Binnenland. Landbouw. mijl ten Z.W. van St. Quentin in voeling met het nieuwe Duitscbe tront, in zijn geheel genomen. Aan het noordelijke stuk der nieuwe linie brandde gister middag bij den vijand een verwoed bombardement los, maar het schrikba rend geconcentreerde vuur onzer eigen batterijen tegenover de vijandelijke deed het verstommen. Èen gelijksoortige krampachtige opvlamming van loop graafmortiervuur in den uitspringenden hoek van het tront bij Yperen werd op dezelfde wijze onderdrukt. De Duitschers toonen veel verschijnselen, die erop wijzen, dat ze het nog altijd „op hun zenuwen hebben." De bijzondere correspondent van Reuter in het groote hoofdkwartier meldde Vrijdag, dat de laatste drie dagen vechtens de Pranschen gebracht hadden tot dicht bij het dal dat de beneden Oise van de boven Oise scheidt. De correspondent beschrijft hoe de Duitschers het oude versterkte stadje Coucy verwoest hebben, dat zeven eeuwen lang door het kasteel van Coucy beheerscht werd. De muren van het kasteel, die meters dik waren, zijn ver brijzeld. Er is reden om aan te nemen, dat door een enkelen vingerdruk elke mijn in Coucy ontploft is. Volgens de Duitschers waren er voor het kasteel alleen 28 ton ontplofbare stoffen gebruikt. Het veroveren van den bouwval, dien de vijand gedurende drie dagen als een verdedigingspunt wist te gebruiken, is een moeilijk stuk werk geweest voor de infanterie. Deze moest naderen over een hellend terrein van ongeveer een mijl lengte, waaruit zorgvuldig elke natuurlijke dekking ver wijderd was en dat door het vuur van verdekt opgestelde machinegeweren be streken werd. Toch slaagden de Fran scben er ten slotte door een nachtelijken aanval in de stad te naderen. Brood. Te Rotterdam is de volgende kennis geving aangeplakt: De burgemeester vestigt er met na druk de aandacht van de burgerij op, dat van 2 April af met de hoeveelheid op de broodkaarten aangegeven, gedu rende negen dagen moet worden rond gekomen, en men derhalve met zijne dageljj ksche aankoopen er mede reke ning moet houden, dat op de volgende kaart eerst na negen dagen brood zal kunnen worden gekocht. Met het oog op de onzekerheid, welke thans nog bestaat omtrent de mogelijk heid geregeld broodkoren uit Amerika aan te voeren, wordt op de meest dringende wijze zuinigheid met brood gebruik aangeraden, omdat er zeer groote kans bestaat, dat zonder de uiterste zuinigheid reeds spoedig opr nieuw tot beperking van het brood rantsoen moet worden overgegaan. Laten wij deze kennisgeving niet alleen doen gelden voor de Rotterdam mers maar laten alle Nederlanders dezen wenk ter harte nemen Vervoer aardappelen. Naar gebleken is, zijn in bepaalde gevallen door burgemeesters vergun ningsbewijzen afgegeven voor het ve* voeren van aardappelen. De aandacht zij er op gevestigd, dat voor de afgifte van dergelijke geleide biljetten alleen bevoegd isdeRijkscom missie van Toezicht op de Aardappel vereeniging en dat bij overtreding van het vervoerverbod de betrokken perso nen geenszins zullen gijn gevrijwaard dioor vervoei bewijzen, afgegeven door burgemeesters. N. R. crt. Regeeringsvarkens. De Inkoopcombinatie maakt bekend dat 10 April a.s. de leveringen van regeeringsvarkens wederom zullen plaats vinden. .-#• -R- erf. Gemarineerde haring. Van 31 Maart at wórdt de distributie van gemarineerde haring stopgezet (Nf. crt.) Paaschvcrloren De Opperbevelhebber heeft bepaald I. In verband m"t de aanstaand-- Paascbdagen zal aan ieder militair, voor wien volgens de bestaande regeling voor bet algemeen (periodiek) verlot de eerste volle verlotdag op een dag van de maand April valt, éénmaal één dag langer verlof verleend worden in dier voege, dat indien aan den eersten verlotdag een Zondag of erkende' Christelijke feestdag vooraf gaat of zulk een dag op den laatsten verlofdag volgt, de Zondag of de Christelijke feestdag aan het verlof zal worden toegevoegd, mits het totaal van bet aantal verlofdagen met inbegrip van de eventueele inge volge de laatste alinea van punt 4 der verlotsregeling van 10 Mei j.l. te ver- leeuen verlofdag meer voor de militairen bedoeld ad. a van punt l van die verlofregeling niet meer dan 6 en voor de overige militairen niet meer dan 5 dagen zal tellen. II. Voor de militairen, voor wie volgens den rooster bet verlof Zaterdag 7 April a.s. zal eindigen, zal dit verlof met de beide feestdagen worden ver leugd, doch één dag later aanvangen, zoodat voor deze ploeg de gezinshoofden of daarmee g lijkgestelden over ten hoogste zes, de overige militairen over ten hoogste vijf volle verlofdagen kun ueu beschikken. III. Voor de militairen voor wie volgens den rooster het verlof 8 April zal eindigen, wordt de dag vau terug keer 9 April (2e Paaschdag) gesteld, doch zal iu verband hiermede het vertrek l dag later geschiedeu, zoodat deze militairen ten hoogste vyf (resp. vier) verlofdagen hebben. IV. Voor de militairen, voor wie volgens den rooster het verlot op Maan dag 9 April zal eindigen, wordt het verlof zoodanig verschoven, dat de tot deze ploeg behoorenden Dinsdag 10 April van verlot zullen terugkeeren in verband hiermede wordt voor hen de eerste volle verlofdag op 6 (resp. 7) April gesteld. V. Voor hen, voor wie de eerste volle verlofdag op 10 April a.s. zal vallen, wordt het zoodanig verschoven, dat voor hen Zondag 8 April de eerste volle verlofdag zal zijn en in verband waar mede zij op 12 (resp. LI) April zullen terugkeeren. VI. Voor de vrijwillig dienende militairen zal het Paasch verlof in overeenstemming met het ad. I gestelde en in verband met de eischen van den dienst door de commandeerende officie ren worden bepaald. VII. Voor hen die by de depots of bij de korpsen van het leger voor eerste oefening onder de wapenen zyn, alsmede voor het bij hun opleiding werkzame kader zal, voor zoover deze militairen gerekend worden tot de gezinshoofden of daarmede gelijk gesteld zijn, de Vrijdag voorat gaande aan het verlof, daaraan worden toegevoegd, terwijl voor de overigen het verlof zich tot den avond van den volgenden Dinsdag zal uitstrekken VIII. Voor de Israëlietische militairen wordt verwezen naar L. O. 1917, B., No. 69. IX. Ten opzichte van hen, wie op grond van het gestelde ad. II (resp. IV) van de order van 22 Dec. 1.1., bij vergunde bewegingsvrijheid het reizen per spoor is toegestaan, moet de 20 pet. (resp. 10 pet.) voor de Zondagen der maand April, den Goeden Vrijdag en de a.s. Paaschdagen berekend worden naar de presente sterkte, verminderd met het aantal der militairen met verlof afwezig. X. Voor inrichtingen van militair onderwijs en voor de scholen of cursus sen bij de genie, waarvoor de verloven bij bestaande voorschriften of reglemen- tp- gpr^spld zijn, blijven met betrekking r.i>r hi-i Paasch verlof die voorschriften van kracht. XI. Aan leerlingen van de scholen voor verlotsofficier en van de daarmede samenhangende voorbereidende cursus sen, en aan hen, die bij het Instructie- bataljon een administiatieven cursus olgen, zoomed'.} aan de daarbij werk zaam gestelde onderwijzers, zal verlot verleend worden van 6 tot en met 9 ADril met vergunning 9 April a.s. na 12 u. midd. terug te keeren. XII. Aan het personeel van het Instructiebataljon zal Paaschverlof ver leend worden zóó dat het vertrek mag plaats vinden op Donderdag 5 April a.s. na 12 u. midd., terwyl terugkeer zal geschieden op Dinsdag 10 April d.a.v. uiterlijk vóór 5 u. nam XIII. Deze regeling heeft geen be trekking op de militairen, die in de maand April op grond van een ministe- rieele beschikking een bijzonder of uirzonderingsverlof zullen genieten van 'n totaal meer dan 6 dagen. XIV. De commaudeerende officieren ter plaatse ziju bevoegd en verplicht op deze verlotsregeling die beperkingen toe te passen, welke noodzakelijk zijn in verband met den goeden gang van den dienst en met de veiligheid. Avp. Van de grens. Naar Vrij Belgis mededeelt, hebben de Duitschers iu de onmiddellijke nabij heid van Maaseijck niet minder dau 200 machiueg3wereu opgesteld aau ouze grens. Onze graanvoorziening. De 20 graanschepen, die thans via Halifax naar Amerika op reis zijn, zullen van Engelsche zijde, naar de Uitvoerende Commissie vau de N. O. T. meent te mogeu aannemen, voor hun terugkomst geen moeilijkheden ouder vinden. Naar wordt medegedeeld, is niet (zooals Reuter gemeld had) de uitvoer vau graau eu meel, maar die vau tarwe eu meel uit Argentinië verboden. De uitvoer vau maïs, dat Nederland hoofd zakelijk uit Argentinië ontvangt, blijft dus vrij. Crt. Mr. Th. H. de Meester. Bij Kon. besluit vau 30 Maart is mr. Th. H de Meester benoemd tot lid van deu Raad van State. In een huish. vergadering van werk gevers en het bestuur van den werk- liedenbond te Boschkapelle werd over eengekomen het dagloon der arbeiders te bep ilen op 2 per dag in dén zomer en 1,50 in den winter. M. Crt. Aankoop van stamboekvee. De Duitsche commissie uit Oost Pruisen heeft onder leiding van den heer Téheux iu 'Friesland 54 stamboek- koeieu aangekocht. De prijzen vari ëeren van 6 tot 1200 gulden. Voor de duurste exemplaren werden zeer hooge eischèn gesteld. De vorige week werden uit Friesland 55 koeien verzonden. N. R. Crt. Byzonder landbonwverlof. In verband met eene aan den M. v. O. gedane vraag om meer militairen beschikbaar te stellen voor landbouw- werkzaamheden is een opgave gevraagd aan de korpsen of bij alle onderdeelen reeds aan 20 pet. verlof is verleend en, in ontkennend geval aan hoeveel per soneel nog byzonder verlof kan worden verleend. Avp. licht kon worden ontstoken in de zaak van de vermissing van een persoon uit onze gemeente. Het lijk bleek namelijk te zijn van den 39 jarigen timmerman Th. C. v. d. B. die sedert den stormachtigen avond van 21 December 11. toen hij van Sluiskil per rijwiel huiswaarts gekeerd was, hier niet is-aangekomen. Het vermoeden dat hij te water geraakt en verdronken was. is thans bewaarheid. Brandt niet onnoodig petroleum Het zeer ernstige teit van het stop zetten van handel en vervoer van petroleum dringt vanzelf met aandrang het verzoek naar vorenlaat iedere onnoodige verlichting met petroleum na! De petroleum, die er nog na de ver zorging van de publieke diensten over zou kunnen wezen, zal in de eerste plaats noodig zijn voor de industrieën voor de velen, in de stad en de men- schen op het land, die geen andere verlichting dan petroleum hebben, en niet minder voor hen die hun eten op petroleumstellen kookten en soms zelfs geen andere gelegenheid daarvoor had den, omdat het hun ook aan steenkool voor 't fornuis ontbreekt. En als we dan nagaan, hoeveel pe troleum er* speciaal na de beperking van gaslicht en electrisch licht, gebruikt wordt voor louter genoegen, voor ver- eenigingen die hun werkzaamheden niet wilden opgeven, voor sociëteiten, zelfs voorbals, voor meer dan beslist noodige verlichting van winkels, dan ligt de waarschuwing voor de handbeperk die verlichting. Iedere liter petroleum die ge verbrandt, onthoudt ge aan men- schen die het méér noodig hebben dan gy 1 Dezen raad lezen we in de Midd. Crt. waarby we ons volkomen aansluiten en het ook daarom onzen lezers toeroepen Brandt niet onnoodig petroleum - Zondag was aan het bureau vau de Ter Neuzensche Courant aangeplakt een bericht, volgens hetwelk op een naburig weiland eeu vliegmachine zou gedaald ziju, waarin 4 personen zaten. Velen snelden er heen en met het oog op gewonden trok ook een afdeeling van het Roode Kruis uit om eventueel hulp te bieden. Op de bedoelde plaats was echter uiet3 te zieu, maar wel hoorde meu de nieuwsgierigen elkaar toeroepen: „'tis 1 April!" Iatusschen kan dit muisje wel een staartje hebben, want het geschreven bericht was niet, zooals gewoon aan de binoenzijde der ruiten geplakt, maar op de buitenkant, zoodat eigenlijk misbruik is gemaakt vau het bureau dezer cou- raut en naar de(n) dader(s) gezocht wordt. AXEL, 3 April 1917. Nabij de cokesfabriek te Sluiskil werd Zondag in het kanaal drijvende ge- vorïden een in verren staat van oDtbin ding verkeerend lijk. Bij nader onder zoek bleek aan de kleeding, dat eindelijk In de Dinsdag te Zaamslag ge houden raadszitting herdacht de voor zitter wijlen den heer J. de Putter. Goedgekeurd werd een concept-raads besluit voor deu verkoop vau 4 olmen boomen, staande op het dorpsplein, aan de Z. VI. Tramwegmaatscbappij, waarbij de gemeente het recht bedingt op 6.80 M. uit de as van de trambaan nieuwe boomen te planten. De koopprijs is 180 gulden. Het verzoek van het Comité van Actie voor het aanleggen eener drink waterleiding om een bijdrage van 356.50 in verband met het bevolkings cijfer, gaf aanleiding tot zeer uitvoerige besprekingen, waarbij zoowel de voor zitter als de leden meenden, dat meer dere inlichtingen hieromtrent wel ge- wenscht zouden geweest zyn. Zij had- den geen gelegenheid gehad een der f vergaderingen met de gemeentebesturen !t mee te maken. De voorzitter achtte het evenwel een zaak van groot belang en meende dat de zaak behoort te worden gesteund. De wethouder Wisse^- kau niet inzien dat nu nog zooveel geld noodig is voor een onderzoek, waar vroeger reeds een onderzoek plaats had onder leiding van dr. Jenny Weyerman. i De heer A. Dieleman achtte het niet gemotiveerd om, waar de gemeente

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2