Gemeenteraad van Axel. Geen dorp, geen hoeve is blijven staan in dit glacis, geen weg is berijd baar gebleven, geen brug geen rails, geen spoor bleef staan. Waar bosschen waren, steken nu boomstompen omboog de waterputten zijn vernield, de draden, kabels en leidingen vernietigd. Voor onze nieuwe stellingen loopt als een ontzettende band het rijk van den dood. Hier moet de vijand zijn terrein zoeken. Geen kelder, welke hem onderkomen kan verleenen, is heel gebleven, geen hout is er meer, waarmee hij kan bouwen. Ons eigen materiaal is al lang weg gebracht en al de plaatselijke bronnen, waaruit nieuw materiaal be trokken kon worden, zijn vernietigd. Langs de wegen zijn de reusachtige boomen van de alléeëu geveld en over de weiden is de ploeg getrokken. Kanonnen, welke hier willen rijden, zouden weg zinken. Gruwelijk is dit land en het is een ontzetting voor ieder, die er nu intrekt. Vele inwoners, o. w. alle bruikbare mannen en jongelingen, zijn verder het land ingebracht, geen weerbaar man mocht den vijand over blyven. Daar entegen zijn de vrouwen, kinderen en oude mannen, die den wensch hadden, weer in betrekking met Frankryk te komen, in een aantal plaatsen, Noyon, Roye, enz. gebracht, aan gene zijde van de verwoeste landstrook en die van onzen kant zooveel mogelijk ge spaard zyn. AvP- Levensmiddelenvoorziening. Na inleidingen van de beeren Kooi man en Michielsen is in een te Amster dam gehouden drukbezochte vergade ring zonder hoofdelijke stemming de- volgende motie aangenomen De vergadering van burgemeester, wethouders, gemeenteraadsleden, ge meente-secretarissen en directeuren van gemeentelijke levensmiddelenbedrij ven, belegd door de afdeeling Noord-Holland van de vereeniging van Nederlandsche gemeenten overwegende, dat ter voorkoming van levensmiddelen nood door de gemeenten zonder verwijl alles moet worden aan gewend wat kan strekken tot zuinigheid in het verbruik van voedingsmiddelen en brandstoffen en vermeerdering van de teelt van voedingsmiddelen is van oordeel, 1. dat in grootere en kleinere gemeenten, waar het mogelijk blijkt, in deze tijden dient te worden overge gaan tot de exploitatie van gemeente lyke keukens, waar bereide spijzen worden afgehaald ot bezorgd2. dat van gemeentewege met den meesten spoed nog voor het komend seizoen dient te worden bevorderd de teelt van landbouwgewassen voor menschelijk en dierlijk voedselhetzij door oprichting van een gemeentelijk landbouwbedrijf met exploitatie voor gemeenterekening van bij de gemeente in eigendom zijnde ot ooor haar gehuurde gronden, welke eerder niet tot dit doel of ten behoeve van de melkvoorziening werden gebe zigd hetzij door uitgifte van zoodanige gronden in huur met verplichting ze te betelen met voedingsgewassen hetzij door uitgifte van gronden aan particu lieren voor de teelt van voedingsge wassen voor eigen gebruikdat de billijkheid medebrengt, dat de regeering, indien eenigszins mogelijk, de gemeen ten de voedingsmiddelen op voren staande wijze geteeld voor eigen in woners doet behouden. N. R. Crt. Verbouw van grove tuinbouwgewassen als tusscben- of nagewas van vroege aardappelen. De minister van landbouw, nijverheid en handel brengt het volgende ter alge- meene kennis Bij beschikking ffan 19 Februari is bepaald, dat de verbouw van peen, koolrapen, knollen, kool, spinazie, snij- en spercieboonen als tusschen ot nage was van bloembollens! vroege aardap pelen niet beperkt is. Uit verschillende ingekomen berich ten blijkt, dat sommige verbouwers zullen trachten van deze bepaling misbruik te maken, met het doel meer van de gewassen, peen, koolrapen, enz. te verbouwen dan waarop zij recht hebben. In verband hiermede zij er de aandacht op gevestigd, dat een teelt slechts dan als tusscben- ofnateeltkan worden beschouwd indien de verbouw plaats vindt op de algemeen gebruike lijke ratioueele wijze, waarbij zoowel vóór als nagewas, zoomede de gelijktijdig verbouwde gewassen behoorlijk tot hun recht komen. Wordt de cultuur niet op zoodanige wijze gedreven, zoo is de ve'bouw van het nagewas niet vrij en maakt men zich aau een overtreding schuldig. (St. crt.) Beperking van den verbouw van gewassen. De minister van landbouw, nijverheid en handel brengt het volgende ter algemeene keunis Uit verschillende deelen des lands zijn berichten ingekomen, waaruit blijkt, dat de maatregelen tot beperking van den verbouw van gewassen ingevolge art. 7 der Distributiewet 1916 niet overal met de noodige nauwgezetheid worden nageleefd. In verband biermede zij ter algemeene kennis gebracht, dat eerlang in alle provinciën organisaties met plaatselijke vertakkingen in het leven zullen worden geroepen, welke op de juiste naleving van de betreffende voorschriften toezicht zullen uitoefenen. Belanghebbenden worden derhalve nogmaals gewezen op de ernstige ge volgen, waaraan zij zich blootstellen, indien zij in strijd met d.e wettelijke bepalingen handelen. (St. crt.) Pootaardappelcn. Nu de poottijd voor aardappelen aanbreekt, worden zy, die voornemens zijn pootaardappelen uit een andere gemeente te betrekken, er aan her innerd, dat het vervoerverbod van aardappelen ook geldt voor poters". Vervoer van aardappelen, dus ook van pootaardappelen, is alleen toege staan, indien daarvoor eene vergunning is afgegeven door de Rijkscommissie van Toezicht op de Aardappelvereeni- ging, Amaliastraat 2 te 's Gravenhage. Aanvragen voor zoodanige vergun ning moeten tot die Commissie worden gericht op formulieren, welke door haar gratis verkrijgbaar woiMen gesteld. Itantsoeneering van brandstoffen. De Minister van L., N. en H. heeft den burgemeesters meegedeeld, dat ter verkrijging van een behoorlijke verdee ling van de zeer beperkte voorraden huisbrandkolen, welke naar alle waar schijnlijkheid voor het seizoen 1917 1918 beschikbaar zullen zijn, reeds thans maatregelen dienen te worden genomen, welke een streng doorgevoerde rant soeneering van brandstoffen voor parti culieren mogelijk maken. Deze regeling zal tevens dienen te omvatten de voor raden van de klein-industrie en zich behalve over steenkoleu, briketten en mijncokes ook moeten uitstrekken tot gascokes, bruinkoolbriketten en turf. In een circulaire van 24 Maart door den Minister van L., N. en H. aan de burgemeesters gezonden, heeft deze uit eengezet hoe de distributie van dit artikel dient te geschieden. Zij zal zoowel voor huisbrand dienen als voor de voorziening van de klein- industrie met een jaarbehoefte van minder dan 240 ton. Zij betreft steen kolen, briketten, mijncokes, gascokes, bruinkoolbriketten en turf. De distributie zal geschieden plaats of districtsgewijze door een brandstof commissie, die vóór 1 April a. s. dient te worden benoemd door den burge meester. Het aantal leden is ten minste 3, ten hoogste 5 voorzitter is de burge meester of een door hem aan te wijzen persoonis in de gemeente een gasfa briek aanwezig, dan dient een vertegen woordiger van de fabriek in de com missie te zitten in de commissie moet ten minste één zaakkundige worden opgenomen, maar in geen geval mogen de plaatselijke detailhandelaren de meerderheid uitmatten. Deze brandstofifencommissies hebben zich zoo spoedig mogelijk met de Rijks- koleudistributie in verbinding te stellen, ten einde te bereiken, dat de brand- stoffenverdeeling zich aanpassend aan de plaatselijke toestanden, op de meest practische wijze geschiedt. Ten einde aan den directeur van de Riikskoleudistributie de gegevens te verschaffen, welke hem in staat stellen aau de braudstoffencommissies de voor haar taak noodige gegevens en voor lichting te verstrekken, verzoekt de Minister aan de burgemeesters, hem vóór 15 April a. s. een opgave te willen doen toekomen van het aantal in hun gemeente overeenkomstig de Persoueele Belasting in 1916 aanwezige haard steden. Indien in de gemeente een gasfabriek aanwezig is, dient opgegeven hoeveel kub. M. gas in normale tijden door deze instellingen per jaar aan kook- en ver- warmingsgas ongeveer wordt afgeleverd. Aan de hand van deze gegevens zal dan door do Rijkskolendistributie aan de brandstofifencommissies in den loop der maand April a. s. opgave worden verstrekt van de hoeveelheden brand stoffen voor huisbrand, welke voor het gebied, waarover de brandstofifencom missies haar werkkring uitstrekken, van 1 Mei a. s. af ter beschikking kunnen worden gesteld Tegelijkertijd zal der commissies wor den medegedeeld welke regelen bij de distributie in acht zijn te nemen, zal óp toezending der brandstoffen kunnen worden gerekend. M. Crt. AXEL, 27 Maart 1917. Heden werd alhier bij klokslag afge kondigd de verordening, volgens welke in dranklokalen geen gasverlichting mag plaats hebben vóór 's morgens 6 uur en na 's avonds 8 uur, behalve des Zaterdags, wanneer gaslicht mag bran den tot 9 uur 's avonds. Bij het Zaterdag alhier gehouden toelatings-examen tot de Rijksnormaal lessen en de daaraan verbonden voor bereidingsklassen zijn geslaagd: Voor de eerste klasse der Rijksnormaallessen P. A. Eggermont en H. J. Wijn, beiden te Laraswaarde M. P. Oppe en M. F. Wieland, beiden te Axel en G. Bakker te Terneuzen. VoorwaardelijkW. P. de Jonge te Axel. Voor de voorberei dende klasse, tweede afdeeling J. J. Dieleman te Terneuzen. Voor de voorbereidende klasse, eerste afdeeling A. C. de Coninck te OverslagF. M. Eggermont en P. F. d'Hooghe, beiden te St. JansteenH. H. de Lozanne, A. C. de Smidt en M. C. Hol, allen te Axel en A. M. Pieters te Zuiddorpe. Zaterdag werd de eindles aan den tweejarigen landbouwcursus alhier ge houden. Daarbij waren tegenwoordig de heer Stevens, Rijkslandbouwleeraar, de Commissie van Toezicht, de Secr. der afd. „Axel" Z. L. M. en enkele belangstellenden. Aan de vijf cursisten werd door den Rijkslandbouwleeraar een diploma uit gereikt. Het waren E. Haak, J. de Klerk, C. N. den Hamer, J. Koster en A. C. Ysebaert. De heer Ysebaert bedankte namens de leerlingen de onderwijzers Le Feber en Zonnevijlle en bood hun een passend, zilveren cadeau aan. In de Vrijdag te Hulst gehouden vergadering van aandeelhouders van de Eerste Nederlandsche Coöperatieve Suikerfabriek te Sas van Gent, werd, in de vacature ontstaan door het over lijden van den heer W. de Koeijer tot bestuurslid gekozen, de heer Abr. de Koeijer. Voorts werd aangenomen eene door het bestuur voorgestelde wijzigiDg der statuten, waarbij werd bepaald, dat de directie der fabriek zal bestaan uit 2 personen. Deze laatste wijziging staat in verband met een verzoek van den directeur, den heer H. Gross, sedert de oprichting directeur der fabriek, die, om gezondheidsreden, ontslag uit zijne betrekking heeft aangevraagd. Op eene te Hulst gehouden bijeen komst, waarop alle wielrijdersclubs van Oostel. Zeeuwsch Vlaanderen waren genoodigd, is een Bond gevormd van clubs uit deze streek, welke zich vooral ten doel stelt het regeien der te houden fietsfeesten, en het elkaar steunen bij die feesten. De vereenigingen te Absdale, Bosch kapelle, Graauw, Hengstdijk, Hoek, Lamswaarde, Nieuw-Namen, Sluiskil, St. Jansteen en Terhole traden toe, en hiervan is reeds de dag vastgesteld, waarop zij baar jaarfeest zullen beleggen. De St. crt. no. 69 bevat de acte van oprichting der N.V. Bierbrouwerij „De Halve Maan" te Hulst. Zy heeft ten doel het maken van winst door de exploitatie van een of meer bierbrou werijen met mouterij in den meest uit- gebreiden zinspeciaal ook de voort zetting der zaken van de bierbrouwerij „De Halve Maan" te Hulst; hetexploi- teeren, verhuren en finantieel steunen van café's, al dan niet verbonden, enz. Het maatschappelijk kapitaal be draagt 150.000. Oprichters zijn Gebr. Wauters, F. Verstraeten, allen te Hulst. G. Wauters te Bergen en Gebr. Cauwe te Brugge. Van 14—20 Maart zijn de navol gende besmettelijke ziekten uit Zeeland ter kennis van den Centr. Gezondheids raad gekomen Roodvonk: een geval te Hoek, Ter Neuzen en Ierseketwee gevallen te Middelburg. Diphteritiseen geval te Groede en Kruiningen. Gedurende dezelfde periode werden 26 gevallen van nekkramp in ons land geconstateerd. In verband met het heden door den Raad alhier genomen besluit in zake het verleenen van subsidie aan het Comité van Actie voor het ver krijgen van een drinkwaterleiding, laten we het vervolg van onze beschou wing hierover tot gunstiger oogenblik- ken wachten. Zitting van 27 Maart 1917. Tegenwoordig de hh. Lamaltre, Kruijsse, Van Driel, F. Dekker, Diele man, Smies, De Feijter en Wolfert. Afwezig de hh. Oggel en P. Dekker, een vacature. Voorzitter dhr. L. J. den Hollander, Secretaris dhr. J. A. van Vessem. De vaststelling der notulen van de vorige vergadering wordt aan gehouden tot een volgende. I. Ingekomen stukken. a. Kennisgeving van dhr. Oggel, dat hij de vergadering hoogstwaarschijnlijk niet zal kunnen bijwonen. b. Idem van dhr. P. de Putter, gemeente-ontvanger en boekhouder van de gasfabriek dat hij zijn dank betuigt voor de tractementsverhooging. c. Verslag tot verbetering van volks huisvesting. Dit verslag was vrijwel blanco, alleen komt daarin voor dat op 30 Mei 1916 de raad het besluit nam tot onbewoon baarverklaring van één woning. Wor den allen voor kennisgeving aange nomen. d. Brief van het Bestuur van den polder Noord, houdende mededeeling dat in de vergadering besloten is, om tot verbetering van den waterafvoer in den polder over te gaan, wanneer de gemeente zich bereid verklaart de helft in de kosten bij te dragen. Zonder

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2