Xïemeenteraad. plaatsing op de openbare lagere school Rechtszaken. (vernen^d Nieuws. Burgerlijke Stand. Bekendmaki ngen. Openbaar Lager Onderwijs. Hij zal volgaarne de 100 bijbetalen, als dit zijn kan tot voordeel der ver eeniging, omdat hij weet, dat deze ruimschoots haar nut heeft. De heer J. de Feyter Lz. vraagtIs de vereeniging met haar jaarlijksch fe kort wel levensvatbaar Ook hjj steunt zonder direct voordeel te willen plukken, maar zag toch gaarne, dat de fokkers, die direct voordeel hebben, méér be langstelling toonden. De heer Dees drukt nogmaals zijn afkeuring uit over een schuldenlast van f 16000 in 5 jaren tij dg, waar tegen de voorz. protesteert. Er is niet zoo'n groote schuld zegt hij, want onder dat kapitaal zijn ook begrepen de eigendommen der vereeniging. De secr. penn. vraagt: Wat willen de fokkers toch. Het ligt in den aard der vereeniging, dat deze eigenlijk niets anders kan doen, dan reclame maken voor de paarden dezer streek, zonder dat de vereeniging zelve inkomsten heeft en ook niet kan krijgen, omdat ze zelve geen paarden heeft. De contri butie en onkosten die aan de vereeni ging worden gegeven als vergoeding vormen dus de spiering der boeren, om den kabeljauw te vangen. Bewijzen van financiëele voordeelen zijn er. Verschillende fokkers ontvingen duizende guldens voor hunne paarden, waarvoor de vereeniging reclame had gemaakt. Spr. meent, dat het nu toch vauzelf spreekt, dat die fokkers ook de schulden der vereeniging onder elkan der verdeelen. Het gebrek aan actie en belangstelling vloeit yolgens dhr. Zonnevijlle voort uit kinderachtige afgunst der boeren onder ling. Zonder deze zou men samen werken en warm zijn voor de zaak waarom het gaat. Ook de heer F. Dekker Pz. meent tegenover de bewering, dat roekeloos met geld is omgesprongen te moeten opkomen. Hij berekent, dat er tegen over een passief van 16800, staat een actief van 15500, ergo slechts 1300, zeg 1500 dood kapitaal, te verdeelen door 80 aandeelhouders, d.i. in ronde cijfers 20 per hoofd. Waar nu 10 tdt 13 duizend gulden wordt besteed voor op de tentoonstelling bekroonde hengsten en 500 tot/ 1000 voor veulens als afstammelingen van bekroonde dieren, kan het indirect voordeel genoten door de vereeniging niet miskend worden. Spr. geeft echter in overweging te liquideeren en een nieuwe vereeniging te stichten, waaruit dan de onwillige elementen geweerd blijven. De heer Dees is niet overtuigd en meent, dat als hij niet uit de vereeniging kan treden, erin te zijn geloopen, zonder te weten wat hi] deed Ook de bezit tingeu kan hij niet zoo hoog schatten en hij betreurt het, dat de niet fokkers, waartoe hij ook rekent die landbouwers, welke van de paardenfokkerij geen studie maken en die enkel uit sympathie de vereeniging steunden, nu gedwongen kunnen worden tot verdubbeling van hun vroeger vrijwillige gift. Ook de heer Puylaert ziet in dit laatste iets onbillijks voor de niet-fokkers. De voorz. merkt hiertegen op, dat de statuten slechts één soort aandeelhouders kent en men daarom niet gerechtigd is, daarvoor uitzondering te maken, hoe gaarne hijzelf het ook wilde. Daar geen nieuwe gezichtspunten geopend worden, stelt hij voor tot stemming over te gaan, waarna met 20 tegen 10 stemmen het voorstel wordt aangenomen. De aftredende bestuursleden, de heeren W. Üieleman Pz., P. Vael-IJse- baert en J. de Putter worden met groote meerderheid herkozen. Evenzoo de secretaris-penningmeester, de heer F. C. Zonnevijlle. Vaststellen van de begrooting voor 1917 wordt aangehouden tot een vol gende vergadering. Bij de omvraag wil de voorzitter ter overdenking geven voor een volgende vergadering het voorstel om het con- cours-hyppique af te schaffen. Hij voor zich stelt er onder de tegenwoordige omstandigheden, en bij de verschillende meeningen die er ooder de leden hier omtrent loopen, volstrekt geen genoegen in, om een concours te'organis^eren. Was de animo algemeen, dan voorzeker zou het hem aangenaam zijn de offers, die er aan gebracht ziju in den vorm van tijd, moeite en geld, te vergrooten en het concours zelfs uit te breiden. Nd het echter moet gaan met tegenzin is hem dit vermaak meer tot een last. Hij wil ook dien afschudden. De heer B. C. Puylaert te Zuiddorpe wil dan eventueel aan dit voorstel ver binden, de bepaling dat anderen het terrein kunnen buren voor het houaen van een concours hyppique. Het zou jammer zijn zoo'n prachtig sportterrein niet meer te gebruiken. De heer Dekker zou willen trachten door reuzenprijzen een reuzenbezoek te lokken, waardoor dan reuzeninkomsten zouden vloeien. De heer de Koeijer vraagt of het niet wenschelijk ware de Regeering er op te wijzen, dat bij uitvoer de beste ruins naar Duitschland gaan en uitschot hier blijft, Hij meent, dat het andersom moest zijn. Geantwoord wordt, dat men nu in Den Haag eenmaal niet gaarne naar de boeten luistert en dus die taad vrijwel overbodig zou zijn. Hierna wordt de vergadering gesloten. Naar we vernemen, zal de Natio nale Bankvereeniging te Utrecht zich in Zeeuwsch-Vlaanderen vestigen en met ingang van 15 dezer een kantoor openen te Ter Neuzen. Tot directeur van dit kantoor is benoemd de heer A. M. van Nieulande, tot procuratiehou der de heer C. Koch, terwijl de heer J. A. „J. Rottier te Hulst als adviseur zal optreden. De directie van het kantoor Ter Neuzen zal op de markt dagen te Axel en Hulst, zitdagen houden. De heer dr. H. B. van Nes te Ter Neuzen heeft Dinsdag bericht ge zonden, dat hij ontslag neemt als lid van den raad. «g- Met ingang van 1 April a.s. is door den Commissaris der Koningin benoemd tot veldwachter in de gemeente Hengst dijk, C. Martinet te St. Jansteen, zulks ter vervanging van A. v. Gijsel, wien met ingang van denzeltden datum eervol ontslag is verleend. PREDIKBEURTEN TE AXEL Woensdag 11 Maart 1917. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/t ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Ds. A. Thielen. Nam. 2 ure Leeskerk. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Leeskerk Nam. 2 ure Ds. A. Thielen. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure H. v. Schothorst. (van Westzaan.) Nam. 2 ure H. v. Schothorst, 's Av. 51/» ure H. v. Schothorst. Arrond. Rechtbank te Middelburg. In de heden gehouden zitting van bovengenoemde rechtbank werden de volgende vonnissen uitgesproken A. K., 37 j melkslijter te Hoek, J. J., 36 j., melkslijter te Hoek, C. M., 51 j., melkleurder te Zaamslag, M. A, C. R., 27 j., huisvrouw van C. v. L.. melkslijtster te Ter Neuzen, M. C. K., 48 j., zonder beroep te Koewacht, C. S., 57 j., huisvrouw van L. B.v.K., melk slijtster te Ter Neuzen, wegens over treding distributiewet, allen tot 10 of 10 dagen hecht. Bij bevelschrift der Arrond. Recht bank te Middelburg is rechtsingang verleend met last tot instructie tegen C. H. 24 jaar bandelaar in landbouw producten, wonende te Sas van Gent, verdacht van lichamelijk letsel door schuld. Toen Dinsdagmiddag met den trein te Middelburg een 50-tal Belgische kin deren aankwamen en in denzelfden trein een grooter aantal voor Vlissingen zaten, waren op het perron ook een drietal Belgische geïnterneerden, die te Middel burg werkzaam zijn. Men begrijpt de groote vreugde en de aandoening toen een hunner uit een coupé hoorde roepen: »Mon papal* en in den kleinen roeper zijn zoontje herkende, dat hij in meer dan twee jaar niet had gezien. De kleine, die eigenlijk naar Vlissingeu moest, mocht nu te Middelburg blijven. Jammer, dat de vader binnenkort naar het interneeringskamp zal moeten terug- keeren, zegt de M. Crt., waaraan dit bericht is ontleend. Een dergelijke ontmoeting had plaats te Roosendaal. We lezen daarvan in de Tijd Dinsdagmorgen te half twaalf liep hier een extra trein uit België biLnen met 650 Belgische kinderen, die uit de por tieren het land der vrijheid te gemoet wuifden. De bleekneuzige stumperds, meest met blauwe kriDgen onder de oogen, werden aan het station hartelijk onthaald en betuigden hun blijdschap vooral over het lekkere wittebrood, daar het brood in België zuur smaakt en er juist de rantsoeneering weet was ver scherpt. Een hartroerend tooneel werd in een der wachtkamers afgesppeld. Daar her kende een in Nederland geïnterneerde Belgische korporaal tusschen de Belgische jeugd, twee zijner kinderen. Een hun ner had hij sedert het uitbreken van den oorlog niet meer gezien, het ander, aanschouwde hij voor het eerst, daar het na zijn inlijving bij het Belgische leger was geboren. De man overlaadde beide kinderen met kussen en liefkoozende streelingen en scheen gek door de plot selinge ontroering en vadervreugde. De te Alkmaar geïnterneerde duik boot, aangekocht door de Regeering, vertok Maandagmorgen met een Holland- sche bemanning en de Nederlandsche driekleur achterop naar Den Helder. Hoewel de duikboot 30 M. lang is, maakte het grijze gevaarte in het kanaal niet veel indruk, aangezien het grootste deel onder water was. De monitor »Geep" blijft voorloopig te Alkmaar. Avp. In opdracht van de Koningiü is in de ateliers van de uurwerkmakers H. Th. F. van Wijk Zn., te 's Gravenhage, een oud-Hollandsehe staande klok ver vaardigd voor prinses Juliana. De Koningin wilde aan deze klok een historische gebeurtenis verbinden, door n.l. de innemiDg van Den Briel (1572), hierop te doen aanbrengen, voorgesteld door bewegende figuurtjes die onder het spelen van het carrillon. »In naam van Oranje» te voorschijn komen, vervolgens de in brand gestoken poort rammeien om daarna bij het einde van het vers van het lied van Koppelstok te ver dwijnen. Dit mechaniek werkt op drie uren in den voormiddag en vijf malen in den na middag en den avond Op de overige uren speelt de klok de liedjesDe Zilvervloot*, »Ze zullen hem niet tem men*, en andere nationale liederen. Bij het spelen van deze liedjes komt het mechaniek niet te voorschijn, terwijl de klok na middernacht tot des morgens 7 uur in 'f geheel niet speelt. De klok, welker kast van noten-wor- telhout is vervaardigd, is eqne mooie proeve van Oud-Hollandsche klokken- industrie. Avp. Van 16 28 Februari 1917. Axel. Huwelijks voltrekkingen. 22. Cornells Hamelink 23 j., jm. en Elizabeth Dieleman (van Retranchemeut) 21 j., jd. Geboorten. 16. Adriana Elizabeth, d. van Gerard Frederik van Tatenhove en Adriana Elizabeth Bosschaart. 20. Alber tus Joseph Dominicus, z. van Eduardus Hofman eri Maria Paulina Temmerman. 22. Jacobus Louis, z. van Pieter van den Broeke en Pieternella Hollebek, 26. Anna Catbarina, d. van Bernardus Seghers eri Mathilde Maria Simuen. 28. Pieternella, d. van Johannes Cornells Deij en Krina Hendrika Mechelina Man- gold. Overlijden. 17. Pieter Dregmaus 77 j., weduwn. van Kaatje Mulder. 28. Adriaan de Bruijne 3 m., z. van Dirk en Elizabeth de Pooter. De BURGEMEESTER der gemeente Axel, maakt bekend, dat openbare vergadering van den Gemeenteraad is belegd, tegen Dinsdag 13 Maart a. s., des voorm. lOtyj ure, ten Raadhuize, ter behandeling van het volgende 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Af- en overschrijving van posten in de gemeentebegiooting over 1916. 3. Af- en overschrijving van posten in de begrooting gasfabriek over 1916. 4. Verzoek van E. P. van Dueen e. a. om duu^etoeslag voor 1917. 5. Verzoek van*den heer P. Haak alhier of de Raad genegen zoude zijn, om in het zoogenaamde J ufferk warder bestrating en hoofd riool voor de rioleering daar ter plaatse te leggen. 6. Verzoek van den heer J. DE Krakek alhier om aan hem grond van de gemeente in koop af te staan. 7. Voorstel wijziging raadsbesluit ruiling grond met den heer Ph. J. van Dixhoorn. 8. Verzoek van de vereeniging „Nimrod" alhier om hondenbe lasting te heffen. 9. Benoemen wijkmeester. 10. Voorstel van B. en W. om nadere bepalingen vast te stellen inzake bezuiniging gasverbruik. 11. Benoemen Commissie van bijstand inzake distributieregeling. 12. Reclames inzake Hoofd. Omslag. Axel, den 9 Maart 1917. De Burgemeester voornoemd, L. J. DEN HOLLANDER. Burgemeester en Wethouders van AXEL, maken bekend, dat tegen 2 April a. s. gelegenheid bestaat tot in die gemeente van kinderen, die vóór of op 31 December 1917 den leeftijd van zes jaar zullen bereikt hebben. Ouders, voogden of verzorgers, die hunne kindereu of pupillen op de open bare lagere school wenscben geplaatst te zien, worden in de gelegenheid gesteld daarvan vóór 25 Maart aanstaande aangifte te doen ter Secretarie op werkdagen des voormid dags tusschen 9 en 12 ure. Bij de aangifte moet het vaccine- bewijs worden medegebracht. Axel, 9 Maart 1917. Burgemeester en Weihouders voornoemd L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM.

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2