•m let *o. 4 Tfl Woensdag 18 April 1017. 33e J.'inrir. ren Voor België 80 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent en »ij Nieuws- en Advertentieblad JAè l/4\ óój voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIFXEMAX, Buitenland. de iXt r Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond, n Bt ABONNEMENTSPRIJS: I Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. DRUKKER—UITGEVER V X EL I AUVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent: voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden trarun ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag EEN are. ER1 DE OORLOG. Er zijn van het gevechtsterrein weer belangwekkende berichten. Het is niet waarschijnlijk, dat de berichten uit Berlijn reeds betrekking hebben op de nieuwe successen, die de Engelschen melden. Want Berlijn spreekt wel van aanvallen tegen Angres en Givenchy, maar die aanvallen zouden door Duit- sche tegenaanvallen zijn tenietgedaan, i Londen evenwel weet te melden, dat niet alleen Angres en Givenchy, maar ook Vimy, Vimy le Petit, Bailleul en Willerval zijn genomen. Nu liggen al I die dorpen op een rij vlak voor het gevechtstront. Het zou nog heel wat mooier zyn, als zij op een rij lagen, die dwars op het front lag. Maar met dat al beteekent de vermeestering van al die dorpen toch maar, dat de Engelschen op een breed front (een kilometer of tien) opnieuw vooruitgang hebben kun nen boeken. Veel dieper dan een kilometer is die nieuwe vooruitgang nog nergens, maar er is weer vooruitgang en wel in omstandigheden, «die voor de -Duitschers bedenkelijk zijn. Men leest ten minste van Duitsche batterijen, die door het Engelsche geschutvuur van alle verbinding werden afgesloten en de buit aan kanonnen is aanmerkelijk tingit vergroot. Een doorbraak Nog niet, ten.minste in de gebruikelijke beteekenis van dat woord. Maar wat niet is kan komen. De doorbraak is er nog niet, maar dreigt toch\ wel. Tenminste in het gebied ten Noorden van Atrecht, waar de Engelschen de Duitschers uit sterke permanente stellingen hebben verdreven en waar zij zoo'n grooten tsbuit aan kanonnen hebben behaald. 35b) 35 Naar de Anjwerpsche Courant meldt, t5d) heeft de Soc. Vlaamsche Arbeidersge zin meenschap te Antwerpen zich gewend t 12,11 tot den Duitschen gouverneur van Antwerpen teneinde verbetering te ver- j krijgen in de voedselvoorziening te j Antwerpen. In het adres wordt o.m. gezegd, dat de genomen maatregelen 1 volkomen ontoereikend zijn en dat het volslagen gebrek aan organisatie voor gevolg heeft, dat de nood onder de bevolking verschrikkelijk wordt, zoo 1 zelfs, dat de goede orde er door gevaar g. I loopt. 70l „Enkele goedkoope eethuizen, aldus 15 7$ het adres, werden door het privaat 45 8$ initiatief tot stand gebracht, geheel 58 8,4i afgelegen, van volkrijke wijken. Het gevolg daarvan is, dat van vooi vijf uur 's morgens vrouwen, mannen en kinderen rang vormen om tegen het middaguur eenig voedsel te bekomen. 1 Uren en uren staan ze daar, doorweekt door den regen, verkleumd van de l. 6.3 koude, met ijzige voeten en hongerige 8,0l magen. Moeders staan erbij, die gedu- 8.3® rende deze lange stonden zuigelingen 8,4f in den arm houden, wijl andere kleine schaapjes aan hun voorschoot hangen, ie booi jjet personeel dezer enkele eethuizen 1 is niet bij macht, de honderden en nog 6 honderden wachtenden tijdig te bedie- nen, zoodat er om 4 uren in den namiddag nog heele drommen wachten op hunne beurt om voedsel te bekomen. Aan het kookhuis der N^tionalestraat ziet men o.a. geregeld een lange men- schenrij, die van aan bet lokaal Minerva" tot aan de Kronenburgstraat rij kt. Die toestand is-niet langer houdbaar. Toch schijnen de openbare besturen niet geneigd tot het nemen van doel treffende maatregelen. Daar waar bet privaat initiatief te kort schiet, moeten de gemeentelijke besturen een open baren dienst op zich nemen, en wij meënen, dat vooral geldt voor een zoo gewichtige zaak als de voedselvoorzie ning onzer bevolking. Aan de lokalen van kostelooze soep uitdeeling is het zoo mogelijk, nog treuriger gesteld. De verstrekte hulp' is daarenboven ontoereikend eu de behandeling taktloos, om niet te zeggen onmenschelijk. De arme werklieden worden er bejegend als een troep schooiers, die niet moet ontzien worden in hunne ellende." N. R. Crt. Kellaway, onderminister van munitie in Engeland, heeft in een toespraak, bij de opening van een, tentoonstelling betreffende het munitiewerk in*Enge land te Londen, gezegd, dat er in Januari 6yi,000 vrouwen in Engelau 1 wapenen en munitie helpen makeu. En ze werken zoo goed, dat onlangs een knap ingenieur zei, dat hij zich sterk maakte, als de oorlog nog twee jaar duurde, een linieschip te bouwen, van kiel tot dradelooze telegraat, met enkel vrouwen als werkkrachten. De vrouwen doen du reeds het moeilijjcste werk. N. R. Crt. De „Köln. Ztg.". schrijft, dat de strijd tusscheu Duitschland en Engeland eerst dan kan eindigen, als een van beide niet meer kan doorvechten. Wij zullen onzen 'laatsten druppel bloed er voor geven en al onze krachten inspanneD, om dien stryd te kunnen volhouden. Omdat wij wet n, dat de worsteling van het Europeesche vasteland tegen de zeemacht van Engeland tot welzijn van de wereld eerst zal eindigen «Is Engeland het aflegt, is het voor ons zaak, wegens onze eigen belangen niet die van Europa te vergeten. Een oorlogsdoel, dat niet vergeten mag worden, luidtEngeland moet uit Calais, moet van de Jonische eilanden, van Kreta en Cyprus en van deD wachtpost voor de Dardanpllen ver dreven worden. Dat is onze minimum- eisch. Ook Malta en Gibraltar zouden wij er gaarne in opnemen, omdat Europa bevrijd dient te worden van het Engelsche juk". Avp. Fransche bladen vernemen uit Was hington Het congres heeft- 5 millioen toegestaan voor den onmiddellijken aanbouw van 25 luchtschepen, welke hun basis te land zullen hebben, maar by kalme zee ook op het water kunnen neergelaten worden. Tegelijkertijd zul len 38 nieuwe dui-kbooten gebouwd worden. Het thans voorloopige gereede oorlogsprogramma omvatHet g jbruik van oorlogsschepen in samenwerking met de Entente, levering van munitie aan de Geallieerdenverzorging van de Ententelandenvorming van een leger van 1 millioen man in het eerste en van 1 millioen man in het tweede jaar. Niet voordat het eerste miljioen geheel zal zijn uitgerust, zuilen troepen naar Europa vertrekken. Avp. De Duitsche gezant te Rio de Janeiro zal zich naar Montevideo begeven en daar de bevelen zijner regeering af wachten. Betoogers trokken door de straten onder het zingen van vaderlandscbe liederen. De vreugde is algemeen. Zoodra het bericht van de breuk offi cieel bekend werd, bracht de menigte een ovatie aan de Geallieerden. In Brazilië bevinden zich 46 Duitsche schepeu, die in beslag genomen zullen worden. De wacht bij de schepen is door de autoriteiten verdubbeld. De min. van Buitenl. Zaken, Lauro Miiller, moet zijn ontslag hebben ingediend en de pacifist Amora Savalcanti tot Zij a opvolger zijn aangewezen. Het bericht van de breuk tusschen Brazilië en Duitschland veroorzaakte i '"stdriftig© betoogingeu te Buenos iye- !)e m nigte trok juichend door i' vraten, onder de kreten: „Leve 1' G allj -erden Volg-us bericht uit Montevideo wordt de breuk tusschen Uruguay en Duitsch land in officieuze kringen waarschijnlijk geacht. Avp. De schaarschte van levensmiddelen in Eogelani zal aan veel ratten en musschen het leven kosten. De depar tementen van plaatselijk bestuur en landbouw vestigen de aandacht op de sterke vermeerdering van ratten en musschen in vele streken en op de schade, die ze aan het ge was,doen. Ze geven daarom in overweging rattevau gers aan te stéllen en premies uit te loven voor het dooden v.tn d dieren. Daarbij waarschuwen ze tegen bedrog. Na het betalen van de premies moeten, de ingeleverde rattestaarten en mussche- koppen of eieren dadelijk vernietigd worden, opdat ze later niet nog eens worden ingeleverd. N. R. Crt. Gelijk men nit Havre seint, heeft Koning Albert bet besluit onderteekend waarbij het kruis voor burgerverdienste eerste klasse wordt toegekend aan Balbour Charles, arbeider bij deafdeeling weg en werken, omdat hij met gevaar voor eigen leven in bijzonder moeilijke en hachelijke omstandigheden 103 jonge Belgen, die zich in den nacht van 3 op. 4 Januari op de sleepboot Atlas V nadden ingescheept en door hem van Luik naar Eysden waren vervoerd, uit (bezet) België waren gebracht. iV. R. Crt. Het Parlementslid Ian Malcolm ver taalt ia de Times twee stukken, die op Duitsche krijgsgevangenen zijn gevou den en betrekking hebben op de ver woesting van de streek, die de Duitschers in' Noord Frankrijk hebben ontruimd. Het zijn orders hoe met de verwoesting te werk moest worden gegaan. Daaruit blijkt o. a., dat te Bancourt, een dorp ten Oosten vaD Bapaume, alle onge bruikte putten en drenkplassen met mest en creosoot onbruikbaar moesten worden gemaakt. By de gebruikte putten moest mest en creosoot in ge- reedheid worden gehouden. In dezelfde order staat, dat alle pulten in Bancourt met ontplofbare stoffen vernield moesten worden. Eén put echter moest gespaard blijven. N. R. Crt. Gaza, waar de Engelschen zoo'n pak slaag hebben gegeven aan de Turken, is reeds sedert 3000 jaar een gewichtige stad door haar ligging aan den oer ouden karavaan weg, van Syrië door Sinai naar Egypte, welke er samen treft met den karavaan-weg uit H idsjas. Voor de reizigers uit Egyote is Gaza altijd de eerste Aziatische stad geweest, terwijl de Aziaat, die naar het Nijlge- bied reisde, hier de eerste invloeden van Afrika kon waarnemen Gaza was een van de vijf hoofdsteden van het land der Filistijnen. Hier heeft Simson gevangen gezeten, en in circa 1000 v. Chr. de twee middenpijlers waar de Dagotempel op rustte, weggerukt, zeg gende „Laat me sterveu met de Filistijnen". En hij boog zich m-t alle macht en heï huis viel op de heeren en op al het volk dat er in was". Gaza is wegens ziiu economische be teekenis een eeuwige twistappel geweest tusschen het oosten ,en het westen. Nu eens was het in handen van de groote Aziatische koningen, van de Assyriërs en Babylooiërs, en de Perzen, dan weer van Egyptes Pharao. Alex ander de Groote Deeft het belegerd en genomen en Philemon, tot wien het kapittel van dien naam is gericht, was bisschop van Gaza. De stad werd bestormd door de Ara bieren en geplunderd door Saladiu en de Saraceenen in 1170 Chr, nadat ze in de kruistochten was verwoest door de Christelijke koniugen van Jeruzalem, die haar weer hai ieu ver sterkt. Richard Leeuwenhart trok er door om in 1092 Darum te belegeren. In de 13e eeuw verloor Gaza haar beteekenis, maar werd weer genoemd toen generaal Clebert het in 1799 voor Napoleon veroverde. Toen deze oorlog uitbrak telde Gaza 40000 inwoners. Wat het eens was, is het thans echter niet meer. Want de oude karavaanweg heeft zyn beteekenis en verkeer bijna geheel verloren en bovendien is de stad reeds lang van de zee gescheiden en geen havenstad meer. Tengevolge van de sedert eeuwen plaats vindende verzanding van de kust hebben zich volle 5 K.M. vlakte tusschen de stad en de zee gelega. Toch is Gaza nog een drukke handelsplaats en markt voor de Bedoeïenen. Het ligt circa 50 KiM. van Jeruzalem, terwijl slechts 20 mijl verder te Hebrou de smalspoor loopt welke de Turken van Jeruzalem naar de Egyptische grens hadden gelegd en nu opgebroken hebbeh. Avp. Een pakkende werfmanier heeft men te Sydney toegepast Hughes, de eerste minister van het Gemeenebest, zoo verneemt de Times van daar, sprak op

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 1