Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. nia", het Fransehe stoomschip „Mont Vataux" eu het- Fransche zeilschip „Aphrodile" met ijzer voor Italië. Lord Beresford heeft, volgens de .Morning Post" in een rede gezegd, te vreezen, dat het land nog in het geheel niet wist, hoe ernstig de toestand was. Men behoefde slechts de getallen van de verloren schepen en van de ver loren gegane scheepsruimte te zien, om over den omvang van de tegen woordige verliezen van Engeland ontzet te zijn. Het zou moeilijk zijn, om het land te proviandeeren. Zonder handels vloot was geen-proviandeering mogelijk. Als men van de vloot de stoomschepen aftrok, die voor regeeringsdiensten ge reserveerd zijn, dan bleven maar zeer weinig schepen voor den handel over. Ministerie van financiën. Minister Van Gijn heeft op grond van gebleken diepgaand verschil met den Ministerraad omtrent de taak en ver antwoordelijkheid van den minister van Financiën, zijn ontslag aan H. M. de Koningin aangeboden. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt Omtrent de aanleiding tot de crisis aan het deDartement van financiën vernemen wij nader, dat deze gelegen is in een meeningsverschil betreffende de crisis-uitgaven, hetwelk in den ministerraad is gerezen en tot een schriftelijke gedachtenwisseling heeft geleid, welke den minister van financiën ten slotte bewoog tot indiening van zijn verzoek om ontslag. Naar wij vernemen, wordt in de plaats van mr. Van Gijn weer benoemd als minister van financiën zijn voorganger prof. mr. M. W. F. Treub. .Verwacht wordt, dat deze heden zijn ambt zal aanvaarden. Naar men meldt, wordt in Unie- liberale kringen de verrassende benoe ming van den heer Treub tot minister van financiën met instemming begroet en heerscht daar de opvatting, dat de concentratie tot plicht heeft, hem ten krachtigste te steunen. Het vraagstuk van het verband tusschen pensioenbe lasting en ouderdomsrente (indertijd de twistappel) schijnt thans geenszins van actueele beteekenis. Trouwens, de ouderdomsrente blyft onder minister Lely ressorteeren. JV. R. crt. Distributiewet. De Unie liberale Kamerclub heeft in haar vergadering van Dinsdag met op één na algemeene stemmen besloten, haar steun niet te onthouden aan de regeering bij de uitvoering van de Distributiewet onder het thans geldende stelsel, aangezien onder de tegenwoor dige tijdsomstandigheden van verande ring van stelsel geen heil werd ver wacht. N. R. crt. Broodrantsoen. De Avp. kan uit de beste bron mede deelen, dat het bericht in een der bladen, dat het broodrantsoen bij een volgende uitdeeling der broodkaarten van 400 op 250 gram wordt verminderd, onjuist is. Er worat niet verminderd Steenkool. In zake het vervoer van steenkool, enz., uit Duitschland naar ons land ontleent de Nieuwe Ct. aan de Voss. Ztg. In overleg met de Duitsche regeering werden te dien einde te 's Gravenhage twee transport centrales opgericht, een Duitsche en een Nederlandsche, die samen werken. Daar wij om bekende redenen slechts over een beperkte hoeveelheid rollend materieel kunnen beschikken, heeft de Nederlandsche regeering zich bereid verklaard, de wagens, die uoodig zijn voor het vervoer van kolen, staal en ander door Duitsch land te leveren materiaal, teverschaffen. Zy zal ook de noodige schepen naar de daarvoor in aanmerking komende havens van de uederrijnsche kolenmij nen zenden. Bovendien heeft men er over gedacht, een voldoend aautal werklieden voor het lossen van de vrachten beschikbaar te stellen in het onderhoud van dit personeel zou dan door de Nederlandsche regeering wor den voorzien. Volgeps deze basis moet en zal het gelukken Nederland de noodige hoeveelheid kolen enz. te ver schaffen. Minimumprijzen landbouwproducten. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft, gezien het rapport der commissiën belast met het doen van voorstellen in zake het vaststellen van minimum prijzen voor van regeerings w ege aan te koopen landbouwproducten van den oogst 1917, gelet op de dien aangaande ingewonnen ambtsberichten I. vastgesteld de volgende minimum prijzen voor de hieronder genoemde landbouwproducten, alles per 100 K.G., levering en qualiteit volgens bestaande gebruiken tarwe 18g rogge 18'; zomergerst (tweerijige) f 17,50; wintergerst 16,50 haver J 16,50; klei aardappelen (gele verd in het najaar) 6zand en veenaardappelen (geen fabrieksaardap pelen) geleverd in het najaar 5 groene erwten 30paardenboonen, Waalsche boonen, wierboonen ƒ21; bruine en witte boonen 30. II. bepaald, dat de onder f genoemde prijzen zullen worden verhoogd, indien de omstandigheden zulks noodzakelijk maken, de voormelde commissie ge hoord. (St. crt.) Java tabak (Officieel.) Aangezien een halt millioen balen Javatabak, ter waarde van onge veer zestig millioen gulden, welk artikel zeer vatbaar is voor spoedig bederf, thans nog op verscheping wacht, heeft de gouverneur-generaal aan de resident ten der gewesten, waar de bevolking tabak verplant, last gegeven, het daar heen te leiden, dat met den aanplant van tabak zoo spoedig mogelijk wordt opgehouden en instede daarvan andere gewassen geplant worden. N. R. Crt. De aardappeldistributie. Nu in tal van steden en dorpen van ons land de scbaarschte aan aardappelen meer en meer wordt gevoeld, richten vele particulieren zich tot de Rij s- Commissie van Toezicht op de Aard appelvereeniging, met het verzoek, ver gunning te mogen ontvangen voor het vervoeren van één of meer H.L. aard appelen voor eigen gebruik, van een in een andere gemeente woneuden land bouwer of handelaar naar bum e woning. Sommigen geven als motiet voor het verzoek nog op, dat zij reeds jaren gewoon zijn, hunne aardappelen van datzelfde adres te betrekken of dat zij ze reeds in den vorigen herfst hebben gekocht en betaald. De Rijkscommissie van Toezicht op de Aardappelvereeniging verzoekt ons, te willen mededeelen, dat, gelet op de nog aanwezige voorraden aardappelen, tot rantsoeneering moet worden over gegaan, hetgeen alleen kan geschieden door tus8chenkomst van de Gemeente besturen. De Gemeentebesturen dienen dus, voor zoo ver noodig, aardappelen te bestellen, ten behoeve der inwoners dier gemeenten, bij het Rijks Centraal Administratiekantoor voor de Distributie van Levensmiddelen. De bovenbedoelde aanvragen van particuliere zijde moeten alle worden afgewezen. Avp. AXEL, 23 Februari 1917. Bij Kon. besluit van 19 dezer zijn met ingang van 14 Maart herbenoemd tot burgemeester van Zaamslag, de heer Johs. de Feijter, en tot burgemeester van Breskens de heer D. H. van Zuijen. De commandant der stelling van de Monden der Maas en der Schelde (commando Zeeland) heeft het verHijf iu zijn gezagsgebied ontzegd aan Pieter Hameliuk, geboren 7 Februari 1885 te Zaamslag, wonende te Axel, zulks wegens het betrokken zijn bij den smokkelhandel. Zondag zijn tien ontvluchte Bel gische burgers, afkomstig van Heijst, met een sloep inZeeuwsch Vlaanderen aangekomen. De mist had hen be gunstigd in hun vlucht Ze zijn onder de gemeente Cadzand aan wal gekomen. Ter besparing van steenkolen is het aantal lesuren op de openbare school te Sluis verminderd. Er wordt voor loopig alleen des Maandags, Woensdags en Vrijdags school gehouden en dan op de gewone uren. Door schrapping van enkele vakken, als teekenen, natuur kunde, vrije- en ordeoefeningen wordt gezorgd, dat de hoofdvakken als rekenen taal, aardrijkskunde, enz. een voldoend aantal uren per week worden onder wezen. Ook de christelijke school i3 eeD paar dagen in de week gesloten. M Crt. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 25 Februari 1917. Ned. Herv.. Kerk. Voorn. 9'/, ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Cand C. Koppenaal. ïvan Stad aan 't Haringvliet.; Nam. 2 ure Ds. A. Thielen. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. A. Thielen. Nam. 2 ure Cand. C. Koppenaal. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. 's Av. 5V»ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. In de heden gehouden zitting van bovengenoemde rechtbank werden de volgende vonnissen uitgesproken J. C. C., 25 j., larfdbouwer, A. J. C., 20 j., landbouwer en G. M., 43 j., veldarbeider, allen te Sint Jansteen, wegens vernieling, ieder tot 10 of 10 dagen hecht. Verder is in deze zaak de civiele vordering toegewezen tot een bedrag van 6 guldeD. Bij bevelschrift van bovenge noemde rechtbank is in vrijheid gesteld P. d. B., 28. j., vlaskoopman te Sint Jansteen, ged- tineerd geweest ter zake van mishandeling. Tegen H. B. P., 18 j. en H. B. P., 23 j., veekooplieden te Clinge, gedeti neerd, werd de gevangenhouding, ter zake van mishandeling van een ambte naar-, met 30 dagen verlengd. Eveneens tegen E. R., 41 j,. ar beider te Koewacht, gedetineerd, ter zake van schaking. Heden werd behandeld de zaak tegen P. F. d. D., 32 j., werkman te Axel, gedetineerd, die beklaagd werd dat hij op 4 Febr. 1917 te Axel was teruggekeerd, niettegenstaande hem het verblijf in het bezette gebied van Zee land was ontzegd. De beklaagde gaf op teruggekomen te zijn omdat hij geen werk kon vinden en daarom zonder middel van bestaan. De officier eischte 14 dagen gevang, met aftrek der preventieve hecht, met beklaagdes invrijheidstelling. Dien overeenkomstig wees de recht bank vonnis en stelde hem in vrijheid. Te Vlissingen is de machinist vaneen sleepboot van de loopplank in het kanaal gevallen en verdronken. In de graanmalerij en veekoeken- fabriek van de coöperatieve landbouw- vereeniging Samenwerking te Giessen Nieuwkerk zijn 12000 K.G. rijst en 6000 K.G. havermout in beslag genomen, die bestemd schenen te wezen voor veevoeder. N. R. Crt. Milicien G. uit Hengelo, te Nymegen in garnizoen, kreeg Vrijdag jl. toen hij met een kameraad die, zijn geladen ge weer in de hand hield, aan het stoeien was, een schot in den buik. Hij is reeds overleden. Door een commies-soldaat, afkom stig uit Friesland, die niet op de hoogte was van de bij Katholieken inheemsche gebruiken, werd dezer dagen met scherp geschoten op den kapelaan en den koster van Posterholt (L.) die zich in de richting van de grens begaven om aan een sterven de de laatste sacramenten toe te dienen en ondanks een tot tweemaal herhaald fluitsignaal, geen halt hielden. De man waarschijnlijk eenigszins verblind door het staren over het sneeuwveld waarin hij zich had opgesteld, verklaarde in den waan te hebben verkeerd dat het een vrouw en een kind waren, die zich in de richting van de grens bewogen. De zaak liep zonder persoonlijke ongeluk ken af. M. crt. Te Maasbree werd door de mare- chaussée een kar met allerlei smokkel- artikelen aangehoudeu o.a. spek, vet, koffie, rijst enz. Ook deze waar werd, zooals altijd geschiedt, onder het Raadhuis opgeborgen, 's Morgens kwam men ech ter tot de ontdekking, dat in het Raadhuis iogebroken was en alle smokkelwaren verdwenen waren. Avp. De Brum. Crt. vermeldt de volgends uitvinding van een ingezetene om van v, L. petroleum 2 L. te maken. Zij lost 1 pond soda op in 2 L. water en voegt hierbij 1/i L. petroleum. Dit mengsel wordt in de lamp gedaan en geeft een heldere vlam, helderder nog dan petroleum alleen. Er blyft slechts een klein deel water over in de lamp. De heer C. G. Roos, te Vlaardingen schrijft in de N. R. Crt., dat een enorme voorraad Hollandsche haring door bederf verloren dreigt te gaan. Deze haring mag niet naar Duitschland, maar kan' moeilijk ergens anders heen. En in Nederland zelf wordt er niet voldoende van gegeten. Door regeeringsbemoeiïng is de binnenlandsehe consumptie sterk toegenomen, maar er zou nog heel wat meer kunnen en moeten worden bereikt. Tot heden gebruikte men dit gezonde en zuivere voedingsmiddel gezouten, gema rineerd of gerookt (de bokking); de haring is echter, na een paar dagen geweekt te zijn, ook uitnemend geschikt om gebak ken te worden. Verscheidene tienduizenden tonnen ha ring zijn voor onze volksvoeding beschik baar, thans nog in goeden staat maar is dit betrekkelijk spoedig reeds niet meer. In Luxemburg ziju hier en daar wolven gezien, wat sedert menschenheu- genis niet is voorgekomen. In het dal van Chansour, departe ment des Hautes Alpes zijn tengevolge van een sneeuwval, welke 5 weken onafgebroken heeft geduurd, 15000 per sonen van het verkeer met de buiten wereld afgesneden. Het is onmogelijk, post of levensmiddelen aan te voeren. Avp. Over een ontploffing aan boord van het stoomschip »Noord»m« der Holland- Amerika lijn, liggende te New-York ver nam de Tel. van de directie, dat het ongeval plaats greep in de kolenbunkers. In het telegram, dat de directie hierover ontving, wordt gezegd, dat de gasontwik- keliug in de bunkers de vermoedelijke oorzaak der ontploffing is geweest. Een stoker werd door den gasdamp gedood, De materieele schade moet betrekkelijk gering zijn. Avp.

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2