1| flo, 89. 32le 4aar-g. J Woensdag 14 Februari 1017 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-\ laande< en. le. Dl KLEM AN. Buitenland. r- Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Voor België 80 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL, ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag EEN ure. ks: 6.30 8.05 8.30 8.48 uur, DE OORLOG. De wegvoering der Bejgen uit Brussel ging met hartverscheurende tooneelen gepaard, meldt de Tel. Aan de Zuid statie waar de treinen vertrokken, hadden de Duitschers alle maatregelen getroffen om dadelijk iedere opstandige beWeging te onderdrukken. Van het gemeentebestuur van Brussel kregen al de vertrekkenden een warm pak, een brood en een briefje van tien mark. Tengevolge van de koude is overal de nood nog scherper geworden. Door het stilliggen der binnenscheepvaart zijn tal van kleine fabrieken, die nog werken, nu ook gesloten. Dan is er overal gebrek aan brandstof en het vervoer der levensmiddelen, door het Amerikaansche Relief-Fund verstrekt, begint ook al moeilijkheden te onder vinden. De verbreking der diplomatieke be trekkingen tusschen Duitschland en Amerika heeft in België zeer gemengde gevoelens gewekt, maar overheerschend is toch de hoop, dat de nederlaag van Duitschland er spoediger door zal wor den voltrokken. Alleen vraagt men zich met beklemd hart af, wat er van de voedselvoorziening terecht moet komen, als de Duitsche regeering zich wreken zou, door levensmiddelen uit Amerika niet meer in het land te laten en ze, zooveel mogelijk, op zee te ver nietigen, zooals reeds gebeurd is. Onlangs werd gemeld, dat de direc teur en een paar leden van het perso neel van .den „Grand Bazar" gevangen genomen werden, en de inrichting ge sloten omdat in de etalage een stel tinnen Duitsche soldaatjes van Belgi sche en Fransche poilus, óók in tin, klop gekregen hadden. Dit muisje heeft thans een staartje gehad de heer Honay de directeur van den bazar, is veroor deeld tot betaling eener boete van 10.000 mark. Een afdeelingschef moet 5000 mark betalen en de étaleur, die dezen veldslag georganiseerd had, komt er met een boete van 3000 mark af Dat zal dien onverbeterlijken Brusse laars leeren, dat een étalage van den Grand Bazar niet hetzelfde is als het slagveld voor Verdun. Uit Berlijn wordt gemeldDe ont zaglijke Rumeensche buit wordt nu langs den Donau in reusachtige aken naar Oostenrük-Hongarije en Duitschland vervoerd. Al het scheepsmaterieel op den Donau van ruim 400 stoomschepen en 2500 aken is er mede doende. Sleep- booten, die 10 aken sleepen, vervoeren graan, hout, leder en ander materiaal, dat voor de oorlogvoering van waarde is. Een enkele aak kan evenveel laden als 650 wagons. Alleen de groote schepen van 2000 ton worden te Turnu Severin overgeladen. Alle schepen met gerin- geren diepgang varen verder. Stroom opwaarts is het verkeer zeer levendig. De rivier is een gemakkelijke verbin dingsweg voor deaanvullingstransporten ten behoeve van de Duitsche, Oosten rijksche, Bulgaarsche en Turksche troepen. Ondanks hoog water, mist en sneeuw gaat het verkeer, zij het ook met moei lijkheden, zijn gang. N. R. crt. Uit Kopenhagen wordt gemeldDe Deensche stoomschepen „Vidar" en Ficaria" zijn uit Engeland hier aange- De brand werd gebluscht, zonder dat veel schade werd aangericht. Avp. komen. De „Vidar" lag in Buil de „Ficaria" te Newcastle voor anker. Zij kregen van de Engelsche overheid aanzegging Zondag de haven te verlaten en gezamenlijk de reis over de Noordzee te doen. Aangezien ongeveer tegelijk met het vertrek der stoomschepen de Duitsche zeeversperring in werking trad werd de afloop van de reis hier met spanning tegemoet gezien. Beide schepen melden nu, dat een Duitsche duikboot hen 's avonds tus schen 11 en 12 uur op de Noordzee met twee scherpe waarschuwingsschoten aanhield, maar zij, nadat decommandant van de duikboot de scheepspapieren had nagezien, en bevredigende inlich tingen gekregen had over de reizigers, die allen tot de bemanning van tot zinken gebrachte Deensche stoomsche pen behoorden, beide verlof hadden gekregen door te varen. De „Brlingske Tidende" verneemt uit Stockholm Het in den grond geboorde Zweedsche stoomschip Bra valla" schijnt een van de eerste slachtoffers van den verscherpten duikbootoorlog te zijn. Het telegram, dat de kapitein den 2den dezer uit Devonport afzond, bevat overigens geen bevestiging van de bewering, dat de Duitschers de bemanuing, terwijl deze zich in de booten begaf, beschoten hadden. Het stoomschip had een oor logsverzekering van een millioen kronen en was voor Engelsche rekening be vracht. -Avp Uit New-York wordt gemeldDe Amerikaansche lijn heeft het vertrek van haar schepen „St. Louis" en „St. Paul" uitgesteld, omdat de minister van Buitenlandsche Zaken geweigerd heeft de maatschappij te adviseeren, of haar schepen konden vertrekken en het Duitsche oorlogsgebied invaren. Het min. van buitenlandsche zaken laat echter uitkomen, dat onzijdige schepen zich voor de verdediging kunnen wape nen, als de reeders daartoe besluiten en dat Amerikaansche schepen het recht hebben om alle gedeelten van de volle zee over te steken. Het uitstel van het vertrek van de schepen van de Amerikaansche lijn heeft in de pers scherpe critiek gaande ge maakt. Zij Yerklaart, dat het uitstel gelijk staat met een erkenning van een Duitsche blokkade van Amerikaansche havens. De „Evening World" meldt, dat de Amerikaansche lijn mannen zoekt, die ervaren .zijn in het bedienen van kanonnen. Het „Journal" maakt daaruit op, dat de „St. Louis" gewapend zal zijn en naar het afgesloten gebied gezonden zal worden, met opdracht zichzelf te ver dedigen. Een telegram uit Cebu (Filippijuen) meldt, dat toen men de bemanning van het Duitsche schip „Prinzess Alice" haalde, bleek, dat dit in brand stond, De duikbooten. Uit IJmuiden meldt men aan de Een Duitsche stoker, vroeger in dienst I N. R. Crt. op den transatlantic-vaarder „Pennsvl- I Het door een Duitsche duikboot tot vania", werd tusschen balen verstopt I zinken gebrachte Nederlandsche stoom- aangetroffen op de pier van de American visschers vaartuig is de stoomtreiler lijn. Alle stoomschepen aan die pier Derika, schipper L. Pronk, van de ziju onmiddellijk doorzocht. Hetresul- reederij Osendarp te IJmuiden. taat van het onderzoek is bekend. Het De Derika was een nieuw stoomschip, heet, dat de ontdekking een samenzwe ring heeft verijdeld om bommen te plaatsen aan boord van die schepen. Avp. De correspondent te Madrid van de Daily Telegraph meldt op gezag van een blad te Barcelona, dat op een Duitsch schip, 't welk sedert het begin van den oorlog te Barcelona lag, een groote hoeveelheid wapenen zijnontdekt. De Spaausche minister van binnen- laudsche zaken heeft aan denzelfden eerst einde 1916 in de vaart .gebracht. Het was Woensdag den 31sten Januari des namiddags tusschen 1 en 2 uur ter visscherij vertrokken, dus vóór te IJmuiden iets bekend was van den verscherpten Duitsehen duikbootoorlog. J.l. Donderdagmorgen 10 uur, toen het schip zich bevond dwars van IJmuiden bij de bruine bank, wou de schipper, alvorens naar huis te stoomeu, nog een laatsten trek doen. Reeds was een goede vangst gedaan. Geheel onverwachts en zonder dat correspondent meegedeeld dat hij ten I iets anders zichtbaar was dan op tame- behoeve van de Spaansch visschers I lijk grooten afstand een aantal zeil aan Duitschland uitbreiding van de vrije strook van 20 mijl heeft verzocht. De goede vangplaatsen zijn namelijk steeds op 30 tot 80 mijl van de kust. N. R. Crt. loggers, klonk een schot en vloog er een granaat voor het schip langs De schipper nam den kijker en ont waaide toen op grooten afstand een duikboot, die, al naderende, nog zes schoten op de Derika loste. De schoten In het vorig jaar was de beslaglegging I vlogen gedeeltelijk lanss, gedeeltelijk en de opneming van de voorhanden tin- I over het schip heen. Het laatste schot nen deksels van bierglazen in Duitsch- I ging over de brug, nam de kompasin land al gelast. Deze beschikking is nu I richting mee, doch liet wonder boven uitgebreid tot kooplieden, fabrikanten I wonder drie leden der bemanuing, die en particulieren, welke die dingen ten I op de brug stonden, ongedeerd, verkoop in bezit of bewaring hebben. De Derika voerde behalve de gewoue De daarbij behoorende scharnieren moe ten tevens worden opgegeven. Voor een heelenboel anderea (tinnen) voor werpen rekent men op vrijwillige af levering. W, R. Crt. De Engelsche admiraliteit deelt mee natie vlag, de ijzeren vlag in den mast en den naam Holland. Onder het schieten was de duikboot den stoomtreiler genaderd. Der beman ning werd toegeschreeuwd, dat zij het schip moest verlaten, terwijl een hand beweging duidelijk maakte, dat het Het Peruaansche zeilschip „Lorton" is, I schip tot zinken gebracht zou worden. In allerijl namen de elf opvarenden van de Derika in de scheepsboot plaats, (de schipper had de scheepspapieren bij zich genomen) en er werd naar de duikboot geroeid. Bij den onderzeeër gekomen, gelastte de commandant, dat 9 man bij hem aan boord moesten komen. Bij de 2 achtergeblevenen namen in de sch jeps- jboot plaats een officier en twee ma trozen van de duikboot, welke op een koperen plaat gemerkt was A. O. 42. De schipper van de Derika overhan digde den duikbootcommaudant de na van Callao vertrokken te zyn, de vorige week doör een vijandelijke duik boot in Spaansche wateren in den grond geboord. Het is wel opmerkelijk, dat denzelfden dag, waarop deze beleediging van twee onzijdige staten geschiedde, het Duitsche draadlooze nieuws hoog opgaf van het ontzien der onzijdige belangen door Duitschland. Het torpedeeren geschiedde onder de volgende omstaudigheden Om twee uur in den middag, daagde een duikboot op, welke de Fransche vlag voerde en boorde het schip in I scheepspapieren, verzocht dringend, die weerwil van de protesten in den grond. Naderhand heesch de duikboot de Duit sche vlag. Oader de bemanning van de „Lorton" waren één Duitsch officier en verscheiden Duitsche zeelui. Toen de duikboot in zicht kwam, begonnen de Duitsche het want en de zeilen te kappen, om te beletten, dat het schip de Spaansche wateren zou bereiken. De officier zong en sprong van plezier en ging met de duikboot weg. De menschen ian de kust konden door verrekijkers alles zien. Een boot uit de haven heeft de bemanning vaa het fregat gered. De consul van Peru pro testeerde verontwaardigd. Avp. in te zien, doch zonder dat aan dit verzoek werd voldaan, werden aan de twee Nederlandsche zeelieden in de boot twee bommen toegestoken en werd den Duitscheu officier gelast, daarmede de Derika tot zinken te laten breugen. Toen gevraagd werd waarom de Derika vernietigd moest worden, werd geant woord, dat men daar niet mocht vis- schen. Het bescheid van den schipper, dat hem daarvaa niets bekend was, werd beaatwoord met de opmerking: Dat doet niets ter zake, het schip moet zinken. De officier in de scneepsboot merkte op, dat de Derika reeds 9 dagen in zee was, dus met de nieuwe bepa- AXELSCHEjfS COURANT. ingen 13,15, euzen later r dan jmist. 5 7,00 5 7,30 j 8,30 i 8,48 ai. le boot tt van

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 1