32e Jaara. '"1 Woensdag 7 Maart IJII7 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. Binnenhuid. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Centfranco per post 70 Cent. Voor België 80 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. tot 4 regels 25 Centvoor Groote letters worden naar ADVERTENTIEN van 1 eiken regel meer 5 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag EEN ure. DE OORLOG. Een opzienbarende gebeurtenis heeft in de atgeloopen week op het Westfront plaats gegrepenter weerszijden van de Ancre zijn de Duitschers over een belangrijken afstand vrijwillig terugge gaan. Ook nu nog is aan die terug gaande bewegingen geen einde gekomen aog in de laatste dagen zijn belangrijke punten, tot de vermeestering waarvan aan Engelsche zijde alreeds alles was voorbereid en waarbij geleerd door de ervaringen van den Somme-strijd uit het vorige jaar op hevigen tegen- itand zal zijn gerekend, zonder veel moeite in de handen van Duitschlaüds tegenstander gevallen. Dat de terug tocht inderdaad geheel volgens een te voren ontworpen plan en dus geheel vrijwillig en geenszinszooals het van Engelsche zijde wordt voorgesteld onder den druk der Engelsche opera- tiën van den laatsten tyd geschiedt, is duidelijk waar te nemen uit de maat regelen, welke door de daar ter plaatse optredende troepen worden genomen. Alles wordt vernield, zoodat den op- rukkenden tegenstander geen verster kingen, van welken aard dan ook, welke hem bij zijn opmarsch van nut zouden kunnen zijn, in handen vallen. Van de vermeestering van materieel, althans iu beteekenende hoeveelheid, leest men dan ook niet. Geen wonder dus, dat men eigenlijk aan de zijde der Entente in dien terug tocht iets geheimzinnigs ziet. Men kan au wel verzekeren, dat hij was verwacht die verzekering 'is onhoudbaaruit de gebeurtenissen van de vorige maand viel een dergelijk gevolg geenszins te verwachten en op dien gang van zaken is dan ook in geen enkel opzicht gezin speeld. Hoe kan dit ook anders, waar iu den Somme-slag van het vorige jaar met grooten krachtinzet gedurende meerdere dagen een terreinwinst werd behaald, welke niet te vergelijken was met de uitgebreidheid der thans in bezit genomen streken. Bovendien is die onzekerheid aan de zyde der Entente verklaarbaar, omdat men weet, dat in den laatsten tijd de Duitschers naar België een grootö troe penmacht hebben vervoerd. Voor de toekomstige operaties is van groot belang, dat de Engelschen weer een stuk van het front der Pranschen hebben overgenomen. Het Engelsche front strekt zich nu dus tot aan de streek van Roye uit Bet transport van de troepen, die voor de bezetting van dit gedeelte van het front noodig waren, is vermoedelijk reeds in het najaar van 1916 begonnen Op een vak van 25 kilometer zijn der halve Fransche troepen vrij gekomen eu het spreekt van zelf, dat zij voor andere operaties zullen worden gebruikt, De Fransche bladen hebben dezer dagen veel dingen om blij mee te zijn. Het succes van de Engelschen aan de Ancre en in Koet el Amara, zoomede de aankomst van de Orleans en van de twee Braziliaansche schepen in Frank rijk zonder last te hebben gehad van het duikboot- en mijngebied. Aan Koet's val hechten ze groot gewicht en beschouwen de aankomst van die sche pen als een nieuw en onbetwistbaar bewys van Duitschland's onmacht om de Fransche kusten doeltreffend te blokkeeren. De bladen roemen den moed van de Amerikaansche zeelui en den wil van Amerika's regeering en volk om ongeacht de nieuwe Duitsche maatregelen „de vrijheid te verdedigen". N. R. Crt. De „Associated Press" komt met de onthulling voor den dag, dat Duitschland toen het de „rücksichtlose" onderzee- boocencampagne voorbereidde. Mexico eu Japan een verbond voorstelde voor het geval dat de Ver. Staten niet neu traal zouden blijven. Mexico zou Jaoan moeten overhalen om met de Entente te breken en de Ver. Staten aan te vallen en zou als belooning fluancieelen steun van Duitschland krijgen om Texas Nieuw Mexico en Arizona te nemen en tevens deel hebben aan de voordeelige vredes voorwaarden die Duitschland zou be dingen. De regeling in bijzonderheden was overgelaten aan den Duitschen gezant te Mexico die bij opdracht van 19 Jan., geteekend Zimmerman, instructies kreeg om een bondgenootschap met Mexico voor te stellen en te opperen, dat Mexico zou trachten Japan in het complot te betrekken. Deze instructies zijn Eckhardt toege zonden door Bernstorff, die toen juist naar huis ging met een vrijgeleide, dat hem was verschaft door het land waartegen hij een samenzwering met oorlog smeedde. Duitschland stelde het voor, alsol de geallieerden verslagen waren en Duitschland en zijn bondgenooten over wonnen hadden en de wereld beheersch ten door den onbeperkten duikboot oorlog. Het document is in het bezit van de Amerikaansche regeering geweest, sinds Wilson de betrekkingen met Duitsch land verbrak, maar is geheim gehouden terwijl Wilson inlusschen aan het Congres volmacht vroeg om de quaestie met Duitschland af te maken en het Congres nog aarzelde. Het was reeds in handen van Wilson toen von Beth raanu Hollweg verklaarde, dat Amerika aan de afkondiging van den duikboot oorlog een uitlegging had gegeven welke nooit in de bedoeling van Duitsch land had gelegen, daar dit land de vriendschappelijke betrekkingen met Amerika steeds bevorderd had als een erfdeel van Frederik den Groote. Op zichzelf beschouwt men het stuk als een afdoend antwoord op de klacht van den Duitschen rijkskanselier, dat Ame rika de betrekkingen op ruwe wijze verbroken had zonder eigenlijk redenen voor zijn daad te geven. Het stuk geeft een nieuwen grond van waarschijnlijkheid aan de voort durende berichten, dat er op Mexi caansch gebied, in de golf van Mexico bases voor duikbooten waren ingericht, terwyl het bevestigt, wat den Ameri- kaanschen legerbevelhebbers reeds lang bekend was, dat, zóó Japan ooit een inval in Amerika zou doen, dit ver moedelijk zou gebeuren door Mexico naar het dal van de Mississippi, ten einde het land in tweeën te splitsen. Het brengt het feit weer in herinne ring, dat Bernstorff, toen hij zijn pas poorten ontving, zeer ongaarne naar )uitschland terugkeerde en de voorkeur gaf aan een verblijf op Cuba. Men heeft thans een nieuwe verklaring van de herhaalde arrestaties aan de grens van mannen, verdacht Duitsche spi onnen te zijn. Ten slotte blijkt thans wellicht het verband met Carranza's voorstel aan de neutralen, om den uitvoer vau levensmiddelen en munitie naar de geallieerden te staken en zijn bpwering, dat hy de levering van olie uit Tampico, welke van zooveel belang voor de Amerikaansche vloot is, zou kunnen stopzetten. Avp. Degenen die in Duitschland volgens de wet op den nationalen dienstplicht het land moeten dienen, zijn tegen 1 April opgeroepen. De grooie behoefte aan arbeiders, die in de komende be slissende weken voor de óorlogsnijver heid eu detf landbouw noódig zijn, maakt het nooiig alle arbeidskrachten vau het Duitsche volk te mobiliseeren De vrijwilligers die zich totdusver had' den aangemeld, zijn daarvoor niét vol doende, en daarom zal nu voor milli- oenen dwang toegepast worden. N. R. Crt. Da verovering van Koet d Amara.. Het Britsche communiqué deelt mede Zaterdagochtend 24 Februari hebben wij den hoogtekam over de engte van het schiereiland Sjumrau genomen. De vijand is iu vollen aftocht in de richting vau Bighailah, bewesten Koet el Amara. Een sterke krijgsmacht cav. en int. stond den heelen dag in heeten strijd en berokkende hem ernstige verliezen. Middelerwijl zijn bij Sanaijat de succes sen uitgebreid. In twee dagen namen wij 1730 man gevangen. Uit de berichten, van den opperbe velhebber in MesoDOtamië ontvangen is op te maken, dat de krijgsverrichtingen aan de Tigris zich 24 dezer als volgt hebben ontwikkeld. 23 Dezer werd de geslaagde overtocht over de rivier bij Sjumran snel en doeltreffend ten uitvoer gebracht. Den volgenden nacht drongen Eugelsche patrouilles vermetel voorwaarts, waarbij ze den vijand op de hielen bleven. In den vroegea ochtend van den 24sten was de hjogtekam dwars over de engte van het schiereiland Sjumram in'onze handen en werd het duidelijk, dat de vijand in vollen aftocht was in de richting van Baghailah, 24 mijl bewesten Koet el Amara. Turksche voorraad schuren stonden op menige plaats in brand. Sterke achterhoede afdeelingen stonden met steun van artill srie gereed om onzen opmirsch tegen te houden 's Ochtends om 8 uur was een sterke macht cav. de Tigris overgestoken. Intusschen waren onze successen bij Sannai Jat uitgebreid, daar onze infan terie achtereenvolgens de 5e Turksche verdedigingslinie bij Nachalat en de Sudawastellingen bezette en versterkte en ten slotte de lijn Ataba-moeras bereikte. Tijdens den geheelen strijd hebben onze lucbtsmaldeelen met bommen en vuur uit machinegeweren van geringe hoogte aan den strijd deelgenomen en onschatbare diensten bewezen. In 2 dagen vechten hebben wij 1700 gevangenen gemaakt, o.w. minstens een Turksch regiments commandant en vier Duitschers. Buit gemaakt zijn 4 veld kanonnen, 10 machinegeweren, 3 mijn werpers, veel geweren en een groote hoeveelheid munitie. Uit Constantinopel werd laconisch geseind. Onze operaties ten N. van de Tigris zijn verloopen, volgens het vast gestelde plan. Avp. De gedeporteerde Belgen. Uit Duitschland ontvluchte Belgen hebben Belgischen overheidspersonen verbijste rende dingen vertelt meldt de N. R. crt. 500 Luxemburgers werden lukraak uitgepikt en naar het kamp van Munster gestuurd. Daarna moesten ze onder bedreiging met een machinegeweer, naar een munitiefabriek, waarna ze aan de ontginning van moerasland werden gezet. Een duizend gedeporteerden zijn te Luik teruggekomen. Het was verschrik kelijk met hen gesteld. Zes menschen waren onderweg bezweken. Tal van gedeporteerden moesten op een baar naar het hospitaaL worden gebracht. Geen Itegeerlngsvarkens. Naar wij vernemen zullen in Maart geen Regeeringsvarkens worden ver strekt. Dit is een gevolg van de omstandigheid: 1. dat het aantal voor radige varkens beduidend is gedaald 2. door de duurte en schaarschte van voeder er te weinig is gemest3. dat de mesters niet willen leveren tegen deu door de Regeeriug vastgestelden prijs van f 1.28 per K,G. schoon slacht- gewicht. Over Maart zullen nu gedistribueerd worden de in het vorig jaar ingezouten varkens, waaromtrent dezer dagen pu- plicaties zullen verschijnen. Naar wij echter vernemen moeten die gezouten varkens extra zout zijn- Met April zal een nieuwe regeling voor de levering van varkens worden inge voerd. Tussohen minister Posthuma en de varkensfokkers is een strij i uitg ibroken over den prijs der regeeringsvarkens. De fokkers willen tegen den vastgestel den prijs niet leveren eu de minister wil niet meer betalen. Het gevolg zal zijn, die met ingang van de volgende week geen versch regeeriugsvleesch meer kan wirien gedistribueerd, In de plaats daarvan zal spek en gezouten varkeusvleesch beschikbaar worden gesteld. Aep. AXEL OIRANT.

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 1