Ell W1BEMUSJ1. Rechtszaken. (temengd Nieuws. Bekendmakingen. Bezuiniging licht en brandstoffen. Kostelooze Inenting. Kostelooze Inenting en Herinenting Advertentien. Bekendmaking. Openbare Verkooping. 2000 SPARREN, 1000 BOONSTAKEN. 4000 SPARRENSNOEI, Gevraagd tegen I Mei: Toen gaf de duikbootkapitein bevel het schip maar tot zinken te brengen, wat geschiedde. De bemanning, die alles wat zij wenschte van boord mocht halen, werd daarop door den onderzeeër naar het lichtschip Tëhschellingerbank gebracht, vanwaar zij per sleepboot naar haar woonplaats, Scheveningen, terugkeerde. De duikboot was de U 53, een onder zeeër van een zeer groot type. Naar schatting bestond de bemanning uit 30 k 40 man. Naar men zich zal herin neren was het deze onderzeeër, die bij de Amerikaansche wateren heeft ge ageerd en daarbij ook het met regee- ringsgraan geladen stoomschip „Blom mersdijk" in den grond heeft geboord. AXEL, 16 Februari 1917. Aan het verslag van de bevin dingen en handelingen der gezondheids commissie wier zetel gevestigd is te Neuzen, over 1916, is het navolgende ontleend Den algemeenen toestand der volks gezondheid in de gemeenten, tot ons ressort behoorende, mogen wij in het afgeloopen jaar weder bevredigend noemen, hoewel vooral in de gemeente Neuzen nog vele gevallen van roodvonk voorkwamen. Van diphtheritis en febris typhoïdea kwamen ook gevallen voor. Uit de gemeente Axel kregen wij een klacht over een mestverzameling achter de huizen wijk H, No. 5 en 6, waarop wij B. en W. verzochten den betrokken persoon aan te schrijven, voor oprui ming zorg te dragen. Naar aanleiding van een klacht van J. Zouuevijlle. wijk E No. 87/88, over deu last, welke hij had van stank, nadat door den slager P. Verstraten op een erl naast het zijne een paarden- en koeienstal, benevens varkenshok was aaugebracht, terwijl op dat erf ook afval uit de slagerij werd neergeworpen, werd laatstgenoemde op ons advies door B. en W. aangeschreven, in zijne slagery een afsluitbaren verzamelput aan te brengen, waaruit de afval dan geregeld kan verzameld worden en op een plaats gebracht, waar anderen van stank geen last hebben. De woning Q, No. 44, werd wegens verschillende gebreken, op ons advies by besluit van den gemeenteraad d.d. 30 Mei 1916 onbewoonbaar verklaard. Naar aanleiding van een mededeeling omtrent zeer slechte toestanden bij de husvesting van werklieden aan de vlasserij aan de Axelsche Vlakte stelden wij een onderzoek in, waarbij bleek, dat de klacht zeer ovei dreven was. Evenwel berichtten wij aan B. en W., dat de woonkeet niet aan matige eischen voldeed en voor huisvesting bepaald onvoldoende was, waarom wij verzoch ten verbetering te doen aanbrengen. Daarop werd geantwoord, dat tus- scbenkomst voorloopig niet noodzakelijk was, omdat de inrichting aldaar geheel zou vervallen en overgebracht worden naar een ander gebouw, op het grond gebied der gemeente Neuzen. Uit daaromtrent ontvangen mede deelingen, kwamen de volgende ge vallen van, besmettelijke ziekten te onzer kennis Axel 2 gevallen van roodvonk en 1 geval van diphtherie. Hoek 13 gevallen van roodvonk. Neuzen 79 gevallen van roodvonk en 14 gevallen van diphtherie. Overslag geen. Philippine 1 geval van febris typhoï dea en 5 gevallen van roodvonk. Sas van Gent 1 geval van roodvonk. Westdorpe 5 gevallen van diphtherie. Zaamslag 7 gevallen van roodvonk. Zuiddorpe geen. Uit bovenstaande opgaaf blijkt, dat het aantal roodvonkgevallen in de ge meente Neuzen nog talrijk was. De omstandigheid, dat een groot deel van het publiek het gevaar vap besmetting bij deze ziekte niet inziet, zal hieraan wel niet vreemd zijn. Te veel wordt vergeten, dat huizen waarin roodvonk- gevallen voorkomen zoo mogelijk niet moeten worden bezocht en dat voor komen moet worden, dat kinderen uit een beSmet gezin met andere in aan raking komen. Het Ziekenhuis te Neuzen blijft in een bestaande behoefte voorzien. Ook te Sluiskil bestaat een naar den eisch ingericht Roomsch-Katholiek Zie kenbuis. In den afgeloopen zomer kan van drinkwatergebrek, door den overvloe- digen regenval niet gesproken worden. De behoefte aan een waterleiding blijft evenwel bestaan. Nu de Regeering.de drinkwatervoorziening, ook voor Z.-Vl., krachtig schijnt te willen bevorderen, vleien wij ons, dat in afzienbaren tijd ook dit gewest zich in het genot daar van zal mogen zien. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 18 Februari 1917. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Ds. J. B. T. Hugenholtz, Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Dp. A. Thielen. Nam. 2 ure Ds. H. de Walle (van Zaamslag:. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Ds. H. de Walle Ds. A. Thielen. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure '«Av. 51/» ure Leeskerk. Leeskerk. Leeskerk. Afrond. Rechtbank te Middelburg. Iu de heden gehouden zitting van bovengenoemde rechtbank werden de volgende vonnissen uitgesprokeu R. S. d. K., 13 j., M. J. S., 13 j., fabrieksarbeiders te Hulst, wegens dief stal, ieder tot 15 of 1 maand tucht school. Th. v. d. S., 32 j., graanlosser te Sas van Gent, wegens als voren, tot 10 of 10 dagen hecht. E. J. A. 't R., 21 j., milicien-soldaat, H. d. D., 19' j., schippersknecht, beiden te Ter Neuzen, wegens huisvredebreuk, ieder tot 20 of 20 dagen hecht. H. J. B., 31 j., herbergier en winke lier te Nieuw Namen, wegens omkoo- ping, tot 2 maanden gevang. Door bovengenoemde rechtbank is de gevangenhouding van C. P. G., 28 j., werkman te Koewacht, gedeti ueerd te Middelburg, met 30 dagen verlengd. In de Dinsdag gehouden zitting van bovengenoemde rechtbank z\jn veroordeeld wegens poging tot verboden uitvoer, vervoer of nederlage E. A. V. M. H. oud 17 j., te Sas van Gent, tot fb boete of 1 week tucht school J. V., oud 18 j., te Hulst, tot 10 boete of 10 dagen hechtenis; J. V., oud 18 j., te Hulst, tot 5 dagen ge vangenisstrafL. I., oud 25 j-, te West dorpe, tot 10 boete of 10 dagen hecht. M. C., oud 19 j.' en P d. B., oud 20 j., beiden te Zuiddorpe, ieder tot 10 boete of 10 dagen hecht.P. M. D. v. d. P., oud 34 j., te Ter Neuzen, tot 5 boete of 5 dagen hecht.; C. L. R., oud 21 j., te Philippine, tot 10 boete of 10 dagen hecht.; P. V, oud 40 j., te St. Jansteen, tot 3 boete of 3 dagen hecht.C. d. M., oud 18 j., en A. L. B., oud 24 j., beiden te Zuiddorpe, ieder tot 10 boete of 10 dagen hecht.; O. A A. W., oud 36 j., te Sis van Gent, tot f 10 boete of 10 dagen hecht.E. D. d. C.. oud 18 j., te Westdorpe, tot 10 boete of 10 dagen hecht.C. R., oud 26 j., te Wachtebeke, tot 10 of 10 dagen hecht. B. A. H. 20 j., te Clinge, tot 5 boete of 5 dagen hecht.; P. E., oud 20 j., te Philippine^ tot 1 week gevangenisstraf A. J. L. W.. oud 63 j., te Axel, tot f 3 boete of 3 dagen hecht.S. S., oud 60 j., Wed. F., te Westdorpe, tot 25 boete of 25 dagen hecht.H. T., oud 39 j., te St. Laureijns, tot 10 boete of 10 dagen hecht. A. B., oud 59 j., te Koe wacht, tot ƒ3 boete of 3 dagen hecht. E. B., oud 44 j., te Clinge, tot 2 boete of 2 dagen hecht.; P. d. V., oud 25 j-, te Philippine is vrijgesproken; A. J.L. W., oud 63 j., te Axel tot 3 boete of 3 dagen hecht. Rumoerige militairen. Een 20 tal militairen liep Zondagnacht zingend over de Voorstraat te Dordrecht. Eén hunner weigerde op sommatie der politie zijn gezang te stakeD, zoodat de agenten hem wilden arresteeren. Hiertegen verzette hij zich krachtdadig, daarin bijgestaan door zijn krijgsmakkers. Het gevolg was, dat een gevecht ontstond en de agenten duchtig van hun sabels gebruik maakten. Zij bleven ten slotte meester op het terrein, en nadat de anderen op de vlucht waren gedreven, werd de »zangert over gebracht naar het politiebureau. Hij had zóó ernstige verwondingen in den strijd bekomen, dat de ontboden politiegenees heer 't raadzaam achtte, den man in het militair hospitaal te doen opnemen, het geen geschiedde. Nog werd op de Kuipershaven te middernacht een jongmensch, dat ter plaatse met zijn verloofde wandelde, door vijf militairen aangevallen en mishandeld. Eén der soldaten gaf den burger met een mes een snede over de rechterhand, die geneeskundige behandeling op 't politie- bureel vereischte. Avp. Moord. Zaterdag laat is in hare woning te Havelte op afschuwelijke wijze vermoord gevonden Geertje Doggen, vrouw van Hendrik van den Berg. Uit den toestand van de woning was duidelijk op te maken dat een hevige worsteling aan den moord is voorafgegaan. Alles lag overhoop. Qok de waterketel scheen van de kachel gegrepen te zijn. Toen men het slachtoffer vond was de man, van wien de vrouw langen tijd gescheiden heeft geleefd, maar bij wien zij thans weder inwoonde, niet in huis. Avp. Diefstal. De politie te Maas tricht heeft aangehouden E. J., een 22- jarige vrouw, die werkzaam was aan de Einkaufstelle te Amsterdam en daarflOOO had verduisterd. Een gedeelte van het geld was nog in haar bezit. Avp. Te Rotterdam is de slager G. van S., op den Hofdijk, aangehouden als ver dacht van medeplichtigheid aan den dief stal van twee geldkistjes, een met 11000 en een met f 100 en van een aaDtal gouden en zilveren voorwerpen, gepleegd ten huize van mej. O., in de Ooievaar straat te Rotterdam, tijdens de afwezigheid van de bewoners. Avp. De BURGEMEESTER van AXEL, verzoekt de ingezetenen met aandrang de meest mogelijke zuinigheid te be trachten bij het gebruik van liclxt en brandstoften. In verscheidene gemeenten van Ne derland zijn thans geen kolen meer en door allerlei omstandigheden is aanvoer voorloopig bijna uitgesloten. Ook in onze gemeente zal de aanvoer spoedig Diet meer mogelijk zijn. Ook worden voorloopig aan gasfa brieken geen gaskolen meer verstrekt, zoodat de meest mogelijke beperking van gasgebruik eveneens eene gebie dende noodzakelijkheid is. De Burgemeester van 4 eel, L. J. DEN HOLLANDER. Burgemeester en Wethouders der Gemeente AXEL, maken bekend, dat op Donderdag den 22 Februari a. s„ des namiddags te haif drie uren, de gelegenheid zal zyn opengesteld tot van de ingezetenen, die zich daartoe in een lokaal der o. 1. s. aanmelden. Voor eene juiste vermelding in de vaccinebewijzen van de namen en geboortedatums der kinderen, is het gewenscht dat bij de aanmelding worden medegebracht trouwboek» jes der ouders ot geboortebe wijzen der kinderen. Axel, den 16 Februari 1917. Burgemeester en Wethouders voornoemd L. J. DEN HOLLANDER. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. De BURGEMEESTER in het Rayon Zeeuwsch Vlaanderen maakt bekend: 1°. dat de Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de Prov. Brood- Commissie verzocht heeft, het volgende van Z.E. ontvangen schrijven te publi- ceeren ,Met het oog op de tijdsomstan digheden, en de onzekerheid wat betreft den overzeeschen aanvoer van granen en veevoederartikelen, oordeel ik het wenschelijk dat dexe door landbouwers en veehouders met uiterste zuinigheid worden ver- voederd. Beleefd verzoek ik U dit door publicaties in plaatselijke nieuwsbladen in Uwe Provincie of op andere wijze bekend te maken en daarbij tevens aan te dringen dat de landbouwers de granen en boonen uit den oogst 1916 voor zoover deze nog onder hunne be rusting zijn met groote zorgvuldig heid te behandelen." De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, (geteekend) POSTHUMA. 2°. dat het voor landbouwers ver boden is, aan ambachtslieden en mole naars de belooning hunner diensten te voldoen met granen (het schepmeeljof andere levensmiddelen. Ter Neuzen, 15 Febr. 1917. De Burgemeester in voornoemd Rayon, HUIZINGA. De Notaris J. A. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van de Gebrs. PLAS- SCHAERT te Koewacht, ter plaatse van uitwassing, op Donderdag 1 Maart 1917, des voormiddags 10 ure precies, ver- koopen voor alle doeleinden geschikt. alles gelegen op de eigendommen van de verkoopers, in de 2e Ver korting, polder Beoosten- en Be westen blij. Brieven onder letter P, Boekhandel VAN BENTHEM JUTTING, Middel burg.

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2