No. 2. Zaterdag 7 1917. 33e «Jaarg. mr Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. F. DIELEIIAN* Buitenland. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Centfranco per post 70 Cent. Voor België 80 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITG EVER AXEL. AÜVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag EEN ure. DE Wegens het Paaschfeest verschijnt aanst. Dinsdag AXELSCHE COURANT niet. DE OORLOG. Er wordt in Vlaanderen door de Duitschers een buitengewone beweging uitgevoerd, welke op zeer bijzondere operatieplannen gericht moet zijn. Ge heel Vlaanderen, maar vooral de grens districten, worden van troepen ontdaan. De soldaten worden naar het Zuiden en het Zuidoosten vervoerd in speciale treinen. Artillerie blijft slechts in zwak getal achter en van Oostende tot Rousselaere is welhaast geen enkele soldaat overgebleven, tenzij voor de bewaking op de posten langs de grens kust en IJserlinie. De militaire bureaux in de onder scheidene dorpen zijn opgehevenin de centra bleven deze behouden. De bestemming van de vertrokken troepen is niet bekend. Avp. De revolutie in Rusland. De .Daily Tel." meldtDe voorloopige regeering heelt Vrijdag èen dekreet uitgevaardigd waarbij de domeingronden, tot nu toe eigendom van de keizerlijke familie, tot staatseigendom worden verklaard. Deze maatregel zal de oplossing van het agrarische vraagstuk vereenvoudi gen en het groote en dringende werk van de economische mobilisatie, dat de regeering voorbereidt vergemakkelij ken. De regeering heeft een anderen maatregel ontworpen, welke een krach tige prikkel zal zijn voor den economi schen vooruitgang in Rusland en boven dien een einde maakt aan een tijdperk van onrecht, n.l. de afschaffing van alle beperkingen van politieken, economi schen en wettelyken aaid om redenen van nationaliteit en godsdienst. De joden zullen er het meeste voordeel van hebben en in minder mate ook de Oekrainiërs Polen, Mohammedanen c.s. De Agence Radio verneemt, dat de geheele omgeving van het tsarenpaar van Tsarskoje Selo is overgebracht naar de Peter en Paulvesting. Het tsaren paar is volkomen afgezonderd en de bewaking verscherptdriemaal daags wordt vastgesteld, of zij zich nog in het paleis bevinden. Volgens de .Beursct." is de danseres Ksjesinskaja, de vriendin van grootvorst Sergei Michaelowitsj en vroeger ook zeer bevriend met de ex-keizerin, gear resteerd. Zij bewoonde te Petrograd ^een groot paleis en in haar salon verkeerden steeds grootvorsten en geestelijken. Avp. Uit Amerika. Over heel Amerika gaat een golf van geestdrift voor het vaderland. Overal beschouwt men het Fransche volk als een voorbeeld van den waren heldenmoed. In Baltimore heeft een betoogende troep, waaronder verschil'ende profes soren, een eind gemaakt aan een ver gadering, die voor den v.ede werd ge houden. De Amerikaansche Senaat heeft Woensdag het voorstel om den staat van oorlog met Duitschland te proclameeren al aangenomen en het lijdt geen twijfel of het Huis van Afgevaardigden zal vandaag dat voorbeeld volgen. Van dat oogenblik zal de oorlog tusscheu Amerika en Duitschland een feit zijn. Hier volgt de volledige tekst van de plaats in Wilson's rede, waar het vooral op aankomt en waarin de president scherp onderscheidt tusschen de Duit- sche regeering en het Duitsche volk, Wilson zei Wij staan op den drempel van een tijdperk, waarin men erop zal staan, dat er dezelfde maatstaf wordt aangelegd aan het gedrag en de verantwoordelijk beid voor kwaad, dat werd begaan door volken en regeeringen als aan de burgers van beschaafde staten, hoofd voor hoofd. Wij zijn dezen uitsluitend genegen en vriendschappelijk gezind. Niet op hun aandrang is hun regeering met dezen oorlog begonnen. Ze waren daarvan onkundig en hebben dat niet bij voor baat goedgekeurd. Het was een be raamde oorlog gelijk men oorlogen placht op touw te zetten in dien ouden en rampspoedigen tijd, toen de regeeders hun volken niet raadpleegden en de oorlogen zoowel werden uitgelokt als gevoerd ter wille van vorstenhuizen of kleine kriugen eerzuchtigen, voor wie hun landgenooten niet anders waren dan onderpanden ot werktuigen om mee te spelen. Volken, die zich zelf besturen zenden geen spionnen in menigte naar nabuurstateu noch nemen ze kuiperijen te baat om een kritischen staat van zaken te veroorzaken, die hun de gele genheid kan openen om toe te slaaD en veroveringen te maken. Zulke oogmerken hebben alleen kans van slagen waar niemand het recht heeft vragen te stellen. Listig beraamde plannen van bedrog kunnen alleen worden uitgewerkt en geheim gehouden in een hofkliek ot achter de angstvallig bewaakte geslotenheid van een kleine bevoorrechte kaste. Zij zijn gelukkig onmogelijk, waar de openbare meening staat op volledige inlichtingen omtrent al de zaken des volks. Een hecht verbond ten gunste van vrede is slechts mogelijk bij samengaan van demokratische volken. Op de goede trouw of het in acht nemen van de overeenkomsten van zulk een verbond door een auto kratische regeeriDg zou meü niet aan kunnen. Het moet een bond van eer zijn en van eenheid van oordeel. Kuiperijen zouden hem in zijn leven aantasten, samenspan ningen binnen den bond zouden het bederf er in brengen. Slechts vrije volken kunnen aan het gemeenschappe lijk belang der menschheid de voorkeur geven boven h t enge eigenbelang. Gevoelt niet elke Amerikaan dat de prachtige, bemoedigende gebeurtenissen in Rusland onze hoop op een duurzame vrede in de toekomst tot zekerheid hebben gemaakt De regeering heeft bij den Senaat en bij het Huis van Algevaardigden een voorstel ingediend om te verklaren, dat er een oorlogstoestand met Duitschland bestaat. Uit voorstel zal morgen worden be handeld. De motie van Flood is onmiddellijk na het vertrek van Wilson bij het Congres ingediend en naar de commis sies van buitenlandsche zaken van beide Huizen verwezen. De zitting van het Congres is verdaagd. De Senaatscommissie voor buitenland sche aangelegenheden heeft het regee ringsvoorstel, om te verklaren, dat er oorlogstoestand met Duitschland bestaat goedgekeurd in nagenoeg denzelfden vorm als het gisteravond was ingediend. In het vervolg van zijn rede in den Senaat zeide Lodge o.m.De ergste van alle oorlogen is een zwakke oorlog. Als wij werkelijk vechten, moeten wij vechten met al onze kracht. Wy gaan in dezen oorlog om ons te vereenigen met degenen, die den gemeenschappe- lijken.vijand bestrijden en om de vrijheid der menscbhejd, de democratie en de hedendaagsche beschaving te behouden. Deze oorlog gaat tegen de barbaarsch- heid, die toegerust is met alle middelen tot vernietiging van het menschelyke leven, die de wetenschap, de zegenruke wetenschap, voort kan brengen. Wij weerstaan een poging om de menschheid terug te stooten tot regeeringsvormen, politieke stelsels en veroveringsmetho den, die wij gehoopt hadden dat voor altoos van de wereld verdwenen zouden zijn. Wij vechten tegen een natie, die in den trant van eeuwen geleden be woners van veroverde landen in slaver nij wegsleept, die vrouwen en meisjes met nog erger bedoelingen wegvoert, die in haar krankzinnige begeerte om het meuschdom te veroveren en te vertreden, voor geen onrecht terug is gedeinsd, geen verdrag heeft geëerbie digd. Wat wij met de overwinning, welke wij zullen helpen behalen, allermeest wenschen te bereiken, is de verzekering van den wereldvrede op den grondslag van vrijheid en democratie, een wereld die niet door de Pruisische militaire autocratie, maar door den wil van de vrije volken der aarde, beheerscht wordt. Wij zullen dit bereiken en zullen dan kunnen zeggen dat wij de mensch heid groote zegeningen hebben helpen brengen en dat wij niet vergeefs ge vochten hebben. N. R. crt. Roosevelt is te Washington aange komen. Hij was op de doorreis van Florida naar huis (Oysterbay bij New- York) en begaf zich naar het Witte Huis om president Wilson te bezoeken. Deze was niet thuis, en Roosevelt die geen gelegenheid had om te wachten, hield een toespraak, waarin hij ver klaarde, dat de Boodschap van Wilson aan het Congres in de geschiedenis zou blijven voortleven als een staatsstuk, waarop de Amerikanen trotsch zijn. Roosevelt gat opnieuw uiting aau zijn verlangen om een divisie Amerikaau sche troepen op de been te brengen en daarmee naar het gevechtsfront in Frankrijk to vertrekken. N. R. Crt. Petroleum, benzine en gasolie. Het Haagsche Correspondentiebureau meldt: De beschikbare] voorraden pe troleum, benzine en gasolie en de- be staande vooruitzichten om deze voor raden aan te vullen, zijn van dien aand, dat tot een bezuiniging in gebruik, zóo vérgaand, als slechts eemgs- zins mogelijk is, moet worden overge gaan. Het is uitgesloten, dat zal kunnen worden voldaan aan verzoeken van particulieren om te hunnen behoeve een der bedoelde producten af te st*an, ook niet voor verwarmings-, verlich- tings- of kookdoeleinden voor het particulier automobielver- keer zal eveneens geen nieuwe benzine worden beschikbaar gesteld. Het is onnoodig, ook, voor gemeente besturen, verzoeken om beschikbaar stelling ten behoeve van de straatver lichting in te dienen, daar de te be noemen toewijzingscommissie het vraag stuk der voorziening in zijn geheelen omvang zal bezien. Prof. mr. J. A. van Hamel. Het nieuw gekozen Kamerlid voor Amsterdam IV, prof. mr. J. A. van Hamel, is 37 jaar oud. Na de studiën in de rechten aan de universiteit van Amsterdam te hebben volbracht, heeft hij zich als advocaat eerst te Rotterdam, daarna te Amsterdam gevestigd. Daarna is hij zijn vader, wijlen prof. mr. G. A. van Hamel, opgevolgd als hoogleeraar in het strafrecht aan bovengenoemde universiteit. De nieuw gekozene is buiten zijn ambt in het openbare leven een bekende figuur. Hij heeft zitting in het bestuur der afd. Amsterdam van het Genoot schap tot Zedelijke Verbetering van Gevangenen. De oprichting van het Museum voor de Studie van Gevangenis wezen en Dwangopleiding is voorname lijk van zijn initiatief uitgegaan; hij is lid van het college van regenten der gevangenissen te Amsterdam, plaats vervangend kantonrechter en geruimeu tijd secretaris van den Voogdijraad. Prof. v. Hamel is voorts hoofdredacteur van De -Groene Amsterdammer N. R. Crt. Superfosfaat. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft het volgende bepaald Het is verboden superfosfaat at te leveren, te verhandelen, ten geschenke te geven of op eenigerlei wijze te ver vreemden, tenzij in opdracht ot met goedkeuring van de commissie belast met de zorg voor den aanvoer en de distributie van kunstmeststoffen, korter genoemd kuustmestcommissie. 8f. crt. Leder voor sckoemnreparatio. Minister 'Posthuma heeft een -iistri- butieregelirig vastgesteld van leder, o.a. voor repapatie benoodigd, waaraan wij het volgende ontleenen De Minister schrijft aan de gemeente besturen, dat hij het noodzakelijk acht, van hen cipgave te ontvangen omtrent AXELSC

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 1