fto. 98. Zaterdag 17 Maart 1917 32c éaarg. ë]j Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-V laanderen. de. F. DIELEMAN, Gemeenteraad van Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Centfranco per post 70 Cent. Voor België 80 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag EEN nre. its 6.30 8.05 8.30 8.48 - uur. Zitting van 13 Maart 1917. Tegenwoordig de heeren Lamaitre, Kruijsse, Van Driel, Oggel, Dieleman, Smies, De Feijter en Wolfert. Afwezig de heeren F. en P. Dekker. Eene vacature. Voorzitter burgemeester L. J. den Hollander, Secretaris dhr. J. A. van Vessem. De notulen van de vorige vergadering worden onveranderd goedgekeurd. I. Mededeeling iugekomeu stukkeu. a. Keuuisgeviug vau de familie Dregmaus vau het overlijden vau den heer P. Dregmans, in leven raadslid. De Voorz. stelt voor dit schrijven met een brief van rouwbeklag te be antwoorden. Z. h. s. wordt hiertoe besloten. b. Missive vau Ged. Staten houdende goedkeuring eener wijziging in de be grooting van 1916. c. Idem eener geldleening van j 3050. d. Idem eener geldleening van 7000. e. Idem van een raadsbesluit hou dende verhooging van de jaarwedde van den Burgemeester met 150. Idem vau da jaarwedde van den gemeente-outvauger met 100. g. Kenuisgeving van den beer A. J. Schieman, dat hem als onderwijzer te Graauw ontslag is verleend met 1 April 1917. De Voorz. deelt mede dat in overleg met het hoofd der school tijdelijk is benoemd tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare school mej. P. C. van Vessem te Axel, zulks in verband met de langdurige ziekte van mej. Van Splunder, die nog wel 2 a 3 maanden het geven van onder richt zal moeten nalaten. h. Kennisgeving van dhr. J. Oosting d.d. 8 Maart dat hij zijne benoeming aanneemt. De Voorz. deelt mede dat de benoemde den 16 dezer in dienst hoopt te treden. Alle ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. i. Missive van Ged. Staten houdende verzoek om het raadsbesluit in te trek ken tot het aangaan eener geldleening van 6525 ten behoeve van de onkosten voortvloeiende uit de distributieregeling, en dit bedrag te vinden uit verhooging van den hooid. omslag van 35 naar 42000 gulden. M. a. s. wordt hiertoe besloten. II. Af- en overschrijving van posten in de begrooting der gemeente over 1916. Wordt m. a. s. goedgekeurd. III. Af- en overschrijving van posten in de begrooting der gasfabriek over 1916. Eveneens m. a. s. goedgekeurd. IV. Verzoek van E. P. van Duren e. a. om duurtetoeslag voor 1917, aan gezien het in de heerschende dure tijden onmogelijk is om in hun onder houd te voorzien. Het verzoek was onderteekeud door Van Duren, Vau den Hil, Moes, Segbers, A. IJzebaart, Freekeuhorst, Hottinga en P. C. van Bendegem. Dhr. Oggel vraagt ot het de bedoeling is om alleen aan adressanten een toeslag te geven. De Voorz.Neen, aan alle ambte naren aan wien in 1916 ook duurte toeslag is verleend. De Voorz. stelt namens B. en W. voor om het verzoek in te willigen, met het oog de aanhoudende dure tijden. M. a. s. wordt hiertoe besloten. V. Verzoek van P. Haak inzake rioleering en bestrating in het Juffrouw- kwartier. Het verzoek luidt aldus Axel, 11 Januari 1917. Edelachtb. Heeren Geeft met verschuldigden eerbied te kennen Pieter Haak, van beroep zonder, wonende te Axel, dat hij voornemens is in verband met de woningnood, die hier ter plaatse beerscht, en de bouw grond, die nog eenigzins gelegen is, niet aan te komen is, althaus voor geen werkmanswoningen, om van zijn per ceel grond gelegen in het zoogenaamde Juffrouwkwartier of barakjes met mede werking van de Raad, om daar bouw grond van te verkoopen, doch daar de bestaande weg niet aan de breedte voldoet, is ondergeteekende gaarne bereidt, een gedeelte kosteloos van zijn grond afstand te doen, om alsdan aan de vereischte breedte, deze door den Raad vast te stellen, te kunnen voldoen. Wat nu de medewerking van de Raad hier bedoeld, was tnijn beleefd verzoek of de Raad dan genegen zoude wezen de bestrating en ook het hoofdriool voor de rioleering daar ter plaatse te leggen. Ik vermeen in deze hier hét algemeen belang op het oog te hebben, ware hét nu dat er geen publieke weg was ge legen, zoo zoude ondergeteekende met dit verzoek niet fot den Raad zijn gekomen, doch daar die er nu gelegen is, en er slechts maar aan eene zude door mij bouwgrond zoude kunnen verkocht worden acht ik mijn verzoek aan den Raad ter dezer gemeente niet onbillijk. Eene gunstige beschikking tegemoet ziende, teekeu ik 't Welk doende P. HAAK. Hierbij was overgelégd eene begroo fing van den gemeente-opzichter, waar uit blïjjct benoodigd te zijn 82 M. gresbuizen 205,— 45 aausluiting van A 10 c.M. 30,— 10 stuks outvangputten 150, 10 roosters 60, 85000 straatkliukers 2040, Benoodigd zand 100, Arbeidsloon bestrating 189,40 rioleering 45, Grondwerk en mogelijk bijkomende metselwerken 150,- Samen 2969,40. De Voorz. zegt dat B. W. overtuigd zijn dat het werk eene groote verbete ring zou aanbrengen, maar waar naar alle zijden bezuiniging moet worden betracht, acht het college zich verplicht den Raad te ontraden op het request in te gaan. Hij vraagt of iemand het woord er over verlangt. Dhr. Smies verklaart met het voorstel van B. W. te kunnen meegaan. Dhr. Dieleman vraagt of er dan van het bouwen niets komt als de raad op het voorstel van Haak niet ingaat. De Voorz.Neen, daa zal er niet gebouwd worden. Dhr. Oggel vraagt hoeveel huizen er zouden gezet worden. Dhr. Lamaitre denkt tien a twaalf. Dhr. Kruijsse zegt er beter nog eens op terug te komen wanneer de tijden wat veranderd zijn. Dhr. Oggel; En wanneer dan adres sant ook iets iD de kosten bijdraagt. Dhr. Dieleman geloott niet dat hy zulks doen zal, want daar geeft hij zijn grond voor. Dhr. Kruijsse is van meening dat Haak daar nog al veel afstaat, want het Juffrouwkwartier is zoo breed niet. Hij noemt het jammer dat er nu niet aan gedacht kan worden, maar toch is de zaak te mooi om er later niet eens op terug te komen. M. a. s. wordt besloten om het aanbod tot gelegener tijd aan te honden. VI. Verzoek van dhr. J. de Kraker alhier om aan hem grond van de gemeente in koop af te staan groot 80 c.A. gelegen naast zijn perceel gekocht van het perceel gemeente Axel sectie G. no 2514 voor den prijs van 1 per c.A. Het rapport vau den gem. opzichter is dat de grond door adressant eercjer je groot dan te klein gemeten is hij adviseert om bij den hoop te verkoopen ot anders niet minder dan voor ƒ1.75 per c.A. B. W. stellen voor om den grond wel te verkooDen maar voor niet minder dan 2 per c.A. Hij stelt mede voor hiervan kennis té geven aan adressant, alvorens den grond aan den publieken dienst te onttrekken. M. a. s. wordt hiertoe besloten. VII. Voorstel wijziging raadsbesluit ruiling grond met dhr. Ph. J. van Dixhöorn. Wordt besloten dit punt aan te houden tot na do behandeling van punt XI. VUL Verzoek vau do vereeniging „Nimrod" alhior om hondenbelasting te heffen. Het doel van de vereeniging is het jachtveld te beveiligen tegen alle kwaad. De vereeniging is van meening dat de aauwezigbeid van vele losloopeude houden het jachtveld veel nadeel toe brengen, en om dat kwaad te voorkomen de Raad mede kan werkeu door eene belasting te heffen op alle losloopeude houden. Het verzoekschrift was onder teekend door da heeren Ph. J. van Dixhoorn als voorzitter en J. J. de Feijter Kz. als secretaris der jachtclub „Nimrod". De Voorz. zegt dat B. W. wei m overweging willen nemen oi een hon denbelasting in 't leven moet vvordeu geroepen om 't jachtveld dan wel om de gemeentekas te bevoordeelen. Zij stellen voor om geen belasting op hon den te heffen als gevolg van het door „Nimrod" ingezonden request. Beter motief zou zijn dat werd aangevoerd dat alles zoo duur is tegenwoordig, en - het gewone brood ook, aan honden als voedsel wordt gegeven. Ook zou als reden kunnen worden aangevoerd dat zooveel last van de vele honden onder vonden wordt, ofschoon er ook veel menschen zijn, die voordeel van honden hebben. Dhr. Smie3 'verklaart zich vóór be lasting voornamelijk om bevrijd te zijn van den overlast die vele menschen van de losloopeude honden hebben. In alle omliggende gemeenten wordt honden belasting betaald, alleen in Axel niet. De Voorz. zegt dat ook uit een hygiënisch oogpunt wel iets voor een hondenbelasting te zeggen valt en dan ook ten opzichte van het thans heer schende gebrek aan voedsel, maar eerst dient uitgemaakt te worden of eene belasting in het leven zal worden ge roepen naar aanleiding van het verzoek van Nimrod. Dhr. Smies acht dit 't zelfde, 't is er maar om te doen om de honden te ver minderen. Dhr. De Feijter vraagt welk motief B. en W. aanvoeren om uietin te gaan op het verzoek van Nimrod De Voorz. zegt dat B. en W. hebben overwogen of de verordeniug een uit vloeisel moet zijn vau het verzoek vau eenige particulieren, dau wel ot het algemeen belang vordert dat belasting gebeveu wordt. Dhr. De Feijter herinnert er aan dat door den MLuister meer vergunningen zullen worden gegeven tot opruiming van schaMelijx gedierte. Dhr. Oggel denkt dat het dan beter was de losloopende houden niet op te ruimen, hoe meer er dan zijn hoe beter. Dhr. Dielemau zegt dat er geen be lasting voor uoodig is om honden uit het jachtveld te houden, want daar staat strat op. Dhr. Kruijsse zegt dat het de bedoe ling is van adressante om zooveel mogelijk honden op te ruimen, maar dan moeten ook de waakhonden op de boerderijen belast wordeu. Hij kan wel begrijpen dat de jagers zoo'n opruiming gaarne zouden zien, maar hij vraagt oi de Raad verplicht is in het belang van eenige particulieren zqo'n verordening in 'tleven te roepen, diexms het mis noegen van de halve gemeente op den hals haalt. Spr. kan zich met eene belasting op de honden vereenigen, maar dan moet ze progressief zijn, en zuiver ten doel hebben de geldmiddelen der gemeente te versterken. Ia geen geval mag het doel voorzitten om een goede opruiming- onder de honden te houden. Men moet ook bedenken dat er menschen zijn, wien het zeer smarten zou van hun hondje te moeten scheiden omdat zij onmachtig zijn de belasting daarvoor te betalen. O. a. was er iemaqd die mat de tranen in de oogen naar mij itingen t 12,15, keuzen s later er da a jemist. 15 7,00 5 7,30 [5 8,30 >8 8,48 :e. s boot i van

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 1