I Zoete en zure Appelei Advertentien. H. H. Vlassers en Landbouwers Firma P. H. Veenhuizen, Axel Dhr. Wolfert acht het gewenscht ook de voorwaarde te stellen dat dit ten laste van Van Dixboorn komt. Er wordt dus besloten om den grond nog niet te effenen, maar in ieder geval punt 1 der voorwaarden aan te houden n.l. een verharden toegangsweg aanbrengen ten koste van adressant. Dhr. Wolfert vraagt wanheer de ruiling ingaat De Voorz.na de goedkeuring van Ged. Staten kan de acte gepasseerd worden. Dhr. Oggel vraagt hoelang de pacht loopt van het paaraenkerkhot. Na onderzoek blijkt dat deze eindigt den len Januari 1918. Dhr. Kruijsse maakt nog de opmerking dat het wenschelijk is dat de waterlei ding aan de gemeente blijft, waarom hij voorstelt in de voorwaarden op te nemen, dat de afwatering plaats zal hebben op de bestaande wijze. Besloten wordt tot ruiling over te gaan onder de volgende voorwaarden Adressant is verplichtlo. naar het nieuwfr^perceel een verharden toegangs weg te maken ter breedte van 9 M. 2o. Een afrastering tusschen de beide eigendommen te maken ten genoege van B. en W. 3o. De boomen over te nemen tegen de geschatte waarde van 7 per stuk. 4o. Ten genoege van B. en W. de afwatering te doen plaats hebben op de bestaande wijze. 5o. Eveneens ten genoege van het Dag. Bestuur een dam of toegangsweg te maken naar het nieuwe perceel bij de begraafplaats. 6o. de kosten te betalen/ vap de ruiling. De Voorz. hoopt dat nu dhr. Van Dixhoorn op de voorwaarden in zal gaan ot anders zou hij maar willen voorstellen de zaak als afgehandeld te beschouwen. Dhr. Oggel bespreekt nog of het wenschelyk zou zijn eene slachtplaats op het nieuwe perceel aan te brengen, andere leden denken dat daar zoo noodig vóór op den wal wel een plekje xal gevonden worden. VII. Verzoekschrift van E. A. J. van den Berg om aan hem een stukje grond van de gemeente in pacht af te staan, en af te mogen heinen in de richting van de rooilijn. Hij vraagt dit tegen 1 per jaar in huur te mogen hebben. De Raad machtigt B. en W. dat stukje grond voor een jaar tot 31 Dec. 1917 aan Van den Berg te verhurgn voor 1 per jaar, mits het door den huurder afgerasterd worde ten genoege van het Dagel. Bestuur. VIII. Verzoekschrift van C M. van Leeuwen te Axel om ontheffing van art. 5 der Bouwverordening. De Voorz. zegt dat het hier de ver bouwing van eene woning geldt gelegen aan eene straat die niet verhard is, en daarvoor in geen geval toestemming kan worden verleend. Hij stelt namens B. en W. voor afwijzend te beschikken M. a. s. wordt daartoe besloten. IX. Verzoekschrift van A. Sommeijer e. a. ie Axel om op 't Zoute Spui gelegenheid te geven bons te verkrijgen tot bekoming van levensbehoeften. De Voorz. stelt namens B. en W. voor hier niet op in te gaan. Vooreerst bestaat daar geen gelegenheid om een bureau te vestigen, en wanneer we voor Spui zoo iets in 't leven zouden roepen, moeten we dat ook voor de andere buitenwijken doen, wel kunnen we op die wijken zooveel mogelijk publicaties doen aanplakken. Dhr. Oggel vraagt of het toch niet mogelijk zou zijn om daar voor een paar uren zitting te doen houden. Dhr. Kruijsse zegt dat er tegenwoordig geen bons meer uitgegeven worden, de menschen zijn allemaal in het bezit van kaarten, die zoowtft voör een maand of 5 geldig zijn. B. en W. willen het de menschen zoo gemakkelijk mogelijk maken, wanneer ze b.v. van Spui een briefje schrijven aan het distri1 utie- bureau in Axel fian kunnen de kaarten hun worden toegezonden, dat geschiedt toch portvrij. Z. b. s. wordt besloten aan adressanten kennis te geven in den geest van het door den heer Kruijsse gesprokene. X. Brief van dhr. Ch. Cappon te Axel om verandering te brengen in den toestand zijner weide. Adressant geeft te kennen nogmaals met een klacht zich tot de gemeente te wenden ten einde verbetering te krijgen iö den waterafvoer van Boutjesputten. Hij zegt dat het nog altijd onder water staat, terwijl hij veel schade heeft van den Noordpolder. De Voorz. zegt nog geen verdere mededeeling te kunnen doen, daar de gemeente over deze kwestie nog altijd in correspondentie is met den Noord polder. Dhr. Oggel beveelt aan een beetje baast te maken met de onderhandelin gen, omdat de toestand daar nog al erg is. De Voorz. zegt er ook al eens geweest te zijn, dat het niet zoo erg was, maar zal toch zoodra het antwoord van den polder ingekomen is, direct aan de zaak zijn( aandacht wijden. Dhr. De Fejjter deelt mede dat ieder oogenblik de begrooting van den polder thuis kan komen. XI. Verzoekschrift van dhr. F. van Hoeve om afwijking van art. 7 en 8 der Bouwverordening. Adressant verzocht om voor zijne woning in de Noordstraat 6 stuks hardsteenen palen te mogen plaatsen met ijzeren kettingen verbonden. Het rapport van den gemeente-opzichter luidt dat zijnerzijds geen bezwaar bestaat tegen inwilliging. a. s. wordt besloten het verzoek toe te staan. Omvraag. Dhr. Oggel vraagt of er in dezen tijd, nu er gas moet bezuinigd worden, nieuwe aansluitingen aan de gasfabriek mogen gedaan worden. De Voorz. zegt dat het in de laatste weken gebeurd is dat nieuwe aanslui tingen zijn gedaan, hoewel dit door den gasdirecteur is bewerkstelligd, zonder hiervan kennis te geven aan het Dag. Bestuur en ook aan de gascommissie. Het is bekend, dat iemand die voorheen tegen aansluiting was, nu door petro- leumnood gedwongen, zich bij de fabriek liet aansluiten. Terecht waren er menschen die vaff begin at aangesloten waren, en die nu moeten bezuinigen, die daarover klaagden. Wenschelijk was het wel geweest dat, eer de Direc teur een nieuwe aansloot hiervan eerst kennis te geven aan de gascommissie en ook aan het Dag. Bestuur, maar dit laatste wist van de aansluitingen niets at, en kon het derhalve niet voorkomen. Dhr. Lamaltre is van meening dat het onbillijk is- den Directeur alleen de schuld daarvan te geven. Immers toen de gasfabriek in werking is gesteld, had iedereen die wou, gelegenheid om aan te sluiten, en daar is tot op heden nog geen wijziging ingebracht. Om daar verandering in te brengen zou er dus door den Raad een besluit moeten worden genomen, dat er voorloopig geen aansluiting meer kan verkregen worden. Dhr. Lamaïtre gelooft, wanneer de Directeur order krijgt geen aansluitin gen meer te maken, hij het dan ook wel laten zal. De Voorz. beweert, dat de Directeur er toch wel kennis van had kunnen geven, hij zegt dat hem (voorz.) het verwijt gedaan werd dat een persoon, die vroeger absoluut van aansluiting niet wilde weten, thans aansluit ter wijl een ander bezuinigen moet. Dhr. Van Driel zegt, dat er menschen zijn, die vroeger niet hebben kunnen aansluiten, maar die nu een nieuw huis gebouwd hebben, zooals Frans van i Hoeve, zulke menscheu kunnen toch I moeilijk geweigerd worden voor aan sluiting. Dhr. Oggel zegt, dat daar vroeger I ook wel gas geweest zal zijn. Hij zegt ook, dat het een moeilijke zaak is, men kan de menscheu niet in donker laten zitten. Dhr. De Feijter vreest, dat veel aan sluitingen ook tot gevolg zou kunnen hebben, dat de kolenaanvoer stop gezet werd. De Voorz. kegt, dat in Hulst er ook geen toestemming voor wordt verleend. Dhr. Kruijsse zegt dat de. Regeering in overweging geeft zooveel mogelijk kookgas te gebruiken, hetgeen blijkt uit eene advertentie in de Midd. Courant. Dhr. Lamaltre zou willen zien stop zetten of anders iedereen, permissie te geven om aan te sluiten. Een besluit hieromtrent wordt niet genomen. Dhr. Lamaltre vraagt of er dit jaar in Axel kermis zal gehouden worden. De Voorz. zegt een onderhoud te hebben gehad met den Militairen Com mandant, én deze blijft het standpunt van verleden jaar innemen dat in Zeeuwsch-Ylaanderen in den huidigen toestand geen kermissen mógen plaats hebben. Ten opzichte van het houden van dansmuziek stelt hij er prijs op om in deze vergadering zijne houcling te verdedigen. Hij zegt dat hem te'n laste gelegd is hoe het mogelijk is, om in tyden, waarin ieder door broodkaarten, kolenbons e. d. op rantsoen wordt ge steld, vergunning te geven tot het houden van braspartijen. Vooral over de ver gunning tot dansen met de Paaschdagen is er nog al veel over hem gesproken. Hij wenscht dat verwijt niet te aanvaar den, en wil er hen, die het niet begrijpen op wijzen, dat er eene verordening bestaat, welke die vergunning geeft en niet de Burgemeester. En zoolang de militaire macht in deze niet ingrijpt en het houden van dansmuziek verbiedt, moet de verordening worden uitgevoerd, en zal er dus met Pinksteren weer gelegenheid zijn tot het houden van dansmuziek krachtens de Politieveror dening. Daar niemand meer het woord ver langt wordt de zitting gesloten. Dinsdag slaagde te Middelburg: A voor het onderwijzers examen, mejuffr, A. G. de Vries van Zaamslag. Woensdag slaagde de heer P. StoutPur8eü hamer van Philippine. j[ i Bij de Dinsdag te Sluis gehoudei/ uui erkiezing van een lid van de StateL jjij van Zeeland in dit district is bij enkele bestei candidaatstelling gekozen de heer J. Airing Neeteson te IJzend ke (vrijz.) oud lil der Staten. "e Tori AXEL, 11 Mei 1917. Dinsdagavond omstreeks 10 uur was er op het terrein der vlasfabriek van den heer P. van Langevelde, nabij het station, een stapel balen, welke gevuld waren met leemen (vlasafval), door onbekende oorzaak in brand geraakt. Door de spoedige hulp van den maré- chausseé Dreve, (die daar toevallig passeerde en den brand ontdekte) en van twee aldaar in de buurt wonende personen die direet gewaarschuwd werden, was men na verloop van een half uur het vuur volkomen meester. Ware de brand niet spoedig ontdekt geworden, de gevolgen waren dan niet te overzien geweest, daar het vuur weldra de in de onmiddellijke nabijheid staande bergplaatsen en stapels vla3 zou aangetast hebben. De heer Van Langevelde, die in middels geroepen was, kwam ter plaatse toen alle gevaar reeds was geweken en kon dê voldoening smaken zijn tabriek nog behoüden te zien. De materiëele schade is zeer gering. Met ingang van 7 Mei zijn ver plaatstde wachtmeester der marè- chausseé J. C.;de Bruin van Axel naar Gemert en de wachtmeester J. Dane van Roosendaal naar Axel. De wachtmeester Deurloo, die hier tijdelijk gedetacheerd was, .is weder naar Hontenisse vertrokken. Met ingang van 16 dezer is de rijks-ambtenaar A. J. Olijslager ver plaatst van Zuiddorpe naar Barne- veld (Geld.) Tot commissarissen der N. V. Middenstands Credietbank voor Ter Neuzen en Omstreken, werden 'in de Woensdag gehouden algemeene ver gadering benoemd de heeren A. E. C. Kruysse van Axel en M. Wauters van Sas van Gent. Zondag 13 Mei 1917. Ned. Herv. Kerk. Voorm 9Va ur« Nam. 2 ure PREDIKBEURTEN TE AXEL; -4 de 1 misl cent Ds. J. B. T. Hugenholl met Ds. J. B. T. Hugenhol» 37 S Gereformeerde Kerk. diai Gebouw Kerkdreef. aan Voorm. 9'/j ure Cand. C. KoppeDaal 300 (van Stad aan 't Haringvlief JlEr Nam. 2 ure Ds. A. Thielen. i Gebouw Stationstraat. Voorm. 9'/2 ure Ds. A. Thielen. I wijze Nam. 2 ure Cand. C. Koppenaal. LmeeE Gereformeerde Gemeente. Inliet Voorm. 97s ure Ds. J. R. van Oordt Pn ®el Nam. 2 ure ,s Av. 57a ure Ds. J. R. van Oordt. Ds. J. R. van Oordt. Telegrafisch Weerbericht van het Kon. Ned. Meteorol. Institu» te De Bilt (bij Utrecht). Verwachting tot den avond vai Zaterdag 12 Mei Zwakke tot matige winden, mee» uit Oostelijke en Zuidelijke richtingea Half- tot zwaarbewolkttoenemend! kans op regen of onweer. Aanvankelffl warmer. I Het BESTUUR van dei w polder BEOOSTENBLIJ BEj\ NOORDEN, maakt bekend 1. dat de gewone jaarlijksche vei gadering van Ingelanden zal word» gehouden Dinsdag 22 Mei 1917- des voormiddags half elf uur, in hs£ ff hótel Het Gulden Vlies" te Axel. 1% 2. dat de rekening en verantwoofl ding over 1916/17 en de begrootinj Rei voor 1917/18 met de memorie tot tm inl; lichting, gedurende acht dagen vófcnorgf en na de vaststelling ten kantore va: Xei den Ontvanger-Griffier ter inzage zulley i r e 3. dat van bovengenoemde stukke!. afschriften te bekomen zijn tegen bffgMK taling der kosten. (1^ Het Bestuur voornoemd, M. W. KOSTER, Dijkgraaf. I M. A. E. C. KRUYSSE, Ontv.-Griffiei. Axel, 10 Mei 1917. gev worden verzocht hun voorraai vlas geroot zoowel als ongerooi op te geven, op ZATERDAC 12 MEI aan een van onderget teekenden. Het is een spoedeischendf zaak van het grootste gewicht voor landbouw en vlasserij. F. DEKKER, Voorz. Axel. H. ZEGERS, wnd. Secj stukjes en schijfjes.

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2