Advertentien. KORTE KERKSTRAAT Bekendmaking, Bekendmaking. Bekendmaking. Een Bekendmaking. Ee Patrimoniüin's Chr. Yolksbibliotte 1 De heer Mol in den Raad achtte dat een te zware straf, ofschoon hij de daad van B. niet voor zijn rekening wilde nemen. Maar de heer Ter Laan dacht dit wel te doen, en had zelfs de grofheid defi burgemeester toe te voegen, dat deze in het geval B, precies 't zeilde zou gedaan hebben. Terwijl de heer Van Stapele oordelde dat diefstal in gemeentedienst tegen woordig nietmeer onvoorwaardelijk diende gestraft te worden. Nu hield de onderatdeeling „Veer dienst" van den Ned. Bond van Werk lieden in Openbare Diensten en Bedrij ven dezer dagen over het geval een vergadering en nam daarover een motie aan, waarbij zij hulde brengt aan de soc. dem. Raadsfractie en tevens haar volle vertrouwen uitspreekt in de leiding van haren voorzitter J. Bergwerf voornoemd en er bij hem op aandringt de functie als voorzitter te blyven waarnemen." 't Is kras 1 Sluiting van de zitting der Staten- Generaal. Met het gebruikelijke ceremonieel is gistermiddag de zitting der Staten Generaal gesloten. Onze scheepvaart. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft krachtens de Schepen- vorderingswet telegrafisch 22 schepen gerequireerd, om in ballast uit te varen ten einde over Halifax in de Vereenigde Staten van Amerika graan voor de regeering te gaan halen. Deze schepen kunnen te zamen ongeveer honderddui zend ton graan vervoeren. AXEL, 25 Mei 1917. Hedenmiddag had alhier de jaarver gadering plaats van den polder „Capelle". Het dijkgeschot, dat tot nu toe was bepaald op 10 per H.A., werd vastge steld op 9,50. De rekening sloot met een totaal in ontvang van 2142,77, tegen 2076,42 in uitgaatalzoo een batig saldo van 66,35. De begrooting werd-vastgesteld op 1783,58. Tot gezworene werd herbenoemd de heer E. Dekker, te Zaamslag. Aan het eind- der vergadering her innerde de Dijkgraaf aan het feit, dat de heer J. A. van Vessem dit jaar zijn 25-jarig jubileum viert als ontvanger griffier van den polder en wijdde hem daarom eenige woorden van waardeering voor den ijver, waarmede de heer Van Vessem steeds de belangen van den polder en hare ingelanden heeft gediend. Uit dankbaarheid zegde hij hem namens de vergadering een prachtig geschenk toe. Te Breda slaagde voor de akte lager onderwijs mej. M. van de Vijver van Axel. Gelijktijdig is mej, Van de Vijver ook benoemd aan de R. K. school te Ter Neuzen. In de Dinsdag in ,Het Gulden Vlies" alhier gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den polder „Beoostenblij Benoorden" werd als gezworene gekozen de heer G. C. van Fraaijenhove, in de plaats van den heer P. van Fiaaijenhove, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. Het dijkgeschot werd vastgesteld op ƒ7, ƒ6, 5, 4, 3, 2 en 1 per H.A., alzoo verdeeld over zeven klas sen. Iu totaal bedroeg het dijkgeschot 6469,48het werd verhoogd met 25 procent. De inkomsten over het afge loopen jaar 1916/17 bedroegen ƒ6706,44 en de uitgaven ƒ6852,136; alzoo een nadeelig slot van 145,69'. De post onvoorziene uitgaven werd vastgesteld op /110,97s. Dinsdagavond werd door onze gemeente een Duitsche deserteur geleid, die, terwijl herstellingen aan- den clec trischen draad werden verricht, en er dus geen stroom op was, eronderdoor was gekropen. Het was een jong kerel tje, die zich blijkbaar gelukkig gevoelde, dat hij geïnterneerd werd. Te Terneuzen is Dinsdag toMid van de Kamer van Koophandel gekozen dhr. A. dfe Vrieze met 41 van de 60 uitgebrachte stemmen. Eindelijk is nu, na vele stemmingen! deze Kamer voltallig geworden. Bij de Dinsdag te Hulst gehouden stemming voor een lid van den ge meenteraad (vacature-H. H. M. Wauters) waren uitgebracht 403 stemmen. Van onwaarde 15. Geldig 388. Hiervan verkregen de heeren J. B. de Boy 74, G. Vogelvanger 1'57 en R. O. Wilking 157. Herstemming tusschen de heeren Vogelvanger en Wilking. De veenbrand in Drenthe. Men meldt uit Valthermond aan de N. R. crt. Er wordt hier druk getelegrafeerd aan het telegraafkantoorJobstijdingen aan familieleden en aanvragen om verlenging van 7erlof door militairen. Fietsende doon Valthermond, dat geheel in de lengte langs de kanalen is gebouwd, komt men eerst door een gedeelte, waar de brand niet gewoed heeft. Daar liggen mannetje aan mannetje de schepen vol geladen met huisraad van de honderd men spreekt hier van 120 daklooze gezinnen. Hier en daar ziet men een familie trekken, op den kinderwagen de noodzakelijkste zaken gepakt, een geit aan het touw. Sommigen zitten aan den weg in het gras koffie te drinken, de' vrouw schilt aardappelen en de man leest het weerbericht voor uit een der nieuwsbladen aan de belangstellende zoons en dochters, want hoe de wind zal waaien dat is een voornaam punt. Zal hij het smeulende vuur weer aanwakkeren, of zal hij zich kalm houden en zoo den blusschingsarbeid begunstigen De machine, die water in de veenputten moet pooTpen, is defect geraakt een groote tegenslag. Men ziet echter de door den minister beloofde hulp tegemoet, die, naar men verwacht, zal bestaan in het bouwen van barakken voor de dakloozep en hst omwerpen van den grond, zoodat het natte veen boven komt. Want het is de bovenste droge laag ter dikte van ongeveer 1 decimeter die zoo licht ontvlambaar is en die in groote brandende stukken wegwaait, zoo de ramp verdere uitbreiding gevend. Zonderling hebben de vlammen huis gehouden steenen huizen geheel uitge brand, een houten school op 2 meter afstand is gespadrd gebleven. Geheel willekeurig hebben ze hun prooi gekozen het schijnt soms, of ze om de beurt een huis verwoest hebben en dan weer een totaal onaangetast gelaten. Van den lijkendrager vernemen wij, dat hij in het geheel 16 lijken geborgen heeft, waaronder ook geheel verkoolde, wier identiteit men niet heeft kunnen vast stellen. Namen der omgekomenen zijn schipper Brands met vrou,w en zes kinderen Jan Herder, verbrand de vrouw van Gerrit van der Heid, verdronken, twee kinderen van Dirk van der Lei ook, de moeder heeft hevige brandwonden gekregen vrouw Blok en vrouw Oosterloo. Voorts worden nog een dertigtal menschen vermist. Sommige menschen hebben zich weten te redden met door 6 wijken (dat zijn de zijkanaleu) heen te zwemmen. In d.eze kanalen en zijkanalen zien we de verschillende uitgebrande schepen. Een is er van De Vlies uit Leeuwarden. Een klein Bolsterschip wordt vermoed te zijn van een Kosmeyer. Schipper Damhof uit Groningen komen we tegen, bezig het overschot van zijn schip naar de werf te sleependan nog een schip van H. Zuidema uit Hoogezand, een klein houten scheepje, waar zoo goed als niets-van over is van Trip uit Exloermond,|een woonschip van P. Elsinga uit Valthermond en tenslotte de Johanna Jacoba uit Gro ningen, waarin de familie Brands zoo'n tragisch einde heeft gevonden. Van beide kanten van het kanaal kwam het vuur tegelijk aan met een snelheid, waarover men hier niet uitgesproken raakt. Men wist dus niets anders te doen dan diep onder in het schip te kruipen, waar men de hevigste angsten zal hebben moeten uitstaan. Het schip is totaal uitgebrand en van de 8 personen is slechts een hoop asch teruggevonden. Juist werden er fotografische opnamen van dit schipgedaan en van de kasten en tafels, die hier en daar half in het water tegen den wal in veiligheid waren gebracht, maar de vrou wen die in groepjes stonden na te prateny verklaarden eenstemmig en uit de rolheid van haar hart, dat ze er geen portret van wenschen te hebben het was zoo al narigheid genoeg. Wij vernamen, dat de brand is aange komen op plaats 71 of 72en tegelijkertijd op 86 of 87 vermoedelijk door koffievuur- tjes en niet zooals eerst gemeld werd, door vonken uit een baggermachine. Volgens schatting van den opzichter van het waterschap zijn hier verbrand 450 stobben baggelaar (de maximumprijs van 1 stobbe is ƒ45), voorts 1400 dagwerken uitgegraven türf (de prijs hiervan varieert tusschen ƒ100 en 130 per dagwerk). Grootendeels is dit turf van het vorige jaar. De kleine hoeveelheid, die dit jaar gewonnen is, is nog te nat om te branden. Bij den burgemeester van Assen is binnengekomen ƒ5000 voor de slachtoffers van den brand in de venen. Koningin en Prins vertrokken Woens dag met gevolg pee Staatsspoor van 7.11 uur uit Den Haag naar Drentp voor het bezoek aan de geteisterde streken. De reis ging eerst naar Meppel, waar op het stationsemplacement iu den koninklijken tjein werd overnacht, ten einde van daaruit per auto vroeg den tocht door de veenstreken aan te vangen. Ruim 200 militairen, voorzien van schoppen, uit Assen, Groningen en Delfzijl zijn naar het terrein van den brand vertrokken. Het detachement staat onder bevel^ van den landweer-kapitein Van Loghem. Naar wordt gemeld, is gisteren door zware regenbuien de brand gebluscht. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 27 Mei 1917. (EERSTE PINKSTERDAG.; Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Va ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. A. Timmerman (van Ter Neuzen;. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 91/, ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. A. Thielen. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9'/, ure Ds. A. Thielen. Nam. 2 ure Leeskerk. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 972 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. 'sAv. 57, ure Leeskerk. Maandag 28 Mei 1917. (TWEEDE PINKSTERDAG.) Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97t ure Leeskerk. Gereformeerde Kerk. Gebouw kerkdreef. Voorm. 97, ure Ds A. Thielen. Gereformeerde Gemeente Voorm. 97, ure Leeskerk. --■■■ ÜÉÖS^* Wegens verbouwing is mijn zaak tijdelijk verplaatst van de Weststraat naar de bij A. P. BUTLER, Mr. Timmerman. Axel. J. PLATTEEUW. Kleermaker en Barbier. Het Bestuur va'n den polder H GORS c. a. maakt bekend dat de rekening over 1916/17 ei begrootiüg voor 1917/18 met meat, van toelichting gedurende 8 dat voor en n& de vaststelling ter im liggen ten kantore van den Ontvaoj Griffier en in afschrift tegen beta verkrijgbaar zyn dat eene vergadering van Steil j voegde Ingelanden zal wordeö gehojl op Donderdag 31 Mei a. s., 's midi 12 ure (Zomertijd), in het hötcl »Wiltl Gulden Vlies" te Axel. Op £xel, 22 Mei 1917. j tuss( Het Bestuur voornoemd, J. VAN HOEVE, Dijkgraaf. I J. A. DREGMANS, Outv.-Grifj Het Bestuur van den polder Bïj maakt bekend dat de rekening over 1916/17 ei begrooting voor 1917/18 met men» van toelichting gedurende 8 da; voor en na de vaststelling ter ina liggen ten kautore van den Ontvans Griffier en in afschrift tegen betal verkrijgbaar zijn dat eene vergadering van Steal voegde Ingelanden zal worden gehoui op Vrijdag 8 Juni a. s., nam. 21 (Zomertijd), in het bötel „Het Gula (1 Vlies" te Axel. Axel, 22 Mei 1917. D< liet Bestuur voornoemd, 5?' P. DE FEIJTER Lz., DijkgraJ „nA JT A. DREGMANS, Ontv.-GrifiSj °£m Het Bestuur van den polder 0U| EGLANTIER maakt bekend dat de rekening over 1916/17 en f begrooting voor 1917/18 met memoj vau toelichting gedurende 8 dag» It voor eu na de vaststelling ter ina| laei liggeu ten kantore van den Ontvangt Bae Griffier en in afschrift tegen betalHAE verkrijgbaar zyn dat eene vergadering van Steml cfir voegde Ingelanden zal worden gehouè op Dinsdag 12 Juni a. s., nam. 2 a (Zomertijd), in het hötel „Hét Gul* Vlies" te Axel. Axel, 22 Mei 1917. 11 Het Bestuur voornoemd, I g0E M. WOLFERT, Dijkgraaf. 1 Ru< J. A. DREGMANS, Ontv.-Griffij A. Het Bestuur van den polder NOOl maakt bekend dat de rekening over 1916/17 enl begrooting voor 1917/18 met memo? j van toelichting gedurende 8 dagj voor en na de vaststelling ter inzt p e liggen ten kantore van den Ontvangt Griffier en in afschrift tegen betalij verkrijgbaar zijn dat eene vergadering van Steml voegde Ingelanden zal worden gehoudl op Donderdag 14 Juni a. s., nam. 2i| (Zomertijd),, in het hötel „Het Guldl Vlies" te Axel. I I Cu Axel, 22 Mei 1917. Het Bestuur voornoemd, Vai C. A. DEKKER, Dijkgraaf. 1 J. A. DREGMANS, Ontv.-Griffij I, is geopend: 0pl eiken Zaterdagavond van 4—5 grt uur, in de Consistorie der Gerei. Fk dit tegenover de Nieuwstraat, alhier. 1

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2