No. II. Zaterdag 12 Mei 1917. 33e Jaar4. I^i 'Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen F. DIËLEMAX, AXEL Woningnood. Gemeenteraad van Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Voor Belgiï 80 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groots letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrfldagnaniiddag EEN ure. 3 Daar is in onzen tijd allerhande gebrek; gebrek, dat vaak zoo nijpend _is, dat men zelfs van nood kan spreken. 'Zoo hoort men schier overal de klachtIn onze Gemeente heerscht woningnood. Op velen, en vooral op hen, die alleen haar gevoel hebben voor hetgeeu ze Eelt moeten ontberen, maakt die woning- bood niet al te veel indruk. Nu is ■ongersnood zeer zeker iets, wat meer tot het gemoed spreekt dan woningnood. Toch schatte men de beteekenis van woningnood niet gering. Een ordente lijke woning is immers mee een van de eerste levensbehoeften van den rnensch. Wie zal de geestelijke en lichamelijke ruïnes teekenen, welke (mtstaan zijn door gebrek aan een geschikte woning? Ontegenzeggelijk fcijn de toestanden te dezen opzichte in de groote steden het ergst. Maar bok in de kleinere gemeenten-en op het platteland waren en zijn er krotten, waarin onze landbouwers niet gaarne Juin vee zouden stallen, doch die in piiddels moeten dienen tot woningen voor menschen. I Geen wonder, dan ook, dat de Regee ring haar maatregelen nam en door een Woningwet aan dit euvel paal en tperk stelde. Vele onverklaarbaar be- igwoonde woningen werden tot heil der jbewoners onbewoonbaar verklaard. —■Maar daarmede was men er natuurlijk 1 .(niet. De bewoners moesten een ander •-"[onderdak hebben. En om daaraan nu (tegemoet te komen, riep de Regeering [bepalingen in het leven, welke de [oprichting van z.g. Woningbouwver teenigingen als gevolg moesten hebben. s Belangstellenden kunnen, zoo ze Bouw- b) (veieenigingen oprichten, die voldoen aan zekere voorwaarden, in de Woning- [wet en het Koninklijk Besluit tot uit- (voering daarvan gesteld en zijn toege laten bij Koninklijk Besluit als uit- l2,1|sluitend werkzaam in het belang van 1 [verbetering der Volkshuisvesting voor deze Vereeniging steun van de overheid •ontvangen, waarvan de belangrijkste [vorm is, dat geld op voordeeligef wijze iter beschikking wordt gesteld. Het Rijk geeft de voor aankoop van [grond en den bouw der woningen [noodige kapitalen echter niet recht- [streeks aan de Vereenigingen. Deze moeten zich daartoe tot den Raad der 7,0®Gemeente, waarin ze werkzaam zijn, ''3 wenden, terwijl het Rijk dan het volle g'2 bedrag van het voorschot weer aan j de Gemeente verstrekt. De bedoeling hiervan is duidelijk. Meer dan het I Rijk, is de Gemeente bevoegd, een oordeel uit te spreken over het nut der Vereeniging, de geschiktheid van v,haar Bestuur en de behartiging van Jallerlei belangen van plaatselijken aard. a nsl De Woningvereenigingen staan dan ook snl 0Q(^er zeer nauwe controle van het Ge- 8-3®| meente-Bestuur. Zoo moeten aan het 8.4o| oordeel van het Gemeente-Bestuur boot| worden onderworpen de bestekken, I voorwaarden en wijze van aanbesteding v*n| der te stichten woningen, zoomede de detailteekeningenzal de uitvoering gedurende den geheelen bouw moeten geschieden volgens de aanwijzingen van het Gemeente Bestuur en onder toezicht van een door Burgemeester en Wethouders te benoemen Opzichter; worden de rooilijnen door of vanwege B. W. aangewezen; moet de Ver eeniging de woningen behoorlijk onder houden en tegen brandschade ver zekeren, een en ander ten genoege van het Gemeente-Bestuur moeten de huur tarieven aan de goedkeuring van B. W. worden onderworpenzal de instelling zich, w;at haar finantiëel beheer en boekhouding betrelt, te stellen hebben onder een door B. &W. voldoende geacht wordend deskundig toezichtheeft het Gemeente-Bestuur steeds het recht zich van den goeden toestand der woningen te overtuigen. Kortom, de contróle van het Ge meente-Bestuur over de Woningbouw- vereenigingen is compleet. Achteruit gang der eigendommen tengevolge van wanbeheer der Woningbouwvereeniging is dus buitengesloten. Bovendien bepaalt de desbetreffende wet, dat het Bestuur der Woningbouw verenigingen aan de Gemeente het recht van voorkeur moet geven van een zeker aantal woningen ten behoeve van haar beambten en werklieden. Gelijk men ziet, is alles op flinke leest geschoeid. Het Rijk is gedekt door het benoodigde kapitaal aan de Gemeente te leeuen, terwijl de Ge meente, uit hoofde van haar groot zeggenschap in de handelingen der Woningbouwvereeniging en haar voort durende scherpe controle evenmin risico loopt. Deze vorm van staatszorg kan men ongetwijfeld niet anders dan hoogelijk waardeereü. Ze wordt dan ook gewaardeerd. Schier elke week kan men in de dag bladen lijsten lezen van Vereenigingen tot verbetering van Volkshuisvesting, die werden opgericht en van voorschot ten, die aan de betrokken Gemeenten van Rijkswege werden verstrekt. Ook in onze Gemeente is verleden jaar een dergelijke Vereeniging gesticht. Ongetwijfeld geen luxe. De Gezond-- heids-Commissie heeft ook hier ver scheidene woningen van het etiket „onbewoonbaar verklaard" moeten voor zien. En vermoedelijk zou ze haar lijstje wel reeds verder hebben afge werkt, indien er niet zoo groote nood aan woningen was. Die woningnood bestaat reeds enkele jaren, maar is in den laatsteD tijd nog beduidend toege nomen. Onze Gemeente is als het ware bekend geraakt opi haar wouin_ nood. Moet niet zelfs de Burgemeester van Axel elders een woning zoeken? En wie kent niet de noodwoningen, waarin verschillende onzer gemeente naren, bij gebrek aan beter, schier in letterlijken zin moeten „inkruipen Het woningvraagstuk in onze Gemeente dringt om een spoedige oplossing. Het is een gemeentelijk belang. Niet alleen, omdat de menschen, die zich nu zoo ongelukkig moeten behelpen, geholpen dienen te worden, maar ook, omdat verschillende ondernemingen, juist door het gebrek aan woningen, geen of geen geschikt personeel kunnen krijgen. De woningnood staat daardoor de uitbrei ding onzer Gemeente en den bloei der daarin gevestigde en zich ontwikkelende bedrijven in den weg. De Vereeniging tot verbetering van de Volkshuisvesting alhier is thans ijverig bezig plannen in gereedheid te brengen om aan dit euvel tegemoet te komen. Ze wil beginnen een aè-ntal eenvoudige woningen te stichten en zal zich daartoe binnenkort tot den Gemeenteraad richten om diens mede werking te vragen in den zin als hier- voren in den breede is omschreven. De Vereeniging is er wed. wan overtuigd, dat de Raad, meer dan wie ook, den nood zijner Gemeente, kennende en betreurende, deze pogingen toejuicht en plaats zal nemen in den stoet van Gemeente-Besturen in ons Vaderland, die optrekken om den nood, die voor namelijk den werkman nijpt, maar ten slotte toch ook een gemeenschappelijk belang is, te lenigen en op te heffen. De moeilijke tijdsomstandigheden hebben de plannen van het Bestuur niet weinig gedwarsboomd. Maar de bezwaren zijn nu, niet het minst door de jongste schikkingen, welke de Re geering ten opzichte dezer Bouwver- eenigingen trof, grootendeels opgelost. Van verschillende kanten bereiken het Bestuur noodkreten. Ons antwoord is: „Hebt nog1 een weinig geduld; binnen enkele maafftien hopen wij, met den steun van het Gemeente-Be stuur; den ergsten nood gelenigd te hebben." Axel, 9 Mei 1917. J. P. KOGELER, Secretaris der Ver. tot Verb, der Volkshuisvesting. Zitting van 8 Mei 1917. Tegenwoordig de heeren Lamaïtre, Kruijsse,Van Driel, Oggel, De Feijter en Wolfort. Afwezig de heeren F. Dekker, Dieleman, P. Dekker en Smies. Eene vacature. Voorz. dhr. L. J. den Hollander, Secretaris dhr. J. A. van Vessem. Daar de notulen van de vorige ver gadering nog"niet gereed zijn wordt het arresteeren daarvan tot een volgende zitting uitgesteld. L Mededeeling ingekomen stukken. Missive van Ged. Staten houdende goedkeuring eener af-en overschrijving in de begrooting van 1916. b. Idem houdende terugzending van een exemplaar der door hen goedge keurde begrooting voor 1917. Idem houdende goedkeuring van de verordening regelende het beperkt gebruik van gas- en steenkolen. d. Idem houdende goedkeuring van het raadsbesluit betreffende het sluiten eener geldleening. e. Verzoekschrift van de erven Jac. de Pooter te Axel om den grond, welke zij in c\jns in gebruik hebben, in eigendom te verkrijgen. Adressanten vernemen, dat de kosten bedragen 28.75, welk bedrag zij genegen zijn te betalen, benevens de kosten der akte. De Voorz. stelt voor dit verzoek in handen te stellen van B. en Weth. waartoe m. a. s. wordt besloten. II. Eene wijziging in de begrooting van algem. Burgerl. armbestuur wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. Dhr. De Feijter bleef als lid van dat Bestuur buiten stemming. III. Wijziging gemeentebegrooting over 1916. Met algemeene stemmen goedgekeurd. IV. Wijzigen gemeentebegrooting voor 1917. Eveneens met algemeene stemmen goedgekeurd. V. Voorstel van B. en W. verkoop gemeentegrond aasa den heer J. de Kraker. Was ingekomen een adres van de Kraker voornoemd dat hij genegen is om de grond in kwestie van de gemeente te koopen voor 2.per c.A. De Voorz. deelt mede dat de gewone publicatie heeft plaats gehad, en geene bezwaren zijn ingediend tegen de ont trekking aan den publieken dienst. Hij stelt daarom namens B. en W. voor den grond aan den publieken dienst te onttrekken en in koop af te staan aan adressant. Met algem. stemmen wordt besloten den grond te verkoopen voor 2 per c.A. VI. Als voren ruiling gemeentegrond met dhr. Ph. J. van Dixhoorn. De Voorz. zegt dat dit punt reeds meermalen ter tafel is geweest. Er is reeds een besluit genomen om tot ruiling over te gaan, en dit was ook reeds goedgekeurd door Ged. Staten, maar toen is dhr. van Dixhoorn weer met een ander voorstel gekomen, en daar door is in gebreke gebleven de acte op te maken. Adressant stelde n.l. voor om een strook grond te geven aan het einde van de begraafplaats, wat naar spr. mepning belangrijk voor de gemeen te kan worden met het oog op een eventueele uitbreiding daarvan. De leden zijn in de gelegenheid geweest om de -toestand aldaar op te nemen, en aan de hand van de door den gem. opzichter gemaakte teekening zullen ze zich wel goed de ruiling kunnen voorstellen, tlij vraagt wie hierover het woord wenscht. Dhr. Woltert zou gaarne zien dat de grond op zulk eene manier werd afge scheiden dat Dixhoorn niet meer over gemeentegrond het zijne kan bereiken door afsluiting met een hek, en aan de begraafplaats op het nieuwe perceel ook een dam laten leggen, alles ten laste van dhr. Van Dixhoorn. Dhr. Oggel dacht dat het de bedoeling was om dé wal at te graven en te rioleeren. De Voorz. zegt dat zulks aanvankelijk ook het plan was maar dat er voorloopig maar volstaan zal worden met buizen te leggen.

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 1