r JE SOOS VAMUffiO. Ao. 17. Woensdag 6 1917. 33e «iaarif. 'Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. COURANT. _Jj Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. lx| ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Centfranco per post 70 Cent. Voor België 80 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. XT"| DRUKKER—UITGEVER AXEL. - ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag EEN ure. EII DE OORLOG. Het feit op" zich zelf, dat de groote kliaansche aanval eerst thans is los- «komen, noemt de Avp. zeer opmerke- 1. ik. Herhaaldelijk hebben er confe- lnties plaats gehad van de leidende fcrsonen aan de zijde der Entente- fcep; telkenmale werd indeze bijeen- pmsten althans naar aan het publiek lerd verzekerd de grootst mogelijke Instemmigheid verkregen. De prak- jjk is met dit alles evenwel voort- Irend in strijd geweest. Samenwer ing toch in strategisch opzicht was, in p handelingen der geallieerden slechts ■er zelden waar te nemen. Vroeger ras daartoe het veelhoofdige bestuur, estaande uit militaire bevelhebbers en plitici, een beletseldaarin is allengs enige verandering ten goede gekomen, [ele onverantwoordelijke, maar niette min invloedrijke politici hebben sedert ïng afgedaan. Maar toch samen werking in dien zin, dat het gansche ■vechtsfront wordt beschouwd als t» $jn gevormd door een leger, samenge teld uit de contingenten der verschil- Inde oorlogvoerenden en met welk iger, staande op de buitenlinie volgens en wil wordt gemanoeuvreerd, een (ergelijke samenwerking tusschen de Afscheiden deelen is nog niet waar te flemen geweest. Toch kan alleen dan pldoende van de overmacht word»» •proflteerdals aan de zijde van den fcgénstander. niet die innige samen werking had bestaan, dan zou die partij Ier minderheid zich nimmer zulk een lanstige strategische positie hebben Het zoude koen zijn, ja vermetel, doch iet gerucht van uw huwelijk is gewis ook tot Sicilië overgewaaid. l.Odf Vele gasten verbleekten, en de 7rouwen [^Wierpen bezorgde blikken om zich heên. j'A)e vrees had zich méde aan tafel gezet, en de vreugde weru minder luidruchtig. - Gij zegt, Marchese, sprak thans imEen ander^ napolitaansch Nobili, dat gij aarlen bevelhebber der Spaansche vloot niet ^lersoonlijk kent en toch heeft men mij, rdt00 n^et dwaal, verhaald, dat gij een puël met hem hebt gehad. Deze bewering Is alzoo niet waar 1 Zij is het wel, antwoordde Ghiberti. Ik heb werkelijk met mijnen vijand op leven en dood gevochten en toch ken ik hem niet van aangezicht. Het is u allen 30pekend, dat de kardinaal Albaroni hét Oögerucht liet verspreiden, dat de uitrusting 30 [Her vloot ten doel had, om den erfvijand 18 der Christenen, den Turk, te tuchtigen, tos Wij waren zorgeloos. Wat gingen ods de spaansche toerustingen aan wij maak- 111 ten immers niet langer een deel uit van 'het Spaansche rijk? kunnen veroveren, noch zich in die positie hebben kunnen handhaven. Het behoett toch geen betoog, dat het voor de Centralen weer een niet onbe langrijk fortuin is geweest, dat de aan vallen der Italianen eerst kwamen, nadat de strijd der Pranschen en Engel schen het hoogtepunt alreeds lang had bereikt. Al zullen er dan wel niet Oostenrijksche reserves uoojig zijn ge weest om op het Westfront bij te staan, wel zullen er Duitsche troepen aan het Oostelijk front onttrokken zijn tijdens het Somme- en Champagneofifensief. En dit kon toen, omdat de Oostenrijkers zei ven èn in Italië èn.in Rusland met rust werden gelaten, zoodat Oosten rijksche troepen de plaats der Duitsche afdeelingen konden innemen. En zoo is ook thans het tijdstip voor een offensief van Italië alleen niet gunstig geweest, omdat de Centralen voorshands van de zijde van Rusland geen gevaar hebben te duchten. Zij kunnen dus langs het tegen Rusland gekeerde front met een minimale hoe veelheid troepen volstaan. Men voelt het, op deze wijze kunnen de Gealli eerden nimmer van hun overmacht in getal profijt hebben; zij geven den tegenstander gelegenheid zijn krachten op de gevaarlijke plaats te concen- treeren, in plaats van hem te noodzaken zijn krachten te verdoelen. Zoo is dan ook nu het Italiaansche offensief gebleven beneden de verwach tingen welke er te oordeelen naar de grootsche voorbereiding van zullen zijn gekoesterd. De hoofdaanval, de krachtigste druk, is ook thans weer, evenals bij het offensief in September- December van 't vorige jaar, gericht üostenrijksch zachter scepter-.heerschte over ons, vervolgde Ghiberti. Plotseling verspreidde zich de mare, dat het eiland Sardinië door de Spaansche vloot in bezit was genomea de koningin van Spanje en haar gunsteling Albaroni wilden de provinciën, die zij door het vredes-tractaat van Utrecht hadden verloren, voor haren zoon don Carlos weder veroveren, om ook den zoon, uit het tweede huwelijk van den koning, eenen troon te verschaffen. Geheel Italië geraakte in beweging. Nu negen maanden geleden, begaf ik mij naar de haven, om eenige maatregelen van voorzorg te bevelen. Nauwelijks had ik den Molo bereikt, toen een man, dn eeneu wijden mantel gewikkeld, mij nadert en vraagt: zijt gij de Marchese di Ghiberti, stadhouder van Salerno Op mijn bevestigend antwoord riep hijtrek en verdedig u. Ik ben de Marquis de Leede. Geen woord werd v-erder gewis seld er begon een gevecht, dat van beide zijden met- de grootste verbittering werd volgehouden; mijn vijand was buitenge woon behendig met den degen. Terwijl wij pp leven en dood streden, kwamen eenige van mijne soldaten toesnellen de Marquis verdween onder begunstiging van de duisternis. Ik verbood, hem te ver volgen. Dat was edel van uriepen vele Nobili, en ledigden den beker ter eere geweest tegen het Zuidelijk frontdeel, in de richting van Triëst dus. ^Zonder overdrijving kan men zeggen, dat men in die richting, de richting van het politieke doel, dus in militair opzicht geen stap is gevorderd. In tactisch opzicht is wel eenig resultaat behaald en dan voornamelijk op dit Zuidelijk deel der' Oostenrijksche linie. Zooals man zich zal herinneren uit de groote aahvallen in 'teind van 't vorige jaar, was de voorste der driedubbele Oosten rijksche verdedigingslinie, toen op meer dere plaatsen vermeesterd. Langzamer hand is die geheele linie door de Oosten rijkers verlaten. De tweede linie, voor wat 't zuidelijk deel betreft loopend van Boscomavo naar de Timaro (teii N. W. van Duino) is thans op meerdere plaat sen binnengedrongen, zoodat men zeg gen kan, dat over een frontbreedte van pl.m. 5 K.M. een vooruitgang van pl.m. 2 K.M. is gemaakt. Ten Noorden van dit frontdeel zijn ook eenige vorderingen gemaakt, is o. a. Castagnevizza bereikt zoodat in 't algemeen de bruggehootd- stelling, oostwaarts van Görz eenigszins werd uitgebreid. Voorts hebben de Italianen pl.m. 23500 Oostenrijkers en deze laatsten pl.m. 14500 Italianen ge vangen genomen. Dit alles bijeenge nomen achten we een voldoende moti veering, voor de uitspraak, dat het offensief, tot nu toe althans, vermoede lijk niet aan de verwachtingen zal hebben beantwoord. Óp politiek terrein zijn er in de atgeloopeu week eenige feiten voorge vallen, welke in 't bijzonder de aan dacht waard zijn. .In de eerste plaats de ommekeer in de Fransche socialis tische partij, tengevolge waarvan nu van den grootmoedigen bruidegom. Men moet dep moed der Franschen gerechtigheid laten wedervaren, zeiden anderen. Ghiberti wierp een wantrouwenden blik op hen, die zoo spraken het gesprek liep weldra over andere onderwerpen, en de vurige geest van den wijn steeg uit de bekers in de hoofden der gasten. Tot mijn leedwezen, ontbreekt er een gast, zeide de Marchese tot zijnen schoonvader. Gij meent, Zijne Hoogheid de Onderkoning, antwoordde deze. Juist. En hij beloofde mij met hand en mond, te zullen komen. Op dit oogenbHk trad een bediende bionen met het bericht, dat zoo even een bode van den Onderkoning met grooten haast op het slot was aangekomen. Doe hem terstond binnenkomen riep de gouverneur van Salerno. Da bode verscheen, ^en overreikte Ghiberti eenen brief. Óe Marchese las denzelven hij zag eenige oogenblikken donker voor zich heen, doch herstelde zich spoedig, en zeide Edele vrouwen en heeren, een bevel van Zijne Hoogheid den Onderkoning ontbiedt mij onmiddellijk naar Salerno. Het doet mtj hartelijk leed, niet langer aan de vreugde deel te kunnen nemen, een afvaardiging van de meerderheid naar het Stockholmer Congres vaststaat. Voorts de zich duidelijk openbarende krachtiger vredesbeweging in Engeland en in 't bijzonder in de hoofdstad, aan welke beweging de pnlangs plaats gehad hebbende stakingen niet geheel vreemd schijnen te zijn. En ten slotte het feit, dat er aan de oorspronkelijk door de Entente gestelde oorlogsdoelen schijnt te worden getornd, zoowel in de pers als in een op 't oogenblik plaats heb bendé Conferentie. Een en ander brengt de toenadering, waarop de kans niet groot meer scheen, weer meer binnen den kring der mogelijkheden. Verschillende berichten. Uit St. Petersburg wordt gemeld Het personeel van 120 der gróótste fabrieken hier, die voor 't meerendeel voor den oorlog werken, heeft tot staking besloten. Het eischt den zes-uurschen arbeidsdag en een minimum lood van 250 roebel voor vrouwen. In een conferentie, onder voorzitter schap van den adjunct-minister van arbeid over de crisis in het Donets- nijverheidsgebied hebben vertegenwoor digers van de werklieden verklaard, dat de kosten voor het onderhoud van een gezin van vier personen nu 250 roebel per maand bedragen, dat daarom het minimum-loon moest zijn. Het feit, dat een afdeeling van eenige dozijnen anarchisten, waarvan som migen met geweren, revolvers, degens en handgranaten gewapend waren, met zwarte vaandels die het opschrift droegen Weg met het gezag Weg met de kapitalistenLang leve de socialistische revolutie en commune welke uwe tegenwoordigheid mij ver schaft. Ik bid u allen dringend, verder vroolijk te zijn, en te doen, als of ik mij nog in uw midden bevond. Mijne echt genoot en hare ouders zullen hier blij ven tot de feesten zijn afgeloopen. De gasten zagen elkander vragend aan de bruid Scheen het bericht tamelijk on verschillig aan te hooren Ghiberti nam zijnen schoonvader ter zijde, en las hem den brief des onderkonings voor,4ie van den volgenden inhoud was »Het doet mij zeer leed, lieve Marchese dat ik uw bruiloftsfeest moet storen, doch ik weet, dat aan een zoo getrouw dienaar, als gij zijt, plicht boven alles gaat. Gij weet hoe veel Spaanschgezinde edellieden in het koninkrijk en vooral in de hoofdstad zijn. Sedert de Spaansche vloot te Palermo geland is, bestaat hier eene geheime vereeniging, en aan het hoofd daarvan zijn liedeu, die zich thans bij u op de bruiloft bevinden zij steken stoutmoudig het hooïd op, en het is buiten allen twijfel dat er pogingen zullen worden aangewend om eene omwenteling te bewerken, ten voordeele van don Carlo3, den zoon der koningin van Spanje. Alberoui iieaft hier zijne geheime agenten de saamgezwo renen hebben eenen bode gezonden uaar den Marquis de ,Leede op Sicilië. [Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 1