No. 84. Zaterdag 27 Januari 1917 32e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. a E. DIÉLEMAft, 1de. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 60 Cent; franco per post 70 Cent. Voor België 80 Cent. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER—UITGEVER AXEL. ADVERTENTIEN van 1 tot 4 regels 25 Cent; voor eiken regel meer 5 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. AdvertentiëD worden franc* ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag EEN ure. uitingen lijks: ;ot 12,15, 1 Neuzen ins later ater dan gemist. ag-. 3,45 7,00 4,15 7,30 5,45 8,30 i,58 8,48 ie. m. 6.30 8.05 8.30 8.48 8,— uur, AKE. de boot ;rek van DE OORLOG. Men meldt uit IJ muiden aan de N. R. Crt.Aan den steiger voor de kleine sluis ligt de zwaar gehavende Duitsche torpedoboot (niet torpedojager) V 69. Niet slechts de steiger, maar ook de hooge wal doorvoor is door onze soldaten afgezet. Niemand wordt doorgelaten. Reeds op het eerste gezicht 2$gt men, dat het slanke grijze schip, groot naar schatting 1200 ton, op verscheidene plaatsen geducht is beschadigd. De grootste der twee schoorsteenen ligt omver. Men zegt, dat een Engelsche torpedojager hier bovenop is geloopen. De brug bij den andereu schoorsteen hangt aan flarden neer. Aan stuur boordzijde is in de met ijs bedekte flank een deuk veroorzaakt, wellicht door dezelfde aanvaring of door een schampschot, een z.g, .aanslag", zooals het in marinetaai heet, maar de grootste verwoesting vertoont het achterdek bakboord achteruit. Daar is alles kort en klein geslagen. Men leidt hieruit af, dat de V 69 al vluchtende getroffen is. Op het voorschip bij een klein kanon ligt als het ware achteloos een hoop vlaggen van bonte kleuren op dek. Zij zijn uitgespreid over een groote plas bloed, vast gevroren aan het dek. De manschappen, voor zoover niet dood ol gewond, loopen stil en zwijgend heen en weer tusschen de brokstukken. De gezichten zwart van kruitdamp, hard van kou en strijd. Beneden liggen de dooden acht in getal, waaronder de flotille-commandant korvet-kapitein Schultz. Wij meldden ons aan bij den schildwacht, een stoere jongeman, maar hij heeft strenge orders, niemand aan boord te laten en wil ook niets vertellen omtrent den vreeselijken strijd, waaraan hij heelt deelgenomen. Ook een der officieren, dien hij daarna laat waar schuwen, weigert hardnekkig inlichtin gen. Van andere zijde vernemen wij echter, dat de Duitsche torpedo-flotille bestond uit 12 vaartuigen, maar hoe laat en door welke strijdkrachten men is aangevallen in het holst van den nacht weet niemand te vertellen ol houdt men geheim. Het is niet onmoge lijk, dat het op de hoogte van Schouweu- bank is geweest. Dan gaan wij even kijken in het gebouw van het Roode Kruis in de Kanaalstraat, waarheen de gewonden zijn vervoerd. In de kleine zaal, waar tegen de kale steenen wan den de portretten hangen van het Koninklijke Echtpaar eu Prinses Juliana is het doodstil. In de ijzeren ledikanten ter weerszijden liggen de gewonden, waaronder verscheidene zwaar gekwet sten, stokers, matrozen en een stuurman. Een is er al bediend. Dr. v. d. Horst, voorzitter van de afdeeling IJmuiden van het Roode Kruis, heelt hier de leiding met den heer Knaap, secretaris dier aldeeling. Geruischloos gaan de pleegzusters langs de bedden, waarin men op het witte linnen de donkere van pijn vertrokken gezichten ziet af steken. Men heeft den lijders de eerste hulp toegediend en laat ze nu voor loopig. rusten om eerst wat op krachten te komen voor men tot de verdere behandeling van de vreeselijke verwon dingen overgaat. Een der gewonden is een been kwijt. Vlak bij het hospi taal hangt van het huis van den Duit- schen vice-consul Bakker de vlag met de zwarte adelaar halfstok, ter eere van de dooden. Er loopen te IJmuiden allerlei geruchten. Van de flotille van 12 Duitsche torpedo-booten zouden er gedurende den strijd 10 gezonken zgu. Een zou vandaag voor Egmoud aan Zee zijn opgepikt. Die zou men nog beden te IJmuiden kunnen verwachten. De V 69 is driemaal getroffen. De hevige vorst was oorzaak dat de lijken later uit het ijs moesten worden losge- hakt. Vreeselijk moeten de gewonden geleden hebben, ook tijdens het vervoer met de Eems naar IJmuiden. Men deed daar voor de arme kerels wat men kon, maar alleen de ergst gewonden konden in het vooronder geborgen worden. De anderen bleven in de snerpende koude aan het dek zoo goed mogelijk toegedekt met zeilen en dekens. De flotieljecommandant Schultz, wien beide beenen waren afgeschoten, leefde nog toen hij te IJmuiden was binnen gebracbt, waar bij overleed. ,De beide andere gedoode officieren, de luitenants ter zee Faust en Hannover, schijnen reeds bij den eersten treffer gedood te zijn. Ook moet toen dadelijk de be diening van het kanon gesneuveld zijn. Ongedeerd zijn de gezagvoerder van de V 69 Böbm en de officieren Jordan en Helmich. Het staat nog- niet vast, of de V 69 zoo spoedig gerepareerd kan worden dat zij binnen den voorgeschre ven tijd weer zee kan kiezen. Toen wij IJmuiden verlieten hing nog altijd van den vlaggestok bij het half op zijde gezakte zoeklicht de kleine Duitsche oorlogsvlag. Aan boord van de V 69 zijn nog 47 man. Met de 15 gewonden en de 8 dooden vormt dat dus een totaal van 70 man bemanning De lijken der gedoode zeelieden zullen aan wal worden ondergebracht en waar schijnlijk Donderdag te IJmuiden ter aarde worden besteld. Een deskundige dien wij spraken meende uit de aangerichte schade de conclusie te mogen trekken, dat het hier een treffen van lichte strijdkrachten is geweest, waarschijnlijk van twee flotieljes van torpedojagers. Men meldt nog uit IJmuiden: Toen we Dinsdagavond laat nog een bezoek brachten aan de Roode Kruis- inrichting,' waar 15 Duitsche zeelieden zijn opgenomen vonden wij den toestand van acht zeer ernstig, van twee levens' gevaarlijk en vau vijl zeer geruststel lend. De door de Roode KruisvereeDi- ging aan Amsterdam gevraagde hulp was onmiddellijk verleend. Ten spoe digste waren drie gediplomeerde ver pleegsters ter assistentie aangekomen. Des avonds werd deze hulp vervangen door hulp, gezonden door het hoofd bestuur uit 's-Gravenhage. De drie door het hoofdbestuur gezonden gediplo meerde verpleegsters vervangen de Amsterdamscbe en zullen de nacht en dagverpleging tezamen verrichten, bij gestaan door groepen van vier en zes hulphëlpsters van de Roode Kruis-af- deeling IJmuiden. De Roode Kruisinrichting aldaar heett getoond in ernstige gevallen als dit voorbereid te zijn en onder leiding van den voorzitter, den heer dr. A. van der Horst en zijn volijverig bestuur hebben de helpsters en helpers getoond voor hun taak berekend te zijn. De ver zorging, verbinding en de hulp aan tien ernstig gewonde mannen liep zoo goed en regelmatig snel, dat na korten tijd allen de zoo noodige rust konden ge nieten. Er waren onder de zwaar ge wonden, die zes-en dertig uur achtereen in touw geweest waren, waarbij geen tijd gevonden kon worden voor een behoorlijk middagmaal. Volgens het aantal overgeblevenen, gevoegd bij het aaDtal dooden en gewonden moet de equipage van de V 69 uit 70 man be staan hebben. De Engelsche admiraliteit deelt mede Dinsdagnacht ontmoette een marine patroelje een divisie vijandelijke torpe dojagers nabij de Nederlandsche kust. Een kort gevecht volgde. Een vijande lijke torpedojager is in den grond geboord, de overige zijn verstrooid, na aanmerkelijk gehavend te zijn. Door de duisternis konden de uitkom sten van het gevecht niet goed worden waargenomen. Denzelfden nacht is in de nabijheid van de Schouwenbank een kort, scherp gevecht geleverd tusschen vijandelijke torpedojagers en Engelsche torpedo jagers. Een onzer torpedojagers is door een torpedo getroffen, waarvan de ont ploffing 3 officieren en 44 man doodde, De torpedojager is later door onze eigen schepen tot zinken gebracht. Onze schepen hebben geen andere verliezen geleden. N. R. crt Een officieel bericht uit Berlijn luidt Bij een onderneming van gedeelten onzer torpedobootstrijdkrachten is het Dinsdagochtend vroèg in de Hoofden tot een botsing met Engelsche lichte strijd krachten gekomen Hierbij is een vijan delijke torpedojager in den strijd ver nietigd, een tweede na het gevecht door onze vliegtuigen in zinkenden toestand gezien. Vau onze torpedobooten is er een ten gevolge van de opgeloopen averij in zeenood geraakt. Volgens binnengeko men berichten is ze de Nederlandsche haven IJmuiden binneugeloopen. Onze andere booten zijn zonder uitzondering met geringe verliezen teruggekeerd Fontaine, afgevaardigde uit het Noorder departement, die sedert het begin van den oorlog te Maubeuge was gebleven, is oulangs met andere gere patrieerden in Frankrijk teruggekeerd en verhaalt in de Petit Parisien eenige voorvallen, die zich voordeden bij den inval eu de bezetting van de Duitschers. Hij schrijft: Onder de krankzinnige episoden, waarvan het land getuige was, is er misschien geen tragischer geweest dan die van Recquignies. Dit dorp grenst aan een kam aan een vrij dicht bosch, dat op een geweerschot afstands at ligt van de brug, die het gros van de vijandelijke troepen over moest trekken. Een geheelen dag en nacht hield een handvol mariniers een Sak sisch regiment tegen en belette het over de brug te gaan. De verdienstelijke schutters namen ieder, die zich op de brug waagde, onder schot en deze was dan een doode man. De mariniers hielden stand tot het geschut kwam, toen trokken zij terne. De Stksers trokken de brug over. De woede van de officieren was onbeschrijflijk. Zij verklaarden hun kameraden onmiddel lijk te zullen wreken en wilden niets toegeven en niets hooren. Daar het bosch op het gebied van Recquignies ligt, moest ook dit dorp den bloedtol betalen. De bewoners kregen bevel om zich voor het stadhuis te verzamelen. Zij begaven er zich allen heen, met uitzondering van eenige zwakke ouden van dagen en vrouwen, die het niet noodig oordeelden aan de oproeping gevolg te geven. Zy werden echter gedwongen te gehoorzamen. Op goed geluk koos men dertien mannen, waar van de jongste 17, de oudste over de 50 was en fusilleerde hen. Om dezen moord te rechtvaardigen beweerden de Duitschers, dat de mannen die geschoten hadden, franctireurs ziju geweest, aan wie het dorp onderkomen had verschaft. Dit was niet waar en zij wisten het bovendien zeer goed. Zij waren met de dertien dooden nog niet voldaan en besloten dat Recquignies verbrand moest worden. Met de revol ver op de slaap dwongen zij eiken be woner in zijn huis den brand te steken. Te Beaufort, eeD gemeente die hun verdacht leek, stichtten zij zeiven brand met zware pastiljes die zij bij zich hadden, zonder dat er een reden voor bleek te bestaan. Elesnes onderging hetzelfde lot. Een gedeelte van de inwoners werd in de gevangenis geworpen,-een ander weg gevoerd. Thans nu het aangezicht van den toestand veranderd is en de Duitschers het uur van afrekening voelen naderen blijkt eruit hun woorden een ongerust heid, die zij vergeefs trachten te ver bergen. Zij bekennen, dat zij een ver gissing begaan hebben en zijn bereid hun leedwezen over hun zoogenaamde vergissing te betuigen. N. R. crt. In de Vossische Zeitung schrijft kapi tein von Salzmann, de militaire mede werker van het blad, over de plaunen van de ententemogendheden. Hij ge looft, dat het in het voorjaar hunnerzijds werkelijk tot eeu geweldigen aanval aan het Westelijke front zal komen. Uit artikelen vau militaire schrijvers in het vijandelijke kamp maakt hij op dat de Frauscheu het zwaarste werk zullen krijgen. En hij besluit: „Dezen keer, dat weten wij, moet en zal de beslissing vallen. Dezen keer zal het de eindstrijd zijn. Ons vertrouwen is onwrikbaar en, daarom, omdat het einde van het, AXELSCHE COERANT. in.

Axelsche Courant | 1917 | | pagina 1