Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. van een diplomatiek bericht te vertellen, dat de Tsaar in het Taurische paleis gevangen zit. De Tsaritsa moet gevan kelijk naar Kief zijn overgebracht. Over de krijgsverrichtingen lezen we de volgende telegrammen uit Parijs Op 't heele front tusschen Andéchy en de Oise heeft de vijand, weigerende •lag te aanvaarden, onder den diuk van onze troepen de stelselmatig ver sterkte liaies ontruimd, die hij ruim 2 jaren had bezet gehouden. In den loop van den dag is onze vooruitgang snel voortgezet. Onze voorhoede is Roye binnengerukt; zij achtervolgt den vijand, die de straatkruisingen in de lucht heeft laten vliegen. Achttienhonderd Fransche inwoners van de stad, die de Duitschers by gebrek aan tijd niet hadden kunnen wegvoeren, juichten de binnenrukkende Fransche troepen toe. Ten Noordoosten van Lassigny, dat mede in ons bezit is, hebben wij den weg Roye-Noyon op verschillende punten overschreden. Ge durende de vervolging hebben wij ge vangenen genomen, die nog niet zijn geteld. Onze vliegeskaders hebben de vijan delijke werken van Arnaville en de fabrieken van Wolklingen, waar een groote brand ia waargenomen, gebom bardeerd. Ook in de buurt van St. Quentin hebben onze vliegers plaatsen van gewicht gebombardeerd. Zij zijn behouden teruggekeerd. Als tegenmaat regel tegen het verbranden vanBapaume heeft een Fransche vlieger Frankfort aan de Main gebombardeerd. De vijand heeft Bapaume stelselmatig verwoesf. Alle particuliere huizen en openbare gebouwen zijn vernield. Alles, wat maar eenige waarde had, is mee genomen of verbrand. Onze vooruitgang ds in den loop van den dag aan beide oevers van de Somme voortgezet. We hebben de hoeve Quesnoy, 1500 yards ten Noordoosten van Essart, bezet en wij hebben de Westelijke en Noord westelijke verdedigingswerken van Mon- chy au Bois bereikt. Ten Oosten en ten Noordoosten van Atrecht hebben wij geslaagde overvallen gedaan. Wij bereikten de aanvoerloopgraat van den vijand en namen 2 machinekanonnen en een aantal gevangenen. Ten Noordoosten van Vermelles is een vijandelijke overval afgeslagen. Vrijdag hebben acht Engelsche vliegers tegen zestien Duitsche vliegers ge vochten. Na een gevecht van twintig minuten werd het vijandelijke eskader verstrooid. Twee vijandelijke vlieg tuigen zijn vernield, twee andere zijn tot landen gedwongen. Al onze machines zijn behouden teruggekeerd. De Franschen hebben hun opmarsch op een front van 60 K M.tusschen Avre en Aisne, voortgezet en Noyon vermeesterd. Haig meldt, dat de Engelschen de achterhoeden van den vijand terug dringen en in de laatste vier en-twintig uur ettelijke mijlen, op sommige plaatsen tot op een diepte van 16 K.M., op een front van ruim 70 K.M. opgerukt zijn. Daarbij bezetten zij Nesle, Chaulnes en Péronne en ruim 60 dorpen. In luchtgevechten zijn 7 Duitsche vliegtuigen vernietigd en 9 beschadigd. Acht Engelsche vliegtuigen worden vermist. N. R. crt. Zaterdag is te Parijs de Zeppelin L. 39 die boven de streek van Parijs had gevlogen, op 3800 M. hoogte boven Compiègne door het vuur van het Fransche afweergeschut getroffen en brandend in het Stadspark neergestort. Noch door den val van het luchtschip, noch door de ontploffing der bommen is schade aangericht. De geheele be manning van het luchtschip is omge komen. Uit Londen wordt gemeld, dat er drie Ame.rikaansche schepen in den grond zijn geboord. Van een dezer wordt uit drukkelijk vermeld, dat het zonder waar schuwing werd getorpedeerd. Dit zou een casus belli kunnen zyn, maar het is ook mogelijk dat de halfslachtige verhouding tusschen dat land en Duitschland nog eenigen tijd voort zal duren. Beide partijen schijnen er voor terug te deinzen de andere den oorlog te verklaren en de andere thans te tarten om het wel te doen. Nog meer nieuws brachten telegram men over een Russischen vooruitgang in de streek van Wan en het bericht van het aftreden van het ministerie Briand. De positie van dit kabinet was zoo verzwakt, dat dit feit elk oogenblik verwacht kon worden het zal dus geen opzien baren. In Duitschland wordt alom een op roeping verspreid om in te teekenen op de zesde oorlogsleening, bevattende o. m. de volgende bewoordingen „Zet uw geld om in duikbooten, in prikkel draad, granaten, machinegeweren en kanonnen en gij beschermt het leven van onze helden aan het front. Het komt er op aan, onze vijanden door den uitslag der leening te overtuigen, dat Duitschland's oeconomische kracht onverzwakt is, opdat zij den moed en de hoop verliezen ons ooit te kunnen bedwingen." Van alle zijden hoort men intusschen reeds van groote bedragen, waarvoor groote kapitalisten en industrieele onder nemingen zullen inteekenen. N. R. Crt. Geen graan voor de branderijen. Naar de N. Schied. Crt. verneemt, hebben verschillende branders bericht ontvangen, dat zij van het graandistri butiebureau geen graan meer zullen ontvangen. Ten gevolge van dezen maatregel zullen binnenkort verschillende brande rijen stop gezet worden. Onder de branderyen, die geen graan meer kunnen krijgen, behoort o.a. de groote moutwijnfabriek der firma Windthorit. Mr. H. J. Smidt. In den Haag is op ruim 85 jarigen leeftijd overleden de oud Minister van Justitie M. H. J. Smidt- De nu overledene heeft tweemaal het ambt van Minister van Justitie bekleed, eerst in het ministerie Kappeyne van de Coppello, en later in het kabinet- Tak van Poortvliet De heer Smidt was o.a. commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Pokken in Nederl.-Indië. Men seint uit Soerabaja aan de N. B. Crt. De pokken zijn uitgebroken op de eilanden Kissoei (Banda zee), Matabella en Ambon. In een dorp met 800 be woners zijn 500 dooden. Regeeringsvarkens. Naar de Avp. meldt, zal begin April wederom worden begonnen met de levering van regeeringsvarkens. Blijkt dat de prijzen dan nog niet zijn gedaald, dan wordt er gewacht, totdat de ruim 4 millioen K.G. ingezouten varkens ge- he.l zijn gedistribueerd. Nederlandsche mail verloren. Naar het Hbld. verneemt, heeft de Amerikaansche stoomboot Laconia, die onlangs door een Duitsche duikboot in den grond werd geboord, een groote Nederlandsche mail aan boord gehad, welke correspondentie bevatte, die tus schen 18 Jan. en 17 Febr. naar ons land was verzonden. Al deze stukken zijn dus verloren gegaan. AXEL, 20 Maart 1917. Vrijdagavond j.l. wérd alhier een volkslezing gehouden, waarbij ds. J. N. Pattist een rede hi6ld over Zeeuwsch- VlaandereD en wel in 't bijzonder met betrekking tot de tegenwoordige tijden, nu van uit het buitenland meer dan gewone belangstelling wordt getoond voor dit gedeelte van Nederland. Ja, zelfs in die mate, dat eenerzijds wordt gezegd, dat „stuk" moefet maar Belgisch zijn en anderzijds als Duitschland plan heeft om België te aunexeeren, moet het er Zeeuwsch-Vlaanderen ook maar bij nemen, dan heelt het de geheele Schelde-oever. De heer Pattist toonde ten duidelijkste aan, dat de bewoners van Zeeuwsch- Vlaanderen daar allerminst mee inge nomen waren. Zij waren sinds eeuwen Nederlanders, zij zijn dat nog en zij wenschen dat te blijven. Met grove trekken werd behandeld de geschiedenis van ODze streek. We leerden deze op de schoolbanken en achten dus overbodig die hier uiteen te zeiten. Ook dat de aard, levenswijze, taak en gewoonten der bevolking Neder- landsch is, evenals het uiterlijk der stadjes, dorpen, landerijen en hoeven onzer schoone landouwen, is genoeg zaam bierbekend. Maar dat we Neder landers willen blijven, daarvan schijnt men nog niet zoozeer overtuigd te zijn. En dit nu voornamelijk bekend te maken aan geheel ons Nederlandsche volk en regeering is het edele doel van den spreker. We vonden het ook daarom zoo jammer, dat de zaal niet voller was, en niet een paar honderd menschen meer in sprekers rede hunmeeniugen wil bevestigd zagen. Voorzeker zou een meer practische propaganda voor deze vergadering de zaak waardig geweest zijn. Toch is het een gelukkig teeken, dat het betoog van ds. Pattist, hoewel nuttig, in onze streek niet uoodzakelyk is, daar op een enkeling na, toch ieder de hart grondige wensch koestert, om niet alleen zelf Nederlander te blijven, maar ook dat het grondgebied Zeeuwsch Vlaanderen Nederlandsch blijft, 'al is het ook dat onze streek, vergeleken by andere deelen van ons Vaderland in sommige opzichten stiefmoederlijk be deeld wordt. Het deed ons goed van den heer Pattist te vernemen, dat hij ook daarop de aandacht wenschte te vestigen. Wanneer Nederland in haar Zeeuwach. Vlaanderen vindt een tweetal korenschuren, die of schoon niet voldoende, toch heel wat graan aan ons land kunnen verstrekken een bevolking, die rijk is, veel handel dryft en ook door industrie de nijverheid bevordert, en dus millioenen in onze schatkist doet vloeien en wanneer Nederland ziet, dat wij onze zonen evenals ieder ander Neder lander zonder protest ter verdediging van ons land beschikbaar stellen en eindelijk ziet, dat ieders hart popelt van liefde voor Vaderland en Vorst bij het ontmoeten van onze Koningin Wilhelmina, hetzij het een officieel bezoek aan ons land geldt, hetzij een inspectie reis dan is dat Nederland ook verplicht onze belangen te behartigen en te zofgen, dat onze streek behalve goed lager onderwijs (dit hebben we) ook middélbaar onderwijs heeft. Dan zouden we wenschen, dat het land (vooral veel bouwland) dat tot Nederlandsch gebied behoort ook in Nederlandsche handen komt. (Spr. wees er op, dat nu vele Belgische grond eigenaren landerijen uit deze streek te koop stellen, juist de tijd gekomen is om dit land aan te koopen.) En vooral te zorgen, dat we goede verkeersmiddelen hebben. Weliswaar steunt het Rijk de verschillende tram lijnen in ohze streek door concessies, maar spr. beveelt toch aan een goed toezicht op de exploitatie daarvan, opdat b.v. een goede onderlinge corres pondentie bestaat tusschen de verschil lende reisverbiudingen. Treurig is ook, dat b.v. de Zeeuwsch- Vlaamsche tramlijn haar 'verbinding tusschen Oost- en West-Zeeuwsch- Vlaanderen nog over Belgisch gebied moest maken. Een goede verbindings weg tusschen de beide Vlaanderen» -blijkt nu meer dan noodzakelijk. En een groote grief is ook, dat men aldus spr. voor een goede frank naar St. Nicolaas en Gent reist van hieruit, terwijl men guldens moet be talen om over de Schelde ons eigen land door te reizen. De provincie, die duizenden guldens ieder jaar op de exploitatie der stoom- booten moet toeleggen, kan het tarief niet verlagen, doch hier rust de taak op het Rijk om een goedkoope, gemak kelijke en geregelde verbinding te geven met het over-Scheldsche Nederland. Na afloop der rede werden een serie lichtbeelden op het doek vertoond, voorstellende kiekjes van verschillende plaatsen in Zeeuwsch-Vlaanderen, klee derdrachten, enz., welke voorzeker voor de nietZeeuwen interessant zijn. Met een hartelijk woord vaa dank ook namens de aandachtige toehoorders aan spreker en aan den heer Kruysse alhier, die welwillend zijn lantaarn met eenige plaatjes had afgestaan, sloot de heer L. J. den Hollander, burgemeester alhier deze leerzame vergadering. Zooals bekend, werd eenige weken geleden op ruime schaal verspreid een brochure over den „Postchèque en Girodienst," waarin werd medegedeeld dat later nog meer inlichtingen zouden volgen. j Thans verscheen, maar nu meer be perkt, een tweede brochure over dit onderdeel van het Bankwezen, dat staat overgenomen te worden door de Posterijen. Ook dit werkje is gratis verkrijgbaar aan het loket van het postkantoor ep bevat verscheidene vragen, welke door het publiek over bedoeld onderwierp zyn gesteld met daarnaast een duide lijk antwoord. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Bovengenoemde Rechtbank heett in hare zitting van 16 Maart 1917, de volgende vonnissen uitgesproken J. d. B., 26 j., vlashandelaar te St. Jansteen is wegens mishandeling veroor deeld tot 7 boete of 7 dagen hechtenis. Ph. P., 29 j., zonder beroep, is wegens beleediging Veroordeeld tot 10 boete of 10 dagen hechtenis. By beschikking der bovengenoem de rechtbank, is rechtsingang verleend met last tot gevangenhouding en ver wijzing naar de terechtzitting tegen P. L. L., 43 j., zonder beroep en zonder vaste woonplaats, beklaagd van diefstal te Stoppeldijk. Rechtsingang werd verleend met last tot gevangenhouding tegen E. v. L., 32 j., werkman te Philippine, F. A., 32 j., werkman te Ter Neuzen, P. M., 20 j., P. P., 20 j., werklieden beiden te Sas van Gent, W. H. B., 35 j., schipper, zonder vaste woonplaats, allen wegens smokkelarij. Naar het huis van bewaring te Middelburg is overgebracht V. A. d. L., 26 j., werkman te Koewacht, wegens terugkeer na uitzetting, in het bezette gebied. De gevangenhouding van C. F. G., 28 j., arbeider te Koewacht, gedeti neerd beklaagd van diefstal, is met 30 dagen verlengd. De ontploffing. Te 12 uur meerde Donderdag de kruiser »Gelderland*, aan boord waarvan de ontploffing plaats had, aan de ponton te Vlissingen. Het personeel van de militaire verbandplaatsafdeeling ving di rect' aan met de overbrenging van de 9 zwaar- en 4 lichtgewonden, per bran-

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2