No. 91. 32e Jaarg. VI oensdag 21 Februari 1917 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIFJLEMAX Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914. Buitenland. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Centfranco per post 70 Cent. Voor België 80 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER —UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag EEN ure. van Eere Voorzitster H. M. de Koningin. Derde oproep. Het Koninklijk Nationaal Steuncomité meent opnieuw een beroep te moeten doen op den weldadigheidszin van het Nederlandsche volk. Behoorde in het afgeloopen jaar, dank zij den verbeterden economischen toe stand, de werkloosheid hier te lande tot de uitzonderingen en werden daar door de geldmiddelen van het comité, belangrijk minder aangesproken, thans zijn er omstandigheden ingetreden, vaardoor opnieuw aan de financiën dezer instelling zware eischen worden gesteld. Door de strenge vorst zijn tal van bedrijven tot stilstand gebracht. De ildus ontstaande werkloosheid zou ook ia normale tijden zijn voorgekomen de kostbaarheid der eerste levensbehoeften, en de betrekkelijke korte duur der economische opleving veroorzaken echter, dat het voor tal van gezinnen aiet mogelijk is geweest, voldoende over te leggen, om gedurende de winter- rerkloosheid in het allernoodigste te voorzien. Bovendien is er menige industrie, die door gebrek aan grondstoffen of kolen thans stil staat, of binnenkort faarschynlijk zal moeten stoppen. Hare Majesteit de Koningin, de Hooge Eerevoorzitster, heeft, naast de groote giften, die reeds vroeger door Hare Majesteit ter beschikking van het Koninklijk Nationaal Steuncomitégesteld Taren, thans opnieuw een bedrag van ƒ50,000 aan deze instelling geschonken. Aangemoedigd door deze schitterende bijdrage, meenen ondergeteekenden tot bet Nederlandsche volk de uitnoodiging le moeten richten, het voetspoor zijner Landsvrouwe te willen volgen en hun door ruime gaven de gelegenheid te openen, de taak, die het Koninklijk Nationaal Steuncomité op zich genomen beeft tot het eind te vervullen. Het Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914. Mr. M. W. F. TREUB, le Algemeene Voorzitter. F. E. POSTHUMA, 2e Algemeene Voorzitter. De Commissie van Uitvoering Prof. Is. P. DE VOOIJS, Voorzitter. Mevr. H. v. BIEMA-HIJMANS. Jhr. Mr. W. Th. C. v. DOORN. J. R. SNOECK HENKEMANS. Mr. J. T. LINTHORST HOMAN. Prof. Dr. W. H. NOLENS. J. OUDEGEEST. H. A. VAN IJSSELSTEYN, Algemeen Secretaris. Giften worden ingewacht bij de Heeren Jhr. Mr. W. Th. CVAN DOORN, le Penningmeester, Koninginnegracht No. 35. W. 's JACOB, 2e Penningmeester, Nassau Ouwerkerkstraat No. 8. Ook kan storting van bijdragen ge fchieden bij de Directie der Nederland se Bank, hare Bijbank te Rotterdam en hare Agentschapoen te 'sGravenhage, Dordrecht en Leiden, de Nederlandsche Handel-Maatschappij of hare Agent schappen te Rotterdam en's Gravenhage en de Administraties der Dagbladen, die zich tot het in ontvangst nemen van bydragen beschikbaar hebben ge steld en de door hunne Administratie ontvangen bijdragen telkens zullen bekend maken. 's-Gravenhage, 14 Februari 1917. Nieuwe Uitleg 12. DE OORLOG. De regeeringen van Denemarken, Noorwegen en Zweden hebben bekend gemaakt, dat ze Dinsdag den gezanten van Duitschland en Oosteurijk-Hongarije gelijkluidende nota's hebben doen toe komen, die verzet aanteekenen tegen de afsluiting van bepaalde gebieden ter zee, als de middelrijken hebben afgekondigd. De nota begint met eraan te her inneren, dat de regeeringen zich tijdens den oorlog meer dan eens gedwongen hebben gezien, nadrukkelijk te protes teeren tegen ernstige inbreuken op de rechten der onzijdigen tengevolge van maatregelen van de verschillende oor logvoerenden. De Skandinaatsche re geeringen hebben zich daarbij door de oprechtste onpartijdigheid laten leiden en zich ertoe beperkt, de onaantastbare rechten der onzijdigen te verdedigen. Nu de beletselen, de onzijdige scheep vaart bereid, aanmerkelijk zijn ver meerderd en verzwaard, zijn de regee ringen des te meer genoopt, hetzelfde standpunt te blijven innemen, nadat ze eerst verzet hadden aangeteekend tegen de maatregelen der oorlogvoe renden, dL erop uit waren om het gebruik van de zee door de neutralen aan banden te leggen. Daarna wijst de nota erop, dat de eenige voorschriften van het volkenrecht, waarop men zich voor die maatregelen zou kunnen be roepen, de voorschriften over de blok kade ter zee zijn en geeft ze aan, in hoe verre een oorlogvoerende het recht kan hebben, de vreedzame scheepvaart den doortocht door zeegebieden te ont zeggen, waarvan de grenzen zeer ver verwijderd zijn van de vijandelijke kusten, die alleen wettelijk geblokkeerd kunnen worden. Voorts herinneren de regeeringen aan het algemeen bekende beginsel, dat een onzijdig schip niet mag worden opge bracht, als het zich van pogingen om de blokkade te brekeu, onthoudt, en dat elk geval van opbrenging voor een prijsgerecht moet worden gebracht. De regeeringen verklaren, dat hun bezorgdheid over de aangekondigde maatregelen te grooter is, nu de als gevaarlijk gekenmerkte gebieden uit sluitend bewaakt schijnen te worden door duikbooteu, wier werkzaamheid voor de onderdanen van onzijdige staten groot gevaar meebrengt, gelijk uit de ervaringen in dezen oorlog is gebleken. Ten slotte betoogt de nota dat de aangekondigde maatregelen te meer in strijd zijn met het volkenrecht, daar ze zonder ouderscheid zullen worden toegepast op alle schepen, die de aan geduide gebieden bevaren, dus ook op de schepen, die niet voor een vijande lijke haven bestemd zijn, doch tusschen twee onzijdige havens varen. Op grond van bovenstaande over wegingen protesteeren de regeeringen in allen vorm tegen de door Duitschland en Oostenrijk-Hongarije getroffen maat regelen en behouden zich alle rechten voor ten aanzien van verliezen aan menschenlevens en eigendom. N. R. Crt. Uit Londen meldt men: Donderdagavond zijn de overlevenden aan land gebracht van den stoomtreiler Barnsley, die door een Duitsche duik boot in den grond was geboord. Deze lieden vertellen, dat, terwijl zij aan het visschen waren, de duikboot twee schoten op hen loste, zonder dat was gewaarschuwd. De eene kogel drong door het kombuis, de andere dcSor de kajuit. De bemanning van den ireiler begaf zich in de booten en van de duikboot werd gesignaleerd, dat die sloepen langszij moesten komen. Eenige leden van de bemanning werden ge vangen genomen. De Duitschers gin gen aan boord van den treiler, door zochten het schip en namen er de victualiën uit mee naar de duikboot. De treiler werd nu „opgeblazen" met bommen. De kapitein en de eerste- machinist vau den treiler zijn aan boord van de duikboot gehouden de overige opvarenden werden in een kleine boot geplaatst. De bemanning van een anderen trei Ier heeft 90 uur in booten rondgedreven twee hadden er bevroren ledematen. Blijkens mededeelingen van de Rus sische bladen neemt het gebrek aan graan en de desorganisatie van de proviandeering in het Russische leger op onrustbarende wijze toe, wordt uit Kopenhagen gemeld. Het tekort aan graan bedraagt niet minder dan 100 millioen pud. Op vele plaatsen moest men dwangmiddelen toepassen om de plaatselijke overheid te nopen tot afgifte van de graanvoor raden. Vaak werken ook deze niets uit, omdat er geen voorraden zijn. De Zemstwebesturen deelen mede, dat in de toekomst nog grooter moeilijkheden te wachten zijn. Ook het gebrek aan middelen van vervoer doet zich meer en meer gelden. Zelfs in districten waar veel graan verbouwd wordt heerscht gebrek. In Irkoetsk werden meelkaarten in gevoerd. Avp. Belgische vluchtelingen deserteurs. De correspondent van de N. R. Crt. te Havre seintDat de Moniteur, krachtens de wet van 20 Mei 1916, de namen vermeldt van de Belgen, in Nederland gevlucht, die voortaan be schouwd zullen worden als onwillig om aan hun militaire verplichtingen te voldoen niettegenstaande ze persoonlijk zijn gewaarschuwd. Een Zeppelin. Uit Gameren bij Zalt-Bommel meldt men Zaterdagmorgen ongeveer 6 uur is hier in de richting West Oost eeu Zeppelin langs gekomen, die zeer laag voer. Er is hier met een revolver op geschoten, maar het luchtschip werd niet geraakt. Uit Grave Zaterdagmorgen ongeveer 7 uur voer een Zeppelin ter hoogte van ongeveer 1000 M., de Maas volgende, in de richting van Mook naar de Duitsche grens. Men kon duidelijk den bestuurder van het luchtschip waarnemen. Het nieuwe oorlogscrediet. Het nieuwe oorlogscrediet dat dezer dagen werd aangekondigd, zal naar het Ned. Corr.-bureau verneemt,! 127 000000 bedragen. Steenkool. Uit Heerlen wordt gemeld, dat de directies der particuliere mijuen niet voornemens, toe te geven aan den op haar door den directeur der rijkskoleu distributie geoefenden aandrang om des Zondags te laten werken. Zoowel om redenen van bedrijfstecboischen aard, als in het welbegrepen belang van het opzichters- en arbeiderspersoneel achten zij het noodzakelijk, dat althaus de kolendelviug één dag in de week stil staat. Een noemenswaard grootere hoeveelheid steenkool zal trouwens hoogstwaarschijnlijk door den arbeid op Zondag niet worden verkregen. Al licht toch zal een aantal arbeiders tot het verrichten daarvan niet bereid worden gevonden, terwijl bovendien te vreezen valt, dat de overige dagen-van de week het effect beneden het normale zal blijven, indien het gros van het personeel van de noodzakelijke rust op Zondag verstoken blijft. A. R t'rt. Levensiniddelenvoorziening. De Minister van Landbouw, bekend met de gunstige resultaten verkregen door eeu werkgever, die overtuigd van de noodzakelijkheid om zijnerzijds bij te dragen tot vermindering van de be zwaren der levensmiddelen voorziening aan zijn personeel tegen geringe ver goeding kleine perceeltjes tuingrond ter beschikking heeft gegeven, noodigt alle eigenaren van gronden en in het bij zonder de werkgevers, voorzoover zij daarvoor terreinen vrij hebben, uit, tot het beschikbaar stellen van tuingrond aan hun personeel te willen overgaan, teneinde daardoor de zorg voor cie levensmiddelenvoorzieniug te helpen verlichten. De vaart op Indië. Naar de N. R. Crt. verneemt, wordt thans de mogelijkheid overwogen, de vrachtvaart op ludië door het Pt kanaal te leiden, en het passagier r keer zoo te regelen, dat de passagiers van hier naar New York gebracm v >r den, vau daar over laud naar Siu Francisco gaan en van de laatste plaats met Nederlandsche schepen naar Indië. AXELSCHEsfiï COURANT

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 1