Zaterdag 26 1917. 33e .laarij. letf\0. 15. [ieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. IHELEMAlX, Buitenland. Binnenland. rig IN( r. ÏEI G. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Centfranco per post 70 Cent. Voor België 80 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. tot 4 regels 25 Cent; voor Groote letters worden naar AÜVERTENTIEN van 1 eiken regel meer 5 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrfldagnamiddag EEN ure. Wegens het J'Pinkster- feest verschijnt Dinsdag rTtE AXELSCHE COURANT niet. l7 DE OORLOG. Er zijn in de laatste dagen weer teen veranderingen te noteeren, ten toinste niet van beteekenis. Na een krachtigen inzet van de Italianen op het Isonzofront is ook daar weer, even als op alle andere fronten een periode Tan betrekkelijke stilstand ingetreden. Betrekkelijk, want volkomen rust is er natuurlijk nergens en nooit, f Terwijl men in het hoofdkwartier misschien plannen beraamt om een of fcnder gewichtig punt te vermeesteren, ni te herwinnen, blijft men aan het front steeds de soldaten „bezigheid geven" met artilleriegevechten, kleine aanvallen, patrouille- en verkennings- fliensten, enz. I Het is als een pauze in een komedie »tukde acteurs worden verwisseld en Kgelost (verandering onder de hoogere tangen), terwijl het publiek (de soldaten) bij afwisseling muziek (geschut) te hoo- ren krijgt. I Intusschen verdwijnt weer meer en meer de hoop op een beëindiging in "—^917. Alles wijst weer op bestendiging, IfljEelts verslechting van den toestand. En het is reeds meer gezegd, als de wapens den vrede moeten brengen, li het einde niet te voorzien. En met het formuleeren van vredesvoorwaar ks;den schiet men al evenmin op. ,i Moet het dan blijven duren tot geheel 05 'Europa is verlamd, tot alle levensmoed A5d) (geweken is of zou een wijze Raad 05 den tijd nog niet gekomen achten, om >t 11de menschheid tot elkaar te brengen? i Dat ook deze Pinkster eens als een feest kon herdacht worden, waarop de Zon-(Uitstorting plaats had van een Geest, wachtte tot Vrede dwong Het Fransche departement der Somme is thans geheel bevrijd. Onder den [druk der Engelsche troepen zijn er MO,000 hectaren bebouwbare grond aan l45; het Fransche nationale gebied terugge- t'15 tgeven. Het is het vruchtbare land van ,45 «Jpicardië, de vette klei van Santerre ,58 8. waar in hoofdzaak beetwortelen en tarwe de tri de tri; en m art bi jn tn rzeke waar in hoofdzaak beetwortelen en tarwe verbouwd worden. De Matin vertelt van de pogingen, die er gedaan worden om al dit land weer in cultuur te brengen nu de dorpen er verbrand, de landbouwwerktuigen vernietigd, de vruchtboomen omgehakt of doodelijk {getroffen, de waterputten onbruikbaar ;e. gemaakt zijn. Het land van Santerre L met de dikke kleilaag is er niet slecht |aan toe, maar in Picardië is de vrucht- [bare laag, die een onvruchtbaren krijt- Q glachtigen ondergrond bedekt, slechts gjbetrekkelijk dun en door het delven van giloopgraven en door de tallooze granaten gjis deze grond nu dermate omgewoeld, de Jdat volgens den bijzonderenberichtgever (der Matin in deze streken misschien' rek «wel voor een eeuw elke hoop op oogst opgegeven moet worden. De natuur zelf, het onkruid, mos, gras, struikgewas, zal langzaam het leven in de 18,000 hectaren geteisterde grond moeten herstellen. De Fransche regeering is er, zoodra de Duitschers weggetrokken waren, op uit geweest de boeren te helpen hun land weer onder handen te nemen. In het centrum van Santerre, te Nesles, is vanwege het Fransche departement van landbouw een station geopend, dat vee, landbouwwerktuigen en zaden verstrekt. Zij, die van deze voorschotten gebruik maken, verbinden zich die den staat terug te betalen. Er is reeds heel wat gebruik van dit station gemaakt en particuliere vereenigingen hebben bij dragen gesehonken. Zoo heeft de land- bouwvereeniging in Picardië voor het bezaaien van de warmoezerijen te Ham, Nesles, Roye enz. 12,000 frank beschik baar gesteld. De berichtgever der Matin spreekt voorts met groote instem ming van den steun, die de Engelschen aan den landbouw in dit gedeelte van Frankrijk verleenen. Niet tevreden, zoo zegt hij, meter voor meter den grond van ons vaderland te hernemeh, willen de Engelschen uit overmaat van hoffe lijkheid ons dien grond zóó teruggeven, dat hij voor bebouwing geschikt is Engelsche soldaten, die uit de loopgra ven komen en in de achterhoede wat rust nemen, werken op het land. Het Engelsche leger stelt paarden, materiaal, vrachtauto's beschikbaar. Door de Duitschers bedorven landbouwwerktui gen worden hersteld in een door de Engelschen in het leven geroepen in richting. Zelfs hebben zij landbouw machines uit Engeland laten komen, die zij tegen lagen prijs aan de boeren verhuren, zij stellen voor hen kolen en benzine beschikbaar, enz. In de laatste drie maanden heeft de landbouwdienst van een Engelsch legercorps ia Picardië 12,000 hectaren gronds bebouwd. N. R. Crt. De commaudeerende generaal in het 7e Pruisische legercorps heeft de land bouwers aangemaand hun nog aanwe zigen voorraad haver en ander graan te willen afstaan ten behoeve vau de paarden die aan het front munitie en proviand vervoeren en thans geheel van kracht voeder verstoken zijn. N. R. Crt. In Pruisen wordt op alle voorraden wilgenhout en boomen beslag gelegd. De Russische minister van buiten laudsche zaken heeft een nota aan het Amerikaansche ministerie van buiten- landsche zaken geseind, waarin hij zegt dat de Russische democratie bezield is met een geest van sterke solidariteit met de Vereenigde Staten. Na gezegd ie hebben, dat de Amerikaansche repu bliek trouw is aan haar tradities van vrijheid en de zaak van de coalitie tot verdediging van de gerechtigheid om helsd heeft, vervolgt hij: „Evenals de Vereenigde Staten streeft het bevrijde Rusland geen verovering of baatzuchtige oogmerken na in den tegenwoordigen strijd. De oorlog wordt voortgezet om de vrijheid der naties te verzekeren en een algemeene vrijheid en een duurzamen vrede te bereikenen, die tegen alle latere aanvallen afdoende beschermd is. TV. R. Crt. De steenkoolvoorziening, De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft de volgende circulaire aan de burgemeesters gezonden Ik heb de eer het navolgende onder uw aandacht- te brengen. De toestand van de kolenvoorziening van Nederland blijft bij voortduring zeer moeilijk; de aanvoer van kolen uit het buitenland en de kolenproductie der Limburgsche mijnen zijn tezamen niet in staat, in rpeer dan twee-derde van de behoefte te voorzien. Wordt nu in aanmerking genomen, dat aan verschillende industrieën met het oog op het algemeen belang haar behoefte aan kolen ten volle dient te worden toegewezen, dan springt in het oog, dat de behoefte van de overige industrie en de behoefte aan huisbrand zeer omvangrijk dienen te blijven beperkt, in verband hiermede moeten de gas- eu de electriciteitsbedrijven gas en electrischen stroom uitsluitend zoodanig distribueeren, dat de beperkte productie op de meest economische wijze wordt verbruikt. Dit kan alleen verkregen worden bij toepassing van de navolgende distributieregelen lo. aan gezinnen, die op gas kunnen koken, moet de bij het betrachten van de grootste zuinigheid benoodigde hoe veelheid kookgas in ieder geval worden verstrekt waardoor bereikt wordt, dat, zoo de weersgesteldheid het maar eenigs- zins toelaat, aan die gezinnen tot 1 October a.s. in het algemeen geen vaste braudstoffen ter beschikking behoeven te worden gesteld 2o. het verbruik van gas voor ver lichting dient tot het alleruiterste te worden beperkt, waarby zoover dient te worden gegaan, dat, waar en voor zoover zulks eenigszins mogelijk is, gedurende de maanden Juni en Juli bijkans geheel en in de maanden Augustus en September in sterke mate dit verbruik wordt stopgezet 3o. in het algemeen mag niemand, die verwarmingsgas pleegt te gebruiken, dit door verwarming met vaste brand stoffen vervangen 4o. overal, waar dit in verband met het in voorraad zijn voor de noqdige materialen mogelijk is, wordt de gasver lichting .omgezet in electrische verlich ting aan ieder, die èu over gas-, èn over electrische verlichting beschikt, dient uitsluitend gelegenheid te worden gegeven, van de electrische verlichting gebruik te maken 5o. overal, waar dit in verband met het in voorraad zijn van de noodige materialen mogelijk is, moet de vaste brandstoffen en krachtgas verbruikende industrie aangesloten worden aan het electrische net. Ten einde in de practyk een zoo goed mogelijke doorvoering van bovenstaande regelen te verzekeren, is het noodig lo. dat de distributie van gas en van electrische stroom in onderlingen samen hang en dus onder één centrale leiding plaats vindt 2o. dat voortdurend samenwerking en overleg plaat9 heeft met de Brandstoffen- commissie ter plaatse, opdat èn aan hen, die op gas koken, gedurende de zomer maanden geen vaste brandstof wordt verstrekt, èn de kleinindustrie, welke den benoodigden stroom van het electri- citeitsbedrijt kan ontvangen, dit ook inderdaad ontvangt en daardoor geen vaste brandstof meer noodig heeft. De gasbedrijven, welke na toepassing van deze regelen met de rantsoeneering op 65 pet. niet uitkomen, moeten hiervan mits deugdelijk gemotiveerd, aan de Rijkskolendistributie mededeeling doen, onder opgaven van de suppletoire hoeveelheden, welke zij behoeven. De Rijkskolendistributie zal dan het noodige doen, om in een grooter kolenverbruik ten gevolge van een gemotiveerd hoogere gasafgifte te voorzien. Hetzelfde geldt omtrent de electrici teitsbedrijven, welke, in verband met de uitbreiding van hun debiet, meer kolen mochten noodig hebben. N. R. Crt. GU zult niet stelen „Knoeien met belastingaangifte isgeen zonde." Bestelen van de overheid is geen stelen „Ziedaar twee stelregelszegt De Rotterdammer, „welke maar al te velen die op den naam van eerbaar burger prijs stellen in practijk brengen." En dan wijst het blad op een merk waardig feit. „Op de lijsten welke vanwege de brandstoffendistributie-bureaux ter in vulling zijn verzonden komt a.t. de vraag voorHoeveel haardsteden hebt gy welke ook by de aanvragen voor de personeele belasting gedaan wordt. Geconstateerd wordt dat deze vragen door velen op heel verschillende wijze zijn beantwoord. Zoo kwamen te Delft van dezelfde personen de volgende antwoorden in. Haardsteden. Brandstofifenbureau. Pers. belasting. 4 0 3 1 8 1 10 5 14 5 Beide lijsten zijn natuurlijk naar waarheid opgemaakt en onderteekend. Gy zult niet stelen Maar stelen is tegenwoordig geen zonde en geen oneerbare daad meer. De heer J. B., kapitein bij de veren te Rotterdam, heeft dezen winter kolen ontvreemd uit den voorraad, welke de gemeente hem onder beheer had ge geven. Op zulk een misdrijf staat ontslag. De gemeente echter had medelijden met den "man, die 27 jaren in dienst was, en strafte hem alleen met terug zetting in rang.

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 1