Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Axel Burgerlijke Stand. Advertentien. h( k< at st le te bi le b< lii d< te ac a< sc b< st k; g< v- k r< der Koningin genomen afwijzende be schikkingen eveneens tot afwijzing leiden, wekken z. i. niet den indruk, dat de buitengewone machtigingen niet op ruime schaal zouden worden ver strekt. Ten overvloede zijn de com missarissen der Koningin in November aangeschreven om met het oog op de tijdsomstandigheden ruim te zijn met de uitreiking van machtigingen. Zooals echter reeds in de Memorie van Antwoord betreffende het Xde hoofdstuk van de Staatsbegrooting voor 1917 werd opgemerkt, zijn belaugheb benden zelf oorzaak dat men niet nog ruimer kan zyn, en wel door hun volgens rapporten der veld wacht geble ken of vermoede onbetrouwbaarheid in het jachtveld. Hierdoor zou een nog ruimere verstrekking van buitengewone machtigingen tot het schieten van schadelijk gedierte neerkomen op schor sing van de Jachtwet in hare bedoeling om een matigen wildstand te beschermen Evenwel moet hieraan worden toege voegd dat ook zij, die geen machtigingen ontvangen, niet hulpeloos staan, en w 1 door het stelsel der algemeene mach tigingen, wier houders overal in een g-meente schadelijke dieren mogen schieten waar de gebruikers der gronden hun dit verzoeken. Deze machtigingen worden zooveel mogelijk uitgereikt in de verschillende buurtschappen eener gemeente en aan personen, die genegen en in staat zijn daarvan een ruim ge bruik te maken. M. Crt. AXEL, 13 April 1Ö17 Maandag- en Dinsdagmiddag waren in een tweetal lokalen van de openbare school weer tentoongesteld de teeke- ningen met het schrittelyk werk, dat in het afgeloopen seizoen door de 26* leer lingen der avondvakteekenschool alhier is gemaakt. We hebben er een kykje genomen en zyn weer overtuigd geworden van de flinke wijze waarop getracht wordt op deze onderwijsinrichting van de jongens goede ambachtslieden te maken Het zou ons te yer voeren en in her haling doen treden van hetgeen we vroeger hierover schreven, als we uitvoerig mochten stil staan bij iedere klasse of atdeeling. Genoeg zij het, te kunnen constateeren, dat op enkele uitzondering na, met vlijt en lust is geweikt. Op een tafel lagen de prijzen uitge staid, welke bestaan in gereedschappe en leermiddelen. Maandag was het bezoek weer druk ker dan Dinsdagmiddag. Het bleek dat er weer veel belangstelling was en het doet voorzeker den onderwijzers en ook den leerlingen goed, te zien dat met tevreden blieken het tentoon gestelde wordt waargenomen. Gisteravond werden de prijzen uitge reikt als volgt 5e klassele prijs C. Sanders, te Cadsaud, A. C. de Klerk, J. C. van Driel en M. van Doeselaar, 2e prijs Th. Vereecken. 4e klasse le prijs H. van den Berge F. Haak, 2e nrijs E. van Rijn en eer volle vermelding I. Cornelisse. 3e klassele prijs H. van Luijk eerv. verm. J. Wieles, A. van Tiggele en P. de Bruijne, Zuiddorpe. 2e klasse2e prijs P. van Cruijningen en eerv. verm. J. Gijsel, Zuiddorpe. le klassele prijs C. Wisse Fz, Abr. Dees en C. Wisse Jz. allen te Zaamslag 6n J. van Cruijningen. De jongens, bij wier naam plaats staat, wonen te Axel. Nog werd aan 6 leerlingen een diploma uitgereikt voor het geregeld en met vrucht volgen van dezen vijf jarigen cursus der avondvakieekeu school, en wel aan A. Riemens, J. C van Driel, M. van Doeselaar, allen té Axel en C. Sanders te Cadsand voor timmeren Th. Vereecken te Axel voor bankwerker en A. C. de Klerk voor schilderen. Met ingang van 16 April aanst. wordt de dienst op de lijn Schoondijke IJzendijke van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tram weg-Maatschappij belangrijk ge wijzigd. Te Koewacht is Vrijdagnamiddag de soldaat Griep uit Rilland-bij ongeluk door zijn makker doodgeschoten. Omtrent dit tragisch ongeval meldt men het volgende Vrijdagnamiddag waren twee buiten gewone kommiezen op een half uur afstand buiten het dorp op dienst. Overvallen wordende door een hevige regenbui zochten ze een schuilplaats onder een stroomijt. Toen de bui over was richtte# ze zich op, sloegen het geweer over den schouder en daar knalde een schot, hetwelk den soldaat Griep trof in den hals; de kogel kwam aan den schedel uit, de dood was bijna oogenblikkelijk. De toestand van G.'s ma kè, wiens geweer door een onver klaarbare oorzaak was afgegaan, was treurig; de ongelukkige jongen, die zich als onvrijwillig, dader beschouwde, liep een razende rond en meende een eind aan zijn leven te maken. Het lijk van G. werd in het doodenhuisje op het kerkhof gebracht, vanwaar het Zondagmiddag per automobiel naar zijn geboorteplaats werd vervoerd. Aan de Ambachtschool te Hulst een getuigschrift uitgereikt aan de leerlingen P. Bastink, F. Koster, Zaam slag F. Moerdijk, Zuiddorpe; A. v. d. Poel, Lams waard* J. Tolhoek, Neuzen. Van de leerliugen der Avond vaktee- kenschool behaalden het diploma, P. Bastink, Zaamslag A. v. d. Poel, Lams- waarde en J. Tolhoek, Neuzen. Naar Zelandia verneemt is de heer W. C. J. van Beusekom, directeur van de Ambachtsschool te Hulst, be houdens nadere goedkeuring van den minister van binnenlandsche zaken, benoemd tot directeur der Ambachts school te Tilburg. Het brandje te Oostburg, waarvan een paar dagen geleden in dit blad gewag gemaakt werd heeft zeer treurige gevolgen gehad voor de familie die het perceel bewoonde de vrouw des huizes n.l. een flinke ruim 50 jarige dame is zoo hevig geschrokken, dat zij vermoe delijk tengevolge van hartverlamming is overleden. De familie woonde sinds eenige jaren te Antwerpen, doch vertoefde thans sedert de groote vlucht in October 1914, te Oostburg. M. Crt. Het Belgische Staatsblad van 11—17.Maart bevat een derde lyst met namen van Belgische dienstweigeraars. Zij omvat de consulaten: Leeuwarden, Maastricht, Rosendaal, Ter Neuzen, Tilburg en Oostburg. Deze lijst telt 343 namen. de sterkste vorst daar in April waarge nomen (5 April 1911.) Blijkens vlieger opnemingen wordt de buitengewone kou de van den laatsten tijd veroorzaakt door de bijzonder lage temperaturen in de hoogere luchtlagen waarschijnlijk het gevolg van_abnormaal hooge drukkiogen in het Westen van den Atl. Oceaan. Op 1800 M. hoogte werd Dinsdag min 16 gr. Celsius waargenomen, d.i. 14 gr. lager dan normaal. Avp. Dankbaarheid. Men meldt uit Hrlmond Hier ter stede zijn een 30 tal Duitsche deserteurs van gemeentewege bij parti culieren ondergebracht. O.a. waren er een tweetal bij den heer Heeris, Molen straat, aldaar. Deze vertrokken Zaterdag jl. zeggende dat zij even de stad ingingen en dadelijk terug kwamen. Zij keerden echter uiet terug. Dit verwekte vermoedens op en spoedig bemerkte men, dat zij een bedrag van c.a. 600 haddeD ontvreemd. De politie zoekt de »dankbaren.c Avp. Knoeierijen? Bij de justitie te Maastricht is, naar het Volk meldt een klacht ingediend wegens malversaties in het beheer van het Plaatselijk Steun comité. Bij de ingewijden was het reeds lang bekend, dat hier bij de plaatselijke ■eteuncommissie een groote slordigheid heerschte. In het begin van den oorlog werd in het bureau reeds »verdacht ingebroken. Het onderzoek is pu i vollen gang. Een 40-tal bedeelden, die te weinig hebben ootvangen, naar men zegt, zijn reeds door de Justitie gehoord Er schtijnen geflatteerde deklaraties aan het Kon. Nat. Steuncomité en aan de Regeering te zijn ingediend. Een gewezen controleur van het plaatselijk comité is bij minister Treub op audiëntie geweest, Gelezen op een zilverbon Brood.nood hebben wij te wachten, Noodbrnod staat nu op den disch Niemand meer op brood te nooden, Is wat nu broodnoodig is. Kolennood. De kolen nood is te Enschede, maar vooral in de gemeente Lonneker zoo groot, dat er gezinnen zijn, die gedurende drie weken geen warm middagmaal konden bereiden. De eigenaren van bosschen, gelegen in laatstgenoemde gemeente, zijn van hun bezitting niet meer zeker, want ge heele scharen komen er met bijlen op af en vellen wat maar te halen is. Dinsdag werd een geheel denoenbosch van den heer Robers, nabij Glanenbrug omgekapt en weggekapt. Avp. Dhr. Kruijsse zegt dat die zooveel gas kunnen gebruiken als ze maar willen als ze voor het te veel gebruikte den verhoogden prijs maar betalen. De Voorz. zegt dat de Directeur er rekening mede houdt, wanneer er b.v. iemand is, die absoluut meer gas moet gebruikeD dan de toegestane hoe veelheid. Dhr. De Feijter vraagt of de café houders ook voor bet meerdere gebruik zullen moeten betalen. De Voorz. antwoordt dat zij boven het gestelde percentage de verhooging moeten betalen, maar dat het gebruik zoo min is, dat z&daar toch niet aan toe zullen komen. Dhr. Smies acht het wenschelijk dan ook voor de winkeliers die gunstige bepaling te maken. De Voorz. zegt dat zulks al bepaald is op den 7den December van het vorige jaar. M. a. s. wordt de dispensatiebepaling aan de verordening toegevoegd, en besloten dat de aldus gewijzigde veror dening direct na de afkondiging in werking zal treden. Rondvraag. Dhr. Wolfert vraagt of de gedempte Koeput in de oude wijk niet, evenals de meerdere daar liggende gemeentegronden, zou kunnen worden afgerasterd en verpacht voor tuingrond De Voorz. zegt dat B. en W. er ook al eens over gesproken hebben, maar er nog geen bepaalde bestemming aan hebben kunnen geven. Er is wel eens vraag naar geweest om dien grond te koopen, maar het Dag. Bestuur voelt daar niet veel voor, omdat we niet kunnen weten hoe we die daar nog eens zouden kunnen noodig hebben. In ieder geval wil de Voorz. van het gesprokene van dhr. Wolfert nota nemen en het onderwerp andermaal in de vergadering van B. en W. ter sprake brengen. De zitting wordt hierna gesloten. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 15 April 1917. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97a ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Ds. H Z. de Mildt (van Oostburg). Nam. 2 ure Ds. A. Thielen. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. A. Thielen. Nam. 2 ure Ds. H. Z. de Mildt. Gereformeerde Geraeeute. Voorm. 9 ure Dhr. J. Overduin (van Ierseke;. Nam. 2 ure Dhr. J. Overduin V Av. 5V.j ure Dhr J. Overduin. He' meer. In den nacht vSn Dinsdag op Woensdag heeft het'te De Bildt gedurende een korten tijd van zwakken wind 5.2 gr. Celsius gevroren0,1 gr. meer dan SpoedeischeflËe zitting van 7 April 1917. Tegenwoordig de heeren Lamaïtre Kruijsse, Van Driel, F. Dekker, Dieleman Smies, De Feijter en Wolfert. Afwezig de heeren Oggel en P. Dekker. Eene vacature. Voorzitter dhr. L. J. den Hollander, Secretaris dhr. J, A. van Vessem. De notulen der vorige vergadering worden aangehouden ter vaststelling tot een volgende zitting. De Voorz. deelt mede dat gebleken is, dat in de laatstgehouden vergaderin is verzuimd in de verordening op het gebruik van gas in de café's de bepaling in te las8chen, dat van het daarin vervatte verbod dispensatie kan worden verleend. Hij zegt vérder dat in verband met den heerschenden petroleumnood, nu er absoluut geen petroleum te verkrijgen is, en met het oog op de Paaschdagen, wanneer den caféhouders vergunning tot het houden van dans muziek zal, worden verleend, het wen schelijk is aan de pas gemaakte veror dening die bepaling voor vrijstelling toe te voegen. Dhr. Dieleman vraagt of voor parti culieren ook een ruimere toepassing voor het gebruik van gas zal worden iomm Deetw gestel ipoor De v< te bei door f 47 geslot wijke comn De 'telen moge De meer aan c Van 16 tot 31 Maart 1917. Axel. Huwelijks-aang. 30. Gerard Agterhuis, 21 j., jm. en Cornelia Kotvis, 18 j., jd. Huw.-voltrekkingen. 22. Hermanus Dekker, 26 jjm. en Neeltje Dieleman, 21 j., jd. 29. Pieter van Langevelde, 24 j., jm. en Adriana Oppeneer, 20 j., jd. Geboorten. 16. Abraham, z. van Pieter Comelis van Beudegem en Elizabeth Riemens. Alice, d. van Camillus Alphonsius Verstraeten en Leonia Breepoel. Jan Jacob Cornelis, z. van Hubrecht Willemsen en Debora Aagtje Naeije. 18. Adriaan, z. van Levinus van Cadsand en Krijna Tan- neke Rouw. 19 Maria, d. van Jacobus Hamelink en Maatje de Bruijne. 23. Willem, z. van Jan Dieleman en Suzanna de Kraker. Johannes Charles, j z. van Eduardus Jacobus Steel en Leonia Raman. 25. Frederik, z. van Frederik van Tatenhove en Jozina Maria Hamelink. 27. Cornelia Helena, f d. van Adriaan Pieter Jansen en Cor nelia Verstrate. 29. Jan, z. van Mechiel van Doeselaar en Levfna van Hermon. Hermanus, z. van Petrus de Regt en Catharina Wolfert. Petrus Cornelis, z. van Dirk Dieleman en Dina Cornelia Wiemes. 30. Susanna, d. van Abraham Dieleman en Elisabeth Jansen. Overlijden. 25. Celina Stephania de Brouwer, 18 m., d. van Josephus en Emma Leonia Maria de Vliegher. Ondertrouwd A. AUGUSTEIJN EN G. L. VERCOUTEREN. Tilburg Axel 7 April 1917.

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2