ïingen niet bekend kon z^jn, maar ook dit bracht geen verandering in de order van den duikbootcommandanthet bevel bleefhet Nederlandsche stoom- visschersvaartuig moet tot zinken ge bracht worden. Toen de scheepsboot bij de Derika was teruggekeerd, werden de twee Nederlandsche zeelieden geprest, de bommen te plaatsen in het achterschip en in de machinekamer. Nadat de Duitschers uit de schippershut een doos met likeur, glaasjes en eenige stukken zeep hadden meegenomen, werd de Derika in haast verlaten. Kort na de ontploffing van de bommen zonk het schip. Ook werd er visch van het schip meegenomen, doch hiertoe was eerst verlof gevraagd. Toen men weer bij de duikboot was teruggekeerd, moesten de elf opvaren den van de Derika weer in de scheeps-. boot plaats nemen, die vervolgens door de duikboot naar den dichtsbijzijnden zeillogger, de Michiel Adriaensz. de Ruyter K.W. 73, gesleept werd. Deze logger keerde onmiddellijk naar IJ mui den terug en bracht de bemanning van de Derika aldaar aan. Men acht dit feit te IJ muiden daarom zoo ernstig, omdat, ondanks de monde linge mededeeliug en de meegebrachte scheepspapieren, die den duikbootcom mandant de overtuiging moesten schen ken, dat de Derika vóór 1 Februari van IJmuiden vertrokken was, de com mandant er op bleet staan, dat het Nederlandsche vaartuig tot zinken werd gebracht. Van de bemanning waren enkelen bij aankomst te IJmuiden nog zeer ouder den indruk van het gebeurde. Men meldt uit Vlissiugen Het loodstransportvaartuig Vlissiugen heeft Vrijdag van de Noord Hinder kapitein Hamre en de 23 andere op varenden van het 3500 ton groote Noorscbe stoomschip Hans Kinach dat Dinsdagavond te acht uur leeg uit Rotterdam was vertrokken om te New castle een lading kolen te halen en dat Woensdagmorgen te ongeveer 8 uur 5 mijlen voorbij het lichtschip Noord Hinder door een Duitsche duikboot door schoten is aangehouden, aange bracht. De schoten wejrden door de duikboot van zoo'n grooten afstand gelost dat het nummer van de duikboot niet te zien was. De bemanning begaf zich zoo spoedig mogelijk in twee booten van de Hans Kinach en even later werd het schip door bommen tot zinken ge bracht. Eene ontploffing volgde en men zag groote rookkolommen opstijgen, het voorschip bleef echter nog wel drijven tot een uur. Toen de bemanning in de booten ging de kapitein en de eerste stuurman het laatst had zii slechts een deel der eigendommen kunnen mede nemen en moest zij in de felle koude bij overigens vrij kalm weder vier uur roeien, alvorens de Noord Hinder werd bereikt, waar de zeelieden uitstekend ontvangen werden. Van het lichtschip werd dadelijk draadloos kennis gegeven van het gebeurde. De bemanning bleef aan boord tot Vrijdagmiddag 12 uur, toen de Vlissingen hen athaalde. Ouder de bemanning bevond zich een Vlis singer, namelijk de kok Staal, zoon van wijlen een schipper van het Belgisch loodswezen. Zaterdag vertrok de bemanning naar Rotterdam de kapitein en de 2e stuur man die bij het gebeurde op de brug stonden en de uitkijk zijn door den versperrings coramandaut aan een uit gebreid verhoor onderworpen. N. R. Crt. Koninklijke gift. De Koningin beeft andermaal een bedrag van 50.000 geschonken aau het Koninklijk Nationaal Steuncomité Distributie van boonen en erwten. De secretaris der Peulvruchtenver- eeniging meldt, dat het wenschelijk is, dat met betrekking tot de voorziening van erwten en boonen aan het publiek het volgende wordt bekend gemaakt: Nu, door het ontbreken van voldoende aardappelaanvoer, de vraag naar boonen en erwten voor den middagpot bijzonder groot is, is het bijna vanzelf sprekend, dat de vraag ook voor boonen eu erwten grooter is geworden dan het aanbod. Toch is het niet onmogelijk aan de behoefte te voldoen, wanneer de ver bruikers zeiven medewerken. Daartoe is in de eerste plaats noodig dat niemand méér tegelijk aankoopt dan hij voor één, ten hoogste twee maal tijden, noodig heeft. Het gemeentebestuur behoort trou wens het aankoopen van grooie hoeveel heden onmogelijk te maken. Het voor schrift van den minister van landbouw dat de gemeentebesturen vóór 17 Febru ari een plan voor goede verdeeling van de regeerinesartikelen onder het publiek aan hem ter goedkeuring moeten hebben voorgelegd of anders een vau regeerings wege ontworpen plan moeten volgen, zal daarin spoedis verbetering brengen. Waar zijn thans de boonen en erwten In antwoord hierop dient allereerst nadrukkelijk vastgesteld, dat uitvoer van voor raenschelijk gebruik geschikte kwaliteit in het geheel niet heeft plaats gehad. Daarmede wordt de fabel, dat uitvoer hier nood veroorzaakt heeft, voor goed de kop ingedrukt. Zelfs datgene wat in geval van nood voor meuschelijk voedsel kan dienen, heeft de reaeering als reserve onder haar bereik. Waar zijn zij dan wel Bij de boeren, die ze verbouwden. Houden die ze dan vast? Neen. De omstandigheden, waaraan geen men schenwil iets kon veranderen, hebben dat veroorzaakt. In het kort wordt dat duidelijk ge maakt mor te vertellen, dat ten eerste de oogst bijna anderhalve maand later was dan normaal. Dat veroorzaakt niet een verschuiving van de aanvoeren aan de markten voor een gelijken tijd J x/s maand), doch verplaatst die aanvoeren noodzakelijk tot na de vriesperiode, of, indien inden winter geen vorst intreedt, tot Februari - Maart. Want de tijd, die voorbjj ging, toen de boer moest wachten om zijn oogst te kunnen inhalen, heeft hem belet, na het oogsten ook dadelijk te dorscheu. Toen de oogst goed en wel binnen was, moest hij dadelijk weer het land bewerken voor den volgenden oogst. Niemand kan of mag hem ooit dwingen, dat werk uit te stellen om eerst te dorschen, want dan zou de ellende voor djgn volgenden oogst uiet te overzien zijn. Bovendien maakte de voortdureude regen, die aan de vorst periode voorafging, bet bijna onmogelijk goed te dorschen. De boonen en erwten worden dan te vochtig en zouden spoedig tot bederf overgaan. Wat hier is gezegd, geldt in het algemeen. Er zijn natuurlijk altijd een aantal landbou wers, die vroeg hun oogst konden binnenhalen eu die vroeg en droog konden dorschen. Op hetgeen die aan voerden, hebben wij tot nog toe geteerd. Dat teren is werkelijk uiet zuinig gegaanVergelijking met het vorige jaar doet ons dat zien. In de eerste twee maanden der distributie werden ter beschikking van de gemeenten gesteld in 1915/16 4,115,891 kg. boonen en erwten samen in 1916/17 5,901,813 kg. boonen en erwten samen. Krjjgen de gemeenten voldoende Wanneer men allereerst weet, dat in het vorige seizoen de gemeenten alles kregen wat zij vroegen, en bedenkt, dat zij thans meer hebben gehad dan toen, dan moet men wel besluiten, dat zij zeer zeker genoeg krijgen. Het is eigenaardig, dat in eeu belangrijke ge meente, waar men de zaak zoo geregeld had, dat men volkomen zeker kon ziju, dat alleen verstrekt werd voor dadelijk verbruik, men over een tijdvak van 4 weken toegezonden kreeg 30.000 kilo peulvruchten en er in dien tijd slechts 17,800 kilo door het publiek werd ge kocht. Toch waren voor veel meer dan J 30,000 kilo bons verstrekt. Naar dienzelfden maatstaf als waarop de 30,000 kilo werden verstrekt, werd aau alle gemeenten geleverd. Wanneer dus het koopeude publiek zich tot het uoodige beperkt, krijgen de gemeenten ruim voldoende. Nadrukkelijk zij hier vastgesteld, dat zoowel boeren als handelaren thans geen eul^ele reden hebben om hun waar vast te houden. Zij doen dat dan ook niet. De gedachte van het publiek, dat zij boonen en erwten in hun pakhuizen en schuren opgeslagen houden uit winst bejag, is thans verkeerd. Zij kunnen die goederen eiken dag aau het rijk verkoopen tegen ten volle bevredigende prijzen, terwijl elk uitzicht op verbete ring van die prijzen is uitgesloten. Zij voeren dan ook dagelyks aan. Maar bij geslotéh water gaat in ons laud, dat bijna overal op verkeer te water is aangewezen, de verzending langzaam. Wat er bij mogelijkheid maar aau gedaan kan worden om die verzending te bespoedigen, geschiedt. Ten slotte zij er nog op gewezen, dat het wenschelijk is, dat het publiek meer erwten gebruikt dan boonen, aangezien de opbrengst hier te lande aan erwten grooter is dan die van boonen. N. R. Crt. Bloem en meel. De minister van Landbouw heeft tot de gemeentebesturen de volgende circu laire gpricht Ingevolge de brooddistributieregeling is het slechts mogelijk bloem en meel te koopen op die bons, waarop uitdruk kelijk vermeld staat, dat zij óók voor die grondstoffen geldig zijn. Gelijk u bekend is, zijn van de wittebrood- kaarten twee en van de bruinbrood- kaarteu één bon van zoodanige ver melding voorzien, met het gevolg, dat per week en per broodkaart niet meer dan 250 gram grondstof kan worden ingekocht. Deze beperking levert bezwaar op voor die gemeenten, waar alle of een aroot gedeelte van de inwoners gewoon waren hun brood zelf te bakken, omdat, als gevolg daarvan, in die plaatsen óf in het geheel geen bakkers gevestigd zijn, óf dc gevestigde bakkerijen te zamen een niet voldoende capaciteit bezitten om voor allen het brood te bakken. Ten einde tan die bezwaren tegemoet te komen, heb ik thans bepaald, dat de Provinciale Broodcommissies bevoegd zijn alle, aan een broodkaart bevestigde bons, geldig te verklaren voor den aau koop van bloem, resp. meel. Ik voeg hieraan uitdrukkelijk toe, dat het mijn bedoeling is, dat uitsluitend die gemeenten welke in vorenomschre- ven omstandigheden verkeeren, door de Prov. Broodcommissie op de in die be schikking omschreven wijze zullen worden geholpen; door zulks ook elders toe te staan, zouden particulieren in de gelegenheid worden gesteld geleidelijk in het bezit te geraken van voorraden bloem en meel, hetgeen dient te worden vermeden. Avp. Steenkool. Op een desbetreffende aanvraag van de directie der Staatsmijnen in Limburg, heeft mgr. Schrijnen, bisschop van Roermond, meegedeeld, dat het zijner zijds geen bezwaar ontmoet, indien, zoolang de tegenwoordige noodtoestand voortduurt, in alle kolenmijnen binnen het bisdom Roermond des Zondags wordt gearbeid. De directies der mijnen werden evenwel door den bisschop verzocht, op die Zondagen aan de katholieke arbeiders gelegenheid te geven tot het vervullen van hun kerke lijke plichten. Op verlangen van mgr. Schrijnen zullen de pastoors in de mijn parochies bij het bepalen van de j uren der ochtend godsdienstoefeningen rekening houden met den nieuwen staat van zaken. De directie, der Staatsmijnen was vau plan geweest, reeds dezen Zondag door enkele ploegen te laten werken, teneinde de kolenproductie zooveel mogelijk te bevorderen. Daar echter het onver wijld invoeren van dezen maatregel uog op verschillende bezwaren stuitte, zal vermoedelijk den volgenden Zondag met het werken op Zondag in de mijnen worden begonnen. N. R. Crt. De Gamma. Wolff seint uit Berlijn, dat tusschen de Duitsche en de Nederlandsche regeering een gedachtenwisseling is begonnen over het gebeurde piet het Nederlandsche stoomschip Gamma. De Duitsche regeering heeft een nauwgezet onderzoek toegezegd, zoodra de duikboot die de Gamma in den grond heeft ge boord, teruggekeerd is. N. R. crt. AXEL, 13 Februari 1917. Zaterdagavond werd op de bovenzaal van den heer Gilijamse de jaarvergade ring gehouden^ van de coöperatieve vereeniging tot gezamenlijken aankoop vau kolen, genaamd „De Herleving" te Axel. Zooals begrijpelijk was met het be staande gebrek aan kolen, de belang stelling voor deze vergadering veel grooter dan op andere jaren. Een 90 tal leden waren aanwezig. Uit het jaarverslag ble6k, dat waren aangekocht voor den winter van 1916/17 een totaal van 349.900 K.G. kolen. Het getal leden bedraagt 327, waarvan er 40 zich eerst sedert September 1916 hebben gemeld. Het financiëel verslag meldde een totaal aan van 6776,49 in ontvangsten met ƒ6719.67 voor uitgaven, zoodat er een batig slot is van 56,82. Na de rekening en verantwoording volgde de mededeeling van het bestuur, dat aan het distributiebureau was aan gevraagd een hoeveelheid van 332.000 K.G. kolen, waarop het teleurstellend antwoord was gekomen, dat nog geen vijfde deel daarvan voor de vereeniging beschikbaar was, n.l. slechts 62000 K.G. kolen, zoodat ieder zich met een evenredig deel zal moeten tevreden stellen. Besloten was om het kasgeld voortaan in plaats van op een spaarbankboekje te zullen plaatsen bjj een vertrouwd bankier hier ter stede. Een bestuursvoorstel om het aantal bestuursleden van 7 op 9 te brengen, werd aangenomen. Hierna had de stemming plaats voor 6 bestuursleden, 4 wegens aftredingen 2 nieuwe. Met groote meerderheid werden herkozen de heeren P. van Dijken, F. Dieleman Fz. en M. Stout- hamer. In de vacature Adr. de Ruijter, die zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen Adr. de Visser, terwijl voorts nog J. Baert en Abr. Koster een be stuursfunctie bekwamen. In eene be stuursvergadering werden bij stemming de functiên verdeeld als volgtvoor zitter P. van Dijken, secretaris F. Diele man Fz., penningmeester P. van der Welle en de overigen commissarissen. Met de mededeeling, dat het onmoge lijk was om in deze tijden balen ter beschikking van de leden te stellen, werd de vergadering gesloten. We wezen er in ons vorig nummer reeds op, dat dank zij het optreden van onzen Burgemeester, die tijd noch moeite gespaard heeft om onze streek van kolen te voorzien via Breakens brandstof naar ons gewest zou komen. Thans kunnen we melden, dat de kolen- nood is opgelost, als niet onvoorziene omstandigheden zich doen gelden en het publiek met overleg en zuinigheid te werk gaat. Er zijn thans te Breskens 3 schepen met kolen aangekomen, terwijl van den heer Malotaux te Sas van Gent 60 waggons kolen zijn aangekocht. Boven dien liggen in de haven te Vlissingen nog ongeveer 200 ton kolen, welke even-

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2