No. I. Woensdag 41 April 1917. 33e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. IHELEMAA, v ,X E L Buitenland. Dit^blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Voor België 80 Cent. Afzonderlijke' Nos. 5 Cent DRUKKER—UITGEVER AlOVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag EEN ure. DE OORLOG. Men schrijft uit Zurich aan de R. Crt. Ook de militaire overzicht-schry ver an de Neue Zürcber Ztg. heeft nu ijn meening gezegd over het wijkea Duitschers aan de Aflcre eu de mme. Wel heeft deze beoordeelaar jj de oorlogvoerende partijen niet de mpathieën, die b.v. een Stegemann er Bund) in Duitschland, en eea (eyler (Journal de Gpnèv-e) in Frankrijk nietmaar hij heeft om zijn ongerepte partijdigheid het vertrouwen van het gen land, zoowel benoorden als be- üiden Bern en dat is een omstandig heid, die niet hoog genoeg kan worden Ret is zeer begrijpelijk aldus de chrijver dat nu naar de oorzaken jofdt gevraagd en gevorscht die ge nopt hebben tot deze achterwaartsche fergroepeering. Dit is zooveel te be grijpelijker, daar deze hergroepeering plaats vindt over een breedte van meer i 100 K.M. en nu reeds meer dan 30 K.M. diepte heeft. Natuurlijk is nen hier en daar met goedkoope al wetendheid reeds lang met zijn oplossing ereed, en daar speelt de „geniale imschwiïng vom Stellungs zum Bewe- pngskrieg" weer de groote rol, zooals ^,t indertijd bij het terugwijken der ostenrijk-Hongaarsche fronten voor het Öensief van Broesilof geschiedde» Nu an daar echter allesbehalve deze terug cht mede verklaard worden. Voor et inleiden van een bewegingsoorlog het vrijgemaakte gebied te klein. Wat beduidt een terrein diepte van ■auwelijks anderhalven dag marchee- n? Ook zouden de Duitschers dit 4bied zeker niet zoo stelselmatig ver hoest hebben, als zij het later weer als ^vechtsterrein wilden gebruiken. Zoo jft er dus voorshands geen andere lossing mogelijk dan die, welke bij e strategische terugtochten tot dus- rre gegolden heeft s.l. het zoeken ar een gunstiger verdedigingslijn, het rkorten van het front, een voordee er gebruik der artilleristische kracht, het aansluiten óp gunstiger achter- arische verbindingen. Naast deze tieven' is dan nog plaats voor andere ■iitieke en andere redenen van binneu- idsch belang. Buiten twijfel staat, dat deze Duitsche "groepeering den Fransch-Eagelscben ers, en in het algemeen aan heel de k der Entente een nieuwe machtige elijke kracht heeft verleend. Tit St. Petersburg seint men oor het Taurische paleis heeft het thausche regiment, aangevoerd door pitein Petrofski, hulde ge racht aan voorloopige regeering en den raad ]n arbeidersafgevaardigden. Het regi- ~nt werd begroet door den president Doema. Rodzjanko, en den afge rdigde Masloenenikof, namens het voerend bewind, door Tsjeidze na ns de afgevaardigden van arbeiders *1 soldaten. 'Kapitein Andrejef begroette als afge vaardigde van het 127ste regiment eveneens het regiment. Het Lithausche regiment defileerde daarop voor het Taurische paleis, onder de tonen der Marseillaise. Daarna kwam het 180ste regiment infanterie voor het paleis. Verschillen de sorekers voerden het woord, het- regiment opwekkend de nieuwe vrijheid in R island krachtig te verdedigen. Em dir spregers bracht een groet over van hst liger tin hit front, dat verklaarde „te zul lea wircen en strijden tot den laatstee droppel bloed, terwijl gij hier de onverwoestbare vrijheid bevestigt." De atgiviiriigien Scobelef en Moe raniot k vamen van Kroonstad terug, waar de revolutionaire bewegiag het gebrekkigst georganiseerd was en in het begin aanleiding gaf tot gevechten. Thans herneemt hef leven zijn gewonen gang, hoewel de betrekkingen tusschen de officieren en den commandant der vloot aog niet geregeld zijn. De aan leiding tot de misverstanden tussctten officieren en soldateq was grootendeels toe te schrijven aan admiraal Wiren. Aanvankelijk werden een tiental officie ren gevangen gezet. Tijdens het verblijf der afvaardiging te Kroonstad werden bijeenkomsten gehouden met afgevaardigden van de vloot en de vestingartillerie, waarin de toestand is uiteengezet. Thans is de arbeid in de bavea van Kroonstad hervat. N. R. crt. Honderd vereenigingen wan Don KH zakken hebben 16 millioen byeinge bracht voor den aanleg van een nieu wen spoorweg. Reuter verneemt, dat het volgende is bijeengegaard uit verklaringen, onder eede afgelegd door overlevenden van de Duitsche duikboot U O 39 die onlangs ia de Noordzee tot zinken is gebracht. Den 8sten Februari 's ochtends, kreeg de U O 39 het N lorsche stoomschip Ida in zicht en opende daarop het vuu^ op een afstand van ongeveer 6000 M. De Ida stopte terstond, maar de duik boot; ging nochtans met vuren door. De man, die het stuk bediende, nam duidelijk waar, dat het schip stil lag en dat het al verscheidene malen' ge- trofieh was, en vroeg daarom verlof, het vuren te staken. Hem werd even wel gelast, het voort te zetten. Aldus deed hij, totdat zoowat 25 projectielen waren afgeschoteu. Iumiidels was de duikboot naderbij gekomen. De laatste schoten werden ul. van ongeveer 3090 meter af gegeven. Toen ze het vuren eindelijk staakten kwam een der booten van de Ida langszij. De inzittenden berichtten, dat twee leden der bemanning, die waren gewond aan boord van het scnip waren gebleven. Een officier en drie man werden er van de duikboot op afgestuurd. Ze vonden een zeeman en den hofmeester dood op het dek liggen. Ze waren omgekomen terwijl ze bezig waren met het uitzwaai, en van de boot. De Ida werd daarna met bommen tot zinken gebracht. Het onmenschelijk karakter van deze wandaad blijkt zelfs op de bemanning der iuikboot indruk te hebben gemaakt, gelijk de volgende brief aantoont, dien een hunner, na gevangen genomen te zijn, aan zijn ouders heeft geschreven „Goe ie, beste ouders. Ga den eersten Zondag, nadat deze regelen in uw bezit zijn gekoulen, naar de kerk en dank den goeden God, dat Hij mij zoo genadig heeft bewaakt en behouden. Ik ben, niet gewond, in handen van de Engel- schen gevallen. Lichaam en geest zijn in orde en ik word goed behandeld, bijzonder goed door de Engelsche zee officieren. Het was voor mij een uiterst droeve dag. Het eerst van allen zag ik aan dek twee arme Noren dood liggen. Ze wareD ongelukkigerwijze slachtoffirs van ons kanonvuur gewor den. De dag zal in mijn herinnering met bloedige letters gegrift blijven." N. R. Crt. De .Times verneemt uit New-York Er doeu sensationeele verhalen de ronde over de groote schade tengevolge van droogte endaaropvolgendensneeuw- val op de ikkers voor winter-tarwe in Zuid Nebraska. De oogst zal ver be neden het gemiddelde zijn. De boeren bereiden zich met koortsachtige haast voor om op de velden voor wintertarwe voorjaarstarwe uit te zaaien. Vijf wa gons met zaaikoren zijn Vrijdag in allerijl naar Nebraska gestuurd. De New York Times die een artikel aan den toestand w dt, schrijft„De oogst van 1917 zal beslissen of de wereld in 1918 gevoed kan worden of dat er honger zai zijn. De vraag hoe wij onze vrienden overzee van voedsel zuilen voorzien en zelfs genoeg over zullen houden moet vastberaden onder de oogen worien gezien." De Daily Telegraph verneemt uit New York van Vrijdag: Te oordeelen naar de berekeningen van de deskun digen, die hier openbaar gemaakt wor den, staan de Vereenigde Staten tegen over een ernstig tekort aan koren, dat het nop iziK-ilijk kan muiten, dat het laid 9o>r het eiaie van het jaar op broodrantsoen wordt gesteld. Je meest optimiscne voorspellingen schatten den tarweoogst dit jaar met den overge schoten voorraad van het vorige jaar mee op nog geen milliard bushels, en in geval vau oorlog, zoo verklaren ambtenaren, verwacht men van de Ver. Staten dit zij ie geallie'erdeu met on geveer 400 millioen bushels zullen voorzien. Honderdmilltoen bushels moeten als zaaikoren gereserveerd wor den, zoodat slechts 500 millioen bushels over zouden blijven, wat gelijk staat met het normale tarwe-verbruik in de Vereenigde Staten in den vorm van meel alleen. Volgens sommige schattingen zal de tarwe-oogst de 800 millioen bushels echter niet overschrijden, niettegen staande er 850,000 acres ïneer met tarwe bezaaid zijn. De cecouomisten voorspellen de hoogste prijzen voor levensmiddelen in de geschiedenis der Vereenigde Staten wegens het groote percentage daarvan dat aan het land bouwbedrijf onttrokken is. Omtrent de krijgsverrichtingen lezen we in de N. R. Crt. de volgende tele grammen BERLIJN, 30 Maart. (Wolft.) Ten Noorden en ten Zuiden van de Oise zijn de Duitsche krijgsverrichtingen volko men volgens het plan en de bedoelingen van het Duitsche opperbevel voltrokken. Het betreft hier krijgsverrichtingen die ten hoogste den naam gevechten ver dienen. Van een grooten slag, waarover in de Fransche draadlooze berichten wordt gesproken, is geen sprake. Eenzelfde onjuiste voorstelling/der feiten blijkt uit een draadloos bericht van den Eiffeltoren van 29 Maart, waarin wordt gesproken van een afge slagen aanval op de Fransche stelling van Maisons de Champagne. De over blijfselen van Maisons de Champagne zijn door ons in het geheel niet aange vallen, wel echter de stellingen ten westen daarvan. De eerste Fransche linie werd» onder den voet ge'oopen, om het bezit van de tweede ontstonden hevige gevechten met handgranaten, waarin de Duitsche aanvalstroepen overwinnaar bleven. Ouraiddellijk na de bestorming gingen de Fransehen tot een tegenaanval over. Viermaal storm den zij in den loop van den dag vooruit en viermaal werden zij door goed gericht geschut-, geweer- en machine*- geweervuur afgeslagen. Na krachtige voorbereiding door de artillerie onder namen zij des avonds te kwart voor acht een vijfden aanval, die evenals de vorige mislukte. Ten westen van de Maas trachtten de Franscheu de laatste successen der Duitschers bij hoogte 304 weer soed te maken. In den namiddag vau 28 dezer werd hun geschutvuur byzonder nevig. Zoodra men aan Duitsche zijde de aan- valsoogmerken waarnam, werd op de Fransche loopgraven een vernietisings- vuur gericht, met het gevolg dat do voorgenomen aanval achterwege bleef. In de avonduren en gedurende den nacht nam echtèr het Fransche vuur toe, waarop tegen zes 's morgens een in groote breedte ontworpen Fransche aanval volgde. Met zware bloedige verliezen boetten de Franscheu deze poging een kleine groep slaagde er in een stuk loopgraaf aan de oostelijke helling van hoogte 304 biunen te dringen en zich daar ougéveer ll/2 uur te handhaven, tot ze door een tegenaanval ^weer werd verdreven. Van dit geheele zware gevecht is in het Fransche draadlooze bericht van gisteren alleen melding gemaakt met de woorden op den linker Maasoever hebben wij doeltreffend vernietigings- vuur gericht, op de Duitsche werken in de vakken van hoogte 304 en van den Mort Homme. LONDEN, 30 Maart. (Reuter part.) Reuters bijzondere correspondent in het Britsche hoofdkwartier telegrafeert d.d. heden Gister namen wij Ruyaucourt. Daar mee hebben we onze linie tot zoo wat acht mijl beoosten Bapaume vooruitge- bracht. De Engelsche. infanterie is nu allerwege van Atrecht tot ongeveer zes

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 1