoelen en men de openbare meening gerust moet stellen. Nog altijd blijven d6 verliezen aan duikbooten beneden het geraamde aantal. Zij worden door nieuwen aanbouw meer dan gecompen seerd, zoodat de duikbootvloot gestadig en aanmerkelijk groeit. iV. R. Crt. Reuter vernepmt uit betrouwbare bron, dat het besluit van Brazilië om zijn onzijdige houding in „den oorlog tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland" op te geven, een zin, die van bijzonder belaug is, insluit, dat er oorlogstoestand met Duitschland bestaat. De wijze, waarop Duitschland te keer ging tegen de Braziliaansche koopvaar ders, liet niet langer eenige ruimte voor twijfel, of daar leitelyk al oorlogs toestand bestond. Regeering en volk van Brazilië hebben het van 't begin af aan met de geallieerden gehouden, maar waren besloten om de onzijdigheid te handhaven, totdat ze gedwongen zouden worden, die op te geven. Noch- thans zal heel Brazilië zich opgelucht voelen door de verandering, die Duitsch land het heeft opgedrongen. Men kan voor vast aannemen, dat Brazilië evenals de Vereenigde Staten ten oorlog zal gaan met al zijn hulp bronnen aan mannen en macht. Dit blijkt uit het marine- en legerontwerp, dat de ondervoorzitter van den senaat bij het parlement heeft ingediend. Bra zilië is begonnen mat 42 mooie Duitsche schepen in beslag te nemen, die nu in zyn havens liggen. Voorzoover bekend, zijn deze scbepen, die in hoofdzaak juist de grootte hebben, waaraan op dit oogenbhk de meeste behoefte bestaat, feitelijk onbeschadigd. Za zullen aan stonds ter beschikking der geallieerden worden gesteld. Met zijn bewolking van 26 miljoen menschen kau Brazilië spoedig een hulpleger op de been brengen, dat op eau Europeesch o -r- lo^sterrein flinke steun zal blijken. N. R. Crt. Hongeroproeren. In Portugal had den in de laatste weken groote honger oproeren plaats, waarbij een groot aan tal dooden en gewonden gevallen zijn, en zeer belangrijke materieele schade is toegebracht. Minister Alfonso Costa wiens huis werd aangevallen, moest op een schip de vlucht nemen. De automobiel van den chef der Engelsche militaire missie, die de Engelsche vlag droeg, werd met steenen geworpen. De Portugeesche regeering doet haar best om den economischen toestand door groote piassa's kolen en graan uit Spanje te laten komen, te verbeteren. Volgens de jongste berichten waren er in Lissabon 138 dooden, meer dan 400 gewonden en ongeveer 1200 arres taties. De materieele schade wordt op 50—60 millioen fr. geschat. Daar op 't garnizoen te Lissabon geen staat te maken valt, zijn er troepen uit de provincie ontboden. Avp. De vliegeractie. We herinnerden reeds met een enkel woord aan de vliegeractie en het ge schut in de buurt van de Belgische grens. Uit de Engelsche admiraliteitsberich- ten krijgen we nu te hooren, wat de laatste nachten en dagen al dat gedaver beteekend heeft. Er hebben aan de Westkust van België iederen dag ettelijke luchtge vechten plaats tusschen Engelsche lucht eskaders, die komen aanvallen, en Duitsche die de aanvallers trachten te verjagen of wel zelf op weg zijn naar Frankrijk of Engeland, zaoals Maandag. In den nacht van Maandag op Dins dag hebben Engelsche vliegers een bomaanval gedaan op de schepen in de haven van Zeebruggë. Er werd een groote ontploffing waargenomen die we hier ook gehoord hebben en verscheidene kleine. Bij het aanbreken van den dag volgde een tweede aanval, waarbij verscheidene tonnen bommen werden geworpen. Natuurlijk is het den Engelschen daar in Zeebrugge voornamelijk te doen om de basis voor duikbooten en torpedo booten te vernielen. Blijvend afdoend is zoo'n vernieling natuurlijk niet. Daarom komen ze zoo herhaaldelijk terug. De beschieting MTaandag van Oostende van uit zee heeft een zelfde doel gehad, en naar de admiraliteit verzekert, bleek uit fotografische opnamen (van vliegers blijkbaar) dat de werkplaatsen aan de haven óf zwaar bschadigd, óf geheel vernield zijn. De sluizen die toegang geven tot het havenbekken waar de duikbooten liggen en een torpedojager werd hersteld, zou den ernstig beschadigd ziju. Naar het schijnt zijn ook tal van schepen ge.zonken. Van de luchtgevechten was wel het belangrijkste dat vau 10 Engelsche vliegtuigen uit Duinkerken, die ter hoogte van Oostende een eskader van 16 Duitsche vliegtuigen aantroffen, wel ke van hun aanval op Engeland tern keerden. In de gevechten die toen ontstonden zouieu twee Duitsche vlie; tuigen vernield zijn, en vier andere stuurloos omlaag gedreven, waarvan er twee waarschijnlijk ook vernietigd werden. Bij het totaal van millioenen dooden van den oorlog tellen natuurlijk de enkelingen die uit de lucht komen tuimelen, niet mee. Maar je huivert toch even als je bedenkt wat daar voor die enkelingen beteekent. Over den. vliegeraanval van Dinsdag avond op de Engelsche Oostkust wordt nog gemeld dat er zestien aëroplanes aan deelnamen. Zij vlogen te 6 uur 15 over de kust van Essex en wierpen bommen op landelyke districten en kleine steden. Zij gingen daarna over tot een aanval op de marinegebouwen en de Medway, waarop zij een groot aantal bommen wierpen. Er werd eenige schade aangericht aan huizen, de 3chade aan de marine- en legerinrichtingen is echter van weinig beteekenis. Twaalf personen werden gedood en 36 gewond. Twee machines werden neergescho ten. De twee inzittenden van een dezer vliegmachines zijn krijgsgevangen ge maakt. Kamer ver kiezi nge n In de aftredende Kamer hadden zitting: 15 Sociaal-democraten, 8 Vrij- ziqnig-democraten, 21 Unie-liberalen, 10 Vrije liberalen, 10 Christelijk-histo- rischen, 11 Anti-revolutionnairen en 25 Katholieken. Bij enkele candidaatstelling zijn 50 leden herkozen. Te weten: 2 Sociaal-democraten: Schaper (Appingedam) en Sannes (Veendam). 2 Vrijzinnig-democraten Koster (As sen) en Van Beresteijn (Winschoten). 6 Unie-liberalen: Sibbinga Mulder, (Emmen), Van Doorn (Gouda), Rink (Hoogezand), Smeenge (Meppel), De Muralt (Oostburg) en Patijn (Zierikzee). 4 Vrije-liberalen Nierstrasz (Amster dam VI), Van Foreest (Alkmaar), Visser van IJ zendoorn (Gouda) en Dressel- huys (Tiel). 5 Christelijk-historischenVan Idsin- ga (Bodegraven), Van Veen (Dokkum), Schimmelppnninck (Ede), De Savornin Lohmau (Goes), Ankerman (Harlingen). 9 Anti revolutionnairen De Monté Verloren (Breukeleu), Van der Velde (Delft), Van Vliet (Doetinchem), Ooster- baan (Enkhuizen), Beumer (Kampen), Brummelkamp (Loosduinen), V. d. Molen (Sliedrecht), Scheurer (Sneek) en Duy- maer van Twist (Steenwijk). 22 KatholiekenEngels (Almelo), Juten (Bergen op Zoom), Duynstee (Druten), Van Bost (Eindhoven), Kooien (Grave), Ruys de Beerenbroeck (Gulpen), PleskeDs (Helmond), Van Sasae van Ysselt ('s-Hertogenbosch), Pruytier (Hon- tenisse), Janssen (Maastricht), Kolkman (Nijmegen), Ryckevorsel (Oosterhout), Vau Schaick (Rheden), Bongaerts (Roer mond), Beckers (Sittard), Arts (Tilburg), Van Vlijmen (Veghel), Nolens (Venlo), Loeff (Waalwijk), Groenendaal(Weert), Wijkersloot de Weerdesteijn (Wijk bij Duurstede) en Van Vuuren (Zeven bergen).

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 1