Binnenland. Gemengd Nieuws. AXEL, 9 Februari 1917. dis rukten op hoos be«el militairen en politiemannen aan, die de vrouwen uit elkander geranseld hebben. Het moet daarbij beestachtig zijn toegegaan. Ver scheidene vrouwen werden met de gummistok oi de geweerkolven zoo mis handeld, dat ze bewusteloos iu de kuilen neervielen en later naar het ziekenhuis zijn overgebracht. Zomertijd. Het hoofdbestuur der Maatschappij van Nijverheid heett het volgende adres verzouden aan den minister van binnen- landsche zaken Het hoofdbestuur der Maatschappij van Nijverheid heeft de eer ter kennis van Uwe Excellentie te brengen, dat het in de departementen der Maat schappij een enquête heeft gehouden over de eivarins in den kring van nijverheid en handel met den zomertijd opsedaan. Uit de enquête bleek, dat vrijwel algemeen de ervaring gunstig 13 geweest en dat nagenoeg eenstemmig de wensch wordt uitgesproken, dat de maatregel zal worden herhaald, bij voorkeur over een tijdvak van langeren duur. Het hoofdbestuur vindt daarin aan leiding Uwe Excellentie te verzoeken te willen bevorderen, dat ook voor 1917 en volgende jaren, indien althans bij normale omstandigheden geen bezwaren van internationalen aard blijken, de regeling van den zomertijd wordt door gqvoerd, waarbij het er de aandacht van Uwe Excellentie op vestigt, dat tmt verzetten vau de klok de minste stoornis in het bedrijf geeft, wanneer dit geschied in den nacht van een Zaterdag op eeu Zondag. N. R. Ort. De duikbooten. In Batavia heerscht groote ongerust heid over de uitvarende Nederlandsche schepen, in verband met den nieuwen Duitschen duikboot oorlog. Algemeen is de verontwaardiging daar te lande tegeo Duitschland. De Raad van Indië heett geru men tijd vergaderd. Al de Nederlandsche Lloydsschepen blijven binnen. Tel. Aan de verschillende autoriteiten in onze havens, stellingen enz. is medege deeld, dat tot nader order de vaart op Engeland voor onze zeeschepen is stop gezet. Geen sinaasappelen. Men meldt aan de N. R. Crt. dat hier te lande telegrafisch bericht is ontvan gen, dat Italië den uitvoer van sinaas appelen en mandarijnen via Zwitserland heeft verboden. Het gevolg hiervan zal zijn, dat de aanvoeren van deze artikelen, die op het oogenblik van Italië over Zwitserland en Duitschland hier ter markt kwamen, nu zullen ophouden. Steenkool. Het Ned. Corr. bureau meldt: In verband met het bericht, dat Duitschland bereid is in den vervolge maandelijks 320,000 a 350,000 ;on steen kool aan ons land te leveren, indien Nederland voor het vervoer naar hier zorg wil dragen, wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze op zich zelf zeer te waardeeren bereidverklaring van Duitschlsnd in den oogenblikkelijken moeilijken toestand geen wijziging brengt Immers, zoolang het scheep vaartverkeer op den Rijn gestremd blijft, is een eenigszins omvangrijke aanvoér vau kolen uit Duitschland uit gesloten. Men heeft zich er mitsdieh op voor te bereiden, dat zoowel door de stremming van het scheepvaartver keer in het bijzonder als door de ver mindering van de toch reeds zeer ge ringe voorraden in het algemeen de kolenvoorziening nog gedurende langen tijd zeer moeilijk zal blijven. Accijns op bier. Het Stbld. no. 203 bevat een Kon. besluit van den 3den dezer, waarbij werd bepaald, dat de wet van 20 Jan. 1917 Stbldno. 190) tot verhooging van den accijns op bier en herziening van de wettelijke bepalingen omtrent dien accijns in werking treedt op 1 Maart. Gewetensgeld. We hebben al eenige malen aardige bedragen vermeld, welke blijkens de St. et. werden ontvangen van personen, wier geweten bezwaard was door de gedachte dat zij het land tekort deden door niet genoeg belasting te betalen, 0t die bang werden voor straf. Dat dit laatste ook dikwijls het motief is, waarom men aanzuivert, blijkt uit wat men daaromtrent aan het Vad. mededeelde, n 1. dat vooial de adver tentie van den min. van Financiën welke den I9en Sept. in de bladen werd gepubliceerd en waarin zij, die onjuiste opgaven doen van de verschuldigde oorlogswinstbelasting, met hooge boete of zware gevangenisstraf worden be dreigd, vele personen er toe heeft ge bracht zoo spoedig mogelijk de niet betaalde belasting te voldoen. Want al staat er tot dusverre geen directe straf op een valsche aangifte der ver schuldigde inkomstenbelasting, die bin nenkort echter zal worden ingevoerd, een toekomstig onderzoek in boeken naar de verschuldigde oorlogswinstbe lasting zou de onjuistheid der opgaven aan het licht kunnen bremgen. Zoo deelde men aan het blad mede, dat in het tijdperk van 19 September tot einde December een totaal van. 136.000 gulden door anonieme zeuders het dep. van Financiën heeft bereikt. Daaronder bevond zich één post van 60 000 gulden, hetgeen stellig van eeu oorlogs Croesus afkomstig moet zijn' De andere 76.000 gulden zijn verdeeld in klefnere sommen die successievelijk gestort en vermeld. Sedert Januari is de stroom sterk toegenomen deze week is juist een lijst van 15.000 gulden gepubliceerd Daaronder bevinden zich gitten van kleine liedeh, die hetzij uit een opwel ling van eerlijkheid, hetzij door aan sporing van anderen (talrijke sommen werden door priesters ingezonden, die bij de biecht voor 's lands kas hebben gewaakt) zijn gestort. Een gemobili seerd soldaat in de provincie zond wekenlang telkens twee gulden daarna opeens vijf en twintig gulden, met de mededeeling, dat hij nu „aangezui verd" is! Hier volgt weereen nieuwe lijst. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen bij den inspecteur der directe belas tingeu, 3de afdeeling, te Amsterdam, wegens te weinig betaalde bedrijfsbe lasting, onder letters V. H. 678, onder letters N. N. ƒ.5.30, f 73 20 en j 68.76, en wegens te weinig betaalde inkom stenbelastii-g, onder letters N. N. 3.66 bij den inspecteur der directe belas tingen te Amsterdam, 4de afdeeling, wegens te weinig betaalde bedrijfsbe lasting, onder letter B. 517, onder letter L. 25, en onder letter T. f 161.32, en wegens te weinig betaalde inkomstenbelasting, onder letter W. 20 bij den inspecteur der directe belas tingen enz., te Eindhoven, wegens te weinig betaalde bedrijfsbelasting onder letters I. B. 170, en uit Heeze 18.20; dat op 1 dezer aan het adrek van den inspecteur der registratie en domeinen in de 42ste divisie te Groningen, in handen van den congierge van het kantoorgebouw aldaar, is bezorgd een enveloppe inhoudende 190 voor te min betaalde Rijksbelasting. {Si. crt.) De Westerdijk trek uit Engeland van het stoomschip Westerdijk, dat met regeeringsgraan ge laden te Stornoway ligt en door de Nederlandsche sleepbooten Witte Zee en Zwarte Zee wordt gehaald, geen moeilijkheden zullen worden in den weg gelegd, al klaart Engeland, gelijk men weet, geen neutrale schepen meer uit. De Westerdijk toch lag reeds uitge klaard, voor Engeland dezen maatregel trof. Van andere goed ingelichte zijde ver luidt dat de Westerdijk zelfs reeds zou zijn vrijgegeven, maar dat omtrent het vertrek van de oot nog niets vaststaat. Ten overstaan van Notaris Dregmans werd 1.1. Donderdag voor de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente alhier, ter herberge van den heer M. A. Koole eveild een huis en erf te Axel aan de Vaartdijk, verhuurd aan Lev. Schieman Kooper werd de heer Jac. Koster Jacz. voor 375. Vanmorgen trokken hier 2 Duit- sche deserteurs in burgerkleeding door onze gemeente. Het doel was de Schelde over te komen, om werk te vinden. Woensdag zijn in Zeeuwsch- Vlaanderen 2 Duiische soldaten, Elzas- sers van geboorte, over de grens gekomen. Zij moesten naar het front. Tot gezworene van den Van Lijndenpolder is benoemd de heer J. de Feijter te Zaamslag. Volgens de meening van iemand die zich had overtuigd hoe de ingekuilde aardappelen er uitzien, bestaat er alle vrees, dat een groot kwantum van dit voedsel door vorst zal zijn verloren gegaan. Kuilen met een slechte be dekking kunnen voor het meerendeel wel als waardeloos beschouwd worden. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 11 Februari 1917. Ned. Herv. Kerk. Voo-m. 9Vs ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. Q ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. A. Thielen. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Ds. A. Thielen. Nam. 2 ure Leeskerk. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. kelaarg vei kocht, die ze over de grens brachten. Men zou kunnen zeggen Wat moeit die slager met al die zeep doen? Avp. Te Laren zijn bij enkele landbou wers groote voorraden aardappelen ont dekt. Ze zijn in beslag genomen en tegen regeeringsprijs aan behoeftigen verkocht. Avp. Drie Hollandsche smokkelaars uit Winterswijk, die hun waren over de grens hadden gebracht, weigerden deze af te staan aan de Z. E. G. Toen zij bij hun weigering bleven volharden, zijn ze gearresteerd en in Borkem in ver zekerde bewaring gesteld. Avp. In de Kroon straat te Utrecht zijn twee bejaarde menschen, man en vrouw, door gasverstiking om het leven gekomen. De oorzaak was gasophooping tengevolge van het springen van een buis iu de straat. Doordat de grond bevroren wai heeft het gas zich een uitweg door het huis gebaand. Avp. De 32 jarige W., uit Ter Apel ii te Nieuw Weerdinge in volle vaart met zijn motorrijwiel tegen een telefoonpaal gereden met het noodlottig gevolg dat hij om het leven kwam. Maandagmorgen vond men zijn lijk. Hij stond bekend als een woest rijder en was pas gehuwd. Avp. Een kantoorbediende kwam Maan dagavond aan het bureua Muiderpoort te Amsterdam aangifte doen, dat van een lessenaar in het postkantoor Linnaeus- straat aldaar een aangeteekende brief, inhoudende 2000 (toebehoorende aan den huidenhandelaar Vorst aan den Cruquiu8weg), waarop hij den brief e7en had neergelegd, was weggenomen, toen s Av. 51/» ure Leeskerk. Zooals gemeld, is uit een pakhuis aan de Langstraat te Arnhem een partij zeep ontvreemd welke daar was opge slagen door een korporaal-slager uit Rotterdam Toen hij deze week weer eens te Arnhem vertoefde bleek, dat de 32 kisten met zeep ter waarde van 703 ontvreemd zijn. Gearresteerd zijn vijf personen wegens diefstal bij herhaling gepleegd. In het gebied zijn 18 personen door de politie in verband met deze zaak gehoord. Daarbij is gebleken, dat er achtmaal in het pakhuis diefstal werd gepleegd. De dieven hebben zich op de volgende wijze toegang tot het pakhuis verschaft De deur daarvan was behalve door het vaste deurslot, ter meerdere zekerheid atgefeloten met een hangslot. Een van de krammen waarmede dit hangslot be vestigt was, werd telkens met een nijp tang verwijderd en voor het vaste slot t beschikt men over een passenden sleutel, welke „door een waarzegster was ver Lnrnn V*nf m nrral 11 schaft. 'Zoo was het mogelijk, dat er Dimmer van de herhaalde diefstallen iets Het Ned. Corr.bureau meldt aan de J aan het pakhuis te bespeuren viel. De V R Crt 1 kisten zee-P werden, één uitgezonderd, In regeringskringen wordt als vast- welke door de politie is in beslag ge dat aan het ver* nomen door twee der daders aan smok N. R. Crt. staande aangenomen, hij zich even omdraaide om geld uit zijn portemonnaie te halen. Een rechercheur ging op onderzoek uit eD daarbij bleek, dat men te doen had met een valsche aangifte. De kantoorbediende had den aangeteekenden brief volgend een vooraf beraamd plan, aan een 18-jarigen vriend, eveneens kantoorbediende, ter hand ge steld. Deze laatste werd aan het bureau gebracht en verklaarde, dat hij den brief in tegenwoodigheid van zijn vriend had opengemaakt en de twee biljetten van 1000, welke er in zaten, gebracht had bij een 19 jarige bewoonster der Hemony- straat, de verloofde van een der beide jongelieden. Zij vroeg, hoe de jongelui aaD het geld gekomen waren, kwam er achter, dat het gestolen was, en besloot het geld zelf aan den eigenaar terug te brengen. Hij werd echter reeds Maandag avond door de politie in beslaggenomen. De benadeelde wenschte geen vervol ging, zoodat de beide kantoorbedienden er wel met een uitbrander zullen afkomen. Rbld. Er komen nu laDgs het grensstation ZeveDaar vrij geregeld weer brandstoffen binnen uit Duitschland. Per dag pas- seeren er thaDS ongeveer 8 a 10 wagoDi steenkolen en briketten. Van delaatsts het meest. Het gemeentebestuur van Groningen heeft na een ministerieele aanschrijving nogmaals ernstig bij het publiek aange drongen, op nog grooter besparing op gas en electriciteit. De gemeente zelf is onverwijld overgegaan tot een veel grootere beperking van de straatverlich ting dan tot dusverre werd toegepast. Er branden geen lantaarns en slechts enkele booglampen verlichten de openbare straten en pleinen. Naar we vernemen, is bij baron van P. op diens landgoed Duinrell te Wassenaar beslag gelegd op een partij van 50 H.L. aardappelen, omdat er op dat landgoed vermoedelijk in zijn af wezigheid, aardappelen zijn verkocht tegen 10 per H.L., dus aanmerkelijk boven den vastgestelden maximum prijs, waardoor de distributiewet is overtreden. De zaak zal zeer waarschijnlijk gevolgen hebben en wel rechtstreeks tegen baron P., omdat hij in elk geval de voor de - Te bepaald, »oe<l kooi dsn 1 H icholen - T icholen gesloten Bij lit lantaarn ken, ter Ki omtrent roer vai mede Wat tan of Dauwge op de 1 uitvoer eene g aanmaa tan sti laatstee komen werd g dat ee worden het bic wel v< rersche zelfs o] durend ding ti Wat in vaft onze de Gr booner ook bc te lev gemee aard t Oml omtrei dit pet rob eeD i worde is aan is, oj zijn. reden bed er gezet klachi moe hl staan. v. wet verantwoordelijke persoon blijft. zoo g Noorc doch in sc aards rottei de ki Bo krijg' Aker veroi hunt de g mon van zien laart ven kreg hant onts gevs smo Hbh katt l&nc aan gek krij Mui Stel

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2