Zaterdag 14 April 1017. *0. 3 33e tlaarj». Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAA, AXEL Buitenland. Binnenland. COURANT. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Cent franco per post 70 Cent. Voor België 80 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AÜVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. AdvertentiéD worden trance ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag EEN ure. DE OORLOG. Omtrent de krijgsverrichtingen op het Westertront ontleenen we aan de N. R. Crt. de volgende telegrammen PARIJS, 8 April (Havas.) Officieel middagberichtIn Belgié zijn de Fran- sche troepen op twee punten in de Duitsche stellingen in de buurt van Lombaertzijde binnengedrongen. In de loopgraven, die door het Fransche ge schut dooreen waren geworpen, zagen wij vele lijken van Duitschers. Een poging van de Duitschers tegen kleine Fransche posten ten Zuiden van het kanaal van Paschendaele zyn in gevech ten met handgranaten verijdeld. Tus- schen Somme en Aisne van tijd tot tijd actie van de artillerie en botsingen tusschen patrouilles. In de Vogezen is een overval op een Fransche loopgraaf in de buurt van Celles met gemak af geslagen. Een andere poging van de Duitschers tegen Largitzen (Elzas) kostte den aanvallers verliezen en had niet het qainste resultaat. LONDEN, 8 April, (Reuter.) Deadmi raliteit maakt bekend: Watervliegtuigen hebben in den nacht van den 7denop den 8sten April de pier van Zeebrugge aangevallen. Voorts zijn aanvallen ge daan op opslagplaatsen van munitié, op Gent en op Brugge. De watervlieg tuigen zijn onverlet teruggekeerd. LONDEN, 8 April. (Reuter.) De Daily News verneemt uit New-YorkIn Pitts burg zijn '200 Duitschers in hechtenis genomen in verpand met een poging van een bende gewapende Duitschers om de tunnel naar Brighton te laten springen. Er had een kleine veldslag plaats Een man van de nationalen garde en een Duitscher zijn gedood. Verscheiden Duitschers zijn gewond. LONDEN 10 April. (Reuter) Officieel In den nacht is er zwaar gevochten aan het noordelijk einde van den rug van Vimy, waar de vijand nog stand hield. Hij is vandaar verdreven, be proefde een tegenaanval, maar deze mislukte. De oostelijke helling van den Vimy is van den vyand gezuiverd eu diens tegenaanvallen zijn afgeweerd De Britsche troepen namen Fampoux en verdedigingsstellingen benoorden en bezuiden de Scarpe. Het aantal gisteren gemaakte krijgs gevangenen gaat de 9000 te boven Wy hebben meer dan 40 kanonnen buit gemaakt. In de buurt van St. Quentin is de vijand van het hooge terrein tusschen Levergnier en Hargicourt gejaagd. Aan het geheele slagfront ging het vechten den heelen dag door. Na de felle beschieting heeft de vijand in den afgeloopen nacht op een smal front ten Z.O. van Yperen een forschen aanval gedaan. Hfi wist onze steun- linies te bereiken, maar hij werd daar weer op staanden voet uitgeworpen en liet dooden achter. LONDEN, 10 April.(Reuter.) Officieel Onze operaties zoo meldt Haig zyn vandaag krachtdadig voortgezet ondanks zware sneeuwstormen en in het algemten ongunstig weer. Wij hebben de buitenwijken bereikt van Monchyle-Preux, 8 K.M. ten O. van Atrecht en hebben Farbus en het bosch van Farbus gezuiverd. Vanmiddag is weer hard gevochten aan het noordelijk einde vaa den Vimy rug, waarbij wij nieuwe belangrijke stellingen vermeesterden en een aantal gevangenen en machinegeweren namen. In de richting van Kamerijk hebben wij onze linie ten N. van het dorp Louverval vooruitg^bracht. De tegenaanvallen, die de vyand op verschillende punten van ons front be proefde, hadden geen succes. Het aantal gevangenen, dat door ons sedert den openiugsaanval op gister ochtend is genomen, overtreft nu de 11,000 o.w. 235 officieren. Wij ver meesterden ook ruim 100 kanonnen, waaronder zware kanonnen tot een kaliber van 21 c.M-, 60 mijn werpers en 163 machinegeweren. Onze vliegtuigen verrichtten gisteren belangrijk werk door samenwerking met onze infanterie en door beschieting met machine geweren van oprukkende versterkingen van den vijand. Er wer den ook bomaanvallen door hen uitge voerd, waarin een aantal treffers ver kregen werden op een groot spoorweg station, dat de vijand gebruikt, en drie Duitsche vliegtuigen vernietigd en vier andere naar beneden gehaald. Een van onze vliegtuigen wordt vermist. De krijgsverrichtingen worden zoo meldt Haig - met succes volgens het plan voortgezet. Onze troepen hebben overal de vijan delijke verdedigingswerken van Hénin sur-Cojeul tot aan de zuidelijke buiten wijken van Givenchy-en-Gohelle, lot een diepte van 3200 tot 4800 M bestormd en onze opmarscb duurt voort. De voorste verdedigingswerken van den vijand op dit front, met inbegrip van den rug van Vimy, welke door de Canadeesche troepen genomen werd, werden vanochtend vroeg vermeesterd. Deze verdedigingswerken omvatten een netwerk van loopgraven en de versterkte plaatsen, Neuville Vitasse, den Tele- graatheuvel, Tilloy lez Moffaine, den Observatorium-rug, St. Laurent, Blagny les-Tilleuls en de La Foelie hoeve. Vervolgens zijn onze troepen opgerukt en hebben de achterwaartsche verdedi gingswerken van den vyand vermees terd, waartoe ook andere sterke loop graafstelsels en de versterkte plaatsen Feuchy kapel, Feuchy, de Hyderabad redoute, Athies en Thelus behoorden Tot 2 uur 's middags waren 5816 gevangenen, onder wie 119 officieren, door de verzamelstations gegaan. Vele anderen moeten nog geteld worden. Van dezen behooren een groot aantal tot de Beiersche divisies, die in de gevechten van heden zware verliezen hebben geleden. Tot het vermeesterde oorlogsmaterieel behooren kanonnen, een aantal mijn werpers en machine geweren, die nog niet geteld zyn. In de richting van Kamerijk is nieuwe vooruitgang gemaakt iq de nabybeid van het bosch van Havrincourt. Wij namen het dorp Demicourt. In de richting van St. Quentin namen wij de domen Pontru en Le Verguier. De bedrijvigheid in de lucht van de laatste twee dagen duurde gisteren met groote kracht voort. Wij ondernamen verscheidene geslaagde bomaanvallen en onze vliegtuigen werkten met uit stekenden uitslag met onze artillerie samen. Twee vijandelijke vliegtuigen werden vernietigd, vijftien andere wer den op dan grond gedreven en vermoe lelijk verpletterd. Twee Duitsche vlieger ballons werden in vlammen neergeschoten. Tien van onze vlieg tuigen worden vermist. iV. R. crt. Verschillende berichten. Het prijsgerecht te Hamburg heeft, naar de Nordd AUg. Ztg. meldt, op 30 Maart vonnis gewezen over zeven onzyiige schepen, die naar* Brugge en Zeebrugge of Hamburg opgebracht waren. In het geval van het Neder- lan ische stoomschip Oldambt werd de maatregel goedgekeurd. Evenzoo werd öeslist ten aanzien van het Noorsche stoomschip Birgit en het Hollandsche stoomschip Mi island. Het eerste was met levensmiddelen van Rotterdam naar Londen op reis. De Birgit voer eveneens op Londen, de MidslaDd had met een lading stukgoederen Newcastle tot bestemming. De Noor Robert Lea, die v m Rotterdam naar Londen op weg was, is tot goede prys verklaard, Het Zweedsche stoomschip Atle, dat met stukgoederen van Gothenburg naar Londen op reis was, is evenals de Noorsche stoomboot Pluto, die naar Rouaan bestemd was en nu op de Elbe ligt, verbeurd verklaard. Ook het Voorsche stoomschip Atle Jarl, dat van Stavanger naar de Tyne op weg was heeft dat lot moeten deelen. Voor ver luurzaamde visch en gebruikte zakken, die aan boord van dat schip in beslag werden genomen, stond het hof beta lingen ten bedrage van 24,300 en 2456,80 mk. toe. N. R. Crt. De minister van buitenlandsche zaken heeft na een conferentie met den minister van oorlog en den chef van den stat aan den Braziliaanschen gezant te Parijs telegrafisch opgedragen, onver wijld een rapport over het in den grond boren van het Braziliaansche stoomschip Parana te seinen, na ontvangst waarvan verklaard zal worden, dat de betrekkin gen met Duitschland afgebroken zijn Hierop zal vermoedelijk de verbeurd verklaring d r Duitsche schepen volgen M. R. Crt. Het optreden van Cuba heeft overal in Latijnsch Amerika zijn invloed doen gevoelenen het meedoen aan den oorlog door Brazilië zal het sein zijn voor alle (Amerikaansche) republieken. N. R. Crt. De president van de republiek Pana ma heefteen proclamatie uitgevaardigd, waarbij by zich verbindt de Vereemg ie Staten bij te staan in de verdeiiging van het Panama-kanaal. Hij heeft het exequatur vaa de Duitsche consuls ingetrokken. Duitschers, die by com plotten betrokken zijn, zullen onmiddel lijk worden gearresteerd. /V R. Crt. Op aanstichting van den anoniemen schrijver van j'Accuse, van dr. Röse- mayer, ond-redacteur van de Morgenpost schrijver van het vlugschriftDuitsch land ontwaak, en een belangrijke groep Duitsche intellectueelen, die naar Zwit serland zijn uitgeweken, zyn er bespre kingen aan den gang met het doel een Duitsche republikeinsche partij te stichten. Die partij zou dan een actieve propaganda voeren in Zwitserland en Duitschland vóór de afschaffing van den bestaanden regeeringsvorm in Duitschland, het aftreden van den Keizer en de onmiddellijke invoering van algemeen kiesrecht. De voorstan ders dezer beweging zijn van meening dat dit het eenige middel is om Duitsch land nog te redden. N. R. Crt. Het stoomschip Kittiwake van Liver pool met een lading stukgoed naar Rotterdam en Maandagochtend te 6 uur uit Duins vertrokken, is 's namiddags op de Noordzee tusschen de Noord Hinder en Schouwenbank, ongeveer 14 mijl uit de kust, vermoedelijk op een mijn geloopen en gezonken. De Kittiwake maakte deel uit van een convooi van 12 schepen op weg naar deze haven en was van dit convooi een der voorste schepen. Aan boord van de stoomschepen Serula en Ousel, mede van dit convooi deel uit makende en in Ze» acncr de Kittiwake opstoomende, hoori- men gisternamiddag plotseling een twigen slag en zag men tegelykfirtij l len schoorsteen en de brug van d* K'tti- wake, blijkbaar midscheeps g-vr/ff t, omslaan. Dadelyk daarop begon h-et schip te zinken en verdween langZn in de diepte. Aan boord van de Serula en it-Ons l, Maandagavond in de Parkhaven aange komen, heeft men waargenomen, lat twee Engelsche torpedojagers, die de stoomschepen convoyeerden, de beman ning van de Kittiwake overnamen. N. R. Crt. De Daily News verneemt uit Was binvton, dat de Dinsdag ingekomen berichten aantoonen, dat Centraal- Amerika niet by de Zuid-Amerikaansche naties achterblijft. In de republieken Guatemala, San Salvador en Honduras openbaren zich sterke anti-Duitsche stroomingen, die de landen in den oorlog zouden kunnen sleepen. Schade aan gewassen door wild. In antwoord op de vragen door dea heer Helsdingen tot den Minister van Landb. gericht inzake maatregelen tegen de schade door het wild.aan de gewassen toegebracht, erkent de Minister dat er rapporten van veel schade inkomen. De omstandigheid, dat by na alle beroepen van door de Commissarissen

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 1