Binnenland. Gemengd Nieuws. in laatste instantie de renten en aflos singen van de gelden, die de_gemeenren hebben geleend voor de formatie van het maatschappelijk kapitaal, betaald. Men ziet, dat dus de gemeenten zonder risico slechts haar intermediair verlee- nen om het kapitaal bijeen te brengen. Het eenige wat het der gemeente kosten kan, is de bijdrage in eens (10 cent per inwoner), die gevraagd wordt voor de voorbereidende maatregelen. Door dat te betalen en dan verder later haar tusschenkomst voor de leening, zonder risico voor haar, te verleenen, komt de waterleiding zeker tot stand. Het ligt in de bedoeling, wanneer de N. V. tot stand komt, in elk geval ook zelfs deze onkosten terug te geven, zoodat het slechts een voor schot is. Verder verzoekt het Comité dringend op het voetspoor der andere gemeenten in Zeeland (want overal elders in onze Provincie doet men dit) te besluiten, voor de voorbereidende werkzaamheden voor den aanleg en in exploitatiebren ging van een waterleiding in Zeeuwsch Vlaanderen aan het Comité voornmd. een som te subsidieeren, mits door de Provincie Zeeland minstens evenveel wordt gesubsidieerd als door de belang hebbende gemeenten te zamen en door het Rijk evenveel als door die Provin cie en Gemeenten te zamen, onder be paling, dat aan Gedeputeerde Staten van Zeeland en het Rijk overeenkom stig de door deze organen te stellen regelen rekening en verantwoording der door het Comité gedane uitgaven worde afgelegd. Het adres besluit met den wensch „Moge door eendracht Zeeuwsch-Vlaan deren vooruitgaan." Op Donderdag j.l. werd te Terneuzen weder een vergadering gehouden van het Breede Comité voor het tot stand brengen van een Zeeuwsch-Vlaamsche Waterleiding. In het Comité van Actie werden nog gekozen de heeren J. Hui zinga, burgemeester van Terneuzen, A. Hendrikse, burgemeester van Water landkerkje en H. J. van Waes, burge meester van Westdorpe. Voorts werd besloten eenige heeren te benoemen tot een Comité van Steun, waarvan de namen thans nog niet kunnen gepubliceerd worden. Eveneens werd besloten aan het Breede Comité toe te voegen uit iedere gemeente een door den gemeenteraad te benoemen lid, teneinde algemeene medewerking en samenwerking van meet af te verkrijgen. Het Comité van,, Actie deelde mede wat het bereids heeft gedaan en dat dezer dagen te Axel, Hulst, Oostburg en IJzendijke vergaderingen zullen worden gehouden, waarop de raads leden der onderscheidene gemeenten zijn uitgenoodigd ter bespreking van de zaak. Vrydag is die te Axel gehouden Op deze vergadering werd de zaak toegelicht, behalve door den Voorzitter van het Comité van Actie de heer F Hombach, door de heeren Van Poel geest directeur van de Zuid Beveland sche waterleiding te Goes en P. Linden bergh te Wemeldinge, op grond zijner practische ervaring voor landbouw en veeteelt, en den heer J. van Oldenborgh vanwege de Regeering belast met de Directie van het Rijkswaterleiding bureau en als zoodanig adviseur van den Minister. Het Comité dient aan de gemeente raden zooals gemeld, een verzoek in om een renteloos voorschot van 10 cent per inwoner, hetgeen betaald kan wor den uit den dienst van het volgenc jaar, met verzoek daartoe te besluiten vóór 15 April a. s., opdat de Staten in hun a. s. Zomerzitting nog een besluit zouden kunnen nemen voor gelijk be drag als de gemeenten geven en aan het Rijk kan worden gevraagd een be drag gelijkstaande met wat provincie en gemeenten te zamen geven. Zoo is toch de gang van zaken. )eze gelden dienen voor kosten van voorbereiding en onderzoek en worden bij de totstandkoming der Maatschappij terugbetaald. We hebben gegronde hoop, dat onze Gemeenteraad de pogingen zal steunen en vertrouwen, dat wanneer eenmaal het plan van oprichting bestaat, het publiek door lezingen of brochures wel tot aansluiting te vinden zal zijn. We hebben hierin een goed voorbeeld aan onze gasfabriek. Hoeveel missen we niet reeds door beperking van gasver bruik. Zoo zal het ook met het water gaan. Eenmaal eraan gewoon, kan men er niet buiten. De Duitsclie torpedoboot te IJmuiden In de gemeente Velseu is de volgende publicatie aangeplakt: De burgemeester van Velsen maakt bekend, dat de Duitsche gezant in op dracht zijner regeering verzocht heett, de diepgevoelde dankbaarheid van de keizerlijke regeering over te brengen aan allen, die zich tijdens de aan wezig heid der V 69 te IJmuiden met de zorg voor de gewonden, de begrafenis der overledenen, of het onderhoud der be manning hebben belast; 'voorts, de keizerlijke marine in het bijzonder getroffen is door de welwillen de ontvangst, die het bovengenoemde vaartuig en zijn bemanning van de zijde der gemeentelijke autoriteiten en de inwoners van* IJmuiden hebben ondervonden, en een bedrag van f 10,000 te mijner beschikking heeft gesteld ten behoeve van werken van liefdadigheid te IJmuiden. N. R. Crt. Bokking. De minister van landbouw, nijverheid en handel heefi bepaald, dat de bij zijn beschikking dd. 22 Januari vastgestelde maximumprijzen voor Noordzee-bokking zonder staart (Engelsch? bokking, spek- bokking) met ingang van heden zullen gelden voor alle bokking, al dan niet vau bepaalde kenteekenen vooizien. St. crt. Jonge paarden naar Duitschland. De paarden vereeniging te Den Haag heeft 36 paarden beneden tweejarigen leeftijd, bestemd voor Duitschland, aan het Maasstation aldaar ingeladen. De 12,000 paarden, waarvoor vergunning tot uitvoer was verleend, zijn thans alle verzonden. Hiervan zijn 180 stuks naar Oostenrijk, de andere naar Duitsch land uitgevoerd. N. R. Crt. AXEL, 13 Maart 1917 In de op heden gehouden zitting van den gemeenteraad, waarin de heeren F. en P. Dekker afwezig waren, werd besloten op het verzoek van E. P. van Duren e. a. om een duurtetoeslag voor 1917 gunstig te beschikken ook voor de andere gemeenteambtenaren. Met het oog op den finantiëelen toe stand werd afwijzend beschikt op een request van P. Haak alhier, vragend of de Raad genegen zou zijn om in het zoogenaamde Juffrouwkwartier bestra ting en hootdriool te leggen, en later bij gunstiger tijden op dit request terug te komen. Een verzoek van J. de Kraker om aan hem grond van de gemeente in koop af te staan wordt niet ingewilligd, omdat adressant er een te lagen prijs voor biedt 1,— per c.A.) B. en W. stellen voor aan adressant 2,te vragen, waartoe wordt besloten. Een verzoek van Ph. J. van Dixhoorn om ruiling van gemeentegrond tegen particulier eigendom wordt aangehou den tot een volgende vergadering. Het verzoek van „Nimrod" om een hondenbelasting te heffen op alle los- loopende honden tor beveiliging van het jachtveld wordt voor kennisgeving aangenomen, en B. en W. opgedragen een volgende zitting een hondenbelas ting ontwerp ter tafel te brengen op progressieven grondslag. Tot wijkmeester wordt benoemd de gemeenteveldwachter J. Oosting. Met betrekking tot een voorstel van B. en W. om nadere bepalingen vast te stellen inzake bezuiniging gasver bruik wordt bepaald, dat na afkondiging van eene verordening de café's en bierhuizen na 9 ure 's' Zaterdags en de overige dagen van de week na 8 ure niet meer door gas mogeu worden verlicht. In de commissie van bijstand inzake distributieregeling worden benoemd de heeren Smies, Woltert en F. Dekker. De heer Oggel bedankte voor de be noeming. Verslag volgt in het nummer van Vrijdag a. s. De zittingsdagen van den eersten Keuringsraad in onze Provincie voor de lichting 1918 zijn voor wat betreft onze gemeente vastgesteld op Dinsdag 24 April, te 2.30, voor de nummers 120 der gemeente AxelWoensdag 25 April te 9.30 voor de nummers 21—45 der gemeente Axel, te 1.30 voor de overige nummers der gemeente Axel en voor alle nummers der gemeente Overslag Donderdag 26 April te 9.30 voor de gemeente Koewacht en te 1 30 voor de gemeente Zuiddorpe, beiden alle nummers. De zitting wordt gehouden in de openbare school. Bij beschikking der Arrond. Rechtbank te Middelburg is E. R., 32 jaar, werkman te Koewacht gedetineerd te Middelburg, ter zake van schaking buiten vervolging en in vrijheid gesteld. Vrijdag j.l. werd ter openbare terechtzitting der Arrond. Rechtbank te Middelburg beëedigd als kantonrech ter plaatsvervanger te Hul3t, de heer C. IJsebaert. De redactie van de Midd. Crt. vernam verscheidene staaltjes van ge vallen, waarin bakkers Zaterdags de laatste ongebruikte bons van de brood kaarten van bun klanten afbedelden, of wel eenvoudig afscheurden, ook al werd er geen brood voor geleverd. Dat gaat soms heel gemoedelijk met een vaag aan 't dienstmeisje dat in den winkel komt. „Mag ik er die andere bj|ns ook afscheuren? Ze gel den toch niet meer." Maar het is ook al gebeurd, dat bij een koop van zeg 200 gram brood eenvoudig alle nog overgebleven bons werden afgescheurd met de opmerking „Ik zal Z6 er maar allemaal afscheuren. Je mevrouw heeft er toch niets meer aan, want Maandag moet ze toch met een nieuwe kaart beginnen." We waarschuwen ieder om niet in die praktyken toe te stemmen, en vooral Zaterdags aan de dienstmeisjes de op dracht mee te geven dat afscheuren van ongebruikte bons niet toe te laten. Het doel waarmee de bakkers die wij hier op 'toog hebben, dat doen is duide lijkhoe meer bons ze op hun plak kaarten hebben, op hoe meer meel ze voor de volgende week aanspraak kun nen maken. Maar het is ook duidelijk, dat daarmee het doel van de regeling wordt ontdoken, want men wil door de broodkaarten bereiken dat zoo zuinig mogelijk met den voorhanden voorraad meel wordt gewerkt. Daarom ook is de inlevering van de afgeloopen broodkaarten met de nog ongebruikte bons eraan, verplicht ge steld. Ieder heeft het dus zelf in de hand om te beletten dat er een ongewenscht misbruik insluipt. Omdat we ook in onze plaats voor beelden van die zgn. „slimheid" hoor den, achtten we het gewenscht, het bovenstaande ook hier onder de aan dacht te brengen. In de week van 28 Febr.— 6 Maart zijn de navolgende besmettelijke ziekten in Zeeland ter kennis vau den Centralen Gezondheidsraad gekomen Diphteritis 2 gevallen in Hulst, 2 te Souburg en 1 te koewacht, Kruiningeu eu Neuzen. Roodvonk1 geval te Ierseke. In dezelfde week zijn ter kenDis ge komen van den Centralen Gezondheids raad de volgende gevallen van nek kramp Barradeel 1, Stad-Vollenhoven 1, Zwolle 1, Groningen 4, Veendam 1- Rijkswerkinrichting Veeuhuizen 1,Haar lem 1, Amersfoort 3, Utrecht 2,Graven, hage 4, Rotterdam 3, Waddioxveen 1, Budel 1, Oisterwijk 1, Uden 1, Woud- richem 1, Oldebroek 1, Voorst I, Greven bicht 1 eu Kerkrade 1. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Woensdag 14 Maart 1917. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Nam. 2 ure Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. A. Thielen. (van Breukelen.) Ds. A. Thielen. Nam. 2 ure Ds. K. v. d. Kamp. De gemeentepolitie te Venlo heeft, naar de N. Venl. Crt. meldt, van 10 Jan. af, op welken datum de desbetreffende verordening van den commandant van het veldleger in werking trad, tot heden 120(L vreemdelingen over de grenzen gebracht. Eenige lokalen van het Arsenaal te Venlo worden ingericht voor hulpgevan genis voor vreemdelingen, die na uit zetting wederom terugkeeren. In enkele gemeenten inZuid-Holland geven, naar men aan de N. R. Crt. meldt, enkele veehouders sinds eenigen tijd, bij gebrek aan kraehtvoeder, een der twee dagmalen melk aan de koeien als voeder terug! Men schrijft uit Westerwolde (Gr.) aan de Avp.Tengevolge van den stren gen winter zijn een massa bijen, de z.g. »or,tzetters«, doodgevroren. Ook heerseht de cbijenloopc in veie stallen. Als oor zaak hiervan wordt opgegeven 'de felle vorst, gepaard gaande met zonnige dagen. De zon lokte de bijen naar buiten door de groote koude kwamen ze niet verder dan het vlieggat, waar ze hare uitwerp selen lieten vallen en zoo het gat en den wand der korf bevuilden. Daardoor ontstaat >bijenloop<, een ziekte, waaraan vele bijen dan sterven. Volgens oude ijmkers kwam deze be smettelijke ziekte sedert 1890/91 niet voor. Een zes jarig knaapje te Leiden wonende tegenover de militaire barakken waar meermalen gevalleü van nekkramp voorkwamen, is ook door deze ziekte aangetast. Avp. Te Bergen op Zoom iseenFransch vliegtuig neergekomen. De inzittende is geïnterneerd. Door de buitengew. kommiezen te Heurne (gem. Aalten), zijn 15 runderen aangehouden, welke 's nachts over de grens gebracht zouden worden, Tevens werd een groote partij smokkelwaar in beslag genomen. Drie smokkelaars wer den gearresteerd. Intusschen schrijft het Hdbl. Er komt ten slotte kentering in de smokkelarij. Nadat door de moeilijkheden met het inslaan van de goederen sedert een paar weken zichtbare stagnatie in het smokkel bedrijf merkbaar was, komt nu de angst voor de onmiddellijke arrestatie het resteerende vleugje durf,'dat de smokke laars nog bezielde wegnemen. Het is nu goed merkbaar, dat eindelijk aan dat onzalig gedoe een eind komt, waart»*

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2