No. 92. Zaterdag 24 Februari 1917 32® Jaarg. Nieuws- en Ad verte ntieblad voor Zeeuvrsch- VI aande re F. DIELEMAN, Het graan en de alcohol. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag:- en Vrijdagayond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Voor België 80 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groot© letteis woiden naa plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag EEN ure. Nu het broodrantsoen nog kleiner dreigt te worden, zullen er wel weer stemmen opgaan, om te betoogen dat men dan in de eerste plaats moet be ginnen om geen graan meer beschikbaar te stellen voor de bereiding van alcohol. We gelooven dat men zeer voorzichtig moet zjjn met het aannemen van de pleidooien in die richting. Niet .omdat we alcohol hooger stellen dan brood, maar omdat we meenen dat een stop zetting van de alcoholindustrie met al de nadeelige gevolgen van werkeloos heid en ruïneering van de betrokken vennootschappen, geen broodvermeer dering van beteekenis geeft, en boven dien groote nadeelen voor andere alge- meene belangen. Ten eerste wordt er niet uitsluitend broodgraan voor gebruikt. In een ar tikel in het Hbld. werd onlangs mee gedeeld dat de Delftsche industrie slechts maïs en gerst en voor een deel melasse gebruikten de Schiedamsche branderijen voor 1/s gedeelte gerst, voor 7s gedeelte maïs en V, gedeelte rogge. Die hoeveelheid rogge is ongeveer 200 ton per week, d. i. 1 pCt. van de hoeveelheid graan voor ons brood be- noodigd. En als men nu zegt dat maïs en gerst goed zjjn voor veevoeder, dan mag toch niet vergeten worden dat de maïs en gerst, na hun bewerking in de alcoholfabrieken te hebben ondergaan, nóg een prachtig veevoeder zijn, n.l. de spoeling, waarop de veevoeding van de melkdistricten om Rotterdam, Den Haag en Delft voor een groot deel berust. Bovendien mag toch ook wel gewezen worden op het onvermijdelijk ophouden van de gistproductie. Leeken hebben gewoonlijk een veel te gering begrip van de beteekenis van de gist voor onze bakkers. Alleen als er door een toeval ergens geen gist komt, voelt men het groote ongerief. Welnu, die gist is een nevenproduct van de alcoholfabricage, en de meeste fabrieken (althans die te Schiedam) hebben daarvoor gerst en maïs en rogge noodig. Alleen de Delftsche Gist en Spiritusfabriek kan alcohol uit me lasse stoken met gist als nevenproduct. De andere fabrieken zijn daar niet op ingericht. We vonden deze bijzonderheden, welke met nog veel andere vermeld stonden in het bedoelde artikel in het Hbld., interessant genoeg om ze speciaal mee te deelen tegenover de gemakke lijke redeneeringen, waarmee de alco hol-fabricage veroordeeld wordt. Zóó gemakkelijk is de oplossing der kwes tie niet. En tegenover hen die de bierbrouwe rijen ook al willen sluiten wegens hun verbruik van gerst, mag wel aangevoerd worden dat de brouwerijen in ons land thans zelf met eigen schepen voor hun grondstoffen zorgen. Maar dat is geen gerst, maar mout, die dus niets ont neemt aan den in ons land aanwezigen voorraad menschen-voedsel. DE OORLOG. Uit New York wordt aan de Köln Ztg. geseind De Duitsch-Amerikaansche betrekkin gen ontwikkelen zich blijkbaar iets gunstiger dan men verwacht had. De gevreesde „vijandelijke daad" van Duitschland heeft zich tot dusver nog niet voorgedaan. De zorgvuldig geformuleerde uitlatin gen uit Washington geven te kennen, dat er op het gebied van militaire voorbereidingen en van kpstbescher- ming groote bedrijvigheid heerscht. Naar het heet, zal de haven van New York worden voorzien van dichte netten, die 's nachts te water gelaten zullen worden. Ook is aan geen schip toege staan"'s nachts binnen te varen. De Köln. Ztg. teekent bij dit telegram van haar correspondent aan: „Dit telegram bewijst, dat onze medewerker dr. Barthelme, zich nog steeds in de Ver. Staten bevindt en daar zijn beroep onverhinderd kan uitoefenen." De „Daily Tel." meldt uit New-York Het Congres zal deze week het wets ontwerp afdoen, dat vreemdelingen in de Ver. Staten verplicht hun naam en beroep te laten inschrijven en c.q. hun voornemen om zich te laten ueutrali seereu op te geven, verder om hun portret aan het postkantoor van hun woonplaats in te zenden. Men verwacht, dat tienduizenden Duitsch-Amerikanen hun trouw aan den keizer zullen afzweren en gelooft, dat 80 pCt. hunner volstrekt loyaal is en even goed dienst zouden nemen als de andere burgers in geval van oorlog met Duitschland en dat de anderen een af wachtende houding zouden aannemen. De „World" verneemt, dat Roosevelt voornemens is, iu geval van oorlog tusschen de Ver. Staten en Duitschland een expeditiekorps te vormen en naar Europa over te steken. Hij zal de troep dan ter beschikking stellen van de Entente-generaals. Ofschoon zijn plan nog niet in bizonderbedeu bekend is, deDkt men, dat hij een legercorps of zelfs 200.000 man op de been wil brengen. In het debat in den Senaat over de wet op de spionnage heeft een lid ver klaard, dat er op het oogenblik in de Vereenigde Staten een honderdduizend spionnen zijn. Avp. In de Matin dringt het lid der Fran sche Kamer Galli, er op aan, dat aan- zienl ike Duitsche krijgsgevangenen zullen worden iugescheept, aan boord der hospitaalschepeu van de geallieer den, ter bescherming. Hij herinnert er aan dat in 1870 de Duitsch^rs niet nalieten om notabele Franschen als gijzelaars in de treinen te plaatsen. Galli schrijft: Ik heb mijn bejaarden groot vader van bijna 70 jaar zien gevangen nemen door de Duitsche gerdannes en zien gedwongen worden, om als gijzelaar te reizen in den bagagewagen vóór aan een trein, die vijandelijke troepen op de Oosterlijn vervoerde. Bismarck heeft in een tafelgesprek vroolyke grappen gemaakt „over deze reisjes, waar geen plezier aan was." N. R. crt. De Duitsche overheid in de provin cie Antwerpen heeft bepaald, dat de aflevering van het koper enz. uit de huishoudens in de stad Antwerpen, als ook in de gemeenten Barchem en Borgerhout in Februari plaa^ vinden moet. Zij bepaalt, dat de adeverings plicht zich uitstrekt tot alle voorwerpen uit koper, tin, nikkel, geelkoper, brons en tombak, die zich in de huishoudens bevinden, alleen uitgezonderd zijn de in de bovenstaande verordening opge noemd van den afleveringsplicht be vrijde voorwerpen. De aflevering moet naar de politie wijken verdeeld geschieden. In elke politiewijk moeten de afleveringsplich- tigen volgens de beginletter van hunnen naam afleveren. In geval van vrijwillige aflevering blijven de volgende huishoudelijke voor werpen van afleveringsplicht bevrijd 1 Verlichtingstoestellen. 2. Venster grepen. 3. Sloten en handvaten aan huis en kamerdeuren aan die zijde waar geopend en gesloten wordt. 4. Alle voorwerpen, die tot gas-, water, electriciteits en verwarmingstoestellen behooren. 5. Pronkvoorwerpen uit ko per, brons en geelkoper in woningen. 6. Badkachels. 7. Alle voorwerpen, waarvan de hoeveelheid van het in beslag genomen metaal minder dan een vierde gedeelte van het totaalgewicht bedraagt of die met zulk een metaal slechts overtrokken of beplakt zijn. 8. Alle voorwerpen uit nieuwzilver, alpaca, alfenid, alsook alle verzilverde en vergulde voorwerpen. Wordt de opvordering ter aflevering niet of niet tijdig nagekomen, dan zal de wegneming met dwang zonder schadevergoeding op kosten van den eigenaar gebeuren. Bovendien stelt zich degene, die de opvordering ter aflevering niet nakomt, bloot aan de bestraffing volgens para graaf-11 van de verordening van 13 December 1916 met gevangenis tot 2 jaren en met geldboete tot 20.000 mark door de Duitsche militairegerechtshoven en militaire bevelhebbers. Avp. Een door Duitsche duikboot gevangen genomen Engelsche scheepskapitein heeft verklaard: Als u op deze wijze met uwen duikbootoorlog voortgaat, zal dat een heel ernstige zaak voor Enge land worden. Een later aan boord genomen Engel sche gezagvoerder zette een voldaan gezicht en zeideGoddank, dat er aan dat varen een eind is gekomen. Als u mijn schip niet naar den kelder halt geholpen, zou dit toch mijn laatste reis zijn geweest, want dat kan niemand op den duur uithouden. Ik heb aan een stuk drie dagen en drie nachten op de commandobrug gestaan, om aan het gevaar der duikbooten te ontkomen. Het is uitgesloten, dat Engeland en de Engelsche scheepvaart het lang uithou den, als u iu dezen omvang voortgaat met het in den grond boron van schepen. Naar Fransche bladen uit New York vernemen zijn de Amerikaansche stoom schepen Orleans en Rochester, wier vertrek om nog onbekende redenen was vertraagd, Zondag toch uitgevaren met bestemming naar een Europeescjie haven. Zij worden naar men weet, in de Ver. Staten beschouwd als proef schepen, om den ernst der Duitsche duikbootblokkade te toetsen. Uit Londen schrijft Reuter,^ Sedert de afkondiging van den meedoogenloo- zen duikbootoorlog tegen koopvaarders bevat het Duitsche draadlooze nieuws vage, snoevende berichten over de verlamming van de koopvaardij der geallieerden en meer in het bizonder van Engeland, alsmede over de aanzien lijke stijging van het aantal Duitsche duikbooten. Men mag echter vragen, waar die duikbooten dan wel zijn. Van 1 tot 14 Februari zijn in de havens van het Vereenigd Koninkrijk 4053 Britsche schepen, 227 schepen van Eugeland's bondgenooten en 497 onzijdige schepen binnengeloopen, tezamen dus 4777 dat is dagelijks gemiddeld 341." Uit de havens van het Ver. Koninkrijk zjjn in dat tijdperk vertrokken 3928 Brit sche schepen, 225 schepen van Euge land's bondgenooten en 361 onzijdige schepen, tezamen dus 4514. In deze getallen zijn niet begrepen visschers- en kustvaartuigen, noch schepen van minder dan 100 ton. Als men het aantal in den grond geboorde schepen yergelijkt met het aantal aangekomen en vertrokken sche pen, dan blijkt dat gedurende de twee weken van 114 dezer nog geen percent van laatstgenoemd aantal in den grond is geboord. (V. R. Crt. De New York Times verklaart,, dat de door Duitschland in de oorlogvoering gebruikte methodes tot zeker gevblg zullen hebben, dat er na den oorlog een slagboom opgericht zal zijn tusschen het Duitsche volk en de overige wereld. De handel met een natie die tegenover 'hen zulke wandaden begaaó heeft, zal den menscheu tegen de borst stuiisu. De Duitsche koop waren zullen onpopu lair zijn. Er zal een menscheni >.eftijd overheen moeten gaan, voor dat gevoel van afkeer verdwenen zal zijn. >e Duitsche duikbootoorlog kan de b >k- kade al of niet breken, maar in elk geval zal zij een permanente blokkade tegen het rijk instellen, die nog lang nadat de Duitsche machthebbers dood en begraven zullen zijn, hare sporen voor den Duitschen handel zal achter laten, daar het een blokkade zal zijn, die zijn oorsprong zal hebben iu het gemoed van menscheu, die Duitschland hebben leeren haten. N. R. Crt. Uit Berlijn meldt men aan de A>p.: In het afgesloten gebied der Middel- landsche Zee hebben onze onderzee booten de laatste dagen talrijke kostbare schepen iu deu grond geboord, w. o. een groot Italiaausch troepeutr uispo. i,- schip met bemanning, twee gewapende stoomschepen vau 3000 en 4500 tou, met een belangrijke lading voor Salo- uik', de Italiaansche stoomboot „Ocea> AXELSCHE» COURANT.

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 1