Uitgesteld. gaat niet door. RIJWIELEN, Berken Staföezeas. METSELAAR. Een best gebruikt B. S. A. Rijwiel, Aanbesteding. het uitlossen der Kolen, OPNIEUW ONTVANSEN Firma P. H. Veenhuizen, Axel. Burgerlijke Stand. de heer Jhr. DE MURALT, Advertentien. Mevr. de Wed. W D, M. Geesink-Reuver. Zoo pas ontvangen: Aanbesteding huls overgebracht, terwijl de oudste in een tehuis voor kinderen is opgenomen, totdat zij beiden naar hun oom te Amster dam zullen kunnen worden gebracht N. R. Crt. heeft De nekkramp wint wederom veld. Tegenover 14 gevallen in de maand Januari staan reeds 8 gevallen in de week van 31 Januari tot 6 Februari, ter kennis gekomen van den Cent. Gezond heidsraad. Te Kalkwijk heeft zich een geval van nekkramp met doodelijken afloop voorgedaan bij een 17-jarig meisje. Te Amersfoort hebben zich zes ge vallen van nekkiamp voorgedaan. Hongerlijders Te Rotterdam is huiszoeking gedaan bij de personen, die bij de relletjes op Dinsdagmiddag met borden hebben geloopen »Ik heb hon ger" en dergelijke opschriften. Gebleken is, naar de Msb. meldt, dat ze voldoende voorraad boter, brood en koffie, thee en suiker in voorraad hadden, terwijl één zalfs een flinke partij leverworst in petto had. i Te Winterswijk moesten twee mon teurs een reparatie aan een fabrieksketel verrichten. Men kon echter niet langer dan 4 minuten in den ketel vertoeven. Een der monteurs, zekere J. G., dacht het echter langer te kunnen volhouden en bleef er eerst 5 minuten en daarna 7 minuten in. Aanvankelijk had hij er geen last van, doch 's avonds werd hij blauw en kort daarop overleed hij. Avp. Een noodkreet. De Burgemeester van Delft heeft verklaard hoogst wensche- lijk te achten niet alleen voor zijn gemeente, maar ook in het algemeen belang een spoedige grenswijziging van Delft. De toestand wordt zóó dat hij de toekomst der Prinsestad zeer donker inziet. Er heerscht daar woningnood en er is geen kans om voldoende nieuwe woningen te bouwen. De patriciërs woningen op het Oude Delft worden kantoren, winkels, studentenkamers, de gegoeden verdwijnen meer en meer uit de gemeente en de groote fabrikanten zenden hun werklieden erheen1400 werklieden zoeken er huizen. Maar de fabrieken en de woningen dier fabrieken liggen buiten de grens, in Hof van Delft oi Vrjjenban, zoodat zij zelf buiten de Delftsche forensenbelasting vallen. Delft moet echter voor die werklieden scholen stichten en voor politie, enz. zorgen. Ruimte om zich uit te breiden binnen haar grenzen heeft Delft vrijwel niet meer; het terrein in den Wippolder heeft het laten ophoogen om daar huizen te kunnen bouwen, maar het grootste deel van dat terrein zal nu worden ingenomen door Rijksgebouwen, w.o. een kazerne en een gebouw voor de Technische Hoogesohool. Delft moet bovendien zeer duur huis houden er is een groot garnizoen, er is een Technische Hoogeschool, er zijn allerlei andere personen, die aan den weg timmeren, zoodat er herhaaldelijk con gressen worden gehouden of feesten van studenten, die van gemeentewege toch moeten worden ontvangen. Daarvoor heeft Delft zelfs bereden agenten noodig Het verkeert thans in de positie van een aanzienlijke familie die op het kasteel van haar voorvaderen woout, maar niet meer het geld heeft om het te onder houden. Acp. De vijfvoudige moord. Omtrent het vreeselijke drama te Born bij Sittard meldt de Tel. nog nader Vrouw Swillens Pernot was reeds geruimen tijd niet normaalvijf jaar geleden was reeds door een dokter een bewijs voor opneming in een krankzinni gengesticht geteekend, waaraan men geen gevolg schijnt te hebben gegeven. Des nachts om 4 uur stond vrouw S. op, en ging naar beneden om een bijl te halen. Haar man, door dit vreemd optre den verrast, ging haar na en kreeg beneden aan de trap een bijlslag op het hoofd, die hem zwaar verwondde, een tweede slag verbrijzelde hem den pols, die voor driekwart afgesneden werd, zonder de slagader te raken. Swillens liep hierop naar buiten om hulp te halen. Intusschen ging vrouw S. naar boven en bracht haar zeven kinderen, die sliepen, verscheidene bijl slagen toe met het gevolg, dat vier gedood werden en een ander Vrijdag overleed. De kinderen waren 10, 8, 6, 4 en Vs Jaar ou<** De" twee anderen zijn levensgevaarlijk gewond, een ervan zal zeker, de man waarschijnlijk sterven, terwijl voor het leven van het laatste kind ook ernstig gevreesd wordt. De vrouw was lijdende aan godsdienst, waanzin en is nu naar een krankzinnigen gesticht overgebracht. Te Dieren is op de hoogte van »Het Hof" door de auto van den heer M., uit Ellecom, zekere W. Willemsen uit Gorssel aangereden. Hij werd in deeruiswekkenden toestand opgenomen en overleed ten huize van dr. Craus. Zondagavond heeft zich te Rotterdam in een Roomsch-Katholieke kerk een schokkend voorval afgespeeld. De kape laan de Jonge werd bij het houden van de slotpredikatie van het Veertigurenge bed plotseling ongesteld, zakte ineen en viel de trappen van den preekstoel af. Ondanks den geneeskundigen bijstand, die hem onmiddellijk werd verleend, door dr. Huddleston Slater, is de heer de Jonge, die nog slechts 36 jaren oud was spoedig daarop overleden. In de kerk veroorzaakte het ongeval veel opschudding eD kregen ook eenige aanwezigen hét te kwaad, zoodat ook voor dezen bijstand Doodig was. Enkelen vielen flauw en moesten worden wegge dragen. -V. R. Crt. Smokkelaars weelde l Een berucht smokkelaar in Oost Groningen, de laatste paar jaren bewoner van een tehuis voor dakloozen, heeft thans een heerenhuis betrokken Een kroeghouder in Einmen bestelde I den laatsten tijd ook 10 cents sigaren. Toen zijn leverancier daarover z'n ver wondering te kennen gaf 10 cents sigaren in 'n kroegje deelde de kroeg baas hem mee, dat alleen de smokkelaars deze sigaren rookten Avp. kon worden, gooide ik, alles in een ver- giet, Na het uitlekken maakte ik van de pap ballen ter grootte van een goeden sneeuwbal, na zooveel mogelijk water uitgeknepen te hebben. Deze ballen ver vangen de turf heel aardig. Staat de kachel goed warm, dan moet een bal op het vuur gegooid worden. Dg couranten vlammen niet, maar gloeien door totdat de bal geheel verkoold is. Het vuur blijft intusschen aan een weinig toevoegen van authraciet verdient aan- beveling. Met drie ballen en één schep anthraciet heb ik al een paar nachten lang een vulkachel aangehouden. Men neme proef eens couranten zijn er genoeg en een emmer water is er ook nog te krijgen. De zomertijd in Duitschland zal worden ingevoerd van 15 April en duren tot 15 September. De vergadering op Woensdag 21 Febr. a. s., bij Gilijamse, uitgeschre ven door de afd. Axel van den Bond voor Staatspensionneering, waarvoor zou optreden WMSflC""* De ondergeteekende maakt het publiek van AXEL ÉN OMSTREKEN bekend, dat hij zich heeft gevestigd als Belovende een prompte en vlugge bediening. J. A. LENSEN, Metselaar, Axel. Van 1—15 Febr. 1917. Axel. Huwelijks-aang. 5. Cornelis Hameliuk, 23 j., jm. en Elizabeth Dieleman (van Retranchement), 21 j., jd. 15. Charel Dieleman, 56 j., weduwn. en Pieternella Penne, 26 j., wed. HuweL-voltrekkingen. 8. Adriaan Jan Oostdjjk', 28 j., jm. en Christina Scheele, 26 j., jd. Geboorten. 2. Elisabeth, d. van Krijn Hamelink en Elisabeth Jozina Hamelink. 3. Jacobus, z. van Willem Pieter van Meurs en Tanneke Janna van Hoorn. Gaston Theophile, z. van I Carolus Ludovicus Tacq en Florence Rosalia van Aerde. 7. Levina, d. van Pieter Witte en Catharina Pieternella van der Peijl. 8. Pieter, z. van Jan Wieland en Jozina Scheele. 9. Maria, d. van Frans Overdulve en Elisabeth Scheele. 12. Margaretha Bernardina, d. van Clement Benedictus Antheunis en Henrica Maria van den Ierssel. Overlijden. 1. Francies Volckaert, 79 j., weduwn. van Virginie Kesbeke. 4. Absalon van Alten, 4 mnd., z. van Pieter en Santina Wijna. Elisabeth Bareman, 73 j., wed. van Cornelis Overdulve. 9. Irma Roegiest, 2 mnd., d. van Franciscus en Mathilde Maria Slabbaert. Bespijkerde poppen. Zooals bekend zijn er in verschillende steden van Duitschland monumenten opgericht, die met spijkers worden beslagen. Ieder die een spijker inslaat betaalt een zeker bedrag. De opbrengst is bestemd voor liefdadige doeleinden in verband met den oorlog. Dat de geestdrift voor dergelijke monumenten niet is verflauwd, kan hieruit blijken, dat ook te Witten aan de Roer, dezer dageD een dergelijk monument is opgericht. Voordat met het inslaan der spijkers werd begonnen was reeds 250.000 mark van deze spijkers verkocht. Men schrijft aan het Vaderl Van verschillende zijden werd in dezen tijd van brandstoffennood het stoken van witte kolen (natte couranten) aanbevolen. Aanvankelijk scheen deze raad mij niet meer dan een schouderophalen waard, maar toen mijn laatste turf verstookt was en mijn brandstoffenhandelaar liet weten dat hij mij er voorloopig geen kon be zorgen, heb ik de proef eens genomen. De uitslag was verrassend, en daar velen met mij lotgenooten zijn in turfgebrek, laat ik voor hen hier een handleiding volgen. In een emmer met koud water, waarin een beetje zout werd gedaan, duwde ik, langzaam aan, uitgevouwen couranten. Zoodra de emmer geheel hiermee gevuld was, »karnde" ik de couranten met een I stok totdat alle, bij het induwen meege- I nomen lucht, uit het water verdwenen was. Ik liet het mengsel toen een paar uur staan. Nadat het een goede pap geworden was en de couranten zoo door weekt waren, dat de stok zonder moeite tot op den bodem van de emmer gestoken Hedenmorgen overleed tot *onze diepe smart, na een kortstondig lijden, onze geliefde Vader, Behuwd-, Grootvader en Overgrootvader, de Heer PIETER DREGMANS, Oud-Notaris, in den ouderdom van bijna 78 jaar. Zijn getuigèn in zijn leven voor zijn Heere en Heiland doet ons verzekerd zijn dat hij thans ingegaan is in de rust, die voor Gods Volk overblijft. Namens de familie, J. M. DREGMANS. Axel, 17 Febr. 1917. itni Heden overleed te Am sterdam tot onze droefheid, in den ouderdom van 93 jaren onze geliefde Moedér, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder M. HUGENHOLTZ— Geesink. J. B. T. HUGENHOLTZ, Kindeken en Kleinkinderen. Volstrekt eenige kennisgeving. Axel, 17 Februari 1917. Een mooie zendibg waaronder de merken „GAZELLE", „BATO" en „EDELWEIS". Tevens verkrijgbaar zoo goed als nieuw, I DAMES- RIJWIEL en nog vier stuks ge bruikte, doch allen best in orde en met beste banden. MOTORS, nieuw en gebruikt. Direct uit voorraad lever baar, 2 en 4 viertakt, met en zonder versnellingen. Aanbevelend, A. P. DIELEMAN, Rijwiel-'en Motorhandel, Axel. Het Bestuur der Kolenvereeniging „DE HERLEVING" te Axel. zal onder hare leden trachten aan te besteden die in het jaar 1917- voor de Ver- eeniging moeten worden uitgelost. I Inschrijvingsbiljetten in te zenden bij den Voorzitter, vóór of op Zaterdag 24 Februari a s. Voorwaarden en inlich tingen te verkrijgen bij den Penning meester P. van der Welle, West straat, Axel. Namens het Bestuur, P. VAN DIJKE, Voorzitter. F. DIELEMAN Fz., Secretaris. Namens zijn principaal zal de onder geteekende op Dinsdag 27 Febr. 1917 des namiddags 3 ure in het hotel 's Lands Welvaren" te Axel bij dhr. Gilijamse trachten aan te besteden Het afbreken van het perceel, staande in de Weststraat te Axel, plaatselijk bekend wijk D No. 54 en het daar ter plaatse bouwen vaneen WOON en WINKELHUIS. Bestek en teekening verkrijgbaar a 1,50 per stel bij den architect. Plaatselijke aanwijs twee uur vóór de besteding. A. P. WISSE, Architect, Zaamslag. Een groote partij i

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 3