Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Axel. De duikbootoorlog tot het uiterste. Aan een officiéél communiqué wordt ontleend, dat de Minister van Buiten landsche Zaken in den avond van 31 Januari achtereenvolgens van den Duit* gchen en den Oostenrijkschen gezant de mededeeling heelt ontvangen, dat vanaf 1 Februari 1917 in aangegeven, afgesloten gebieden om Groot Brittanje, Frankrijk en Italië en in het Oostelijk gedeelte van de MIddellandsche Zee alle verkeer ter zee zonder meer met alle wapenen zal worden belet. Neutrale schepen, die de afgesloten gebieden bevaren, doen dat op hun risico. Ofschoon voorzorgsmaatregelen zijn getroffen om de neutrale schepen, die op 1 Februari op weg zijn naar in de afgesloten gebieden gelegen havens, gedurende een gepasten termijn te ont zien, moet toch dringend worden aan geraden, dat zij met alle beschikbare middelen worden gewaarschuwd om het afgesloten gebied te mijden. Desgelijks kunnen neutrale schepen, die in havens van de afgesloten gebie den liggen, veilig die gebieden verlaten indien zij vóór 5 Februari uitloopen en den kortsten weg naar het vrije gebied nemen. De Duitsche gezant heeft voorts te kennen gegeven, dat de Duitsche re geering bereid is bijzondere voorzie ningen te treffen om het post- en pas- sagiersverkeer tusschen Nederland en Engeland van Vlissingen op Southweld te ontzien. In de route van dat verkeer zullen geen mijnen worden gelegd. In verband met het bovenstaande heeft de Regeering aan alle Nederland- sche handels- en visscherijschepen ver boden uit te varen. reeds klein door de vorst Is er weinig bijgekomen, en de nieuwe maatregelen van Duitschland ter zee dreigen ook nog te zullen beletten dat we steenkool uit Engeland krijgen. We kunnen daarom niet sterk genoeg er op aandringen de uiterste zuinigheid met de brandstoffen te betrachten. Het is zelfs niet uitgesloten dat nog meer dwingende maatregelen van overheids wege genomen zullen moeten worden om den kleineu voorraad zoo lang mo gelijk te doen duren. In Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen zijn Maandag twee Duitsche deserteurs, beboorende tot de marine bezettings I troepen te Knocke, aangekomen. Met behulp van een ladder waren zij overde electrische draadversperring gekomen. PREDIKBEURTEN TE JkXEL Zondag 4 Februari 1917. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerk. Gebouw Kerkdreef. Voorm. 9 ure Ds. A. Thielen. Nam. 2 ure Leeskerk. Gebouw Stationstraat. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. A. Thielen. Gereformeerde Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. 'sAv. 51/» ure Leeskerk. De gevolgen van dezen maatregel zijn verschrikkelijk. Het beteekent niets minder, dan dat mijnen (behalve in de strook die voor de passagiersvaart op Amerika en voor het verkeer van Vlissingen op Engeland worden vrijge houden), zonder nadere aanduiding in de zee worden rondgestrooid; vracht en passagiersvaarders zullen zonder vorm van proces, zonder waarschuwing, onderzoek, of zelfs gelegenheid voor de opvarenden, om zich ,in veiligheid" te stellen in barre koude en storm op de open zee, .zonder meer" zooals het in de officieele nota kort en bondig heet worden vernietigd. Hiermede is voor den zeeoorlog het hoogtepunt van afschuwelijkheid bereikt, en blijft het record ten name van de centrale mo gendheden, die, naar een gevleugeld woord, reeds vroeger alle sentimentali teit van zich gezet hadden. Ja waarlyk En dit geschiedt dan in naam van een spoedigen vrede, een spoedigen zege vierenden vrede nog welHet is moei lijk, er zonder bitterheid over te schrij ven, zegt de N. B. Crt. Aardappelen. De min. van Landbouw heeft met be trekking tot de aflevering en het vervoer van kleiaardappelen het verbod van aflevering en vervoer van aardappelen, bedoeld sub II van de beschikking van 5 Dec. van heden hf, uitgebreid tot aardappelen van alle soorteD en alle gronden. Dit verbod is niet van toe passing op de aflevering of het vervoer van aardappelen binnen de grenzen der gemeente waarin zij zich bij de afkon diging dezer beschikking bevinden op de aflevering of het vervoer van par tiieu aardappelen, gedekt door een vervoerbewijs, afgegeven door de Rijks commissie van Toezicht op de Aard appelenvereeniging en op de aflevering ot het vervoer van zand- en veenaard- appeten, welke op den dag der afkon diging van deze beschikking reeds in spoor weg wagons of schepen geladen waren. AvP- AXEL, 2 Februari 1917. Naar wij vernemen staan wij er in onze omgeving slecht voor wat kachelkolen betreft' De voorraad was Arrond. Rechtbank te Middelburg. In de heden gehouden zitting van bovengenoemde rechtbank werden de volgende vonnissen uitgesproken A. v. D., 23 j., arbeider, Koewacht, wegens mishandeling, ƒ7 ot 7 dagen hechtenis. A. d. F., 38 j., winkelier, Hoek, wegens beschadiging, 3 of 3 dagen hecht. J. W, 19 j., wer fman, Ter Neuzen en P. K., 28 j., werkman, Ter NeuzeD, wegens poging tot verboden uitvoer en poging omkooping, ieder 14 dagen gev. M. A. A, 17 j., zonder beroep, St. Jansteen, wegens weigering visitatie, 10 of 3 weken tuchtschool. Heden werd behandeld de zaak tegen F. v. O., 52 jaar, arbeider te Koewacht, gedetineerd die ten ïaste werd gelegd dat hij op 21 Januari 1917 in de provincie Zeelaud was teruggekeerd niettegenstaande tegen hem een bevel van uitwijzing was verleend. De officier eischte 10 dagen ge van genisstraf met aftrek der preventieve I hechtenis en invrijheidstelling. De Rechtbank wees dien overeenkom stig vonnis. - Door de Rechtbank te Middelburg is rechtsingang verleend met last tot gevangenhouding en instructie tegen P. d. B., 28 jaar, vlashandelaar te St. Jansteen, thans gedetineerd, beklaagd van mishandeling metdoodelijken afloop ln den avond en nacht van 29 op 30 Januari hebben inbrekers de schil derswerkplaats van den heer C. de Waard, Keizersgracht 145 te Amsterdam, leegge haald. Met ongeveer drie handkarren moeten zij er geweest zijn, want uit de werkplaats nameD zij mede vele groote, zware vaten van 100 en 125 K.G. met verf, oliën loodwit, zinkwit en vellen, materialen, welke in den tegenwoordigen rijd zulk een groote waarde hebben. Voorts werden weggehaald eenige ladders en trappen en een groote schuilladder van 2 maal 25 sporten en verder een rijwiel. De ruiten van de werkplaats, waarin zij licht ontstoken hadden, waren met het oog op een »rustig voortwerken», door de dieven met papier beplakt. De waarde van het gestolene wordt op ongeveer 2000 geschat. (A. v. d. D.) De koopman R. H., Westcwagen- straat Rotterdam heeft aangifte gedaan dat hij een portefeuille heeft verloren met 3400 gulden aan bankpapier en 9600 gulden aan waarde aan brillanten. Avp. Smokkelen. In Beek (bij Zevenaar) zijn in Dec. meer dan duizend personeD bekeurd wegens de smokkelarij. Over de eerste drie weken van Jan. bedroeg het aantal ongeveer 600. De nieuwe verordening waarbij een aantal gemeenteu opgenomen zijn in de z.g. Ie linie, welke 27 Jan. van kracht is geworden, heeft reeds dadelijk haar invloed doen bemerken. Reeds zijn te Borculo belangrijke partijen peper, zeep en chocoladereepen aangehouden. Hoe onder Venlo levensmiddelen van den eenen Maasoever naar den anderen getransporteerd worden door smokkelaars, is dezer dagen ontdekt. Men hoorde smokkelaars prateü van duik booten zonder te weten, dat zij iets anders konden be doelen dan gewone roeibootjes. Duik- booten noemen zij echter zegt de Tel. bootvormige bakken, welke waterdicht gesloten worden en gevuld met levens middelen aan eeu kabel onder het water door getrokken. Er zijn er zelfs in gebruik van aluminium. Avp. J wenschen echter voor te stellen dat de Raad besluit aan den polder kennis te geven, dat de gemeente wel wat wil doen ter verbetering der waterafvoering, maar dat zij meent, dat de actie niet van. haar maar van den polder behoort uit te gaan. M. a. s. wordt hiertoe besloten. c Nog was ingekomen een brief van Ged. Staten houdende goedkeuring van het Raadsbesluit betreffende verhooging tot het maximum van den hoofd, omslag. Voor kennisgeving aangenomen. d. Verzoek van J. de Kraker om aan hem gemeentegrond in koop af te staan ter grootte van 80 c.A. a l per c.A. In handen gesteld van B. W. e. Verzoekschrift van het Bestuur van de jachtclub „Nimrod", om eene belasting te heffen op alle losloopende honden, daar deze veel schade berok kenen aan de jachtvelden. Eveneens in handen gesteld van het Dagel. Bestuur. II. Wijziging begrooting 1916. Wordt met algemeene stemmen goedgekeurd. III. Wijziging begrooting 1917. Wordt aangehouden om laatst te worden be handeld. Het 9-jarig zoontje van den land bouwer J. van de Velde te Duivendijke, dat te Brouwershaven de school bezoekt, is tijdens de school uit was, naar het ijs gegaan, met het gevolg, dat de kuaaD er is doorgezakt en verdronken. Niet tegenstaande herhaalde pogingen, mocht het helaas niet baten, de levensgeesten op te wekken. Af. Crt. Te Middelburg is een jongeu, die de ouderlijke woniDg had verlaten in den vroegen morgen eo niet op zijn werk was gekomen, in het plantsoen aangetroffen I iu bewusteloozeu toestand, tengevolge van de koude. De bijna bevroren jongen is door de politie naar het bureau over gebracht, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen, en later per brancard naar ziju wonipg gebracht. Avp. Zitting van 30 Jan. 1917. Tegenwoordig de heeren Lamaltre, Kruijsse, Van Driel, Oggel, F. Dekker, Dieleman en Smies afwezig de heeren Dregmans, De Feijter, Wolfert en P. Dekker. Voorzitter dhr. L. J. den Hollander, Secretaris dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Daar het de eerste bijeeukomst is in dit jaar wenscht de Voorz. de aanwezige leden een gelukkig jaar. Hij hoopt dat alleu de uoodige kracht moge gegeven zijn, om zoowel in hunne ambtelijke betrekking als in hun bedrijf met vrucht werkzaam te zijn. Hij vertrouwt bij voortduriug op de eensgezindheid eu samenwerking vau de raadsleden om iu deze moeilijke tijden de vele te nemen maarregelen naar beste weten ten uit voer te brengen. Waar nu vier leden hunne zetels oubezet lieten, hoopt hij dat iu een volgende zitting de Raad weer voltallig moge zijn. I. Mededeeling ingekomen stukken. a. Waren ingekomen een verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim, eu eeu kennisgeving vau dhr. A. J. Schieman dat hij zijne i enoeming tot onderwijzer aan de openb. school alhier aanneemt. Beide voor kennisgeving aangenomen. b De Voorz. brengt in herinnering dat indertijd besloten is met het bestuur vau deu polder Noord eeu bespreking te houden ten eiude verbetering te krijgen vau deu waterafvoer van dien polder. B. W. konden niet eerder verslag uitbrengen omdat tot op, heden nog geen bericht van den dijkgraaf op hun schrijven was ontvangen. Zij IV. Voorstel wijziging raadsbesluit ruiling grond met dhr. Ph. J. van Dixhoorn. De Voorz. zegt dat bij raadsbesluit van 2 Mei 11. eene railing van gronden getroffen was met dhr. Van Dixhoorn, en ook goedgekeurd was door Ged. Staten uit een onderhoud bleek dat dhr. Vau Dixhoorn gaarne op dit besluit zou terugkomen. Ik heb hem gezegd dat er groote moeilijkheden aan zijn verbonden om eenmaal genomen beslui ten zoo maar voetstoots in te trekken, maar daar dhr. v. D. aantoonde dat zijn nieuw voorstel zeker in het belang der gemeente zou zijn, hebben B. W. gemeend hieraan gehoor te moeten geven. Adressant stelt voor een stuk van zijn grond af te staan aan het kerkhof in plaats van aan de zeestraat. Hij is ook genegen een ander stuk grond te geven maar dit raadt de Voorz. af, omdat de gemeente toch behoefte heeft aan een strook grond, die onmiddellijk aan den openbaren weg gelegen is. De Voorz. vraagt of de raadsleden soms de plaats persoonlijk willen opnemen? Dhr. Smies zou dit ook wenschen en zou er daarom voor zijn het besluit tot een volgende vergadering uit te stellen. De teekening van het in ruil te geven perceel wordt overgelegd, waarbij de Voorz. de opmerking maakt, dat wan neer eventueel de begraafplaats moet worden vergroot, de gemeente dan niet meer naar grond behoeft te zoeken- Tot het voorstel van dhr. Smies wordt m. a. s. besloten. V. Wijziging begrooting gastabriek. Deze wordt m. a. s. goedgekeurd en de grondslag voor pensioen van Fl. Zegers vastgesteld op 575. VI. Vaststellen rooilijn voor dón woningbouw aan het Juffrouwkwartier. De Voorz. deelt mede dat de toestand aldaar niet toelaat dat de vereischte breedte van 9 Meter voor straat kan worden genomen, en dat B.&W. voor stellen de rooilijn te brengen in het verlengde löopende langs den voorgevel vaa het huis van J. de Ridder op de kaaiwal. M. a. s. wordt dit voorstel goedgevonden. Dhr. Oggel vraagt nog wie die aan te leggen straat verharden moet. De Voorz. zegt dat in een volgende vergadering daarover zal worden beslist. VIL Wijziging gem.-begrooting 1917. M. a. s. wordt besloten om het tracte- ment van den Burgemeester geluk te stellen met dat vau deu Secretaris, en dit jaar eu het volgend jaar telkens met 150 te verhoogen. Met het oog op de vestiging in de gemeente en het verlaten er van wordt op voorstel van B. en W. een wijk meester aangesteld op een tractement van 100 's jaars.

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2