Zaterdag 10 Februari 1017, 32* !aar^. T Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F» DIELEM AX, Buitenland. M Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Voor België 80 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag EEN ure. DE OORLOG. Naar aanleiding van verschillende berichten omtrent stappen die door de Amerikaansche Regeering bij die van Nederland gedaan zouden zijn, kan worden medegedeeld dat de tijdelijk zaakgelastigde der Vereenigde Staten op 4 dezer den Minister van Buiten- landsche Zaken ambtelijk heeft kennis gegeven van het atbreken der diplo matieke betrekkingen tusschsn Amerika en Duitschland als uitvloeisel van de aankondiging der hervatting van den onbeperkten duikboot-oorlog. De heer Langhorne had in opdracht aan die kennisgeving toe te voegen dat, de President nog weigerde te gelooven dat Duitschland inderdaad zijne bedrei ging van den handel der onzijdigen zou ten uitvoer leggen, doch dat, indien dit laatste mocht gebeuren, hij aan het Congres machtiging zou vragen om 's lands machtmiddelen aan te wenden voor de bescherming van Amerikaan sche burgers bij hun vreedzaam en wettig verkeer op de hooge zee. In de oogen van den President was de aange nomen gedragslijn in volstrekte over eenstemming met de beginselen out vouwd voor den Senaat op 12 Januari jl. en daarom oordeelde de heer Wilson dat het den wereldvrede ten goede zou komen indien de andere onzijdige mogendheden het mogelijk mochten vinden om op soortgelijke wijze te handelen. De Minister heeft ten aanzien van het door den zaakgelastigde vermelde dezen doen opmerken dat er voor Nederland geen aanleiding bestond dezelfde ge drugslijn in deze te volgen als de Ver Staten, aangezien de houding van laatst bedoeld land, in tegenstelling met die van Nederland voortvloeide uit de bekende vroegere onderhandelingen tusschen Washington en Berlijn. Geen andere stap is door of vanwege de Regeering der Unie bij die van Neder land gedaan. Mrp. Reuter verneemt, dat de Britsche regeeringskringen niets hebben gehoord van eenige ontwikkeling in den tusschen Amerika en Duitschland geschapen toe stand. Betrouwbaar nieuws uit Was hington wijst als misschien een der meest verrassende bijzonderheden de wijze aan, waarop de voorstanders van vrede zich zonder voorbehoud aan de zijde van Wilson scharen. Van nog meer beteekenis is het feit, dat de Amerikanen van Duitschen oorsprong zich niet geneigd toonen om verzet aan te teekenen tegen welk. besluit ook, dat de president mocht nemen. De berichten omtrent den koers in Zuid-Amerika hebben in wel ingelichte kringen de levendigste voldoening ver wekt. Het schijnt een feit, dat Argen tinië, Brazilië en Chili bereid zijn om in dezen crisis een leidende rol te spelen. Men beseft in bevoegde kringen dat deze combinatie haar optreden waarschijnlijkheid zal belichamen in «eu ernstig antwoord op het Duitsche dreigement en in de bescherming van haar eigen scheepvaart door beslagleg ging op de Duitsche schepen in haar havens. Deze bemoeiingen zouden deze landen in een toestand brengen, die naast die van andere groote landen een goed figuur zou maken. De wereld moet nu een beslissing nemen tegenover het gemeenschappelijk gevaar. Wat Sstij e nngut, toonenoffiiieele berichten, dat ie koning zelf zich naar stig m it len toestan i bizig hou it en dat hij isn a listerra i i b j v jon ie, die net a at w 1 iii itscol 11 i oo stel de. De regeeringen vin ie Woordenrijken en Neierlini zijn nu hoof izakely c doende mit het oijzin lire gevaar na te gaan dat uit het laatste Duitsche dreigement voor hun eigen scheepvaart voortvloeit. Reuter verneemt, dat Bernstorff, de staf van het Duitsche gezantschap te Washington en alle Duitsche consuls iu de Vereenigde Staten, Maandag te New York scheep gaan voor de kortste reis over Denemarken. De Daily Telegraph verneemt uit New York van Maandag: Alle trans portfaciliteiten voor de Bslgische com missie voor hulpverleeuing zijn opge heven. Hoover, de voorzitter vau de commissie, zeide, dat dit noodig was, omdat hem door Duitschland was mede gedeeld, dat alle schepen van de com missie voortaan de noordelijké route om Engeland heen moeten nemen. Vijftien van de schepen van de commissie zijn nu in de nabijheid van het oorlogsgebied en men kan hen niet met nieuwe in structies bereiken. Hoover zegt verder, dat als de schepen gedwongen worden, de nieuwe route te volgen, zij in het grootste gevaar zullen verkeeren door de Engelsche en Duitsche mijnvelden. Hoover heeft aan de vijftig leden van de commissie geseind, om in Beigië op hun post te blijven, in afwachting van den uitslag van de onderhandelingen door bemiddeling van den Spaanschen gezant te Berlijn, waardoor men hoopt, een veilig pad rechtstreeks naar België voor de schepen van de commissie te banen. Da commissie is van plan, haar werk voort te zetten, zonder zich om een mogeliiken oorlog te bekommeren. Zij zal zoo noodig andere neutrale lauden als bemiddelaars gebruiken. N. R. Crt. In Duitsche krijgsgevangenschap. De verklaringen van verplegers en gere patrieerde zware gewonden, brieven van in Zwitserland gelote-neerde gevange nen, en de jongste rapporten der alge vaardigden van de Spaansche legatie hebben den bevoegden Franschen autoriteiten vergund, een algemeen rapport op te maken over den toestand vau de Frausche krijgsgevangenen in Duitschland in den loop van de vorige maand. Hier volgt een gedeelte van dit rap port, betreffende de straffen, in de gevangenenkampen in gebruik. Deze straffen zijn de volgende: 1. Opsluiting iu de cel op water en brood, gedurende twee weken. Te Stuttgart zijn deze cellen altijd vol. Te Bayreuth werden van 2 tot 11 Sept 1916 340 dagen celstraf gegeven. Om dien tijd waren er slechts 410 gevange nen in hst kamp. 2. De paalstraf. Deze strat is in de eerste maanden van 1916 in het grootste aantal kampen afgeschaft, maar wordt in enkele depóts nog gehandhaafd, In het „represaille kamp" in het bezette deel van Rusland, Wordt deze straf met ongelooflijke verfijning en wreedheid toegepast. Zoo legde men soms distels tusschen paal en hoofd van den patiënt, om ii-ios houding nog vermoeiender te m iicen, of wel hij werd midden op den lag blootshoofds met het gezicht naar de zon nut prikkeldraad vastgebonden, waarvan de punten hem iu het vleesch drougen. 3. De piket-straf. De gestrafte moet gedurende eeu uur in gehurkte houding op de teenen blijveu zitten met de knieëa van elkaar, eo de armen ter zij ie van het lichaam uitgestrekt (diepe kniebuiging). Als hij van vermoeienis omvalt, wordt hij met geweerkoltstooten weder tot de vorige houding gedwongen. 4. De kooi-straf. Deze wordt vooral te Dobitz en Landshut en iu Rusland te Chavil toegepist. Haar afschaffing, formeel beloofd aan den afgezant van de Spaausche legatie na diens bezoek te Landshut, is met opzet vertraagd. De gestrafte wordt in een van een hekwerk voorziene kooi opgesloten, waar hij verscheidene dagen moet blijven, onverschillig hoe de weersge steldheid is, en waar hij zijn behoeften moet doen in een bak, die midden in de kooi geplaatst is. Te Landshut werden 17 Franschen in een kooi van 4 M. lengte en 3 M. breedte opgesloten. Ten gevolge van deze behandeling zijn sommige gevan genen krankzinnig, geworden. 6. De kuil straf. Deze is toegepast op da gevangenen, die als repressaille naar Koerland en bezet Polen worden gezonden. De gestrafte moet in een srat gaan staan, in den grond gegraven en dat gemiddeld 1.20 M. diep en 80 cM. breed is. De bodem is belegd met losse eu puntige keien en de wanden zijn met prikkeldraad bespannen. Hij blijft gedurende 24 uren minstens in dien toestand. 6. Ophanging aan de oksels of de polsen, zooals te Merseburg. 7. Verzwaarde strafdienst, bestaande iu een reeks oefeningen, welke de ge strafte moet uitvoeren met een last op de schouders, zooais hardloopeu, gaaD liggen, opstaan enz. ,Te Golzeru ver dubbelt men na een halt uur den last door middel van looden kogels. De gestraften vallen vaak bewusteloos neder. Stokslagen. Te Ohrdrut werd deze straf dagelijks toegepast, op den blooten rug, op aile ontsnapten, die weer gevangen waren. Iu Koerland werd de gestrafte op de leudenen gesla gen. De gevangenen werden met het hoofd tusschen tweetabourettengeklenpd iu tegenwoordigheid van kapitein Hom'z, een professor in de wijsbegeerte aan de universiteit te Leipzig. Te Stargard kwamen de vrouwen van de kampofficieren en haar geuoodigden des Zondagsmorgens deze straffen bij wonen. M'rp. De Duitschers in Spanje. Op de Canarische eilanden, zegt de „Daily Tel." neemt de verbittering tegen de Duitschers toe, daar de eilaudeu gerui- ueerd ziju eu er hougersuood gaat heerschen30.000 meuschen die er werkzaam zijn bij den uitvoer vau bauaneu, tomaten eu aardappelen, ziju zonder werk. De prijzen der levens middelen zijn met 200 procent gestegen. Als de opwin ling, die deze tijdiugea hebben veroorzaakt aanhoudt, zal het noodig ziju de Duitschers te beschermen. Avp. De Engelsche admiraliteit deelt mede: Het Engelsche stoomschip „City of Birmingham" is den 27 Januari l.l. door eeu vijandelijke duikboot zonder voor afgaande waarschuwing getorpedeerd, toeu het zich op een afstand van 126 mijl van het naastbijgelegen land be vond. Het schip had een bemanning yan 145 koppen en 170 passagiers aan boord, onder wie 90 vrouwen en kinderen. Er stond een hooge zee, maar niette min waren alle booten 10 minuten na de ontploffing reeds neergelaten en hadden alle passagiers en de bemanning het schip verlaten. Overeenkomstig de Britsche traditie bleef de kapitein aan boord totdat het schip onder hem wegzonkhij werd een half uur later opgepikt. Het gedrag van de bemanning eu de passagiers was in één woord bewonde renswaardig. Volgens het rapport van den kapitein namen de vrouwen inde booten plaats, alsof zij aan tafel giugen eenmaal in de booten begonnen zij te zingen. Drie uur later werden de booten door een hospitaalschip opgepikt. Uit een onderzoek bleek, dat de scheepsdokter en drie leden der be manning ontbraken; vermoedelijk zijn dezen verdronken. Avp. Hongeropstootjes te Wezel. Neder- landsche arbeiders, die in de Rijnpro vincie arbeiden en des Zondagsin bun gezin hier te lande vertoeven, deelden de Tel. mede, dat in de afgeloopen week te Wezel aan den Rijn een oproer heeft plaats gehad. Honderden vrouwen uit het volk trokkeu iu optocht uaar hot stadhuis eu smeekten den burgemeester om aardappelen, zeggend dat er nog genoeg voorraad was, doch dat de aard appelen door de poeren werden vast gehouden. De burgemeester antwoordde dat er geeu aardappelen meer waren en de boeren dit voedsel niet achter hielden. Hij gat den vrouwen den raad te eten gele koolraap als Ersatz voor aardappelen en daarnaast witte koolraap als groente. De vrouwen weigerden bet smakelijke en voedzame van een dergelijk middagmaal te erkennen en zeiden dan zelt wel aardappelen te zullen halen. Ze staken den Rijn over en deden een inval iu een dorp aan de overzijde van de rivier, waar zij de aardappel-kuilen plunderden. Al spoa- AXELSCH

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 1