Binnenland. ▼reeselijke lijden wenkt, gaan wij, naar oude Duitsche zede, kalm, vastberaden, ernstig en schier blijde de beslissing tegen, want aangaande haar afloop hebben wij ook dezen keer geen twijfel." N. R. Crt. Naar de Times uit St. Petersburg ▼erneemt, heeft generaal Broessilof, volgens de Roesskoje Slowo, de staf officieren aan het Zuidwestelijk^ front toesprekende, gezegd „Inlichtingen, waarover ik beschik en mijn eigen overtuiging geven mij recht te zeggen, dat ik er zeker van ben, even zeker als ik nu voor u sta, dat in dit jaar de vijand finaal en volkomen versl gen zal worden. N. R. Crt. Daar de stad Dusseldorp wegens dq strenge vorst van elders geen aardap pelen kan ontvangen, zullen de volgende week de vastgestelde 3 pond niet aan de burgerij verstrekt kunnen worden. In de plaats daarvan zal per hoofd 1 pond grutten worden uitgereikt. Een aardappellooze week dus. iV. R. Crt. Weggevoerde Belgen teruggekeerd. De berichtgever van de N. R. crt. te Havre meldt: Blijkens een door de Belgische regeering ontvangen meae deeling zijn 400 weggevoerde Belgen uit Duitschland in Antwerpen terugge keerd, dank zij de tusschenkomst van Nederland op grond van de beloften, in 1914 door de Duitschers afgelegd, dat zij geen Belgen, die uit Nederland naar hun land terugkeerden, zouden weg voeren. Alle teruggekeerden klagen over het onvoldoende en slechte voedsel in Duitschland. In de laatste dagen is er in sommige telegrammen reeds sprake'geweest van een rescript van dén Tsaar, zonder over dit rescript zelf iets te vertellen. Het is een brief aan Golitsin, den nieuwen ministerpresident. De Tsaar zegt, dat hij het gepast vindt den nieu wen minister-president eenige vraag stukken aan te wijzen, die in de eerste plaats de zorg van de regeering moeten hebben. Die punten zijn de verdediging des vaderlands. Heel Rusland verwacht met spanning de beslissende ontmoeting met den vijand. Geen vrede zonder beslissende overwinning van Rusland en zijn bondgenooteu. Rusland is te rijk om te worden uitgeput, zooals de tegenstanders van Rusland dat zijn. Echter moet in de tweede plaats de voorziening van de bevolking met levensmiddelen afdoende worden ge regeld. De moeilijkheden met den aan voer van mondkost voor hetleger moeten ophouden. In de derde plaats wijst de Tsaar op de noodzakelijkheid van de verbetering van het verkeer, zoo te water als te land. Ten slotte zegt de Tsaar dat hij er niet aan twijfelt of het ministerie zal de medewerking hebben van Rijksraad en Doeraa, alsmede van de Zemstwo's, omdat die bezield zijn van den wensch den oorlog tot een zegevierend einde te brengen. A. R. Crt. Te Berlijn worden soldaten als hulp krachten gebruikt om den aanvoer vau «teenkolen te bespoedigen. Bij vele bandelaars waren Maandag geen eier kolen en cokes te krijgen. Een aantal kolenhandelaars leveren alleen in kleine hoeveelheden, om het opkoopen van voorraden, waardoor de scbaarschte toe neemt, te verhinderen. Maandagochtend hadden tal van bak kerswinkels, volgens de Vorwarts. weer geen brood, maar wel broodjes in overvloed. De bakkers beweren, dat zij geen meel hebben dat bestemd is voor het bakken van gewoon brood. Van andere zijde houdt men echter staande, dat het broodmeel veelal ge bruikt wordt om broodjes van te bakken, omdat 1900 gram broodjes precies het dubbele aaü geld in de lade van de bakkers brengen van 1900 gram brood. De Vorw&rts verlangt daarom, dat •ie prijs van de broodjes weer tot 3 pt. verlaagd zal worden. A. R. Crt. De militirlicliting 1918. In de afdeelingen der Tweede Kamer zijn nog al bezwaren geopperd tegen het vervroegd inlijven van de militie lichting 1918. .Zoo hadden sommige leden bezwaar tegen den jeugdigen leeftijd van vele miliciens bi,i uitvoering van de plannen der Regeering en tegen de groote scbade, welke door deze vervroegde iulijving zal worden toegebiacht aa> de studie- belangen van velen. Van andere zijde werd twijfel uitge sproken, of aan de opmerkingen omtrent de „dreigende moreele gevaren" wel een juiste voorstelling van die gevaren ten grondslag ligt. Men was niet over tuigd dat het zedelijk peil in het leger dalende isals van een vaststaand feit had men daarvan nimmer gehoord veeleer valt soms het tegendeel te ver nemen. Intusschën zou men gaarne van den Minister daaromtrent inlichting ontvangen. Wat betreft de moeilijkheden, welke de vervroegde inlijving voor de studie- belangen me brengt, werd op zoo groot mogelijKe tegemoetkoming aangedron gen. Bij de samenstelling, van de ploe gen, die achtereenvolgens voor inlijving in aanmerking zullen komen, worde met studiebelangen rekening gehouden, waarbij men in het bizonder dacht aan jongelieden, die een eindexamen H.B.S., gymnasium enz. hebben at te leggen. Het is minder bezwaarl k de studie na het afleggen van zulk een examen te onderbreken dan daar vóór. Voorts werd in dit verband maar ook met het oog op andere dan studiebelangen gevraagd, in hoeverre ook ten aanzien van miliciens der lichting 1918 uitstel van opkomst zal worden verleend. Men hoopte dat jongelieden, in hun vóór laatste studiejaar op gymnasium of lyceum, voor een jaar uitstel in aan merking zouden komen. Eindelijk werd de vraag gesteld, welke, met het ook op een voortgezette aflossing der onder de wapenen zijnde dienstplichtigen, de voornemens der Regeering zijn voor het tijdstip, dat de lichting 1918 geheel zal zijn ingelijfd. Zal die aflossing dan stilstaan Ver dient het wellicht aanbeveling het tegenwoordige stelsel van oproeping om de 40 dagen over zekeren tijd te ver vangen door dat van oproeping om de 50 of 60 dagen De maatregelen betreffende lichting 1918 verschillen met die voor lichting 1917 o. a. hierin, dat piet slechts de loting wordt afgeschaft, maar ook, dat de voornaamste gronden van vrijstelling van den dienst worden opgeheven. Daarmede' wordt voor de lichting 1918 alg. dienstplicht ingevoerd. Velen koesteren de vrees, dat de algemeene dienstplicht, éénmaal ingevoerd, niet meer uit onze wetgeving zal verdwijnen. En zij verbinden zich tot niets wat betreft alg. dienstplicht. Ook voorstanders van alg dienstplicht wilden niet, dat over dat belangrijke punt bij deze gelegenheid voorgoed zou worden beslist. De beslissing over alg. dienstplicht kan slechts vallen nadat daarover principi el, onder normale omstandigheden, van gedachten is ge wisseld en alles wat daarmede nauw samenhangt, zooals bijv. de eerste oefe uingstijd, ouder de oogen is gezien. Waarom voor de lichting 1918 alg. militieplicht wordt ingevoerd, begreep men niet. Komt deze wet tot stand, dan moeten in elk geval maatregelen getroffen worden ter verzekering dat zij, die volgens deze wet wel tot de militie bebooreu, bij demobilisatie on- middelh k van allen actieven dienst worden ontheven en niet naar de land weer overgaan, maar aan den landstorm worden toegevoegd. Zonder de uitdruk- 5 kelijke verklaring van de Regeering, dat in dezen zin zal worden gehandeld, verklaarden eenige leden aan het wets ontwerp hun steun niet te geven. Vrijstelling werd bepleit voor de vrij willige landstormers. Met betrekking tot de kostwinners, die niet langer vrij gesteld zullen zijn, werd door enkele leden twijfel uitgesproken, of het wel raadzaam is, die aan hun gezin te onttrekken. Ook hadden enkele leden bezwaar tegen inlijving van hen, die binnenkort naar Indië gaan. Het is nu eenmaal een levensbelang voor de kolonie, dat de toestrooming daarheen vau jonge lieden uit Europa niet opboude. Men vroeg of de Reg. niet reed3 eenigermate kan mededeelen, wat ver moedelijk te zijner tijd zal worden voorgesteld om een deel der mobilisatie- lasten van de schouders der miliciens 1918 af te nemen en te laten dragen door de lichting 1919. Ten slotte vroeg men een bepaling, dat de wet ophoudt te werken bij het eindigen der bestaande buitengewone omstandigheden, waardoor haar karak ter van noodwet beter naar voren zou treden. Daartegen werd intusschën nogal bezwaar geopperd. Avp. Ruins. De commissie voor aankoop van ruins voor Duitschland heeft te Gro ningen er 506 aangekocht. In het geheel zijn er nu 6395 stuks gekocht. Avp. Voorzitter Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft op de aan H. M. de Kouingin voor een benoeming van een voorzitter der Kamer aan te bieden opgave van drie leden geplaatst als eerste mr, D. Fock (met 55 van de 63 stemmen), de tweede de heer J. II. Schaper (met 51 van de 65 stemmen), en als derde jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck (met 64 van de 70 stemmen). De Koningin heeft mr. D. Fock be noemd tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Zeta De directie van de vrachtvaart maat schappij Bothnia te Amsterdam heeft telegrafisch bericht ontvangen, dat de bemanning van het getorpedeerde stoom schip Zeta in Eugelaud geland is. Voor zoover bekend, zijn alle leden van de bemanning gered. Verdere bijzonder heden ontbreken. De Zeta was met regeeriugsgraan onderweg van New York naar Amster dam. N. R. Crt. AXEL. 26 Januari 1917. Evenals op andere plaatsen is deze week ook alhier de ijssport druk be oefend. Jammer dat het ijs niet beter is, het aantal liefhebbers neemt met den dag toe en de goede rijders, die anders niet al te vlug van stal komen, hebben ook de vlugge ijzers ondergebonden om te laten zien, dat een rust van drie jaren hen niet de kunst van het schaat senrijden heeft doen verleeren. Morgen zullen de gewone wedstrijden voor beboeftigen door de ijsclub worden gehouden. Woensdagavond werd in het café „De roode leeuw" bij den heer Jac. Blansaart de geannonceerde soirée amusante gegeven door den humorist André van Velsen, te 's-Gravenhage. Uit zijn blijkbaar uitgebreid repertoire gaf de heer Van Velsen een goed deel ten beste. Hij heeft er goed slag van het publiek dadelijk voor zich te winnen. Verscheiden!» leuke voordrachten brach ten bet talrijk aanwezig publiek in een vroolijke stemming. Toch beerschte onder het publiek een meening, dat de humorist niet geheel aan de verwachting voldeed. Men wachtte steeds (soms erg lang) op iets nieuws, iets vreemds, en dat bleef uit. Het zij herhaald, dat aan de voordracht oiets outbrak, doch men had niet vermoed, dat ook nu weer mobilisatie-rnilitaria, schoonmoeders ge- kapittel en pantoffelheldenfeiten zoo vaak op den voorgrond zouden worden gebracht. Een en ander neemt echter niet weg, dat de heer Van Velsen in zijn rol een goed humorist is en verschillende ka rakters door zijn mimiek uitstekend typeert. En dit vooral leverde hem het applaus, dat na ieder nummer volgde. Nog een paar uren van gezellig samenzijn vormden het slot van deze soirée. De M. Crt. verneemt, dat langs de grenzen in Zeeuwsch-Vlaanderen op alle commiezenposten vrouwelijke visi teurs zullen aangesteld worden. Twee grenscommiezen van Philip pine hebben in den nacht van Maandag op Dinsdag nabij Bouchautsche haven een smokkelaarsbende verrast, die 1 ezig was een groote hoeveelheid goederen, waarbij niet minder dan 600 K.G. zeep, over de grens te brengen. Door de commiezen werd op hen geschoten, waardoor een der smokkelaars getroffen werd. In bedenkelijken toestand werd hij in de woning van A. Bonthe gebracht. De andere smokkelaars wisten te ont vluchten, doch de goederen werden in beslag genomen. De getroffene is een Belg, Th. E. genaamd, die zich tijdelijk te Philippine had gevestigd en van wien •algemeen vermoed werd, dat hij veel smokkelde. M. crt. Te St. Jansteen-Heikant, ontstond een korte woordenwisseling tusschen zekere De B. en den 27 jarigen DeL., waarbij eerstgenoemde zijn tegenstander met een mes te lyf ging en dezen een steek toebracht, aan de gevolgen waar van De L. den volgenden avond is overleden. De dader is gearresteerd. Avp. Dezen nacht hadden de hoofdcom mies Lauret en de gelijknamige soldaat commies te Oostburg een ontmoeting met twee soldaten-smokkelaars. Er vielen drie schoten. Ook een der smokkelaars had een geweer bij zich. Er werd een hoeveelheid zeep, sajet en kousen in beslag genomen. M. crt. Posteryen. Van bevoegde zijde wordt ons mede gedeeld, dat de tarieven voor recht- streeksche aansluiting van perceelen aan het Rijks-telefoonkantoor zijn ge wijzigd in dien zin, dat woningen of werkplaatsen, gelegen op grooten afstand van het Rijkskantoor, voortaan aanmer kelijk minder zullen hebben te betalen dan tot dusver. Tot hoden bedroeg 't jaarlijksch recht 25,— per jaar, benevens 3,voor elke iOO meter boven een afstand van 500 M. van het kantoor. Het contract liep 5 jaar. Voor stadsgesprekken werd 2y2 cent per gesprek betaald. Thans wordt het tarief f 35,per jaar, bene vens 2,voor elke 100 Meter boven een afstand van 1000 M. van het kantoor. Het contract duurt bij niet grooteren afstand dan 1000 M. slechts één jaar. De stadsgesprekken zijn kosteloos. Iemand, die op 3000 Meter van het kantoor woont, en per jaar bijv. 600 stadsgesprekken voert, betaalde totdus ver f 25 25 X f 3 -f- f 15 115,— per jaar. Thans echter f 35 1 40 75.— Tevens is de gelegenheid opengesteld tot het bekomen van a. Seizoenabonnementen voor niet langer dan 6 opeenvolgende maanden, tegen 2/3 van het gewone tarief. b. Tijdelijke aansluitingen tegen vooruitbetaling van aanleg- en oprui- mingskosten benevens van eenevenredig deel van het jaarlijksch tarief. Seizoenabonnementen en tijdelijke aansluitingen worden slechts in bijzon dere gevallen, ter beoordeeling van den heer Directeur Generaal der Posterijen li

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 2