Binnenland. Rechtszaken. Donderdagavond heelt de vijand weer by Verdun een aanval uitgevoerd. Wij lijn blijkbaar in een periode, waarin de overvallen zoowel in aantal als in kracht aan bet toenemen zijn, het is de inlei ding van een groot offensief, dat van de eene of de andere zyde, of van beide zijden tegelijk, in de volgende twee maanden moet loskomen. De helderheid van de lucht, tenge volge van de vorst, heeit aanleiding gegeven tot groote werkzaamheid van de vliegers en tot de hervatting van de stelselmatige vernielingsbombarde menten door de artillerie. N. R. Crt. De strtyd ter zee. Uit Berlijn meidteen Wolff-bericht Engelsche berichten brengen het aantal Duitsche torpedobooten, dat in het ge ▼echt in de Hoofden gezonken zou zijn, nu al op 7. Een feit is, dat geen enkele Duitsche torpedoboot in het gevecht of daarna verloren is gegaan en behalve de in IJmuiden uit nood binnengeloopen V 69 en de boot, die een Engelsche torpedoboot vernietigd heeft door haar te rammen, geen Duitsche torpedoboot eenige schade beloopen heeft. Daaren tegen zijn ongetwijfeld twee Engelsche torpedojagers verloren gegaan. Zeer teekenend Voor den buitenge woon hoogen dunk, dien de Engelscben van de Duitsche vloot hebben, is nu weer hun bewering, dat er in de wa teren van de Hoofden twee groote ge vechten geleverd zouden zijn. Een enkele afgedwaalde Duitsch6 torpedo boot heeft dus door de dappere eu handige wyze, waarop zij bestuurd werd, bij de Engelschen den indruk gewekt, alsof zij met een heele flotielje slaags waren geweest. Een van onze duikbooten heeft in de Oostelijke Middellandscbe Zee op 9 Jan. een gewapende en ten volle geladen vijandelijke vrachtboot van ongeveer 5000 ton en op 15 Jan. de Engelsche tankboot Garfield (3838 ton), met een lading steenkolen en petroleum op reis naar Port Said in den grond geboord De kapitein van de Garfield is gevangen genomen. Dezelfde duikboot heeft op 25 Jan., op ongeveer 250 zeemijlen ten O. van Malta, een naar het O. stevenend vijandelijk troepentransportschip, dat door een Fransche torpedoboot begeleid werd, door een torpedo in den grond geboord. De met troepen vol geladen boot is na tien minuten gezonken. N. R. Crt. Keizer Wilhelm's jaardag herdacht. Ter gelegenhein van den 58sten verjaardag van den Duitschen keizer was Zaterdag dd Duitsche ryksvlag ontplooid van de gebouwen der Duitsche legatie en de Duitsch-Evangclischekerk Daar werd 's keizers geboortedag her dacht met een godsdienstige viering welke door een groot aantal autoriteiten werd bijgewoond. Voorganger in den dienst was prof Hans Windisch uit Leiden. Na voorspel van het orgel en gezang door de gemeentenaren zond de voor ganger in het gebed de bede op, dat de Heer den keizer door deze moeilijke tijden mocht heen brengen en het Duitsche volk, dat zich, de grootste opofferingen getroostend, omzijn keizer schaart, kracht en volhardingsvermogen om het oorlogsleed en de beproevingen te doorstaan. Aanslag op den Koning van Spanje Toen de koning naar Granada reisde, werd een poging gedaan om den trein, waarin hij zich bevond, te doen derail leeren. Het voornemen werd echter verijdeld, doordat bijtyds op de rails een ijzeren stang werd ontdekt, die onmiddellijk werd verwijderd. In ver band met dezen aanslag werd een jonge man, Spanjaard van geboorte, gearres teerd. Distributiewet. De minister van landbouw, nijverheid en handel bren»t ter algemeene kennis, dat, ingevolge art. 5 der Distributiwet 1916, een ieder, die na te noemen .evensmiddelen of grondstoffen van le vensmiddelen anders dau voor gebruik door hem zelf of zijn gezin in voorraad heeft, te weten a. aardappelen (afzonderlijk op te geven klei-aardappelen en zand of veen aardappelen) b. bruine boonen en groene erwten afzonderlijk op te geven); c. bak en braadvet; d. rijst (afzonderlijk op te geven Voorloop Rangoon of Bassein eenerzijds en andere soorten anderzijds) e. gort gehouden is op 3 Februari a.s. aan den burgemeester der gemeente waar de goederen zich bevinden, opgave te doen van de hoeveelheid en den aard der bovengenoemde goederen, welke hij in voorraad heeft. St. trt. Aardbeving op Bali. Bij het departement van koloniën i« ontvangen het volgende bericht van den gouverneur generaal van Neder landse!) Indië In de districten Kintamani, Bangli en Soesoet, van het zelfbesturend landschap Bangli, zijn 550 dooden en vermisten, op 2 Chineezen na allen Baliueezen, waargenomen 300 van de desa Boeahan Met uitzon ^-ring van 14 zijn alle huizen ten gevolge van eene aaidschuiving bedolven. De herstelling der wegen, zoodat zij voor wagenverkeer bruikbaar zijn, zal eenige maanden vereischen. De groote desa Pajangan in Gianjar is geheel verwoest. Bijzonderheden ont breken nog. In Karangasem zijn dooden en gewonden gemeld, maar het aantal is nog onbekend. De vulkanen op Bah zjjn rustig; de oorzaak van de aard beving is onbekeud. St. et. Landstormjaarkiasse 1909. Van de landstormjaarkiasse 1909 worden de dienstplichtigen als volgt in dienst gesteld Van 1216 Maart de landstormplich tigen toegewezeu aan de Infanterie (inbegrepen Grenadiers, Jagers, hospv taalsoldaten en ziekendragers) wier geslachtsnamen beginnen met A toten met G. Van 18-20 April de landstormplich- tigen toegewezen aan de infanterie (inbegrepen Gren., Jagers, hospitaal soldaten en ziekendragers) wier ge slachtsnamen beginnen met H. tot en met Z. Van 13 M^i de landstormplichtigen toegewezen aan de vest. art.en van 31 Mei de landstormplichtigen toege wezen aan de Zeemacht. Avp. De Berkelstroom. Naar uit Hamburg gemeld wordt heett het prijsgerecht aldaar verklaard dat bet Nederiandsche s.s. Berkelstroom onrechtmatig tot zinken gebracht is. De schadevergoeding zal later vast gesteld worden. N. R. Crt. Nederiandsche officieren aan het Westelijk front. De correspondent van het Hbld. te Londen s< int Onze Nederlaudscbe officieren, die van het Westelijk front zijn terugge keerd, hebben zich uiterst ingenomen vprklaard met hun bezoek. Hun ont vangst door de Engelsche autoriteiten was' buitengewoon gastvrij. Alles was tot in de kleinste bijzonderheden gere geld en verzorgd. In hc-tClaridge hotel, (een der eerste hotels van Londen) waren voor ieder der officieren drie kamers beschikbaar gesteld. Zij bezochten eerst munitiefabrieken, waar de uitmuntende orgauisatie en de voortn ffelijke arbeidsverdeling hun zeer opvielen. Het werk geschiedt er zeer regelmatig j en levert groote resultaten op. De Nederiandsche officieren konden zich bij hun bezoek aan deze inrichtingen overtuigen hoe enorm en van hoe uit muntende qualiteit de productie hier is. Je hoeveelheid werk, die hier geleverd wordt, is verbluffend. Toen zy aan het Westelijk front aan kwamen, ontvingen de officieren een uitnoodiging om ook het Fransche en vervolgens het Belgische front te bezoe ken. Het bezoek duurde dientengevolge eenige weken langer dan oorspronkelijk de bedoeling was. Aan alle drie fronten troffen zij de officieren, de staven en de minderen in volkomen militairen en .businesslike" toestand aan. Het moreel is er uitmun tend, er heerscht een opgewekte geest eu een volkomen vertrouwen in hun overmacht, uitmuntende uitrusting en buitengewoon goede organisatie. De bezoekers vonden het verschil tusschen de vroegere en de huidige wijze van oorlogvoeren, die een geheel andere strategische en taktische rege ling, totaal nieuwe uitrusting en aanvals- wijzen noodig maakt, uiterst belang wekkend. De legers der geallieerden staan klaarblijkelijk volkomen op hetvereisch- te peil. De militaire organisatie is ongetwijfeld krachtig. 1 Volgeus hun eigen meening stonden zij, toen de oorlog uitbrak, bij de Duit- schers ten achter. Daarna gaf de slag aan de Marne hun tijd om adem te halen en geleidelijk nam toen hunkracht toe en nu gelooven zy, dat de Duitsche strijdmacht hun ten slotte niet meer met succes weerstand zal kunnen bieden. Dr. A. Kuyper. Naar de Ned, verneemt blijft de toe stand van den oud minister dr A. Kuyper dezelfde. De gevaarlijke in fluenz -aanval is geweken, doch de patiënt is nog zeer zwak en daarom blijft hem alle arbeid verboden. AXEL, 30 Januari 1917. Zaterdagnamiddag was er veel volk op het ijs der groote kreek. Deijsclub had weder haar gewone wedstryden uitgeschreven, waaraan door 50 per sonen werd deelgenomen, die allen een prijs verwierven. Door de steenkolen- schaarschte werden ditmaal bij uitzon dering de prijzen in geld uitgereikt. Het bedrag liep van f 3,50 tot 1,50. Het muziekgezelschap „Concordia" luisterde als naar gewoonte het feestje op met opgewekte marschen. Aan het ringsteken werd deelgenomen door 9 mannen en 8 jongens. Voor prikslede waren twee afdeelingen voor mannen, een van 7 en een van 6. De jongens reden ook in 2 groepen op de prikslede, een van 10 en een van 8 Er namen slechts 2 vrouwen deel aan het snelste rijden op de prikslede. Er woei een stevige oostenwind, die wel wat hinderlijk was voor de schaat senrijders, doch overigens geen afbreuk deed aan de opgewektheid waarmede deze wintersport werd beoefend. De commandant der stelling van de monden der Maas en der Schelde heeft het verblijf in zijn gezagsgebiec ontzegd aan Jozias Hamelink, geboren 6 Juni 1896 te Zaamslag wonende te Sluiskil (gem. Terneuzen) en Jacob Cambier geboren te Retranchement, den 19 Jan. 1897 wonende aldaar van be roep werkman, sedert 5 Januari j.l. in militairen dienst, beiden wegens het betrokkan zijn bij den smokkelhandel M. crt. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn onder Zuiddorpe door de kommiezen 4 smokkelaars aangehouden beladen met eieren, koffieboonen, zeep kaas en petroleum, totaal 200 kilogram smokkelwaar. Toen gisterenmorgen te 9,10 de trein uit Selzaete te Sas van Gent arriveerde, stapte een Duitsch onder officier, het perron op. Hij had zich boven op een wagon gelegd, en zoo de grens weten te passeeren. Hij is met de provinciale boot verder getransporteerd. Tern. Crt. Door Ged. Staten is de sluiting der jacht bepaald als volgt 1. De jacht op houtsnippen met ingang van 1 Maart, die op waterwild met ingang van 1 April en die op watersnippen met ingang van 15 April 2. is het weispel van kwartelen alleen van 1 Mei tot en met 15 Juli geoorloofd en 3. moeten de kooieenden door den kooiman worden opgesloten of gehokt van 1 April tot en met 30 April en van 15 Juni tot en met 31 Augustus. Men schrijft uit Philppine De Duitschers hebben bekend ge maakt dat van heden af alle invoer van mosselen en andere schelpdieren uit Nederland naar het bezette gebied van België en Noord-Frankrijk verboden is. De reeds verzonden mosselen kun nen na onderzoek langs Selzaete en langs Esschen nog doorgelaten worden, In de Woensdagavond ten stad- huize te Sas van Gent gehouden alge- meene ledenvergadering der woning- bouwvereeniging „Sas van Gent" kwa men drie projecten van arbeiders- en kleine-burgerswoningen ter tafel. Van deskundige zyde werden deze teeke- ningen voor de vergadering toegelicht. Besloten werd aan den gemeenteraad in erfpacht aan te vragen een strook grond, gelegen achter en paralel loopen- de met de Paul-Krugerlaan. Het is de bedoeling op dezen grond in het aan staande voorjaar ongeveer 25 woningen te doen bouwen. In verband met deze plannen is de gemeente bezocht door den heer jhr. G. de Graeff, inspecteur van de volks gezondheid te s' Gravenhage. Z. K. De kotters van het loodswezen zijn van Bath naar Hansweert gekomen en aan den steiger gemeerd. Van Ant werpen is de vaart gestremd. Van Hansweert naar Vlissingen is de W. Schelde nog bevaarbaar. Arrond. Rechtbank te Middelburg. In de heden gehouden zitting van bovengenoemde rechtbank werden ver oordeeld wegens, poging tot uitvoer, vervoer of verboden nederlage H. d. B., 31 j., Koewacht, tot 14 dagen gevang. P. E. d. B., 22 j., Koewacht, tot 14 dagen gevang. M. E. B., 23 j., huisvr. van E. R., Nieuw Namen, tot f 10 of 10 dagen hecht. L. S., 21 jhuisvr. van A. V., Nieuw- Namen, tot f 10 of 10 dagen hecht. E. Dh., 39 j., huisvr. van H. G., Westdorpe, tot 15 of 15 dagen hecht. E. M. v. T., 25 j., huisvr. van P. v. d. J., Westdorpe, tot 15 of 15 dagen hecht. H. J. C., 34 j., Hontenisse, tot 3 of 3 dagen hecht. A. v. d. W., 34 j., Overslag, tot 10 of 10 dagen hecht. E. S., 19 j., Clinge, tot 10 of 10 dagen hecht. J. C. C., 53 j., huisvr. van E. A. S., Clinge, tot 10 of 10 dagen hecht. V. H., 27 j., Philippine, tot l week gevang. E. d. V., 32 j-, Zuiddorpe, tot 10 of 10 dagen hecht. I. M. v. d. V., 25 j., Sas van Gent, tot f 15 of 15 dagen hecht. L. v. H., 36 jhuisvr. van S. S., St. Jansteen, tot 10 of 10 dagen hecht. C. H. B., 15 j., Clinge, tot 7 of 7 dagen tuchtschool. R. M. v. C24 j.. Sas van Gent, tot 10 of 10 dagen hecht.

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2