'So. 9. Jl [EL Zaterdag 1017 33e «laarff. ws- en Advertentieblad voor Zeen wsch-V laan der en. F. Dl EL EM AA, :1de Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Centfranco per post 70 Cent. Voor België 80 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER A X E L ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor .eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franot) ingewacht, ui terlij tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag EEN ure. De ramp van Zierikzee. m. luitingei jks 6,35 b) 7,05 5,45d) 5,05 tot 12, lie j,58 8,1 De correspondent van de M. Crt. meldt oog de volgende bijzonderheden over het lezoek van den vlieger boven Zierikzee De schrik en beroering, die Zondagnacht m half drie in de stad teweeg gebracht erden door die helsche bommen, zijn iet te beschrijven. Boem,... boem,... eweldige slagen, vergezeld van lichtstra n deden de bewoners het bed uitspringen ie, slaapdronken nog, eerst bij het olgend ontploffen pas goed begrepen wat ir gebeurde. Toen ik mijn raam opschoof, oorde ik het snorren van den onverlaat, maar zag niets, waarop ik mij kleedde en jaar de Haven begaf, waarin Westelijke lichting de machine, aan het geluid te ooren, vefdween. Menschen metontstelde tezichten kwamen de huizen uitgeloopen, raak geheel van streek, om te vragen at er aan de hand was. Al spoedig wam er meerder geloop, ook van ewoners uit de straten, waar de ongeval- cd het ergst zijn. Allereerst vernam ik an de Venkelstraat en overtuigde me, at daar ruiten eu ramen volop zijo Dgedrukt. Maar erger was het iu de olgende straat, de Molenstraat, gesteld, aar heerschte een groote verwarring, die erschrikkelijk was om aan te zien. Van e door elkander loopeude bewoners, Versuft door den schrik, hadden enkelen iich een weg naar buiten moeten banen, e heerschende duisternis en het feit, dat enkele familieleden vermist wareo, maakte de beroering nog grooter. De itraat was voor een deel versperd, het was één glasmassa, balken en puin. Op een pakhuis in die straat is een bom erecht gekomen, alom vernieling teweeg- jrengend. Een hit, die daar gestald was, 'deef ongedeerd en werd met veel moeite >uiten gebracht. Zoo sterk is daar de sxplosie geweest, dat het huis naast het pakhuis is ingestort. Deuren en vensters sijn als het ware weggeveegd, evenals dakeD. Van brand was toen nog niets bemerken, doch enkele oogenblikken ater laaide het vuur op. Twee oude menschjes, gezusters Douw, die naast het lakhuis wonen, werden door het flinke optreden van Romuiens gered. Daarnaast stond een huis, nu een ruïne, waar een gezin van 10 personen huisde, waarvan gelukkig niemand letsel bekwam. Inmiddels waren militairen verschenen, terwijl burgerlijke autoriteiten reeds spoedig ter plaatse mede aanwezig waren. en order luidde, dat van stukken metaal, die mogelijk gevonden zouden worden, nnis moest worden gegeven. Den brand was men gelukkig spoedig meester. Men kreeg thans weer deuzelfdeu ndruk als in den vluchtelingentijd. jlmmers verscheidene woningen waren (onbewoonbaar en nu zag men mannen vrouwen, soms met kinderen aan de hand, beladen met het allernoodigste tn. 6.3Underdak gaau zoeken bij anderen. 8 ^er(^er gaande trof ons de verwoesting, Jie aan de slagerij en woning van Mays 8,4 s toegebracht, alsmede aan woningen de bool'aarnevens. In het Lange Groendal ivcneens verwoesting van ruiten en trek v«i amen, terwijl daar het kolenpakhuis 'an Luik danig heeft geleden. Maar dan komt pas het afgrijselijke in de Verbornebuertstraat. Daar werd hulp geroepen door de dochter van Smits vooi haar moeder, die onder de puinhoopen lagde vader had zich langs de zolder zijde weten te redden. Toegesnelden hadden het geluk de vrouw schijnbaar ongedeerd te voorschijn te brengen. In die buurt waren echter ook de slachtoffers gevallen, wier lichamen uit elkaar geslagen wareu, zoodat de ledematen meters ver weg vlogen. Men vond daar de lijken van Leydekkers, zijn vrouw en hun pleegkind. Afgrijselijk moet het zien daarvan geweest zijn. Door militairen zijn de lijken spoedig weggevoerd. De stoffelijke schade is hier geweldig. De gassen, die bij het ÏDslaan van den bom vrij kwamen, deden de nabijwoneudeu bijna stikken. Karsteil en Capellestraat dragen even eens de sporen van den aanslag en ook de Zoutkeet. Maar ook op de Oude Haven hebben vele huizen geleden, o. a. die van de heeren Stoop, Prakke, mr. Bakker, Polvliet en Schüssler. Het ergst wel dat van den heer'Polvliet. Daar is (binnen de stad) de eerste bom gevallen, waarvan het gevolg was dat het dak zoo goed als afgerukt is. De stukken metaal lagen in der kinderen slaapkamer. Een bed, dat beslapen was, is als 't ware doorzeefd met stukjes koper. Hoe dat alles daar zonder ongelukken afgeloopen is, mag wel een wonder heeten. Niet veel verder is no. 2 in den tuin van den heer Biermasz terecht gekomen, ontzaglijk veel schade aanrichtend bij dezen eu anderen in de buurt; no. 3 viel in de Verboruebuurtstraat met het boven omschreven, noodlottig gevolg en no. 4 in de Molenstraat. Bij de gasfabriek en de Zoutkeet sehijneu eveneens bommen geworpen te zijn, waarvan een iu 't water terecht moet gekomen zijn. Vele menschen uit omliggende plaatsen kwamen een kijkje nemen. Een medewerker van de M. crt. die zich Maandag te Zierikzee bevond, sc h ij ft nog Mijn eerste bezoek gold het geheel in puin liggende huis van de familie Leydekkers, die zoo treurig aan haar einde kwam. De plaatsen werden mij gewezeu, waar de lijken van man en vrouw zijn gevonden en daaruit bleek de geweldige uitwerking van de juist iu de alkoot, die dienst deed als slaapvertrek, gevallen bom. Toevalligerwijze had Leydekkers Zon dag nog gezegd, dat wij toch nog al gelukkig van den oorlog afkomen. Hij zal toen niet vermoed hebben, dat hij zelf reeds zoo spoedig als slachtoffer van dezen oorlog zou vallen. In het huis naast dat van de gedoode slachtoffers, moesten de bewoners zich kruipende van onder het ingestorte dak uit redden. De Molenstraat levert wel den meest troostloozen aanblik op. De kleine lage huisjes, waar de armoedige bewoners zateu te kijken achter hunne ruitlooze ramen, de tallooze kapotte daken maken een tragischen indruk. In het midden dezer straat heeft de brand gewoed, en men moest daar klauteren over den puinhoop der omgetrokken muren van de verbrande perceelen. In de verdere straten, die Daar de Oude Haven leidden, viel mijn oog telkens op gebroken of pas nieuw ingezette ruiten, op verdwenen dakpannen, ap gedeeltelijk reeds herstelde daken. Op de Oude Haven zelf was de ruïne ook zeer grootbij de woningen van den kantonrechter mr. Bakker en van mi. Polvliet ziet men door het dak heen. In eerstgenoemde woning drong een ons getoond stukje van een bom door een groot deel van het huis heen, kwam eindelijk in een linnenkast, ging door het linneugoed heen en kwam ten slotte in de onderlade der kast terecht. Bij mr. Polvliet, op wiens huis een bom viel, is het kind licht gewond, doch overigens bleef de familie ongedeerdde zoldertrap in dit perceél bestaat nog maar uit twee planken. De ergste ruïne is hier echter aan de achterzijde der woningen waar te nemen. Zwaar leed het huis van notaris Biermasz, waar in den tuin een bom eeD groot gat in den grond sloeg. Hier bleef geen ruit heeldfeuren werden ontzet, het tuinhuis is geheel verdwenen en alleen stukken hout bleven overin den muur zijn tal van putten. Niet minder zwaar getroffen is de woning vao den heer Mulock Houwer. Ook hier is aan de achterzijde geen ruit heeliu een der kamers lag het glas overal verspreidschilderijen aan den muur waren omgekeerd, maar wonder boven wonder het porselein op de kast en aan den wand bleef ongeschonden. Verder in huis zijn deuren stuk geslagen deurposteu ontzet. Een raampje kwam met kozijn en al naar beneden het glas bleef heel Iu de voorkamer van dezelfde woning, welke zeer diep is, sloegen twee flesschen tegen elkaar, zoodat de inhoud door de kast heen liep. Wij zouden zoo door kpnnen gaau en mededeelen, dat aan de woning van den directeur der gasfabriek geen ruit uoch vooy, uoch achter heel bleef, maar uit bovenstaande bijzonderheden zullen de lezers zich reeds een klein denkbeeld kunnen vormeD van het droeve tooneel, dat wij hebben, aanschouwd. Dinsdagnacht heeft men van uit Zierik zee weder luchtbezoekers en lichtstralen waargenomen en dit was aanleiding om een deel der bewouers te wekken en hen te zeggen zich gereed te houden om te kunnen vluchten en de gasleidingen at te sluiten. Gelukkig is de nacht echter rustig voorby gegaau. Reeds is men hier en daar met voor* loopige herstellingen begonnen; bij dit herstellingswerk verrichten o. a. de soldaten uitstekende medewerking. Ver schillende hunner zijn aan het inzetten vau ruiten of het herstellen van daken bozig of dragen de materialeu aan eer echter alles hersteld is zal er nog iieel wat water door de Ooster-Schelde vloeien. Ik verliet Zierikzee met een nieuwen indruk van het vreeselijke van het wereldgebeuren eu den hartgrondigeu wensch, dat Nederland vopr een deelname aan den oorlog gespaard moge blijven; want als dit niet het geval is, dan zal het gebeurde te Zierikzee in het niet vallen bij hetgeen ons nog te wachten staat. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd de bezorgdheid te Zierikzee voor een nieuwen komst van vliegers gewekt door dezelfde twee sterke lichten, hoog in de lucht, die ook te Middelburg telkens zichtbaar waren, tijdeos het geveght bij den vliegeraanval op Zeebrugge, en die waarschijnlijk, blijkens hun vaste plaats, afkomstig waren van luchtballons. Men kon die twee lichten vau uit Zierikzee waarnemen van af de Haven, bewesten het licht van het Havenhoofd. Ze werden aangezien voor lichten van vliegtuigen of van een luchtschip, en het rumoer der schoten, en het flikkeren van de springende granaten bracht menigeen iu zorg. Wacht maar, zoo werd geredeneerd, als de maan maar eens oDder is, dan zul je zien hetgeen tengevolge had dat van slapen bij velen weer weinig is gekomen. Eerst liever de maan onder laten gaan. Er werd wat gewandeld of gezeteD tot pl.m. half 3 uur. Toen kwam men tot de conclusie dat alles weer veilig was. Het bezoek Maandag en Dinsdag aaD de plaatsen des onheils is verbazend groot geweest. Niet alleen van het eiland, maar ver van daarbuiten kwam men kijken. De militaire commandant van Schouwen en Duiveland, de heer Louwerse, deelde aan een verslaggeefster van het Hand. mee, dat noch omtrent de nationaliteit, noch omtrent de wijze waarop de machine koerste, ook maar iets met zekerheid gezegd kan worden. De commandant, die in het hotel Van Oppen in de Verre Nieuwstraat logeerde, op ongeveer zeven minuten afstand van de plek, waar de bommen zijn geworpeD, vertelde dat hij, toevallig wakker liggende, des nachts te ongeveer half drie plotseling een licht» straal zag, die onmiddellijk gevolgd werd door een slag, iets krachtiger dan een geweerschot. Ik begreep terstond, dat een vliegma chine een bom had laten vallen en begaf mij dadelijk naar de kazerne. Zoo vlug heeft zich het geheale geval afgespeold, dat ik reeds te kwart voor drie net gebeurde naar Middelburg kon melden. Even heb ik nog de machine gehoord, eu het leek mij toe, dat zij uit Noordelijke richting kwam, doch ook dit is slechts een vermoeden. Herhaaldelijk toch blijkt, dat het gehoor, speciaal ten opzichte vau vliegmachines, zeer bedriegelijk is, als gevolg van het geluid, dat de weerkaatsing tegen de wolkon veroorzaakt. Had de vliegmachine zich inderdaad ten tweeden male boven de stad gewaagd, dau zou de ontvangst uiet bepaald vriendelijk zijn geweest, want ongeveer honderd geweren wareu voor den aanval gereed. Nadat de catastrofe had plaats gehad, zijn tnijn manueu onmiddellijk aan den arbeid getrokken, en zij hebben inderdaad als leeuwen gewerkt. Onafgebroken waren zij van Zondagnaent half drie tot Maandagavond 12 uur bezig, eerst met het eigenlijke reddingswerk later met s A NT. a,4o 8, en «e

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 1