No. 90. Zaterdag 17 Februari 1917. 32e Jaaru Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. Binnenland. D't blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Voor België 80 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag EEN ure. DE OORLOG. Naar de Commission for Relief in Belgium mededeelt, heeft de Duitsche overheid haar verwittigd, dat aan de Amerikanen niet langer vergund wordt hun posten in België en Noord-Frankrijk te blijven innemen, doch dat enkelen hunner, o. w. de gezant Whitlock, in Brussel mogen blyven, om algemeen toezicht op het steunwerk te houden. Whitlock zou dan echter geen aanspraak op zijn diplomatieken rang kunnen maken en de bedoelde Amerikanen zouden niet kunnen beschikken over auto's of andere middelen van vervoer. Na overweging van deze beslissing is besloten, dat de leden der commissie onder die omstandigheden niet langer hun verantwoordelijkheid en verplich tingen jegens de andere betrokken regeeringen en hun plicht jegens de bevolking van België en Noord-Frankrijk konden vervullen. Derhalve is de Duitache overheid verwittigd, dat de Amerikanen zich officieel onttrekken aan het steun-werk enoverwijld België en Noord-Frankrijk zullen verlaten, behalve enkelen, die de zaken der commissie zullen afwikkelen en zorgen dat er geen stagnatie komt tijdens de reorganisatie van het steunwerk. Hoover, de voorzitter van de Relief- commission, heeft medegedeeld, dat de commissie gelden en voorraden zal blyven verzamelen en indien eennieuwe onzijdige commissie wordt gevormd, deze zal steunen. Tengevolge van het vertrek der Amerikanen zullen de be- hoeftigen in het bezette gebied niet on middellijk gebrek aan voedsel hebben, ofschoon de commissie nu de zending van voorraden van uit Rotterdam en andere punten heeft gestaakt. Er is thans voor 25 millioen dollars voedsel in de pakhuizen in de onderscheidene districten, waarin wij werkzaam waren deze voorraden zijn voor zes weken voldoende. Ze staan onder berusting van Belgische autoriteiten, die wy heb ben gemachtigd ze te verdeelen, totdat een andere organisatie de controle overneemt. Indien de Duitschers zich met de verdeeling niet bemoeien, is er in die zes weken tijd voor een andere onzydige groep, om het toezicht op zich te nemen. Het steun werk behoeft du3 niet te worden gestaakt. N. R. Crt. De Berlynsche correspondent van de Associated Press seint belangwekkende bizonderheden over de positie dér Europeesche onzijdigen, op wie Wilson een beroep heeft gedaan, om zich bij de Ver. Staten aan te sluiten tegen den door Duitschland afgekondigden onbe- perkten duikbootoorlog. Hij zegtDe vijf Duitsche legerkorp sen, die op de Nederlandsche grenzen zijn samengetrokken, verklareD afge zien van andere redenen voldoende, dat de Nederlandsche regeering Wilson's politiek niet kan steunen. Het feit, dat ▼rij sterke Duitsche troepen in de nabjjheid van de Nederlandsche grens werden samengetrokken, werd in mili taire kringen te Berlijn al verscheidene weken vóór de afkondiging van de nieuwe duikbootcampagne besproken. Hun aanwezigheid daar, ten tyde dat Duitschland van vrede sprak, werd toen gewoonlijk als een voorzorgsmaat regel verklaard of zelts^ eenvoudig aangemerkt als een onderdeel van het plan tot verdeeling van de strategische reserves voor den voorjaarsveldtocht. Ook in ouzijdige kringen te Berlijn deed toen het praatje de ronde, dat er een scheur was ontdekt in Nederland's strategisch stelsel, ter beschermingtegen Duitschland, hetgeen de onderwater zetting van stukken land tegenover de eerste verdedigingslinie in zich sluit. Nu verluidde, dat was ontdekt, dat daarmee een veel grooter gebied zou onderloopen dan waarop men het oog had en dat het algemeene verdedigings stelsel daardoor in de war zou raken. De positie van Nederland is min of meer gelijk aan die van de andere onzijdige landen, die aan Duitschland grenzen. Alle zijn min of meer bloot gesteld aan een aanval van de Duitsche legioenen en alle hebben de voorbeelden van België, Servië en laatstelijk van Roemenië vóór oogen. Het verhaal van de troepensamentrekking in het Z.W. van Duitschland in de buurt van de Zwitsersche grens is in de Zwitsersche pers en in die van de entente landen weken lang gemeen goed geweest, ofschoon de Zwitsers misschien hun bergland beter kunnen verdedigen dan j andere kleine onzijdige volken. Denemarkeu, welks landgrenzen open liggen, welks verdedigingsstelsel is gecentraliseerd in een versterkt kamp rondom Kopenhagen, is bovendien ge dwongen, rekening te houden met de sterke Duitsche vloot, die de Oostzee beheerscht, en ook met het Zeppelin gevaar. De minister van buitenlandsche zaken van een der Skandinaafsche staten heeft terecht den Amerikaanschen ver tegenwoordiger, die hem de nota van Wilson overhandigde en hem beant woording daarvan verzocht, opgemerkt „Wel, u kunt het(nl het antwoord) zelf wel opschrijven." Geen wonder-dat de eerste tocht van de Skandinaafsche vertegenwoordigers te Berlijn naar het ministerie van buitenlandsche zaken aldaar, de voor ziening van huu landen met steenkool ten doel had en niet het indienen van een protest. N. RCrt. bericht zijn verder zes stoomschepen en een zeilschip, met een gezamenlyken inhoud van 25.000 ton in den grond geboord. N. R. Crt. Regeerfngsgoederen. Verschenen is de eerste week-opgave van de hoeveelheden aangevraagde regeeringsgoederen de toegewezen hoe veelheden en de uitvoering van de leveringsopdrachten. Voor verschillende artikelen wordt de geheele aangevraagde hoeveelheid toegewezen, tenzij er redenen zijn om te veronderstellen, dat de aanvragen in geen verhouding staan tot het redelijker wijze te verwachten verbruik in een leveringsperiode. Hiertoe behooren de artikelen boter, kaas, eieren en groenten. Van andere artikelen, waarvan de omstandigheden een gemeentelijke rant soeneering eischen, geschiedt de toewy zing in verhouding tot het aantal in woners per gemeente. Dit stelsel wordt reeds verschillende weken toegepast op peulvruchten, waarvan een hoeveelheid toegewezen wordt overeenkomende met i/8 KG. per inwoner p r 4 weken. Verder wordt het ingevoerd voor a. zeep (7, K G. per inwoner per 4 weken) b. bak- en braadvet (200 gram per inwoner per 4 weken), terwijl hetzelfde systeem doorgevoerd zal worden bij varkens (0.8 K.G. slachtgewicht per inwoner per maand) Aardappelen (12 K.G. per inwoner per 4 weken Rijst, gort en havermout (tezamen 2 K.G. per inwoner per 4 weken). In de atgeloopen week is reeds met deze hoeveelheden rekening gehouden, hoewel door de strenge vorst der afge- loopen weken het transport van aard appelen en de fabricage van gort, door stagnatie van den aanvoer van grondstof (gerst) vertraging hebben ondervonden, en wegens de daardoor ontstane plaatse lijke moeilijkheden dit schema niet streng doorgevoerd kon worden. Tevens worden deze rantsoeneeringscyfers in buitengewone omstandigheden of bij buitengewone behoefte zoo mogelijk Art. 2. Aan derden is verboden op eenigerlei wijze mede te werken tót de onder artikel 1, a en b verboden ver vreemding. Art. 3. v Het verbod in artikel 1 en 2 gesteld is niet van toepassing. a. op den handel in graneD en peulvruchten, genoemd onder artikel 1, a, met de provinciale broodcommissie of hare gemachtigden b. op de granen en peulvruchten, genoemd onder art. 1, a, die ingevolge de circulaire van 30 Januari 1917, 1917, no. 10517/43, rijksbureau voor de distributie van graan en meel, voor den zaai worden verhandeld c. op de tarwe, voor zoover deze met.g06dkeuring van de burgemeesters door de landbouwers aan hunne arbei ders ten behoeve van hun eigen brood voorziening als loon in natura wordt verstrekt. {St. Crt Onze onderzeebooten. Uit Batavia seint de N.I P.A. De Ned. Iud. onderzeeboot „K. I" heeft bij haar eerste proettochten in volle zee op uitstekende wijze een tocht van 8 uur onder water gemaakt. Avp. Tanks voor ons leger. Naar het Centrum verneemt, zal het Nederlandsche leger biunenkort ook kunnen beschikken over „motortanks". Uit Amerika zijn veertien dageu geleden twee geraamten gearriveerd voor twee dezer aller modernste strijd middelen. Ze zijn uitgerust met vier- cylinder-explosie motoren van het vier takt systeem, die een geweldige kracht kunnen ontwikkelen. De paatsering zal aan de constructiewerkplaatsen van het leger hier te lande worden aange bracht. Het plan bestaat het aantal dezer tanks binnenkort uit te breiden. vergroot. M. Crt. Den 8en dezer is te Berlijn bekend gemaakt dat een teruggekeerde duikboot fn den Atlantischen Oceaan 10 schepen met een gezamenlijken inhoud van 19.000 ton in den grond had geboord. Daarbij waren 2 schepen van 4900 ton met graan en levensmiddelen, 1 van 2300 °ton met salpeter voor Engeland bestemd 2 van 5000 ton met steenkool I voor Gibraltar en voor de Italiaansche staatssporen bestemd, en 1 van 2100 ton met olie uaar Queenstown onderweg. De duikboot heeft bovendien een Engelsch prijs officier van een Neder- landsch stoomschip gehaald. Volgens een pas ontvangen duikboot- Distributieregeling. De Minister van L. N. en H. heeft vastgesteld de volsende distributierege lingen van rogge, tarwe, gerst, haver, boonen en mais geleverd in ruil voor rogge. Art. I. Aan landbouwers is verboden het verhandelen, ten geschenke geven of op eenigerlei wijze vervreemden: a. van rogge, tarwe, gerst, haver, paarden wier-, schapen-, duiven-, waal- sche- of tuiuboonen b. van maïs, verstrekt in ruil voor de aan het rijk of de gemeente geleverde rogge, als bedoeld, in de circulaires van 17 Juni 1916 uo. 97l3/8bis en van 25 Augustus 1916, no 2365/8bis, rijksbureau voor de distributie van graan en meel, De duikbooten. Naar de opvarenden van den in den grond geboorden logger „Marianne" aan een verslaggever van het Rbld. mede deelden, was de logger Vrijdagmorgen ongeveer op 70 mijl N. W. van Zandvoort visschende, toen omstreeks elf uur een schot voor het vaartuig overging. Het 1 bleek afkomstig te zijn van een Duit sche duikboot. De schipper en de stuur man begaven zich onmiddellijk met de papieren naar den onderzeeër. Nadat de commandant die had ingezien, gaf hij te kennen, dat de logger tot zinken moest worden gebracht. De schipper en de stuurman stelden alle pogingen in het werk om hun schip voor den ondergang te bewareuzij wezeu er op, dat de logger 28 Januari was uit gevaren en dus onbekend was met den Toestand en deelden mede, dat de logger een flinke vangst aan boord had en zij het plan hadden om 12 uur de kor te lichten en huiswaarts te keereu. Dit mocht echter niet'baten; de duikboot- commandant besloot evenwel te trachten het schip nair Duitschland op te bren gen, daar de onderzeeboot toch op de thuisreis was. Na den logger een paar uur gesleept te nebben, brak evenwel de sleeptros. AXELSCHE» COURANT.

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 1