Gemengd Nieuws, De scheepvaart. Het departement van buiteulandsche zaken deelt aaD de A. R. Crt. mede, dat een aantal Nederlandsche scbepen met veevoeder, kunstmeststoffen en graan geladen, .die thans nog in Engel sche havens liggen, op den eersteD Mei de thuisreis zal aanvaarden onder vol ledige waarborgen van de Duitsche regeering voor een veilige vaart, voor zoover betreft gevaar van de zijde van duikbooten. De schepen zullen de nationale vlag moeten voeren, terwijl op romp en brug constructies vertikale roods en witte Btrepen van 3 M. breedte moeten worden aangebracht. Blykens uit Engeland ontvangen be richt zullen de schepen aldaar in staat worden gesteld zich van de genoemde kenteekenen te voorzien, terwijl ook verder alle medewerking wordt ver leend om het vertrek der schepen op den bepaalden datum mogelijk te maken. Woensdagochtend is te Rotterdam uit New York over Halifax aangekomett. het stoomschip Soestdijk, van de Hol land Amerika-lyn, met een lading van 7100 ton tarwe en 160 ton lijnkoeken. De mailboot Zeeland, van de maat schappij Zeeland, zal Maandag van Vlissingen vertrekken om de gestrande Nederlanders uit Engeland af te halen. Er zullen eenige reizen worden gemaakt. Aangezien de landing van passagiers te Southwold door de Engelsche regee ring niet wordt toegestaan, kunnen op de uitreis geen passagiers vervoerd worden. A. R. Crt. Katoen. Te Enschede ii bericht ontvangen, dat met de „Amsteldyk" een lading van 2200 balen ruwe katoen voor Twente is aangekomen. Inlyving militielichting 1917. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat in het tijdvak 15 Juni zullen worden 1 ingelijfd de dienstplichtigen, toegewezen aan de compagnieën wiel rijders met uitzondering van hen, die in het bezit zijn van het in de Militiewet bedoelde bewijs van voorgeoefendheid. Deze laatsten worden twee maanden later ingelijfd. Van 2—5 Juli zullen worden ingelijfd de dienstplichtigen, toegewezen aan het korps pontonniers en bestemd voor het tweede in te lijven gedeelte. M. Crt. Ongewenscht verlof. De opperbevelhebber heeft de vol gende order uitgegeven De inspecteur van den geneeskun digen dienst der landmacht brengt onder mijn aandacht dat het achterblijven van verlof wegens ziekte in ergerlijke mate is toegenomen. Ook het toestaan van verlof op aanvrage wegens voorgewende ernstige ziekte van naaste familieleden schijnt op ontoelaatbare schaal voor tb komen. Tegen een en ander moet op krach tige wijze worden opgetreden. De militair, die ten onreehfe achtergebleven is van verlof, dan wel, die op een valsche of misleidende verklaring verlof weet te bekomen, is hieivoor verant woordelijk. Ik bepaal, dat, behalve de straf hem deswege op te leggen, zyn periodiek verlof zal worden ingehouden voor een gelijk aantal dagen als hij ten onrechte verlof genoten heeft. Indien een militair verlof vraaL wegens ziekte van familieleden, zal hem, alvorens hem het verlof wordt toegestaan, nadrukkelijk worden afge vraagd, of de toestand van den zieke onmiddellijk levensgevaar oplevert, dan wel oi hij voor de verpleging van den of de zieke onmisbaar is. Zoo de betrokken commandant aan gaande de juistheid van de aldus ver kregen mededeeling niet overtuigd wordt, zal het verlof niet worden ver leend, alvorens de reden daartoe door betrouwbare verklaringen of berichten bevestigd zal z n, terwijl in elk geval geneeskundige contróle moet plaats vinden. 1 A. R. Crt. De tabaksbelasting. Het Verbond van Vereenigingen van Sigarenfabrikanten in Nederland, heeft in een adres aan de Tweede Kamer ten krachtigste geprotesteerd tegen de invoering van een wet inzake tabaks belasting. Het adres voert o. a. aan, dat de ervariugen ih Duitschland hebbeu aau- getoond, dat de heffing van een Jielastiug op tabak en tengevolge daarvan duurder worden van bet fabricaat, tot resultaat zal hebben een groote inkrimping van het verbruik en in verband daarmede het ontstaan van groote werkloosheid onder de personen werkzaam in de sigarenindustrie. Avp. Het uitvoerverbod van ruwe tabak, Naar men aan de N. R. Crt.. meldt, heeft de regeerlug het uitvoerverbod voor ruwe tabak afgekondigd, bijifen medeweten van de N. O. T. en van de voor de tab k ingestelde sub- en controle commissie. Een belangrijken stoot tot het nemen van den maatregel heeft gegeven de aandrang van de zijde der werklieden organisaties in de tabaksnijverheid. Ter jongste vrije tabaksveiling op '4 April j.l. werden enorme prijzen besteed 1.25ƒ1.40 voor Java-tabak. Van de 26,000 voor de veiling bestemde pakken werden 14,000 tegen ongeveer 3 millioen gulden voor Duitsch land verkocht op d kende blauwe biljetten, welke later door de Veneta worden gefinancierd. Dat die tabak naar Duitschland gaat, wellicht in ruil voor andere prodiicten, die ons land dringend noodig heeft, achten de hoofd bestuurders der sigaren en tabakshe- werkersorganisaties geen bezwaar. Er is hier te lande een enorme tabaksvoor raad, zoodat voldoende voor de tabaks industrie voorradig zijn. Doch als de tabaksmarkt zoo onge regeld bleef als vóór het uitvoerverbod het geval is, is de situatie niet verre, dat de wat hun maatschappelijke positie betreft middensoort fabrikanten, die verreweg de meerderheid in de industrie vormen, geen tabak kunnen koopen voor de prijzen, welke zij kunnen besteden. Zij kunnen dan hun orders niet uitvoeren, waardoor honderden sigarenmakers werkloos worden. De vrees, dat die toestand zou ont staan, is door de vertegenwoordigers der sigarenmakersorganisaties herhaal delijk uiteengezet. Thans ging de regeering over tot den allereersten maatregel, welke de arbei dersorganisaties en vele fabrikanten in het belang der Nederlandsche tabaks industrie noodig achten. Wanneer daarvan niet het gevolg zal zijn, dat de tabaksprijzen onder het bereik onzer nijverheid komen, zal de regeering de inventarisatie der aan wezige voorraden gelasten en de daarop te volgen stap ligt eveneens voor de hand. AXEL, 27 April 1917 Van 18-*-24 April zijn de volgende besmettelijke ziekten in Zeeland ter kennis van den Centralen Gezondheids raad gekomen Roodvonk 1 geval te Kloetinge. Diphteritis1 geval te Groede, 1 te KruiDingeq, 2 te Oosterland, 2 te Wis- senkerke en 1 te Wolphaartsdijk. In bovengenoemd tijdvak zijn in ons land 29 gevallen van nekkramp ge constateerd. Dinsdag slaagde 4e Middelburg voor het auderwyzers-exameu o. m. de heer J. Risseeuw /an Sluiskil. Men schrijft uit Stoppeldijk aan te M. crt. Wegens de groote schaarschte aan brandstoffen denken landbouwers er ernstig aan op hun landerijen „djerk te schieten'' dat is turf te steken want groote uitg^trektheden veen zijn, ook n aangrenzende gemeenten slechts met een dunne laag teelaarde bedekt. Tot ongeveer een halve eeuw geleden, vóór de kachels algemeen in gébruik kwamen, werd hier veel turf verkocht naar Zaamslag en verder naar het Land van Axel. 's Morgens kwamen gewoonlijk de karren aangereden, men spande uit op het hof van den landbouwer-turfverkoo per, dronk er dan diens koffie en at er dieus boterhammen notet kaas, betaalde 2.50 oer stapel turf, in welk bedrag de prijs van de consumptie was begrepen en reed vervolgeps naar het veld om te laden. De ontvanger kwam ook nog aan dien handel te pas. Voor iedere vracht moest er een geleibiljet zijn, en aangezien deze ambtenaar op Rapenburg woonde, was het voor bijna alle verkoopers een lastig werkje deze biljetjes te moeten halen er waren toen nog geen fietsen. Te Clinge is de Duitsche grens wacht infanterie vervangen door cavalerie, behoorende tot Hessische regimenteo. Deze mannen hebben eerst aan het Oosterfront gestaan, zijn Boekarest mede binnen getrokken, en zijn daarna aan het Wesfertront geweest. Naar zij zeggen, zijn ze nu aan de grens geplaatst om wat uit te rusten en wat te bekomen. Als men hen zoo ziet, zou menmeenen, dat dit minder noodig is, want zonder uitzondering zien zij er gezond en stevig uit. Ten opzichte van de Belgische grens bewoners zijn ze zoo voorkomend mogelijk. Zij verlangen ten zeerste naar vrede, zij willen naar „Frau und Kinder" en zijn over het verloop van den oorlog optimistisch gestemd. M. Crt. Te Sas van Gent zijn Zondagmiddag aan het station uit België aangekomen een 30tal Nederlandsche mannen, vrou wen en kindereu, die na den gebruike- lijken tijd van afzondering, vergunning hadden bekomen naar Nederland te vertrekken. Db menschen, die voor 't overgroote deel verschillende plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen tot bestemming haddén, werden, dank zij de goede zorgen van den burgemeester, op pas sende wijze ontvangen. Zij vonden de tafel gedekt, en konden zich aan brood, kaas, koek, enz. te goed doen. (Z. K PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 29 April 1917. Ned. Herv. Kerk. Voorm 972 ure Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugeuholtz. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 10 ure Leeskerk. Nam. 3 ure Ds. A. Thielen. Gebouw Stationstraat. Voorm. 10 ure Dp, A. Thielen. Nam. 3 ure Leeskerk. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 97, ure Dbr. J. O verduin, Nam. 2 ure 's Av. 57, ure Dhr. J. Ovcrduin Dhr. J. Overduin. De duikbooten. Het stoomschip Minister Tak van Poortvliet, van du Stoomvaartmaatsch Friesland te Amsterdam, (bruto 1106, netto 566 ton groot, in 1899 gebouwd) is Woensdagnacht half een getorpedeerd. De géheele bemanning is oiigewond en 's middags te IJmuiden aangebra Ze heeft 12 uur op zee in de hoe rondgedreven Men meldt nader uit IJmuiden: Het stoomschip Minister Tak behoa aan de scheep vaar tmaatsch. Holli Friesland, gevestigd te Amsterdam,] p een vertegenwoordiging te Hariing v Het schip? onderhield een vaste die d van Huil op Harlingen en kwam enkele maal lading te Amsterdam Rotterdam iDnemen of brengen. 1 j was de derde reis gedurende de i scherpte duikboot campagne en vorige reizen had-men heen en wt j zonder bindernis kunnen volbren Thans op de derde terugreis wa: j Minister Tak Maandagmorgen 7.2Ö1 Huil vertrokken met een gemei lading steenkool en stukgoederen. T was des nachts precies halfeen, dal bootsman de Jong, die pet anderel wacht aan dek had, op eenigen als» iets vreemds opmerkte en een bel baan het schip zag naderen. Hij schuwere onmiddelijk de andere oj renden van wie het meerendeel tel was. De Minister Tak werd, kort ui de bellenbaan was gezien, aan it! boordszijde getroffen ter hoogte val machinekamer. Met grooten spoedI zeer ordelijk werden de beide schei- booten uitgezet en nam de beman! daarin plaats met achterlating van a want he^ schip was onmiddelijk bel nen te zinken. Nauwelijks was] met dë booten weggeroeid, of de Mini Tak begon in de diepte weg te zi» het eerst het achterschip, zoodati stoomschip by na rechtstandig kwa» staan. Na een explosie in de maci kamer zonk het "schip in ongeveer! minuten geheel. Gelukkig was I. ver genoeg geroeid om niet in I draaikolk te worden medegesleurdl Na enkele uren meende men dei van een schip te zien en roeide daarï doch naderbij gekomen'bleek he: periscoop van een duikboot te zijni keerde men spoedig den rug toe. twaalf uur in de open booten te hel gedreven werden ze op ongeveei mijl van IJmuiden door den motorty Martha IJM 317 aangetroffen en of nomen. A. R. a Geïnterneerden gevlucht. I Uit het interneeringskamp te 1 rickerscfcans zijn weer 2 officiere® vlucht en naar Duitschland uitgewa Schriftelijk hadden zij zich door! eerewoord verbonden, na verlof te komen. Door de verbreking! dat woord hebben zij het groote al van Duitsche geïnterneerden, die! eerewoord of belofte niet zijn komen, weer vérmeerderd. Het' geen jonge officieren, doch 2 oi ie luitenants, de laatstelijk gd» neerde duikboot-commandant vonl tign y en Steedelbèrg. A. R. 6 - De stoomtrawler »Camelia YM is te IJmuiden binnengekomen tnell sloep aan boord, waarin de lij keu) twee zeelieden. De bemanning I den trawler meldde, dat de »Camj Maandag jl. naar de visseherij ve'trof was en ter hoogte van het Noorderl schip een scheepsboot zag drijven, wt zich drie menschen bevonden twe liggende en een in zittende houding! drie klaarblijkelijk reeds overleden, het aan boord hijschen van de sl« een der inzittenden uit de bootgegl en in de diepte verdwenen. Uit enkele papieren en een fat een der beide andere lijken gevB heeft men gemeend te kunnen oprui dat-deze beiden waren kapitein Noi en de stuurman van het Zweed stoomschip Atalanta* dat volgens (X te Helsingborg thuis behoort en »Atalanta« 14 April uit Newcastle! Cbristiania is uitgeklaard. De waaraan een zeil, was gebroken et met het zeiltuig dwars over del Vermoedelijk is door het breken van mast de boot omgeslagen en zynl tcicidene inzittenden verdronken. 1

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2